Mikeyy

Intel Pentium 4 1.7GHz vs. AMD Athlon 1.33GHz

Hétfőn jelent meg az Intel új Pentium 4 processzora, ami 1,7 GHz frekvencián működik. Vajon gyosabb-e legnagyobb vetélytársánál, az AMD Athlon 1,33 GHz-es processzornál? Az Xbitlabs letesztelte a két processzor sebességét különböző alkalmazásokban és játékokban.

Nem is olyan rég még az AMD Athlon 1,2 GHz és az Intel Pentium 4 1,5 GHz voltak a leggyorsabb aszatli gépekbe szánt CPU-k. De ez gyorsan megváltozott, amikor az AMD március 22-én bejelentette 1,33 GHz-es modelljét, majd az Intel válaszképpen április 23-án megjelentette 1,7 GHz-es Pentium 4 processzorát. Most ez a páros áll az aszatali számítógépekbe szánt processzorok csúcsán, és most már nyilvánvaló, hogy a Pentium III sorozat többet nem tartozik a nagyteljesítményű processzorok közé.

A Pentium III megragadt az 1 GHz-es határnál és képtelen felvenni a versenyt az újabb Athlon és Pentium 4 processzorokkal. A problémára az sem jelentene megoldást, ha a Pentium III a jövőben 0,13 mikronos technológiával készülne, mivel az Intel eldöntötte, hogy ezt a processzorcsaládot nem látja el gyorsabb busszal, és nagyobb L2 cache-el. Így mára csak két igazi versenyző maradt. Korábban nem lehetett igazi győztest hirdetni az Intel Pentium 4 1,5 GHz illetve az AMD Athlon1,2 GHz között. Az AMD processzora jobb volt az irodai alkalmazások terén, a Pentium 4 viszont sokkal jobban teljesített a 3D-s játékokban.

A két legújabb processzoron lefuttatott tesztek hasonló eredményeket hoztak. Mindkét CPU csak bizonyos típusú alkalmazásokra jó, így nehéz a választás. A Pentium 4 főleg a modern játékokban mutatja meg igazán a tudását, az Athlon viszont jobban teljesít az irodai alkalmazások és a tartalomkészítő programok terén (pl. Advanced Visualizer, Lightscape Visualization System). Teljesítmény terén tehát nem igazán lehet győztest hirdetni, így figyelembe kell venni az árakat. A Pentium 4 jelenleg nagyon drága, és csak RDRAM társaságában hajlandó mőködni, ami szintén magas áron kapható, viszont az Athlon processzorokból most hiány van. A 266 MHz-es változatok, főleg a legújabbak csak ritkán fordulnak elő egy-két boltban, még az USA-ban is, és az ezekhez használható DDR SDRAM is sokkal drágább, mint a hagyományos PC 133 SDRAM, bár nem olyan magas az ára, mint az RDRAM-nak.

Úgy tűnik, hogy amíg az új processzormagok - a Palomino és a Northwood - megjelennek, az AMD és az Intel egyformán teljesít, az új magok teljesítményét viszont egyelőre még nem lehet tudni. Az Intel 0,13 mikronos technológiára történő átállása lehetővé teszi majd, hogy a processzorba több L2 cache-t integráljanak, és csökkentsék az árakat, az AMD viszont az alacsonyabb áramfogyasztásra koncentrál az új mag tervezésénél.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Laalee #10
    solteket! ultrastabil es leeht tuningolni is ha eppen kell bar 1giga környeken jelenleg tok felesleges.

    abit fos tudom nekem is az van. akor meg nem tudtam.
  • Dikkma #8
    Hm, a Gamez annyit frissített, hogy a legutolsó általam is látott tegnapi hír nem fér ki a főoldalra :)
    Én a tesztekben pont ellentétesen látom a dolgokat: inkább irodában, BaPcoban jobb a P4, és Quake3-ban, és ahol nyers erő kell, ott az Athlonok.
    Egyébként a P4-ekben még nagyon sok a tartalék (ha jön ss2-ős progi, több 100 %-ot javulhat a teljesítmény) de hogy ezt mikor aknázzák végre ki, az kérdés.
    Idáig nem is lenne baj. A baj az az, hogy a P4 1.7 GHz és a Athlon 1.33 GHz-et összemérve nem tudunk győztest hírdetni...
    Márészt viszonylag egyszerű 1.33-as C Athlont szerezni, csak veszel egy 1, 1.1 GHz-es procit és állítgatsz szorzót, meg fsb-t :))