JohnnyCage

Ellenállásba ütközött a VIA új P4 chipsete

A tajvani VIA Technologies, az Intel fő chipset konkurense, a nagyobb alaplapgyártók ellenállásába ütközött a társaság új, P4X266 típusjelú Pentium 4-DDR chipkészletének népszerűsítése közben.

Mint korábban már beszámoltunk róla, a nagyobb alaplapgyártók bizonytalanok az Intel licensszel nem rendelkező VIA Technologies P4X266 DDR-SDRAM-alapú Pentium 4 chipkészlet alkalmazását illetően. A nagyobb alaplapgyártók attól tartanak, ha felhasználják a VIA új chipkészletét alaplapjaikban, magukra haragítják a chip és chipset óriás Intelt.

A VIA chipkészlet irányú reményei nagyban kötődnek az új Pentium 4 változathoz, amelynek kiadását azonban a mai napig nem engedélyezte az Intel. A társaság elmondása szerint ezidáig több, mint 10 másodvonalbeli alaplapgyártónak szállított a chipkészletből.

Az Intel-licensz hiánya azonban a nagy alaplapgyártókat, mint az ASUStek Computer, Gigabyte Technology, és Micro-Star International, arra késztette, hogy elutasítsák az új VIA chipsetek alkalmazását, jelentősen megnehezítve a tajvani óriáscég helyzetét. A három vezető alaplapgyártó ehelyett inkább az Intel Pentium 4 chipkészleteire támaszkodik. Az új Intel Pentium 4 chipkészletek Johnny Shih, az ASUStek elnöke szerint a társaság alaplapjainak 30%-ában lesznek megtalálhatóak az év végére.

A VIA a kellemetlen szituáció ellenére növekedést ért el júliusban, amely a PC piac újból meginduló növekedésének első jele lehet. A társaság eladásai 25,2%-os emelkedéssel 72,8 millió dollárra ugrottak az előző hónaphoz képest. "A VIA profitált az alaplapok iránti növekedő keresletből" - mondta Eric Chen, az SG Securities egyik elemzője. "15-20%-os júliusi növekedésre számítottunk a vezető alaplapgyártóknál." A VIA Technologies eladásai mindazonáltal még így is 9,1%-kal alulmúlták a társaság tavaly júliusi eredményét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Lez #5
    Közel jársz, de nem egészen így van, mert akkor a SiS meg az ALi nem kapott volna licencet az Inteltől.
    A VIA megvette az S3-at, akinek volt Intel licence a p4-re, ezért állítja a VIA, hogy legálisan gyártja az új chipsetét. De az Intel meg belekötött a dologba, de szerintem csak azért tette, mert utálja a VIA-t, mert jelenleg a VIA az Athlonhoz való chipsetek legnagyobb gyártója.
  • Tomcat.no1 #4
    Szerintem a dolog lényege az, hogy a VIA saját kútfőböl tervezte a chipset-et és nem az Intel-től vette a licenszet. Ezért a nevesebb alaplap gyártók nem merik alkalmazni a VIA chipsetet mert: 1. ha nem megfelelően működik a cucc akkor az nekik gáz 2. az intelt ez sértőleg érintené és esetleg megromlana a viszonya a nevesebb alaplap gyárokkal.