SG.hu

A Cseh Nemzeti Bank fontolóra veszi egy stratégiai bitcointartalék létrehozását

A Cseh Nemzeti Bank fontolóra veszi, hogy több milliárd dollár értékű bitcoint tartson tartalékában - mondta ma Ales Michl elnök. Ha ez megvalósulna, ez lenne az első lépés egy nyugati központi bank részéről a kriptovaluta irányába. Michl elmondta, hogy az ötletet még elemzik, és azonnali döntés nem várható.

A központi bankok hagyományosan konzervatívabb eszközökben parkolnak tartalékokat, és egyesek figyelmeztettek a kriptovaluták közpénzekben való használatának kockázataira. Michl amióta 2022-ben átvette a cseh központi bank vezetését, a bank jelentős tartalékainak diverzifikálására irányuló törekvéseket hajtott végre a fokozatos aranyvásárlással és a portfólió nagyobb részének részvényekbe való átcsoportosításával, hogy tartós nyereséget termeljen. Az elnök azt tervezi, hogy csütörtökön a bank héttagú igazgatótanácsa elé terjeszti a bitcoin bevonásának megfontolását. Ha jóváhagyják, a bank végül 140 milliárd eurós tartalékának akár 5%-át is bitcoinban tarthatná - mondta.

Michl egy az X-en közzétett bejegyzése szerint további elemzésekre és vitákra van még szükség bármilyen döntés előtt. "Nincs küszöbön semmilyen döntés” - mondta. "A bitcoinnak jelentős volatilitása van, ami megnehezíti a más eszközökkel való jelenlegi alacsony korrelációjának kihasználását. Ezért csütörtökön megkérem a csapatunkat, hogy tovább értékeljék a bitcoin potenciális szerepét a tartalékainkban. Semmi több, semmi kevesebb.” Michl elismeri, hogy a bitcoinba való befektetés értéktelennek bizonyulhat, vagy „abszolút fantasztikus értéket” képviselhet, de szerinte a bitcoin Donald Trump amerikai elnök támogatása nélkül is emelkedő tendenciát mutatna, mivel sokak számára alternatív befektetésnek számít.

A bitcoin értéke 2024-ben több mint kétszeresére nőtt, és a bitcoin iránt széles körű befektetői érdeklődés mutatkozik, amióta a BlackRock és más cégek tavaly bitcoin tőzsdén kereskedett alapokat indítottak. A bitcoin a hónap elején rekordmagasságot ért el, amikor Trumpot - aki „kriptoelnöknek” nevezi magát - beiktatták hivatalába. Trump a múlt héten elrendelte egy kriptopénz munkacsoport létrehozását, amelynek feladata új szabályozások kidolgozása és egy nemzeti kriptokészlet létrehozásának lehetőségének vizsgálata.


A svájci kriptopénzek hívei nemrég kezdeményezték, hogy a Svájci Nemzeti Bank a tartalékában arany mellett bitcoint is tartson. Az SNB szkeptikusan nyilatkozott, és az Európai Központi Bank döntéshozói is hajthatatlanok, nem tekintik a bitcoint lehetséges tartalékeszköznek, és időnként a 17. századi tulipánhagymákhoz hasonlítják a hollandiai kereskedelmi mánia idején. Egy ebben a hónapban közzétett véleménycikkben az EKB két tanácsadója azt mondta, hogy a bitcoin túl átláthatatlan és kockázatos az államkassza számára, és hogy „spekulatív buborék, amely ki fog pukkanni”. Dél-Afrika központi bankjának kormányzója szintén kritizálta a bitcoin-állomány ötletét egy davosi panelbeszélgetésen a múlt héten, mondván, hogy a kriptoipar lobbistáinak nem szabadna befolyásolniuk, hogy a kormányok milyen eszközöket tartsanak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • uwu2020 #6
    Egyébként vannak olyan mixer meg trumbler szolgáltatások, amik segítenek a rejtőzködésben, de teljes védelem nincs. Vannak oylan cégek is akik figyelik és nyomonkövetik a kriptó útját, ha tényleg akarják, aki karja és megfizeti, meg tudja találni ki áll a cím mögött, mert előbb utóbb lesz nyoma, másképp nem lehet elkölteni.
  • uwu2020 #5
    Nem nagyon ment át az örökre szó jelentése mi?
    Ha akarnak, elkapnak. Semmit nem ér, ha a címen marad.
  • Cat #4
    Egyetlen tranzakciót nézve ez valóban így van, de láthatod azt is, hogy egy adott tárcából milyen fizetések történnek, és ha bármikor a tárca történetében történt olyan esemény, ami a való világhoz köthető (pl. rendelsz webről bármit), akkor megszűnt az anonimitás.
    Olvasd el ezt: https://sg.hu/cikkek/it-tech/156366
  • lammaer #3
    Na jó, de a tranzakcióból meg tudod mondani hogy a vallet ahova átsétált a bitcoin kié és hol kell keresni az illetőt?

    A bitcoin vhol pont arról szól hogy legyen minden hatóságoktól független és kvázi ellenőrizhetetlen. Mig egy bankszámlánál legalább van vmi nyom amin el tudsz indulni, egybitcoin tranzakciónál se a küldöről se a fogadóról az égvilágon nem tudsz semmit.

  • uwu2020 #2
    Ezt pont nem annyira okos lopni, örökre tárolva vannak a tranzakciók.
  • end3 #1
    Azt érdemes fontolóra venni, hogy a "befektetések" legnagyobb hiénáinak legyen mit honnan ellopni.