Franczy

Új Pentium 4 és Celeron processzorok 2003-ban

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Intel legfrissebb ütemtervei szerint az emelt rendszerbusz frekvenciájú (800 MHz-es QPB) új Pentium 4-es chipek az eredetileg tervezettnél korábban, a 0,09 mikronos csíkszélességű, Prescott magos Pentium 4-es processzorok pedig némileg később, előreláthatólag csak valamikor a jövő év végén kerülnek majd forgalomba.

Új információnak számít, hogy a világ legnagyobb chipgyártója állítólag 2003 második negyedévéig egyetlen új, az asztali számítógépek piacára szánt processzort sem fog piacra dobni, ami azt jelenti, hogy egészen addig a 3,06 GHz-es Pentium 4-es chipek, illetve a 2,2 GHz-es Celeronok jelentik majd a gyártó csúcsmodelljeit.

2003 második negyedévében az Intel termékskálájában négy különböző specifikációjú Pentium 4 processzor lesz fellelhető. Ezek közül a belépőszintű modellek szerepét azon 512 KB L2 cache-sel szerelt, 400 MHz-es rendszerbusz frekvenciájú, Hyper-Threading támogatást nélkülöző chipek lesznek, melyek gyártását az Intel a jövő évben mihamarabb be szeretné fejezni. A teljesítményskálán eggyel feljebb lépve azon Pentium 4-es chipekkel találkozhatunk majd, melyek 512 KB méretű másodszintű gyorsítótárral, 533 MHz-es rendszerbusz frekvenciával rendelkeznek és nem kompatibilisek a Hyper-Threading technológiával. Ezen processzorok közé tartoznak majd a 2, 2,26, 2,4, 2,53, 2,66, illetve 2,8 GHz-es frekvenciájú Pentium 4-es chipek.


A jövő év második negyedévében ugyancsak forgalomban lesznek olyan Intel processzorok, melyek 512 KB L2 cache-sel, 533 MHz-es rendszerbusz frekvenciával, valamint Hyper-Threading kompatibilitással rendelkeznek, és amely chipek kizárólag 3,06 GHz-es frekvenciával kerülnek majd forgalomba. Végül pedig említést kell tennünk azon új Pentium 4 processzorokról is, melyek 512 KB másodszintű gyorsítótárral, 800 MHz-es QPB-vel (Quad Pumped Bus), valamint Hyper-Threading kompatibilitással fognak rendelkezni. Ezen új Intel processzorok frekvenciája 2,4, 2,6, 2,8, 3, illetve 3,2 GHz lesz.

Celeron fronton a közeljövőben nem kell különösebb változásokra számítani. A chipgyártó várhatóan a jövő év második negyedévében dobja piacra a 2,3 GHz-es Celeront, majd az ezt követő negyedévben a 2,4 GHz-es Celeront. A 2,5 GHz-es modell előreláthatólag 2003 utolsó negyedévében fog bemutatkozni. Ezen új Celeronok mindegyike 400 MHz-es rendszerbusz frekvenciával és 128 KB L2 cache-sel fog rendelkezni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • SoulSailor #23
    Csá mindenkinek! A P4-es Celeronhoz szeretnék hozzászolni. Nekem egy 1.8GHZ Celeronom van, 256MB DDR 333 memória, gef4ti4200, abit sd7-533 alaplap.
    Eddig minden játékkal 1024*768 ban akár 4x AA is tudtam játszani, sőt volt nálam a Doom3 Alpha verziója is, és az is tökéletesen futott, néha röccent be csak, pedig még optimalizálva sincsen a progi. Ilyen Sisoft Sandra meg hasonló teszteknél a Celeron jobban teljesített mint az 1.6GHZ P4, de alulmaradt az 1.8 példánnyal szemben (néhány ponttal mindössze).
    Tuningolás szempontjából pedig annyit, hogy vígan elszaladgál nálam kicsi feszültségemelés mellett 133FSB-vel (tovább még nem próbáltam), ami azt jelenti hogy 18*133=2394MHZ, itt pedig már állvahaggya az összes 2.4GHZ alatti gépet, még az AMD XP-t is.
    Én nagyon meg vagyok vele elégedve, és ha eljön a csere ideje akkor is Celeront fogok venni, mert ha a géped jól bevan állítva, nincsenek ütközések, meg hasonló gondok, frissek a driverek minden téren, nem csak a videókártyáé, akkor sokkal jobb teljesítményt lehet kihozni a Celeronból, mint azt a legtöbben gondolják. Ennyit akartam! Csá!
  • Cefa #18
    Nincs benne kes ezért lehet húzni. Legalábbis a 2ghz-st vagy nagyobbat 3gigahercen tud annyit mintegy 2 ghz-s p4 és addig lehet húzni állítólag.
  • kyle #17
    Az aláírás lemaradt:
    Kyle műsz.inf.mérn.-mérn.tan. hallg.
  • kyle #16
    Egyébként sokkal jobb az AMD, mint az Intel. Eddig én is az Intelre voksoltam, de most már megváltozott a véleményem kezd feljönni az AMD.
    Az Intel-ben a pipeline a rossz. Sok idő megy el a kiürítésével vagy leállításával, ha hibás adat van rajta. Elméletileg minél hosszabb a pipeline, annál gyorsabb a műveletvégzés, de a kiürítés is lassúbb. Annyiból jobb az AMD, hogy szuperskalár technológiát tartalmaz, tehát (látszólagosan) párhuzamosan végez műveletet, ha hibázik lehet ugratni egy ugróutasítással, de természetesen közben utánajár a hibás résznek is.
  • Scipio_from_HAB #11
    1,8 Ghzes celeront vettem (Kingston DDR, Abit Gef3 mellé) és nem éri el azt az fps értéket, amit a haverom 600@900 -as duronja elér... LOL?
  • crx #7
    Tényleg hulladék!