SG.hu

Több ezer programozótól válik meg a Microsoft, az MI miatt már nincs szükség rájuk

A Microsoft nemrég bejelentett létszámleépítései a cég termékeit fejlesztő embereket sújtják a leginkább, ami megmutatja, hogy a mesterséges intelligencia korában még a szoftverfejlesztők is veszélyben vannak.

A szoftverfejlesztés messze a legnagyobb létszámú álláskategória, amelyre a Microsoft washingtoni állami adatok szerint elbocsátási értesítést küldött: a mintegy 2000 leépített álláshely több mint 40%-át a szoftverfejlesztők teszik ki. A Microsoft kedden közölte, hogy a vállalaton belül mintegy 6000 dolgozót bocsátanak el. A Washington állambeli adatok a teljes létszám mintegy harmadát teszik ki.

Miközben a Microsoft és riválisai jelentős beruházásokat hajtanak végre a mesterséges intelligencia területén, a költségeket is vizsgálják, és átcsoportosítják a beruházásokat. Az elmúlt hetekben a Microsoft vezetői ígéretet tettek arra, hogy az adatközpontok építésébe történő hatalmas invesztíciók közepette visszafogják a kiadásokat. A mesterséges intelligenciával működő, kódírásra vagy -elemzésre képes eszközök automatizálják a szoftverfejlesztés egyes elemeit. Satya Nadella vezérigazgató áprilisban elmondta, hogy a Microsoftnál egyes projektek kódjának akár 30%-át is mesterséges intelligencia írja.

Számos technológiai vállalat alakítja át munkavállalói struktúráját, miközben a mesterséges intelligenciára összpontosít. Az év elején a Salesforce több mint 1000 alkalmazott leépítését jelentette be, miközben az MI-fókuszú értékesítési munkakörök létszámát megnövelik. Marc Benioff vezérigazgató azt is elmondta, hogy a vállalat 2025-ben csökkenteni fogja a mérnökök felvételét az MI alkalmazása miatt. Amikor a Workday Inc. februárban leépítést jelentett be, Carl Eschenbach vezérigazgató azt mondta, hogy a felvételt folytatják az olyan stratégiai területeken, mint az MI.


A szoftvermérnökökön túl a Microsoft legsúlyosabban érintett munkatársai közül sokan projekteket vezettek. A termékmenedzsment és a programmenedzsment szerepkörök együttesen a washingtoni leépítések közel 600-at, vagyis az összes leépítés mintegy 30%-át teszik ki. A létszámcsökkentés több vezetőt és MI-projektekhez rendelt dolgozókat is érintett. Az adatok szerint viszonylag kevés, az ügyfelekkel kapcsolatos, például az értékesítési vagy a marketingszakmában betöltött pozíció érintett. A Microsoft közlése szerint az elbocsátások célja a szervezet ellaposítása, de nem világos, hogy valójában mennyi szintet szüntetnek meg. A Washingtonban elbocsátottak mintegy 17%-a volt vezetői besorolású.


Hasonló elbocsátások rendszeresen történnek, de ez nem változtat a brutális hatásukon a több ezer alkalmazottra nézve, akik most elvesztették állásukat. Gabriela de Queiroz, az egyik érintett igazgató a LinkedIn-en és más közösségi oldalakon tette közzé az elbocsátásának keserédes hírét. Azt írta, hogy „nem számít, milyen keményen dolgozol” vagy mennyit teszel a vállalatért, „mindez nem tesz téged védetté az átszervezésekkel szemben”. "Szomorú vagyok? Abszolút" - írta de Queiroz. „Megszakad a szívem, hogy ennyi tehetséges embert, akivel volt szerencsém együtt dolgozni, elbocsátanak”. Hozzátette: "A szintén érintetteknek - nem vagytok egyedül. Legalább hatezren vagyunk."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Supra-III #6
    Hát ez remek. Nem az, hogy kijavítják a 10-20 éves bugokat, vagy netán befejeznek 5-10 éve húzódó egy emberes fejlesztéseket (lásd control panel), vagy esetleg használhatóvá tesznek félkész vackokat (winget, a parancsoros program, ami csak GUI-n működik). Hanem kirugdalják a hasznos embereket.
    Jó, persze, egy részük lehet hogy semmit nem csinált - de miért nem a marketingesek 90%-át rúgják ki, mert ők inkább csak kárt okoznak a cégnek. És biztos hogy sokkal többen vannak....

    Utoljára szerkesztette: Supra-III, 2025.05.20. 06:44:27
  • mortep #5
    Nem igazán látom a technológia eredendő korlátait... az MI skálázható, ráadásul másolható is (vagyis amit egyszer megtanult egy másik példánynak nem kell újra megtanítani) és a fejlesztésének még az elején vagyunk. A kreativitás hiányát szokták felhozni, erősen kétlem hogy hosszú távon ez így is marad.
    Utoljára szerkesztette: mortep, 2025.05.19. 22:13:39
  • YaniMan #4
    Megjelent a Skype, mindenki szerette. Nekiálltak fejlesztgetni, elég sokan kezdték utálni. Megvette a Microsoft, folytatták a fejlesztgetést, teljesen használhatatlan lett, megszűntették.

    Már eleve a Microsoft dobta ki a Teams-et, mindenki szerette. Nekiálltak fejlesztgetni, mára elég sokan utálják. Lehet sejteni, merre tart ez a történet is.

    Innentől bennem is felmerülne a gondolat, hogy ha az embereim ennyire gyártják a ganét, akkor adok egy esélyt az MI-nek, ki tudja...

    Csak viccelek.

    Az igazi érzésem valami olyan, hogy a management azt látja, hogy az MI egyre jobb. Ez való igaz, de az ő fejükben ez egyetlen "jóság" számot jelent, ami idővel folyamatosan nő, és ha elér egy határt, akkor simán cseréli az embert. Mi meg tudjuk, hogy a technológia eredendő korlátai miatt soha nem lesz ilyen. Sajnos addig a managerek kipöckölnek a helyéről egy rakás ügyes pogranyolót, akiknek ez nagyon nem lesz jó. Aztán ha pukkan a lufi, a NagyManagerek kirúgják ezeket a managereket, és visszaveszik a pogranyolókat, akik sértődötten, de mégis visszamennek, mert kell a drágábbik kenyér, és gyomlálhatják az olcsón felvett mindegy-jóvanazúgy pogranyolópalánták által kódbázisba bereview-zott MI kódot.
  • lammaer #3
    People managerként mindig mondom a kollégáknak, hogy sose legyen lelkiismeret furdalásuk ha máshova mennek, interjúznak.

    Nincs céges loyalitás, a cég addig tartja meg az embereket amig az kifizetőő, ugyanigy viszafelé is igaz, mi pénzért dolgozunk egy cégnek, nem hűségből.

    Nincs ebben semmi gonoszság egyik oldalon sem, ez nem házasság vagy barátság, ez egy üzleti kapcsolat.
  • kvp #2
    Plusz ha rajonnek hogy az mi altal irt kod hasznalhatatlan, ellenben a benne levo hibakat sokszor emberi fejleszto nem kepes kijavitani, es ha kirugjak azt is aki generalta meg ujrageneralni se tudjak, mert a kiindulasi alap sincs meg.

    Persze lehet most csak a nem dolozo DEI-s fejlesztoket raktak ki. Meglatjuk...
  • Kryon #1
    Visszaüthet ez még a cégekre. Eddig ezek a fejlesztők nekik dolgoztak, de innentől ellenük fognak. Sok tapasztalt fejlesztő sok szabadidővel valószínűleg katalizátorként hat új vállalkozások indulására és növekedésére.