SG.hu

MI-csúcstalálkozót tervez Franciaország

A cégek helyett arra összpontosítanak hogyan lehet a technológiát a közérdek szolgálatába állítani.

Tavaly novemberben, az MI-lelkesedés tetőfokán hat kontinens kormányai és a világ leghíresebb technológiai vezetői zarándokoltak el a digitális korszak szimbolikus szülőhelyére, az első globális mesterségesintelligencia-csúcstalálkozóra. A brit Bletchley Park-i csúcstalálkozóra Kamala Harris alelnök, Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója, Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója és még sokan mások mentek el a világ legbefolyásosabb kormányzati tisztviselői és technológiai vezetői közül. Az eseményen Kína támogatásával nemzetközi megállapodás született a legszélsőségesebb mesterséges intelligenciával kapcsolatos kockázatok megfékezéséről. A találkozót azonban sokan bírálták, mert túlságosan a világvége-forgatókönyvekre összpontosított, és kizárta a technológia munkavállalókra vagy a globális délre gyakorolt hatásáról szóló véleményeket.

Majdnem egy évvel később Franciaország arra készül, hogy otthont adjon egy olyan globális eseménynek, amelyet AI Action Summitnak neveztek el. És ez nagyon más lesz. Anne Bouverot, Franciaország mesterséges intelligenciáért felelős különmegbízottja szerint ez a csúcstalálkozó nagyobb, befogadóbb lesz, és jobban összpontosít arra, hogyan lehet a technológiát a közérdek szolgálatába állítani. A francia rendezvényen ahelyett, hogy a határokon átnyúló kockázatokra helyeznék a hangsúlyt, inkább azzal foglalkoznak majd, hogy a mesterséges intelligencia hogyan változtatja meg a munkát, hogyan növeli a dezinformáció mértékét, és hogyan hat az éghajlatra és az egészségre.

"Konkrét cselekvésre és eredményekre fogunk összpontosítani” - mondta Bouverot. "Nem azért vagyunk itt, hogy feltaláljuk a globális kormányzást”. Bouverot ezen a héten részt vett az ENSZ Közgyűlése alatt zajló, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos eseményeken, amelyek keretében Altman és más nemzetközi vezetők New Yorkba érkeztek, hogy megvitassák a mesterséges intelligencia politikát. A francia csúcstalálkozó az ENSZ és a Bletchley Park-i csúcstalálkozó által a globális MI-szabályozás összehangolása érdekében végzett munkára fog építeni - mondta.


Anne Bouverot

Franciaország törekvése, hogy egy cselekvésre összpontosító csúcstalálkozót szervezzen, valószínűleg a globális technológiai irányítás kihívásaival fog találkozni, amely gyakran a nemzetek és a vállalatok önkéntes és nem kötelező erejű kötelezettségvállalásaira támaszkodik. A mesterséges intelligenciát és az azt előállító vállalatokat nem kötik az államhatárok, hanem különböző rendszerek sokasága szabályozza. Az Európai Unió - amelynek Franciaország is tagja - által elfogadott MI-törvény a technológia elfogadhatatlan felhasználási módjait - például a szociális pontozási rendszereket - igyekszik betiltani, és a többi felhasználási módot a kockázatok skálája alapján korlátozza. Kína olyan szabályokat fogadott el, amelyek szocialista értékeit és a cenzúrát támogatják. Az Egyesült Államok nagyrészt az államokra bízta az MI szabályozását, amelyek mérlegelik a mély hamisítványok korlátozására, a választások védelmére és az AI-vállalatok nagyobb felelősségének megteremtésére irányuló intézkedéseket.

Bouverot szerint Franciaország a meglévő nemzetközi MI-partnerségek bővítésével fogja kezelni ezt a kihívást. A franciaországi rendezvény építeni fog az MI biztonsági intézetek nemrégiben indított nemzetközi hálózatára, amely az MI-rendszerek értékelésére hivatott - mondta. "Nem fogjuk ezt egyedül csinálni.” Bár a helyszínt és a résztvevőket még nem jelentették be, Bouverot elmondta, hogy a nagyvállalatok számos technológiai vezetője elfogadta a dátumot. Franciaország igyekszik a vendéglistát az iparon túlra is kiterjeszteni, és a Párizsi Békefórum olyan kezdeményezésekre kér pályázatot, amelyek a mesterséges intelligenciát a közjó érdekében támogatják.

Az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón az elnökválasztás eredményétől függ. A csúcstalálkozót február 10-én és 11-én tartják majd, kevesebb mint egy hónappal a beiktatás után. A kezdeményezések sok olyan értéket tükröznek, amelyeket a Biden-Harris-kormány a mesterséges intelligenciáról szóló rendeletében támogatott, és Harris volt az arca számos ilyen erőfeszítésnek a nemzetközi színtéren tavaly. Ha azonban Donald Trumpot választják meg valószínű, hogy „Amerika az első” programja ellentétes lesz a csúcstalálkozó céljaival. Trump megígérte, hogy hatályon kívül helyezi Biden MI-rendeletét, és a saját rendeletével helyettesíti azt.

Szövetségesei egy olyan kerettervezetet küldtek körbe, amely tartalmaz egy „Amerika legyen az első az MI-ben” című fejezetet. A republikánusok cenzúrának nevezik a dezinformáció kezelésére irányuló erőfeszítéseket, és a csúcstalálkozó éghajlatvédelemre való összpontosítása szintén megosztottságot okozhat egy esetleges Trump-kormányzattal szemben. Emlékezhetünk, hivatali ideje Trump alatt kilépett a párizsi klímaegyezményből. Bouverot nem kívánt nyilatkozni arról, hogy egy esetleges Trump-elnökség milyen hatással lenne a csúcstalálkozóra. "Természetesen az MI politikai kérdés” - mondta. "De ez egy olyan dolog, ami nagyon széleskörű, ami nagyon gyorsan jön, ami olyan sok mindenre hatással van. Minden kormány próbálja kitalálni a dolgokat”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!