JohnnyCage

100 millió tranzisztor lesz a Hammer chipekben

Az Advanced Micro Devices (AMD) következő generációs, 64 bites Sledgehammer processzorai 100 millió tranzisztort fognak tartalmazni, közölte a társaság vezetője.

A 64/32 bites x86-64 architektúrára épülő Hammer processzorok jelentős előrelépést fognak jelenteni az AMD számára. A 2003 első felében megjelenő chipek a kiemelkedő teljesítményért cserébe azonban meglehetősen összetettek, így a jelenlegi 7. generációs Athlon processzoroknál jóval több tranzisztort tartalmaznak.

A Sledgehammer fejlesztési kódnévvel illetett Opteron processzorok legnagyobb változata a hírek szerint 1 MByte-os másodszintű (L2) cache memóriával fog rendelkezni, amely az integrált memóriavezérlővel együtt jelentősen megnöveli a szükséges tranzisztorok számát. - A Hammer egy 100 millió tranzisztorból felépülő megoldás - mondta Hector Ruiz, az AMD vezérigazgatója egy interjú során. Mint Bill Siegel, a társaság vezető kutatója elmondta, ez 150 százalékkal több a jelenlegi Athlon chipekben találhatónál.

A 7. generációs Athlon chipek hozzávetőleg 38 millió tranzisztort tartalmaznak.

A Hammer processzorok induló órajele 2 GHz lesz, amely várhatóan 3400+ - 3600+ közötti modelljelzéssel fog párosulni, közölte Dirk Meyer, az AMD elnökhelyettese.

A hozzávetőleg 100 millió tranzisztort tartalmazó, 1 MByte-os L2 cache-sel rendelkező Opteron chipeket az AMD a nagyteljesítményű munkaállomások, és szerverek piacára szánja. A kisebb másodszintű cache memóriával készülő változatok Athlon 64 néven az asztali PC-k piacát fogják célozni.

Bár az összetettebb felépítés jelentős teljesítménynövekedést tesz lehetővé a Hammer processzorok számára, a nagyszámú tranzisztor miatt a chipek magmérete nagyobb, előállításuk pedig drágább lesz. Az 1 MByte-os L2 cache-sel rendelkező Opteron magmérete várhatóan 180 négyzetmilliméter lesz, közölte Kevin Krewell, a Microprocessor Report főszerkesztője. A kisebb, asztali változat, az Athlon 64 hozzávetőleg 105 négyzetmilliméteren fog elférni.

Az Intel 512 KByte L2 cache-sel gyártott Pentium 4 és Xeon processzorai az alkalmazott 130 nm-es gyártástechnológiával 146 négyzetmilliméter helyet foglalnak a szilícium alapanyagon. A 2 MByte cache-sel rendelkező Xeon változat magmérete 268 négyzetmilliméter.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cefa #18
    és mi lessz a 16 bites alkalmazásokkal én előre félek:))
  • Pheel #17
    Kocsord az!

    Idézni csak helyesen, szépen, ahogy a csillag ment az égen...régen :)
  • mir #14
    "faszomba" hozzászólása gondolom az intel kevésbé intelligens táborára vonatkott, azaz úgy látom, rád pl. nem.
  • Pheel #11
    Nem, de nagyon jó munkássssssember :)
  • Pöty #10
    Reménykedjünk hogy ugy lesz ahogy el van tervezve...
  • Pöty #9
    Lehet hogy kisebb mint Tbird nem néztem utána bár meglepődnék ha tényleg kisebb volna.

    A ramokat nem csak mennyiségre szokták fejleszteni jópáran...

    Tudod mit veszek! És be lesz lőve faszára. De akkor is lesz szivás, fogadunk?
  • Pöty #3
    Drágább viszont a hűtőfelület nagyobb a méret miatt...

    Már látom hogy mindent ki kell cserélni majd ráadásul a beépített memóriavezérlő miatt a ramokat nem nagyon lehet fejleszteni de az ember ugyse cseréli gyakran a ramokat. Mire kijön a serial ATA alap lesz > új vinyó (persze nem szükséglet bár ki tudja mennyi adatot kell ilyen procinak odapakolni hogy dolgozhasson) alaplap, proc, memo, talán táp (nekem biztos mert döglődik). Aztán 64 bites windóz XP-t be kell szerezni már látom ahogy LAN partykon megy a szivás miatta... lesz itt kavarás...