JohnnyCage

Szövetség a QDR SRAM fejlesztésére

A NEC, a Cypress Semiconductor, a Micron Technology és az Integrated Device Technology a napokban jelentették be, hogy a jövőben közös erővel fogják kifejleszteni a négyszeres sebességű SRAM memóriákat.

Az SRAM-okban alkalmazott QDR (Quad Data Rate - Négyszeres adatsebesség) technológiával a négy cég a piacon elérhető, lehető leggyorsabb memóriát szeretné kifejleszteni. A statikus RAM-ok abban különböznek a dinamikus memóriáktól, hogy amíg a tápellátásuk nem szűnik meg, nem felejtik el az információjukat. A DRAM-ok folyamatos tápellátás mellett is igen hamar elfelejtik tartalmukat, így másodpercenként rengetegszer ki kell belőlük olvasni az információt, majd ugyanazt visszaírni, egyszóval frissítésre van szükségük.

A különbség a kétféle memória felépítéséből adódik. Az SRAM memóriákban az adatbiteket három tranzisztorból álló "kapcsolók" állása tárolja el. Ez az állapot a tápellátás fennállásáig, vagy az adat módosításáig stabil. A DRAM-ok a tárolást mikroszkópikus kondenzátorokkal végzik, amelyek kis méretük miatt gyorsan elfelejtik tartalmukat, ezért szükséges a frissítés.

Az SRAM-modulok alapvetően sokkal gyorsabbak DRAM társaiknál, ezért használatosak például a processzorok és alaplapok cache-memóriájaként. A bitenként minimum három tranzisztorból álló cellák azonban sokkal nagyobb helyet igényelnek, így előállításuk sokkal drágább. A QDR SRAM szervezet 1999-ben alakult, és célja egy olyan SRAM-alapú memória kifejlesztése, amely a jövő telekommunikációs berendezéseinek óriási sebesség-igényéhez megfelel majd. A szervezet tagjai összefogtak egy olyan szabvány létrehozásáért, amely a tagok által kifejlesztett modulokat egységessé, egymással kompatibilissé teszi.


8 MB-os QDR SRAM modul

A NEC ezidáig nem volt tagja a szervezetnek, de a cég vezetői felismerték, hogy a jövőben elengedhetetlen lesz a technológia alkalmazása, a társaság ezért a napokban csatlakozott az immár négy cégből álló szervezethez. "Ez a legjárhatóbb útja a következő generációs telekommunikációs eszközök által igényelt nagysebességű memóriák előállításának.", mondta Zensuke Matsuda, a NEC memóriákkal foglalkozó osztályának általános menedzsere.

A QDR SRAM arhitektúra alapjául a telekommunikációban manapság is használatos technológiák szolgáltak. A QDR SRAM-ok két egymástól független kapcsolattartási felülettel rendelkeznek, amelyek egyenként még DDR technológiájúak (kétszeres sebességű) is. A két technológia együttes használatával elérték a tervezők, hogy órajelenként négy adatbitet lehessen elérni a chipekben, amire egyelőre csak a mostani legújabb, Rambus DRAM-ok képesek.

A QDR technológia segítségével a mostani memóriák sebességének akár több, mint kétszeresét is el lehet érni. Bár a négy cégből álló szervezet nem a PC-k operatív tárjának szánja a QDR SRAM-okat, a QDR, mint technológia már a DDR-SDRAM-okat is meghódította, és a hírek szerint 1-2 éven belül megjelenhetnek a QDR-SDRAM modulok is, amelyek a DDR-ek sebességének is a kétszeresére lesznek képesek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!