SG.hu

Nagy az öröm a cserélhető LPCAMM2 laptop memória miatt

Az iFixit csapata nagyra értékeli az LPCAMM2 memóriát és a bővíthető laptopok visszatéréseként üdvözli. Úgy vélik, hogy leáldozott a beforrasztott, nem szervizelhető memóriával rendelkező modelleknek. Az LPCAMM2 szabvány először a Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 rendszerében mutatkozik be.

A felhasználók megszokták, hogy a gyártáskor fixen beépített memóriával ellátott laptopokat vásárolnak, de a legújabb formátum "moduláris, javítható és bővíthető", és a legújabb LPDDR chipeket használja, így nem kell kompromisszumot kötni a teljesítmény terén. Az iFixit javítási szakértői szerint az energiatakarékos LPDDR memóriachipekkel az a probléma, hogy az általuk használt alacsonyabb feszültség miatt nagyobb figyelmet kell fordítani a CPU és a memória közötti jelintegritásra. A gyakorlatban ez rövidebb sávtávolságokat jelentett az áramköri lapon, ami ahhoz vezetett, hogy az LPDDR-t a lehető legközelebb forrasztották a processzorhoz.

Az LPCAMM2 ezt hivatott orvosolni azáltal, hogy az LPDDR-t egy olyan áramköri modulra helyezi, amelyet "okosan úgy terveztek, hogy közvetlenül a CPU mellé szerelhető legyen, nagyon rövid jelvonalakkal, amelyek segítik a jelintegritás maximalizálását" - magyarázza az iFixit csapata a ThinkPad P1 Gen 7-es modellel végzett gyakorlati tesztelésüket részletező videójában. Az iFixit bemutatja, hogy a Lenovo laptopban lévő LPCAMM2 modul hogyan szerelhető ki egyszerűen a rendszer alsó fedelének eltávolításával. Maga a modul egy fedél alatt rejtőzik, amely három csavar kioldásával eltávolítható, majd a fedelet és a modult egyszerűen ki kell emelni. Alatta egy kivehető csatlakozó - egyfajta interposer - található a modul és az alaplapi csatlakozók között.


A memóriamodul cseréje egyszerűen csak egy új modul behelyezésével, a fedél visszahelyezésével és a csavarok megfelelő sorrendben történő meghúzásával történik, ahogy a videón is látható. Az új memóriaformátum a Dell PC-gyártó cég munkája, amely 2022-ben CAMM, azaz Compression Attached Memory Module néven vezette be egyes laptopokba. Tavaly a JEDEC szabványügyi testület közölte, hogy adaptálja a technológiát egy memóriaszabványhoz, hogy leváltsa az elavult kis méretű DIMM (SODIMM) modulokat. Ebből lett az LPCAMM2 2023 szeptemberében, amikor a JEDEC végül megerősítette a specifikációkat, a Micron pedig januárban bemutatta a szabványon alapuló moduljait.

Egyelőre a Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 az egyetlen olyan rendszer, amely az új memóriaformátumot használja, és egyelőre nem világos, hogy széles körben elterjed-e majd. Ha azonban a csatlakozó nem növeli jelentősen a laptopok anyagköltségét, nehéz megérteni, hogy miért ne jelenne meg több modellben. "Nagyobb teljesítményű, mint a régi SODIMM-modulok, sokkal hatékonyabb, helyet takarít meg, és még a hőháztartáson is segíthet. Mindezek mellett kiválóan is javítható" - írja blogjában az iFixit.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #7
    Egyetértek. 10 emberből 10 nem cserélné úgysem a memóriát. Marginális a csereberélők aránya.
    Szabályozni kéne azt, hogy az elején, vásárláskor ne legyen extrémen feláras a nagyobb memória. A komolyan használók többsége 32-vel kérné. Aztán nincs miről beszélni...
  • Gabbbbbbbbbbbb #6
    Ezzel nagyon nem ertek egyet. Felhasznaloi szokasok egyik naprol a masikra megvaltozhatnak es akkor ram miatt veheted az uj gepet, tenyleg szuper. (Pl. rakapsz a Photoshop panoramakra es 16 helyett 64 kell..)
  • Caro #5
    Szép, szép, de saját tapasztalat szerint sokat nem ér.
    Mire a memória kevés lesz, addigra a gép elavul egyébként is.
  • Zsoltee_a_bator #4
    A mac 8gb -al sajnos az tenyleg hulyeseg. Sajnos 16gb maccel vagyok kenytelen dolgozni. Egy ehesebb fejleszto eszkoz, vm a dockerhez, es huss, semmi sem maradt. Megy a swappeles meg ugyeskedes a memoria tomoritessel.

    Ha csak valami weblapot nyit meg az ember, arra nyilvan eleg 8GB, de egy laptopnak nem artana tobbet birnia. Mar a mobilokba is 16gb-t raknak.

    PC vonalon hemzsegnek a ram-bovitheto budget laptopok mar most iss, camm2-vel lehet, meg tobb is lesz.
    Utoljára szerkesztette: Zsoltee_a_bator, 2024.05.09. 22:41:25
  • Gabbbbbbbbbbbb #3
    >Soha nem olvastam cikket arról, hogy a lapra forrasztott chipek és a SODIMM modulok között mekkora lenne a különbség.

    A lényeg az lenne elvileg, hogy az ultra alacsony fogyasztású és feszültségű modulokat nem bírja el a sodimm. Azért nekem kétségeim vannak és amúgy is alhanyaholható az energia, amit így megspórolunk, mondjuk legyen 10 perc egy töltéssel, vagy annyi sem.

    A vége az lesz, hogy csak a legdrágább munkagép kategória kap ilyen foglalatot és belépő-/középszinten (és Apple) szívunk tovább.

    ---

    Egyébként az, hogy mac-ben 8gb ugyanaz, mint PC-ben a 16 nem teljesen hülyeség. Windows tényleg elég brutálisan zabál mostanában, de mondjuk 12GB lenne a reális összehasonlítási alap. Mondjuk ennyi erővel 8gb egy Macbook-ban 7-nek, vagy annyinak sem felel meg puritánul beállított Linux PC esetén.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.05.09. 15:09:10
  • Zsoltee_a_bator #2
    A fo kulonbseg a forrasztott/nem forrasztott kozott, hogy az elobbit dragan lehet eladni a "premium" laptopkent. :) Igy valoszinuleg velunk marad egy darabig, de ha par technikai nehezseg eltunik az utbol az nyilvanvalo elony.

    A hulladekot egeszen biztosan csokkenti a bovithetoseg. A ram messze a legszukebb keresztmetszet. Az ha keves az alkalmazashoz, akkor a hasznalhatosagnak reszeltek.. Egy 3-5 eves cpu meg ssd viszont siman eleg ma is a legtobb alkalmazashoz (ez utobbi pedig altalaban bovitheto meg az elvetemultebb laptopokban is)
    Utoljára szerkesztette: Zsoltee_a_bator, 2024.05.09. 11:17:26
  • RJoco #1
    Eleve nem kellene ma már hulladékot (16GB memóriánál kevesebbel) gyártani és akkor máris megszűnne a "tömeges" bővítés igénye.
    Egy laptopnak amúgy is elég korlátozottak a lehetőségei. Soha nem olvastam cikket arról, hogy a lapra forrasztott chipek és a SODIMM modulok között mekkora lenne a különbség.
    Javíthatóság terén meg akkor most nem egy laptopot dobunk ki, hanem csak egy modult. Éppen ezt is lehet javításnak hívni. Bár így is több a hulladék, mint aminek feltétlenül lennie kellene.
    Ez a két kontaktos érintkezős cucc meg nekem annyira nem tetszik. Lesznek itt még gondok vele.
    Nagyon ügyeltek a videóban is arra, hogy a memóriát nehogy megfordítsák. Biztos féltek, hogy leesnek az IC-k.
    És végül, ha a gyártókat nem kötelezik a használatára, akkor miért használnák? Sokkal jobban megéri nekik fixre gyártani, mert, ha valakinek kevés lesz vagy garanciaidőn túl bedöglik, akkor vesz egy új gépet.