5
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #5
    Azt, hogy egy 93 éves ember mit csinál a pénzével nem feltétlen kell irányadónak tekinteni, de tény, hogy Taiwan-ba pénzt fektetni kockázatos.
  • Balu777
    #4
    Nem feltétlen rossz az Intel stratégiája és a bérgyártó üzletrészt még akár le is választhatja annak elvesztése nélkül. Emellett nem csak a pénzügyi, de a geostratégiai szempontokat is figyelembe kell venni, hisz az kínai-nyugati versenyben az Intel számára azzal hogy házon belül gyárt egy csomó anyagi támogatási lehetőség is kitárul. Ráadásul ha Tajvan körül egyszer beindul a balhé, akkor az ott gyártatók gyakorlatilag kiesnek egyből. Szokták mondani a tőzsde általában előre tudja mi jön és előre árazza a jövőbeli történéseket és épp ezért érdekességként megemlítendő hogy pl. Warren Buffet megszabadult az összes Tsmc részvényétől, ami azért egy finom jelzésként is tekinthető.
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #3
    >Persze hosszabb tavon tudjuk, hogy a kulso beszallito elobb-utobb eloall egy sajat markas termekkel es a piac torvenyei szerint at is veszi az eredeti egbizoja piacat.

    Szerintem ez a jelenlegi technikai fejlettségi szinten már nem igazán lehetséges. A probléma ott van, hogy csupán 2 országban van rendes csipgyártás és mindkét hellyel lehet probléma, emiatt sokkal jobb saját lábon állni. Csak hát ugye, ha gyengék a lábak, akkor annyira mégsem :-)

    (Dél Korea sem a stabilitás fellegvára, lehet gond háborúval ott is és egy olyan demográfia hanyatlás előtt állnak, amiből ki tudja ki lehet-e egyáltalán lábalni. Annyira vállalati érdekek dominálnak a politikában, hogy ma elképzelhetetlen, hogy ezt időben megállítsák.)
  • kvp
    #2
    Gazdasagi szempontbol rovid tavon olcsobb es nagyobb nyereseget hoz, ha a gyartastechnologia kulso beszallito kezeben van, ezt koveti az AMD is. Persze hosszabb tavon tudjuk, hogy a kulso beszallito elobb-utobb eloall egy sajat markas termekkel es a piac torvenyei szerint at is veszi az eredeti megbizoja piacat. Igy jart az IBM a Lenovoval es Samsunggal. (mindket ceg az IBM bergyartojakent kezdte)

    De ez egy hosszu folyamat, addig is jelentosen tobbet keres az a ceg, ami a hosszabb tavu piacat feladja a rovidtavu magasabb haszon erdekeben. Az intel elore akar menekulni, hogy megmaradjon mint chip tervezo es gyarto a tavolabbi jovoben is, mig mindenki mas belatta, hogy a piac teljes atengedese Kinanak gazdasagosabb rovid tavon. Marmint amig a szabadkeredelem torvenyei ervenyesulnek es nem leptet szankciokat (gazdasagi blokadot) eletbe a nyugati vilag Kinaval szemben.
  • tom_pika
    #1
    Nem tudom miért volna baj, ha egy vállalat több lábon áll.