SG.hu

A Palantir vezetője szerint Európa feladta az MI-versenyt

Egy rijádi befektetési fórumon Alex Karp, a Palantir Technologies védelmi technológiai vállalat vezérigazgatója dicsérte a szaúdi mérnököket a meritokráciáért és a hazafiságért - és szemrehányást tett Európának a lassú MI-elfogadás miatt.

"A térségben, különösen a királyságban fogékonyságot tapasztalunk” - mondta Karp a szaúd-amerikai befektetési fórumon. "De ezen fogékonyság hátterében olyan emberek állnak, akiknek komoly hagyományai vannak a mérnöki kiválóságban, és őszintén hisznek a saját jövőjükben”. Karp a panel házigazdájának, Sara Eisennek a kérdésére válaszolt így, hogy fejtse ki egy korábbi megjegyzését, miszerint a mesterséges intelligenciát jelenleg leginkább az Egyesült Államok és a Közel-Kelet hasznosítja. "Nyilvánvaló, hogy nagy az ellentmondás Európa, ahol, tudja, az emberek mintha feladták volna, és közöttünk. Nagyon remélem, hogy Európa irányt vált” - tette hozzá.

A beszélgetésre annak kapcsán került sor, hogy Donald Trump elnököt Rijádban királyi fogadtatásban részesítették, aranyszékek és arab lovak várták öböl menti körútján. A Google, az Nvidia, a BlackRock és más nagyvállalatok vezetői kísérik, hogy a szaúdi tisztviselőkkel a mesterséges intelligenciáról, a védelemről és az energiáról tárgyaljon, Trump elmondta, hogy célja, hogy 1 billió dollár értékű üzleteket kössön.

Egy a McKinsey által közzétett 2024. októberi jelentés alapján az európai szervezetek 45-70%-kal elmaradnak amerikai társaiktól az MI bevezetése terén. És miközben az ASML révén Európa vezet a félvezetők gyártásához használt gépek és eszközök előállításában, a jelentés szerint Európa 5% alatti piaci részesedéssel rendelkezik olyan területeken, mint a nyersanyagok, a felhőinfrastruktúra és a szuperszámítógépek. "A lehetőségek továbbra is széles körben nyitva állnak, de Európa hátrányból indul” - írta a jelentés.

Európa a sokkal szigorúbb MI-szabályozásáról is ismert. Az EU 2024. augusztus 1-jén fogadta el az MI-törvényt, a technológiával kapcsolatos első jogi keretet, és létrehozott egy hivatalt, amely felügyeli a szabályozás végrehajtását. De az MI-törvény csak egy része annak a szélesebb körű intézkedéscsomagnak, amely az EU szerint biztosítja a „megbízható MI-t”, és amely kifejezetten tiltja az olyan gyakorlatokat, mint az MI-alapú manipuláció és megtévesztés, a valós idejű távoli biometrikus azonosítás bűnüldözési célokra közterületeken, valamint az egyéni bűncselekményi kockázatértékelés.

A mesterséges intelligenciáról szóló törvény szerint a mesterséges intelligencia felhasználási módjai, például a robotok által támogatott sebészet és a hitelpontozás szintén a „magas kockázatú” kategóriába tartoznak, és szigorú ellenőrzés alá esnek. A legismertebb európai MI-vállalat, amely a legtöbb forrást gyűjtötte, a francia Mistral startup alig több mint 1 milliárd eurós tőkével rendelkezik. Az OpenAI európai válaszaként emlegetett vállalat nemrégiben kizárta a felvásárlást, és a tőzsdei bevezetést tervezi, miközben nyílt forráskódú modelljeit és a "Le Chat” nevű generatív chatbotját új piacokra vezeti be.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #1
    Ha a torvenyes es szemelyi jogokat nem serto MI fejlesztes az MI fejlesztes feladasat jelenti, akkor az EU kivetelesen jo dontest hozott. Nem akarjak a tech fejesek megerteni, hogy a mostani MI modellek gyakorlatilag hibas adatokon betanitott statisztikai modellek, amiket gyakorlatilag egy veletlenszam generator hajt es a maximalis elegedettsegre celoznak a helyes valaszok helyett, tehat megrogzott hazudozok. Ilyen technologiara nem lehet semmit sem epiteni ami nem omlik ossze feher zajja ha szabadon fut hosszabb ideig.