SG.hu

Az AMD vezetője sze­rint tévúton jár az Intel

Az AMD-nek nincs chipgyára, míg az Intel pont ellenkezőleg gondolja, és akkora kapacitást épít ki, hogy más cégek lapkáit is le tudja gyártani.

Pat Gelsinger 2021 márciusában tért vissza vezérigazgatóként az Intelhez, és egyik legfontosabb döntése a bevételek megnövelésére és a technológia vezetés visszaszerzésére a bérgyártásra való koncentrálás volt. Az Intel jelenleg két chipgyártó létesítményt épít Arizonában, további kettőt Ohióban, valamint egy üzemet Új-Mexikóban. Európában a németországi Magdeburgban építenek chipgyártó telephelyet. Az írországi Leixlipben található gyárukban nemsokára beindul a sorozatgyártásuk az Intel 4 eljárással, extrém ultraibolya litográfiát alkalmazva. A veterán vezető annak ellenére kormányozza ebbe az irányba az Intel hajóját, hogy a riválisoknak nem hogy mások kiszolgálására nincs kapacitásuk, de saját maguk sem tartanak fenn csúcstechnológiás üzemet.

Darren Grasby, az AMD stratégiai partnerségekért felelős ügyvezető alelnök szerint ez alapjaiban rossz stratégia, és szerinte a bérgyártás felkarolása egy olyan fordulat, amelyet az Intel még meg fog bánni. "Az Intel már végigjárta egyszer ezt az utat"- mondta. "Sok évvel ezelőtt az AMD is saját gyárakkal rendelkezett, de úgy döntöttünk, hogy nem tartunk fenn üzemeket. Ez fordulópont volt a vállalat életében, amely lehetővé tette számunkra, hogy ezeket a kutatás-fejlesztési pénzeket a terveinkbe fektessük, és most ezek megvalósulása teszi lehetővé, hogy ilyen termékekkel és élvonalbeli technológiával legyünk jelen a piacon. Ha az Intel bérgyártóként sikeres akar lenni, akkor versenytársaitól is el kell fogadnia megbízásokat, mivel az okostelefonos processzorokat gyártó vállalatokon - például a Qualcommon - kívül csak ezeknek a vállalatoknak van szükségük nagy volumenű vezető öntödei szolgáltatásokhoz való hozzáférésre."

Andy Buss, az IDC Europe digitális infrastruktúráért felelős vezető kutatási igazgatója is merésznek tartja a stratégiát, szerinte "nehéz eldönteni", hogy az Intel helyesen cselekszik-e, amikor több gyárat épít. "Jerry Sanders, az AMD alapítója és volt vezérigazgatója mondta mindig, hogy 'az igazi férfiaknak gyáraik vannak'" - mutatott rá. De a valóság Buss szerint az, hogy Gelsinger megpróbál alkalmazkodni a változó lehetőségekhez, és arra törekszik, hogy megváltoztassa hogyan tervezi és készíti az Intel a saját termékeit, ezzel együtt pedig megnyitja a gyárakat és a tervezőeszközöket a külső felektől származó projektek előtt. Az Intel már eddig is megpróbálta csökkenteni a kockázatokat és több lábon állni, például a TSMC készítette nekik Arc videókártyák GPU-ját és Meteor Lake Core Ultra sorozat lapkáit is ők fogják gyártani a közeljövőben.

A chipgyártás sikeréhez méretarányosságra van szükség, és Buss szerint ezt Gelsinger is pontosan tudja. "Az Intel az ARM és a MediaTek megnyeréséért is sokat tesz, és nyitott arra, hogy az AMD és az Nvidia számára is gyártson termékeket, amennyiben erre igényt tartanak. Megváltoztatták a belső termékfejlesztők és a gyártóbázis csapata közötti kapcsolattartást, külső ügyfélként viselkednek, és a saját embereiknek ugyanazokat az eszközöket és tervezési technikákat kell használniuk, mint a külső ügyfeleknek, hogy elkerüljék az áramkörök és a folyamatok egyedi esetekben történő finomhangolását" - mondta Buss. Az IDC elemzője felvetette a "gyárkapacitás és elkötelezettség" kérdését is, mondván, hogy az AMD az Apple-lel, az Nvidia-val és másokkal versenyez a TSMC legjobb gyártósoraiért. "A vállalatok számára jó lesz, ha van választási lehetőség az öntödék között, beleértve a TSMC-t, az Intelt, a Samsungot és másokat".

Egy dolog biztos: az Intel rengeteg közpénzt kap chipgyártási törekvéseihez mind az Egyesült Államokban, mind az EU-ban, ami némileg megédesítheti számukra egy csúcstechnológiás gyár akár 20 milliárd dolláros költségszámláját.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabbbbbbbbbbbb #5
    Azt, hogy egy 93 éves ember mit csinál a pénzével nem feltétlen kell irányadónak tekinteni, de tény, hogy Taiwan-ba pénzt fektetni kockázatos.
  • Balu777 #4
    Nem feltétlen rossz az Intel stratégiája és a bérgyártó üzletrészt még akár le is választhatja annak elvesztése nélkül. Emellett nem csak a pénzügyi, de a geostratégiai szempontokat is figyelembe kell venni, hisz az kínai-nyugati versenyben az Intel számára azzal hogy házon belül gyárt egy csomó anyagi támogatási lehetőség is kitárul. Ráadásul ha Tajvan körül egyszer beindul a balhé, akkor az ott gyártatók gyakorlatilag kiesnek egyből. Szokták mondani a tőzsde általában előre tudja mi jön és előre árazza a jövőbeli történéseket és épp ezért érdekességként megemlítendő hogy pl. Warren Buffet megszabadult az összes Tsmc részvényétől, ami azért egy finom jelzésként is tekinthető.
  • Gabbbbbbbbbbbb #3
    >Persze hosszabb tavon tudjuk, hogy a kulso beszallito elobb-utobb eloall egy sajat markas termekkel es a piac torvenyei szerint at is veszi az eredeti egbizoja piacat.

    Szerintem ez a jelenlegi technikai fejlettségi szinten már nem igazán lehetséges. A probléma ott van, hogy csupán 2 országban van rendes csipgyártás és mindkét hellyel lehet probléma, emiatt sokkal jobb saját lábon állni. Csak hát ugye, ha gyengék a lábak, akkor annyira mégsem :-)

    (Dél Korea sem a stabilitás fellegvára, lehet gond háborúval ott is és egy olyan demográfia hanyatlás előtt állnak, amiből ki tudja ki lehet-e egyáltalán lábalni. Annyira vállalati érdekek dominálnak a politikában, hogy ma elképzelhetetlen, hogy ezt időben megállítsák.)
  • kvp #2
    Gazdasagi szempontbol rovid tavon olcsobb es nagyobb nyereseget hoz, ha a gyartastechnologia kulso beszallito kezeben van, ezt koveti az AMD is. Persze hosszabb tavon tudjuk, hogy a kulso beszallito elobb-utobb eloall egy sajat markas termekkel es a piac torvenyei szerint at is veszi az eredeti megbizoja piacat. Igy jart az IBM a Lenovoval es Samsunggal. (mindket ceg az IBM bergyartojakent kezdte)

    De ez egy hosszu folyamat, addig is jelentosen tobbet keres az a ceg, ami a hosszabb tavu piacat feladja a rovidtavu magasabb haszon erdekeben. Az intel elore akar menekulni, hogy megmaradjon mint chip tervezo es gyarto a tavolabbi jovoben is, mig mindenki mas belatta, hogy a piac teljes atengedese Kinanak gazdasagosabb rovid tavon. Marmint amig a szabadkeredelem torvenyei ervenyesulnek es nem leptet szankciokat (gazdasagi blokadot) eletbe a nyugati vilag Kinaval szemben.
  • tom_pika #1
    Nem tudom miért volna baj, ha egy vállalat több lábon áll.