SG.hu

Nyomon követte felhasználóit és eladta adataikat az Avast kiberbiztonsági cég

Az Avast kiberbiztonsági szoftvercégre 16,5 millió dolláros bírságot szabott ki az amerikai FTC, a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság, mert a hivatal szerint az fogyasztói adatokat adott el harmadik félnek.

Az FTC szerint az Avast egy olyan cég, amely azt ígéri, hogy hogy blokkolja az adatokat gyűjtő nyomkövető cookie-kat, és megakadályozza, hogy más nyomkövető programok kövessék az online tevékenységet. Mindezek ellenére legalább 2014 óta éppen az ellenkezőjét tette: a felhasználók böngészési adatait tudtuk és beleegyezésük nélkül gyűjtötte és adta el, miközben egyúttal félrevezette a felhasználókat. Továbbá az FTC szerint az Avast azt mondta a felhasználóknak, hogy csak "névtelen és összesített formában" osztja meg az információkat, holott ez nem így van.

"Egy személy böngészési előzményei rendkívül érzékeny információkat tárhatnak fel. A meglátogatott weboldalak nyilvántartása mindent elárulhat valakinek a romantikus érdeklődésétől, pénzügyi küzdelmeitől és politikai nézeteitől kezdve a súlycsökkentési erőfeszítéseiig, az elutasított állásokig és a szerencsejáték-függőségéig" - mondta Lina Khan, az FTC elnöke. "Az Avast magatartása nemcsak megtévesztő, hanem tisztességtelen gyakorlat is" - folytatta Khan. "Mivel a böngészési adatok természetüknél fogva érzékenyek, fokozott védelmet érdemelnek".

Az FTC szerint az Avast több mint 100 ügyfélnek adott el adatokat, köztük tanácsadó cégeknek, reklámcégeknek és adatbrókereknek. A több millió dolláros bírságon felül az Avastot az FTC egy olyan tilalommal sújtja, amely megtiltja a cégnek, hogy adatokat adjon el vagy engedélyezzen reklámcélokra. "Az Avast azt ígérte a felhasználóknak, hogy termékei megvédik a böngészési adatokat, de az ellenkezőjét nyújtotta" - írta mai közleményében Samuel Levine, az FTC Fogyasztóvédelmi Hivatalának igazgatója. "Az Avast csalogató taktikája veszélyeztette a fogyasztók magánéletét és megszegte a törvényt".

Az Avast eredete az 1980-as évek végére nyúlik vissza, az alapítók Csehszlovákiában éltek és dolgoztak, amikor az még a szovjet blokk része volt. A vállalat idővel fejlesztette vírusirtó szoftvereit és egyéb kínálatát, tőzsdére ment, és idővel más kiberbiztonsági cégekkel fuzionált. Az Avast ma a Gen Digital egyik márkája, amely egy tőzsdén jegyzett vállalat, és kettős székhelye az arizonai Tempe-ben és a csehországi Prágában található.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • wraithLord #8
    Mintha nem lenne tökmindegy, az ember adatait 200 millióféle vacak gyűjti és eladja... Az Avastnak csak azért nem kéne, mert az ember biztonsági szoftvert egyebek mellett pont adatgyűjtögetés, adathalászat stb. ellen szokott használni. :D
    Én azért kukáztam 10+ éve, mert túl sok erőforrást pazarol meg folyton veszélyekkel csesztet, amire a megoldása az, hogy vedd meg ezt meg azt. Hát ha ez nem gyanús (vagy minimum nem idegesítő), akkor semmi. Mondjuk el lehet hallgattatni silent móddal.
  • Bruce_Willis #7
    Meg is érdemli aki használja. Valamikor 2008-ban mikor cod-oztam, már akkor kukáztam az Avast, mert folyamatosan dolgozott a háttérben, tök fölöslegesen. Illetve, ha jól emlékszem, volt hozzá társítva egy program, melyet mindig telepíteni akart. Nekem az ilyen mindig gyanús.
  • Bruce_Willis #6
    Pontosan!
    A google mindent megoszt az amerikai kormánnyal.
  • kjhun #5
    Az egész história, áll az AVG-re is?? Ha már, egy kézben van a két cég...
  • cherubim06 #4
    Kb 10 éve rutinfeladatunk a gépkarbantartásokkor az Avast teljes eltávolítása. Azelőtt jó volt tényleg, de 10 éve olyan szinten gáz, hogy tiltólistán van nálunk. Nemcsak lassít hanem rengeteg hibát is okoz, driverekkel összeakad, virtualizációnak betesz, külső meghajtókat tilt le...stb Most még jelent is, LOL:-)
    Defender tökéletes ingyenesre.
    Utoljára szerkesztette: cherubim06, 2024.02.23. 15:16:35
  • Frekvency #3
    nem egy örömhír de azért nem fogom letörülni. A böngészési eredményeket feldughatják amíg nem kötik konkrét személyhez, névvel, egyéb személyi beazonosítóval. Elvileg itt nem történt ilyesmi de aztán a fasz tudja már...
  • Tetsuo #2
    Mindig a kínaiakra meg az oroszokra (Kaspersky) mutogtatnak, miközben a nyugati cégek ugyanazt csinálják vagy talán még rosszabbat is.
  • Gabbbbbbbbbbbb #1
    A sokk! :-)