Gyurkity Péter

Az AMD jövőre ígéri az SSE3 technológiát

A jelenlegi tervek szerint az AMD 2005 elején megjelenő processzorai már támogatni fogják az SSE3 technológiát, amely egyelőre kizárólag az Intel Pentium 4 processzorokon elérhető.

Az AnandTech értesülése szerint az új technológia a Venice és San Diego kódnevű chipekben debütál, amely processzorok már 90 nanométeres gyártástechnológiával készülnek. A Venice az Athlon 64 vonal továbbfejlesztéseként jelenik meg 2005 elején, míg a San Diego az Athlon 64 FX legújabb változata, amely a csúcskategóriás rendszerek erőforrásaként szolgál majd. Az AMD ígérete szerint a processzorok E0-ás változata - amely a D0 utóda - számos javítást tartalmaz és nagyobb teljesítményt nyújt elődeinél.

Az SSE3 technológia jelenleg csak a konkurens termékekben, mégpedig a Prescott magos Intel processzorokban elérhető. Jóllehet, hogy az érintett szoftverfejlesztő vállalatok idejekorán felkészülhessenek a technológia fogadására, a szabvány részletes dokumentációját már 2003 közepén közzétették, mégis elég alacsonynak mondható azon szoftverek száma amelyek támogatják, és kihasználják az általa nyújtott előnyöket. Az AMD késlekedése némiképp érthető, hiszen a vállalat most a 90 nanométeres technológiára történő átállásra összpontosítja erőforrásait.


A cég kínálatában jelenleg három 90 nanométeres processzor található: az Athlon 64 3000+ (valódi órajele 1,8 GHz), az Athlon 64 3200+ (2 GHz), valamint az Athlon 64 3500+ (2,2 GHz), amelyek egységesen 512 kB-os másodszintű gyorsítótárat, és 1 GHz-es HyperTransport buszt foglalnak magukban. A csúcskategóriás asztali processzorok - az Athlon 64 3800+ és 4000+, valamint az Athlon 64 FX-55 - azonban még a hagyományos 130 nanométeres technológiával készülnek.

Az új technológiák - a 90 nanométer és az SSE3 - bevezetése érthetően kiemelt szerepet foglal el a gyártó tervei között, hiszen segítségükkel tovább növelhető a processzorok teljesítménye, és csökkenthető az Intel termékek előnye, amelyek az SSE3-t használó alkalmazások esetében jelenleg az AMD processzorai előtt járnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • GABOR16 #34
    Azért nem mindenkinek van szüksége rá.
    Egy átlag user aki anyit tud, hogy hogykell bekapcsolni a gépet, kicsit netezik, Wördözik, majd kikapcs.
  • BiroAndras #33
    Aki szerint FDD már nem kell, az próbáljon meg egy RAID vezérlőt installálni nélküle. És mivel manapság mr szinte minden alaplapra integrálva van, és a vinyók is meglehetősen olcsók, nemsokára normális lesz az otthoni gépekben is RAID.
  • [HUN]PAStheLoD #32
    ez érthető is , mert amíg egy norton ghostnál alapként a floppy-t ajánlja fel ill. a win xp is 6floppys recovery setet akar csinálni az emberek szeretik ha van elfekvőben egy fdd .. nekem is van vagy 3 , de be sincs rakva a gépbe .. azaz most nem látom mer sötét van , de biosból tuti tiltotam hogy még annyi felesleges erőforrást se használjon..
  • dez #31
    A PCI-X nem olyan nagyon gyors, ráadásul a sávszélességen osztoznak slotok. És még sima párhuzamos busz, ami nehezíti, drágítja az alaplap tervezését. 64 bites mód esetén jó hosszú kártyák kellenek, ami szintén drágít.

    (Szerintem a 64KB-onkénti lapozás már nincs, vagy nem tudom, mire gondolsz.)
  • GABOR16 #30
    Vagyis az emberek ragaszkodnak hozzá (többek között én is), ezért nem egyszerű feladat a piacról történő eltüntetése.
  • GABOR16 #29
    Az FDD-t kb vagy 5 éve króbálják már kihozni a piacról (főleg amerikában)
    Ezt úgy próbálják, hogy a szábítógépgyártók többsége nem tesz bele alapból Floppymeghajtót, de a felhasználók (megintcsak többsége) igényét tartja rá, hogy belegyen építve (vagyis tesz, tetet bele, a gyártóval)
  • muerte2 #28
    Húú gyerekek, ne vitázzatok már! Hogy mi mögött mi rejlik azt úgy is csak a gyártó tudja. Van neki x-emberből álló részlege, ahol piaci, fejlesztési, stb stratégiákat dolgoznak ki, és bizony nem 1-2 hónapra, hanem évekre előre. Lehet hogy egy számunkra jlentéktelen lépésük egy majd 2évvel későbbi jelentősebb dologgal van összefüggésben.
    Na mind1. Addig amíg az átlah júzerek 70%-a csak v főleg játékokra használja a gépét és ott jól futnak a dolgok sseakárhyány nélkül is, addig őt rohadtul nem érdekli, hogy mit hogy menynivel gyorsabban kódol, v enkódol.
    A maradék 30% meg nem hülye és azt veszi ami neki a legjobban megfelel.
    A PCI-E jó dolog, de nem értem, hogy mért nem a már régen meglévő és jóval gyorsabb PCI-x et vezettük be a home szegmensbe is. Egyébként meg a pc-s világ alapjait is le kéne cserélni. pl. 64Kb-on ként i memlapozás, PCI, FDD, IDE, stbstbstb.
  • dez #27
    Egyébként jönnek az olyan (olcsó) TV-kártyák is, amiken már van HW enkódolás is. Most dobott a piacra hozzá a Conexant egy olcsó chipet.
  • dez #26
    Pontosabban már a mostani generáció is támogat egy sor dolgot (mpeg1-2, wma (, talán más is) dekólolás, NV-nél mpeg2 enkodolás is), mpeg2 dekólolás-támogatás már az előző generációban is volt, és a DxVA-s kodekek már használták is.
  • dez #25
    "az ok, hogy lesz hozzá támogatás, de ilyen igényei csak egy nagyon szűk rétegnek vannak."

    Most. De ez változik. Jön a HD videózás. Annál még a dekódolás is eléggé megfogja a mai leggyorsabb PC-ket is. És az újabb videokártyák mindegyike támogatni fogja legalábbis a dekódolást (mpeg1-2, wmv, és több más is), de talán az enkódolás is alap lesz. És nem tudhatjuk, hogy nem válik még hétköznapibbá az utóbbi is.

    "azt fenntartom, hogy a PCI-E a CPU piacon tökéletesen irreleváns."

    Ez csak akkor igaz - legalábbis, hogy "tökéletesen", ha az első mondatod igaz. De hamarosan nem lesz az...