Franczy

2004-ben érkezik az IBM Power5 chip

A világ vezető számítógépgyártó cégei között nyilvántartott IBM hamarosan új életet fog lehelni belépőszintű, illetve középkategóriás Unix szerver számítógépeibe, még pedig egy vadonatúj mikroprocesszor, a Power5 révén.

Ravi Arimilli, az IBM egyik főtervezője a napokban azt nyilatkozta, hogy cége várhatóan 2004-ben dobja piacra a Power5 chipeket, melyek várhatóan olyan sikeresek lesznek az alsó-, illetve középkategóriás szerverek piacán, mint amilyen sikeres a cég jelenlegi Power4 processzora a high-end kategóriás szerverek piaci szegmensében. Arimilli utalt arra, hogy a Power5 chipek fontos szerepet töltenek majd be abban, hogy az IBM meg tudja győzni a vásárlókat arról, hogy ne Sun Microsystems-féle, vagy esetleg Intel Itanium processzoros szervereket vásároljanak.

A vadonatúj Power5 processzorok elsősorban a low-end, illetve középkategóriás Unix szerverek piacára lesznek pozícionálva, azonban valószínűleg találkozhatunk majd velük a high-end kategóriás szerverek, illetve a pengeszerverek piacán is - nyilatkozta az üggyel kapcsolatban a Big Blue főtervezője, majd hozzátette, hogy a Power5 processzorok mind teljesítmény, mind fogyasztás, illetve hőtermelés tekintetében komoly előrelépést jelentenek majd a jelenlegi Power4 chipekhez képest.


Szakértők szerint az IBM számára a Power4 projekt mindenképpen sikeresnek mondható, és várhatóan nem lesz ez másképp az Power5 projekt esetében sem. A Power4 processzorok az elmúlt időkben nagyon fontos szerepet játszottak abban, hogy az IBM a szerverpiacon vissza tudta verni az olyan konkurensek által indított támadásokat, mint például a Sun Microsystems, vagy az Intel. A Power4 chipek először a high-end kategóriás szerverek piacán, az IBM p690-es szerverekben debütáltak 2001 végén, azóta pedig a kisebb teljesítményű p630-as, illetve p610-es szerverekben is felbukkantak.

Úgy vélem, hogy az Advanced Micro Devices-féle Opteron processzorok 2003-ban könnyedén sikeresek lehetnek, azonban az általuk nyújtott teljesítmény 2004-ben már nem lesz elegendő ahhoz, hogy lépést tudjanak tartani az akkor debütáló Power5 chipekkel - mondta Arimilli a low-end kategóriás 64 bites szerverekbe szánt processzorok jövőjével kapcsolatban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)