JohnnyCage

Az nVidia a processzorok csúcsmodelleire optimizál

[Register] Az nVidia tegnap két sajtóközleményt adott ki, melyben a cég arról ad tájékoztatást, hogy az eszközvezérlőket készítő programozók milyen lépéseket tettek meg a Pentium 4 és az Athlon processzorok legjobb kihasználása végett.

Általánosságban beszélve a grafikus chipekhez készített eszközvezérlő, vagy ismertebb nevükön a driverprogramok egy általános cél elérését célozzák meg, mégpedig azt, hogy az adott videórendszer összes képessége, az adott hardver által nyújtani tudott legnagyobb sebességen, és a lehető legzökkenőmentesebben működjön egy meghatározott, például Windows 2000 vagy Me operációs rendszer alatt.

Az optimalizálás processzorfajtánkénti elvégzése elég ritka jelenség, de az nVidia megtette ezt a lépést. A driverprogram processzorra optimalizálásával azonban általában az a probléma, hogy egy adott CPU-gyártó terméke felé hajlik, míg a többi gyártó termékének előnyei kihasználatlanok maradnak. Az Athlon előtti korban ez méginkább érzékelhető volt, mint mostanában. Az nVidia most ezen is változtatni szeretne, mivel legújabb GeForce 3 chipjének driverei Athlon, és Pentium 4-optimalizált verziókban is léteznek.

Az nVidia által kiadott sajtótájékoztatók részben megegyeznek, és csak a processzospecifikus szöveg különbözik. Az általános, ilyenkor szokásos "kissé" túlzó információ mellett mindkét sajtóközleményben leírta a cég, hogy az adott CPU-hoz készített driver mitől olyan különleges. Dan Tivoli, az nVidia marketingigazgatója a Pentium 4-es változatban elmondta, hogy "a Pentium 4 processzor számos érdekes és hasznos újítást vezetett be a rendszer teljesítményének növelése végett, és a GeForce 3 fel lett készítve ezek ideális kihasználására."

Ned Finkle az AMD-től közölte az esetleges Athlon illetve GeForce 3 vásárlás előtt álló, tisztelt felhasználóval, hogy "az nVidia GeForce 3 chipje kiváló, nagyteljesítményű megoldást jelent az AMD processzorok felhasználóinak. Az nVidia DDR memóriákkal ellátott GeForce 3 chipje tökéletesen kiegészíti az AMD Athlon processzorának 266MHz-es rendszerbuszát, valamint DDR memóriáját."

Az Intel-féle sajtóközlemény-változat szerint a GeForce 3 drivere kihasználja a Pentium 4 144 új, SSE2 utasításkészletét, amely 128 bites SIMD (Single Instruction Multiple Data - egy utasítás több adat) egészszámos aritmetikai utasításokból, valamint szintén 128 bites SIMD dupla pontosságú lebegőpontos utasításokból áll. A GF3 drivere emellett előnyt kovácsol a P4 új Advanced Transfer Cache-éből, és 400MHz-es rendszerbuszából is. Mivel azonban az AMD-féle verzió egyáltalán nem tartalmaz hasonló extrák kihasználásáról szóló információkat, kérdéses, hogy az említett Athlon-támogatás vajon milyen mélységű lehet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Laalee #11
    jajj nehogy megint elfajult amd vs intel legyen!!!

    amugymeg az mmx et es a 3dnow ot is kihasznaljak hiszen a detonator alapbol kezeli, illetve a dx is kezeli mndkettöt azert mert nics feltuntetve meg hasznaljak.... johogynem azt is feltuntetik hogy pentium optimalizalt...

    erre jo pelda hogy regen a winampban külön be lehetett kapcsolni az mmx et meg a 3dnow! ot msotmar nemlehet allitani hiszen alig van olyan proci mar hasznalatban ami ne tamogatna az egyiket...
  • An-Dee #10
    Mellékesen hozzátenném, hogy az új Athlonok tartalmazni fogják a Intel SSE2- utasításkészletét, mert az intel azt kiadta. :)))
    Szóval ha van is elönye az intelnek, az elég gyorsan csökken.
  • Coine #4
    Intel vonal mindig jobb volt a szoftver ügyben, Dikkma igazat beszélt.....
    Mi ebben a nagy cucc, hogy a legjobbakra optimalizálja a kártyákat az Nvidia, ez mindig így volt...
  • Dikkma #2
    Mert egy-fél évvel mindig később jönnek ki. Miért kellene pl. a PII-nek egy Athlont lerakni? Volt köztük egy csomó idő, az Athlon tervezésénél figyelembe vették a PII hibáit. Így nem túl nehéz gyorsabbat csinálni.
  • accord #1
    "Mivel azonban az AMD-féle verzió egyáltalán nem tartalmaz hasonló extrák kihasználásáról szóló információkat, kérdéses, hogy az említett Athlon-támogatás vajon milyen mélységű lehet."
    Az intel chip-jeire mindig is optimalizálni kellett, míg az AMD procik az optimalizálás nélküli proggikat is gyorsan futtatják a fejlettebb architechtúra miatt...