Berta Sándor

Bemutatták a német kiberstratégiát

A növekvő fenyegetések miatt is szükség volt az új stratégia kidolgozására.

A Német Szövetségi Információstechnikai Hivatal (BSI) kiértékelése alapján a kiberbűnözők egyre gyakrabban használják ki a német IT-rendszerek gyenge pontjait. Tavaly év vége óta különösen a zsarolóvírusok jelentette fenyegetettség erősödött, de az ismert kártevőverziók száma is nőtt, augusztusra meghaladta az 560 milliót - ez derült ki a hivatal 2016-os helyzetértékelő anyagából.

Thomas de Maiziére szövetségi belügyminiszter kifejtette, hogy ha a kórházak, a vállalatok és a közigazgatás IT-rendszereit megbénítják, hogy váltságdíjakat zsaroljanak ki tőlük, akkor ez egy olyan fejlemény, amit komolyan kell venni és ami határozott fellépést követel meg. A politikus bemutatta a német kormány által elfogadott kiberstratégiát. Ennek öt legfontosabb pontja között van, hogy a BSI létrehoz egy 20 tagú kiberbeavatkozási csoportot, amely mobil bevetési egységként segíthet a hivataloknak és a cégeknek súlyos hackertámadások esetén.

A második pont szerint a 2011-ben alapított kibervédelmi központ fontosabb szerepet kap a jövőben a minisztérium kibervédelmi stratégiájában és koordinációs hellyé, illetve IT-kríziscentrummá válik. A harmadik pont, hogy jelentős mértékben javítanak az állam, a vállalkozások és a tudomány együttműködésén, így minden oldalt jobban tudnak tájékoztatni az aktuális veszélyekről. A negyedik, hogy egységesítik a szövetség hálózati infrastruktúráját azért, hogy jobban lehessen védeni. Az ötödik pont pedig, hogy az állampolgárokat az eddiginél jobban tájékoztatják a lehetséges online veszélyekről és a védelmi lehetőségekről. Ide tartozik az is, hogy az eddiginél több tanszék foglalkozik majd az IT-biztonsággal és támogatni fogják a titkosítási technológiák használatát. Ezzel párhuzamosan 2017 közepéig bevezetik az IT-termékek biztonsági tanúsítványát.

De Maiziére hozzátette, hogy a célok eléréséhez jobb technikára és több emberre lesz szükség, de azt nem árulta el, hogy mely területeken és pontosan hány új szakembert állítanak munkába. Az viszont biztos, hogy a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA), a BSI és a szövetségi rendőrség állományát is növelik majd. A miniszter kitért a véleményrobotokra is, amelyek a közösségi platformokon automatikusan manipulatív bejegyzéseket tesznek közzé. A belügyminisztérium a közelgő választások előtt minden pártot fel fog szólítani arra, hogy a nyilvánosság előtt vállalt ígéretben mondjanak le az ilyen szoftverek használatáról.

A napokban Angela Merkel német kancellár azt nyilatkozta, hogy előfordulhat, hogy történik orosz informatikai támadás a 2017-es németországi szövetségi parlamenti választás kampányában. Hozzátette, hogy eddig is volt már példa oroszországi hátterű informatikai támadásokra és dezinformációra, emberek félrevezetésére. Ezért "előfordulhat, hogy lesz ennek szerepe a választási kampányban". Az informatikai támadások elleni védekezés "napi szintű feladat" a német hatóságok számára.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #3
    Akinek sok a pénze, az ráér, akinek kevés, az kénytelen gondolkodni.
  • lapaleves #2
    20 ember. ezek totál el vannak tévedve.

    kb mint mikor az albán tábornokok vitatkoznak, hogy hány tankot küldenek a háborúba. egyet, kettőt vagy mind a hármat...
    Utoljára szerkesztette: lapaleves, 2016.11.14. 14:28:04
  • kvp #1
    Meglepo, de ezek szerint Nemetorszag meg Magyarorszagnal is jobban le van maradva, hozzank kepest ugy 8-10 evvel...