Rónai György

Pentium 4 vagy BMW?

Az Intel májusban jelenti be új processzorjelölési szisztémáját, amelyet az új mobil Pentium 4 processzor, a 2MB L2 gyorsítótárral ellátott Dothan kapcsán vezetnek majd be. Az új rendszer a BMW-khez hasonlóan a 3XX, 5XX és 7XX szériával jelöli majd a Pentium 4 processzorokat, teljesítménykategóriától függően.

Végül tehát az Intel is eljutott idáig, hogy a MHz jelölési rendszer már nem szolgál kellő alapjául a processzorok teljesítményjelölésének. A cég jelenleg többféle kategóriába sorolható processzorokat forgalmaz, ide tartozik a Pentium 4 Extreme Edition (továbbiakban XE, de egyes helyeken jelölik D-vel is), a Prescott magos asztali Pentium 4 E, valamint a mobil gépekbe szánt Pentium M, Mobile Pentium 4, és a belépő szintű Celeron család.


Ezen processzorok órajeleiből azonban ma már egyátalán nem lehet következtetni azok teljesítményére, hiszen az órajelen kívül a gyorsítótárak mérete, a feldolgozó futószalagok hossza, a rendszerbusz órajele, és egyátalán, az architektúra milyensége is meghatározó a teljesítményre nézve. Ottvan például az eset, hogy a felhasználóval hogyan is értessék meg, hogy a Pentium M 1,6 GHz jobb választás lehet, mint a Mobile Pentium 4 2,4 GHz. A keveréshez azonban nem is kell messze mennünk, hiszen itt a legújabb Prescott magos Pentium 4, amely azonos órajelen alacsonyabb teljesítményre képes, mint a saját elődje, a Northwood magos. Lévén azonban, hogy a Northwood magos Pentium 4-ek már nem kerülnek bele az új számozási rendszerbe, csak a Prescott LGA775 processzorok, ilyen problémával maximum a következő generációs mag bevezetésénél találkozhatunk, ahol viszont már a modellszámozás tisztázza majd a félreértéseket.

Esetünkben tehát az egyesített számozási rendszer nagyon is logikus, és régóta várt lépés az Intel részéről, akit többek vádoltak eddig azzal, hogy a MHz jelölés alapján megtéveszti a vásárlóit. Az új jelölésrendszer sokban hasonlít majd az AMD Opteronok modellszámozásához, azonban sokkal inkább a BMW autóihoz hasonlítható. Ennek megfelelően három kategóriába sorolják majd a processzorokat. A csúcskategóriás processzorok a 7XX jelölést kapják, ide tartozik majd Pentium 4 XE, és a Dothan magos Pentium M sorozat is, természetesen notebook és asztali kategóriákra külön értve.


A középkategóriás 5XX sorozatba tartozik majd a Prescott magos Pentium 4E család, amelyből a 2,8 GHz-es az 520-as jelölést kapja, és így tovább, a 3,8GHz-es 570-es jelöléséig. A notebook piacon az 500-as kategóriába a Prescott maggal szerelt Mobile Pentium 4 processzorok kerülnek majd. A belépő szintű termékek a 3XX kategóriába lesznek sorolva, ahol a Prescott magra épülő Celeron processzorokból például a 2,66GHz-es lesz 330-as modellszámmal jelölve, míg a notebook piacon ugyanezt a 330-as jelölést a Celeron M (Dothan/Banias magos) 1,4GHz-es processzor fogja megkapni.

Az új jelölési rendszer egyben új viszonyítási alapot is jelent majd egy családon belül. Így például míg a Prescott Pentium 4E esetében 10-es lépésekben emelkedik a modellszámozás, addig a Celeronok esetében csak ötösével, hiszen ez utóbbiaknál a működési frekvenciák emelésével a valós teljesítmény sem nő olyan mértékben. Az új rendszer tehát jobb alapot jelent majd gépünk fejlesztésénél is, hogy eldönthessük, az adott árért mekkora teljesítménynövekedést várhatunk majd.


Az új modellszámozást a frekvencia, a gyorsítótár mérete és a buszfrekvencia is befolyásolja. Például az 1,6 GHz-es 400 MHz-es rendszerbuszos Dothant nézzük az Intel 725-ös modellszámmal illette. Amint ennek a processzornak kijön az 533 MHz-es rendszerbusszal ellátott változata máris 730-as jelölést kap, még ha a működési frekvenciája ugyanúgy 1,6 GHz, tehát változatlan marad. A cég eddig egyedül a Pentium 4 XE processzorok kapcsán nem találta még ki, hogy hogyan legyen ez a számozás, azonban több mint valószínű, hogy ezek a 700-as kategóriába lesznek majd besorolva.

Az Intel egyébként a jövőben valamelyest el fog távolodni az eddig frekvencia emelgetős tendenciájától, hiszen az új Merom és Conroe, valamint Tejas maggal ellátott processzorok sem működési frekvenciájukkal fognak legfőképp hódítani. A Tejasban is sokkal inkább a 2 MB cache, és az 1066 MHz-es rendszerbusz lesz a fő újítás, és természetesen annak a modellszámozása is majd egyértelműen mutatni fogja, hogy hogyan viszonyul a teljesítménye az azonos órajelen működő Prescott Pentium 4-hez.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • DOGMAN #21
    Szar lehet neked..:D
  • Bucser #18
    Szerintem meg minden egyes termékpaletta frissitésnél (újabb magú procit adnak ki) újra és újra elő fogják hozni a régebben használt neveket. Az a lényeg, hogy az Ismerős nevek hatnak a vásárlókra. Aki 4 évvel ezelőtt vett 750-es BMW-t szerette az most is 750-es-et fog keresni... Csak éppen 2004-eset... Szerintem ezek a számk nem fizikai teljesítményt fejeznek ki hanem a termékcsaládon belül elfoglalt helyet... ergo mint kategória újra és újra előszedhető (mint a kész konfigok esetében a Gamer jelző a gép végn vagy az Office jelző a gép végén, látszik, hogy mire szánták, csak ez most a procikra fog vonatkozni... Szerintem nem hülyeség ez a rendszer... Így legalább nem kell profinak lenni abban, hogy milyen procit vegyen a burzsuj gyere hanem leemeli a polcról a 790-est és mindig csak a 790-est kell használnia mert van rá pénze és neki a legjobb kell.... Ez A nagybetűs MARKETING
  • mir #16
    igen. csak a számot lehet majd másolni.
    bár egyre inkább úgy néz ki, hogy az AMDnek nem akaróddzik majd...
  • mad mind #15
    Nem éppen, mivel a név pl. Pentium4 570-lesz. Ez a név levédhető, ráadásul a szám csak olyan, mint az eddig mögé biggyesztett gigahertz.
  • silanor #14
    Regen az volt a baj a 286, 386, 486..-os szeriaval, hogy nem tudta a szamokat levedeni az Intel es most megint visszaternek ehhez? Nem ertem.
  • Gabest #13
    diamond viper is pont ezeket a számokat használta... ha jól emléxem: 3xx riva128, 5xx tnt, 7xx tnt2.
  • Skyline #11
    Zseniális...Egy kótvány disznó lomha dögről elnevezni egy processzort:)
    Egészen zseniális:)
  • Zoley #10
    Vajon miert 3xx, 5xx es 7xx? Talan mert az amd-nel 2xx, 4xx es 8xx... :)
  • cifuatwork #9
    Ekkora baromságot rég hallotam, mint ez a számozási rendszert...
  • Steroid #3
    Hát nem tudom h. most sirjak vagy nevessek nme az intelle van bajom csak h. mi a fenének kell most ezen kavarni, az amdnél legalább az xp sorozattol máshogy jelölik a dolgokat erre most ez mire az ember megtanulja h. a 530 as széria az 3 ghz addig megőszül, persze ugyis kilesz irva mindehova elször de akkor is kell ez?