Rónai György

Új Xeon processzorok az Inteltől

Az Intel megtette az első lépést az x86-64 piac irányába, ugyanis piacra dobta a legújabb munkaállomásokba szánt Xeon processzorait, amelyekben már az EM64T "Nocona" mag dolgozik. A cég reményei szerint ezzel az AMD Opteron processzorainak fog konkurenciát állítani.

Az Intel bejelentésével lezárt egy korszakot, amelyben az ember ha 64 bites kiterjesztésekre vágyott, csak az AMD processzorait választhatta. Az új Nocona magos Xeon processzorok az AMD Opteron példáját követik, és az 1-2 utas szerverekbe hozzák el a 64 bites programok támogatását.

Ennek ellenére természetesen az Intel nem nézi jó szemmel, hogy az AMD-hez hasonlítgatják, vagy azt írják róla, hogy ezzel az AMD stratégiájának követőjévé vált. A Noconával együtt bejelentett Tumwater (E7525) chipkészlet ugyanis több újdonságot is előcsalogat az új processzorokból. Ennek megfelelően az E7525 alaplapokon már PCI Express és DDR2 támogatás is van, és ez olyasvalami, amit az AMD egyelőre nem tud felmutatni. Az AMD oldaláról még éppen csak az útitervbe került fel az nForce4 chipkészlet, ami mindezt megvalósítaná.

A kétprocesszoros rendszereket is támogató Xeon processzorokat a munkaállomásokba szánják, és 2,8/ 3,0/ 3,4 és 3,6 GHz-es változatokban lesznek elérhetőek. Az Intel szóvivője szerint ezek szerverváltozatai, és a hozzájuk való Lindenhurst chipkészlet várhatóan 60 napon belül kerül bejelentésre. Az Intel Itanium processzorai ezentúl csupán az abszolút high-end, kizárólag 64 bites szerverekbe kerülnek majd.

Az Intel szerint összehasonlítva az előző Xeon platformokkal az új 90 nm-es Nocona és a Tumwater chipkészlet 30 %-os teljesítménynövekedést hoz. A cég szerint a jelenlegi alkalmazások minden további nélkül futnak majd az új rendszereken is, tehát a visszafelé kompatibilitás megoldott.

Az elemzők szerint az Intel bejelentése egyben jó, és rossz hír is az AMD számára. Egyrészről az Intel ezzel ratifikálja az AMD stratégiáját, mintegy elismerve, hogy nekik van/volt igazuk. Emellett a szoftverfejlesztőknek sem kell tovább aggódniuk, mert csak egyféle 64 bites programot kell írniuk, ami majd fut mindkét platformon. Azonban eddig az AMD egyeduralkodó volt a piacon, ami most meg fog változni. Noha nagy csapást aligha jelent a Nocona az Opteronok számára, valamelyest mindenképpen színesíteni fogja a piacot.

Az Intel 2005-ig szinte az összes szerverben és munkaállomásban 32-64bites processzort akar látni, azonban az asztali gépek piacán még jódarabig nem lesz hasonló megoldásuk. Az Intel szerint csak akkor adják ki a 64 bitet támogató Pentium processzorukat, ha ennek a piacnak is valóban szüksége lesz már rá. Vagy csak nem akarnak egyszerre mindenben igazat adni az AMD-nek, és majd később, hirtelen gondolják meg magukat ezügyben is...

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • arty #4
    ugyanez igaz a pci expressre is :)

    a jelenlegi intel chipkeszletes lapokat NEM szabad megvenni :)
  • gy #3
    "Ennek megfelelően az E7525 alaplapokon már PCI Express és DDR2 támogatás is van, és ez olyasvalami, amit az AMD egyelőre nem tud felmutatni. Az AMD oldaláról még éppen csak az útitervbe került fel az nForce4 chipkészlet, ami mindezt megvalósítaná."

    Nos, egyrészt tesztek szerint a ma kapható sebességű DDR2-es modulokkal kicsivel még lassabb is az E7525, mint sima DDR-rel. És mire lesznek gyorsabbak DDR2 modulok is, amikkel megjön a gyorsulás, már kapható is lesz az nForce4 is.
  • gy #2
    Tuti. Már most is van rá igény a munkaállomások terén, és vannak 64 bites Linuxok.
  • IMYke2.0.0.0 #1
    Vagy csak nem akarnak egyszerre mindenben igazat adni az AMD-nek, és majd később, hirtelen gondolják meg magukat ezügyben is...
    Jó meglátás...


    -----------------------------------------
    .:i2k:. = IMYke2000 - @ - 2004®
    -----------------------------------------