MTI

Ingyenes wifi és az internetezés ÁFÁ-jának csökkentése jöhet

Az internetezés áfájának 18 százalékra csökkentését, minden magyarországi településen hozzáférhető ingyenes wifi-szolgáltatás kiépítését, valamint átfogó digitális köznevelési stratégia megalkotását javasolják egyebek mellett a kormánynak az internetről szóló nemzeti konzultáció (InternetKon) alapján - ismertette a konzultáció előkészítéséért és lebonyolításáért felelős miniszterelnöki biztos.

Deutsch Tamás az InternetKon záró szakmai konferenciáján elmondta: a konzultáció során a polgárok világossá tették, hogy az internet legyen biztonságos, hozzáférhető és megfizethető mindenki számára Magyarországon, nagyobb szerepet kapjon az oktatásban, valamint a kormányzat minél többet tegyen a digitális gazdaság és a közigazgatás fejlesztése érdekében. A magyar polgárok kiálltak a piaci egyenlőség, a netsemlegesség ügye mellett is - jelentette ki.

Deutsch Tamás a javasolt kormányhatározat legfontosabb elemei között sorolta fel, hogy a biztonságos internethasználat érdekében a kormány rendelje el a gyermekek védelmével összefüggő jogszabályok utólagos hatásvizsgálatát, alkosson digitális gyermekvédelmi stratégiát, továbbá nyújtson be törvénymódosító javaslatot annak érdekében, hogy az internetes zaklatás a jövőben minősüljön önálló bűncselekménynek. Javasolja továbbá, hogy az e-kereskedelem biztonsága érdekében hozzák nyilvánosságra a jogszabálysértő vállalkozások listáját.


Az oktatás területét illetően azt indítványozzák, hogy a kormány alkosson meg egy átfogó digitális köznevelési stratégiát, valamint indítson programot az oktatási intézmények belső wifi-hálózatának fejlesztésére - mondta. Deutsch Tamás a digitális gazdaság és közigazgatás fejlesztése kapcsán a startup befektetőknek nyújtandó adókedvezmény bevezetését, a magyarorszag.hu portál megújítását, a virtuális e-közigazgatási ügyfélszolgálat kialakítását és a szabad szoftverek használatának bővítését említette. Közölte, a mindenki számára hozzáférhető internet témakörében azt javasolják, hogy 2017. január 1-jével csökkentsék az internetezés áfáját 18 százalékra, vezessék be a kedvezményes internet-alapcsomagot, épüljön ki minden településen ingyenes wifi-szolgáltatás, valamint a kormány a jövő év elejétől kezdjen tárgyalásokat a távközlési különadó csökkentésének kérdéséről.

A piaci egyenlőség, a netsemlegesség területét illetően javasolják: a kormány kezdeményezzen jogszabály-módosításokat annak érdekében, hogy a magyarországi piacokon jelentős bevételt elérő multinacionális cégek a hazai vállalkozásokkal egyenlő feltételek mellett vegyenek részt a piaci versenyben, és a hazai vállalkozásokkal egyező mértékben vállaljanak részt a közteherviselésből. Továbbá a kormány vizsgálja felül a kettős adóztatást kizáró egyezmények alkalmazását, és kezdeményezzen nemzetközi együttműködést a multinacionális internetes vállalkozások európai jelenléte által okozott piactorzító hatások kiküszöbölésére. Kezdeményezik, hogy a kormány nyújtson be törvényjavaslatot a netsemlegességről - mondta Deutsch Tamás.

Közölte, az InternetKon eredményeit összegző előterjesztés november második felében kerül várhatóan a kormány elé. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy az InternetKon egyedülálló európai kezdeményezéssé vált, több tízezren mondták el a véleményüket a konzultációban. A konzultáció eredményei világosak: a magyar emberek azt várják el a kormánytól, segítsék elő, hogy az internet érjen el mindenhova, lehetőleg legyen szupergyors, segítse a munkahelyteremtést, hozza helyzetbe a kisvállalkozásokat, és "építsen arra a magyar kreativitásra, amelyre méltán vagyunk büszkék" - mondta, hozzátéve, hogy szerinte a javaslatcsomag eleget tesz majd az előbb említett kívánságoknak.

Joachim Haas, a Deutsche Telekom nemzetközi szabályozási ügyekért felelős alelnöke üdvözölte, hogy Magyarországon konzultációt folytattak le, amely feltárta a felhasználók és a távközlési ipar szükségleteit és elvárásait.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ragnaar #6
    Hát ha józanul gondolkodsz szerintem felmerülhet akár az is. A jobbik is szimpatikus, de ők azért túl jobboldaliak egy ilyen globalizálódó világban.
  • Zombee #5
    Szabad szoftver? Miközben az állami cégeknél száműzik a még suttyomban itt-ott működő linuxos faxszervereket is? Ott sem lehet linuxos munkaállomás, ahol semmi olyan extra szoftver nincs, ami csak Windows-ra van. Ilyen esetben nyilván kell a Windows, de xls táblázatokat tologatni nem feltétlenül.
    De a kedvencem az, amikor az egyik állami nagy cégnél nagy büszkén bejelentik, hogy vettek 4000 Windows 8.1 licencet listaáron, alku nélkül, és még nem is engedett az upgrade Windows 10-re. Ennyit az állam és a szabad szoftver helyzetéről. Mi pl. nem is telepíthetünk ilyeneket a felhasználóknak, csak ha a forráskódot szakértő átvizsgálta. Nem nemzetbiztonsági cégnél dolgozok...
  • mrzed001 #4
    Ami csak azért nem létezik, mert az internet népe kiállt magáért te szerencsétlen !
  • UUUU #3
    Na mesélj, milyen internetadót nem fogsz elfelejteni? Ami nem létezett ill létezik?
  • mrzed001 #2
    Bizony Viktor, nem felejtünk! Nem felejtjük el neked az internetadót !
    Amúgy igen népszerű lett Viktorunk (nemzetközileg is), mióta a Jobbik programját valósítja meg pontról, pontra.
    És igen, ez is a Jobbik programjának az egyik pontja volt.
  • kékherceg #1
    Jaj, akkor biztos a Fideszre szavazok....