Berta Sándor

Búcsúzik a VHS

Az utolsó gyártó is leállt a VHS-kazetták készítésével.

A Sauerland-Kunststoff (SK) nevű cég tájékoztatása alapján nemrég az utolsó nagy gyártónak számító dél-koreai Cosmo AM & T is leállította a Video Home System (VHS) videokazetták gyártását, mert úgy ítélte meg, hogy az többé nem kifizetődő. Mindez azt jelenti, hogy közel 40 évvel a bemutatkozása után hamarosan elbúcsúzik a piactól a JVC által kifejlesztett VHS.

Nem sok ember használ már videorekordert és a -kazettákat, de a korszak lezárulta komoly problémákat jelenthet majd több vállalat számára. Különösen a kisebb cégek alkalmazzák még ma is az elavultnak számító technikát, elsősorban a megfigyelőrendszereikben a videók rögzítésére. Ezekhez a jövő év végéig elvileg elegendő mennyiségű kazetta van raktáron. "A nálunk lévő raktárkészlet fedezi a következő 10 hónapban az ügyfeleink keresletét" - jelentette ki Peter Helfert, az SK képviselője. A menedzser ugyanakkor elismerte, hogy az esetleges felvásárlások miatt a készlet akár már az idén elfogyhat.

Az SK 1979 óta gyárt VHS-kazettákat, de az azokban használt mágnesszalagokat külső partnerektől szerezte be. Azonban mióta a nagy márkák, mint a Fujifilm, a Maxell és a TDK hátat fordítottak ennek a területnek, a Cosmo AM & T maradt az utolsó nagy gyártó, egészen mostanáig. Pedig még mindig lenne igény a videokazettákra, csak Németországban több tízezer eurót lehetne keresni a forgalmazásukkal, de úgy tűnik, hogy négy évtized után a technika helyét végérvényesen átveszi a DVD és a Blu-ray.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #37
    Maradjunk annyiban, hogy a VHS idejétmúlt. ;-)
  • kjhun #36
    Az, igaz, hogy nem lehet meghatározni. Csak, a szabványokban leírtak szerinti elérhető (elméleti) felbontásokra világítottam rá. Függ, sok mindentől, például mennyire éles eleve a képanyag ami rákerül a hordozókra. Hogy végezték a transzferálást, manapság a digitalizálást, a zömmel 35/70mm-es filmtekercsekről a VHS-től a BD-ig bezárólag. A celluloid filmek gyakorlati felbontása a 4k-8k környékén van. Függ ez a felvételhez használt optikák natív felbontásától is. (sima lencse vs apokromát objektív.)
  • Tetsuo #35
    Egy videó minőségének meghatározása nem merül ki a felbontások összehasonlításában. ;-)
    Ráadásul az analóg felbontását nem lehet precízen meghatározni.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2015.08.11. 19:12:30
  • kjhun #34
    Annyira, ne írd le a VHS-t, a SVHS közel azt a minőséget tudta, mint a DVD! A digitális változatokról nem is beszélve. (D-VHS, W-VHS) Sőt, elvileg 5%-al nagyobb a felbontása, mint a DVD-nek. (420 vs 400TVL)
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    330×480 (250 TVL): Umatic, Betamax, VHS, Video8, CED
    400×480 (300 TVL): Super Betamax, Betacam (professional)
    440×480 (330 TVL): NTSC analog broadcast, BetacamSP
    560×480 (420 TVL): LaserDisc, S-VHS, Hi8
    670×480 (500 TVL): Enhanced Definition Betamax
    Digital:

    352×240 (260 TVL, 4:3 only): Video CD
    720×480 (400 TVL at 16:9, 530 TVL at 4:3[note 1]): DVD, miniDV, Digital8, DVCAM (professional), DVCPRO (professional), DVCPRO 50 (professional)
    720×486 (400 TVL at 16:9, 530 TVL at 4:3[note 1]): Digital Betacam (professional), Betacam SX (professional)

    És, a MUSE LD-t, már ne is említsem. Ez is analóg, mint a VHS, csak optikai lemez formájában, de a sorfelbontása veri a Blu-Rayt. A sima LD lemezek is jobbak voltak mint a VHS-ek, feltéve, ha a forrás jobb minőségű volt mint a VHS-masteringkor használt hordozók. (Pl.: 35mm-es filmtekercs.)

    Egy, másik narrátoros videó, a 80-as évekből:



    És, még egy, sajnos ez nem olyan jó minőségű: :S
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!



    Jó, lenne, ha a videók feltöltője, felrakná az egészet a netre. :D
  • zola2000 #33
    Vagy te.
    Utoljára szerkesztette: zola2000, 2015.08.05. 09:06:38
  • kvp #32
    "mert mi is történik, ha lesz egy kisebbfajta karcolás a lemezen? mehet a kukába, mert esetleg onnantól olvashatatlan az egész
    bezzeg a VHS meg magnókazettáknál, ha meggyűrődött a szalag, simán átcibálta a motor a szalagot a fej előtt -- addig modnjuk szar volt --, utána meg minden rendben volt megint"

    Igazabol ez a lejatszok dontese, mert egy cd-n/dvd-n is at lehet ujrani a serult reszt. Legfeljebb addig hibas kepkockak jonnek ki a dekoderbol. A regi videolejatszok egyszeruen tul butak voltak ahhoz, hogy megalljanak ha hibas volt a jel. A mai lejatszok ellenben nem hajlandoak serules eseten atugrani vagy hibasan tovabbadni az adatokat.

    A vhs technologia gyakorlatilag az ntsc/pal minosegenek a felet tudta, ami egy eleg elavult es rossz minosegu formatum. Ellenben a kis adatsuruseg es a nagy rendundancia miatt viszonylag jol birtak a szallagok a gyurodest. A technika viszont elhaladt felette, most eppen ujra a mozogoalkatresz mentes, memoria alapu tarolok (flash) vannak olyan szinvonalon, hogy erdemes legyen oket adattarolasra hasznalni. Ha valaki nagy redundanciat es jo hibaturest akar, akkor tarolhatja mpeg helyett raw-ban a filmeket is, csak akkor egy nagyobb flash memoriara is csak par perc fog elferni.
  • fonak #31
    Voltak "tokozott" lemezek, csak nem terjedtek el privát felhasználásra.
    A korai CD írókban is "caddy"-be kellett betenni az írandó lemezt, és azt kellett betenni az íróba stb.
    Nyilván olcsóbb volt anélkül, és nem indokolta eléggé a sérülésveszély.
  • SirBubu #30
    ja, az optikai lemezek úgy nagy rakás szar, ahogy vannak

    az is hülye volt, aki föltalálta őket jelen formájukban, az meg még nagyobb, aki jóvá is hagyta

    kábé úgy kellett volna őket tokozni, mint a kisfloppykat

    mert mi is történik, ha lesz egy kisebbfajta karcolás a lemezen? mehet a kukába, mert esetleg onnantól olvashatatlan az egész

    bezzeg a VHS meg magnókazettáknál, ha meggyűrődött a szalag, simán átcibálta a motor a szalagot a fej előtt -- addig modnjuk szar volt --, utána meg minden rendben volt megint
  • kissssss #29
    CD???? öhhh khm khm már a dvd lemezeket kéne dobálni a veszélyes hulladék tárolókba.... és a szutykos blu ray is remélem megy hamarosan a hulladékdarálóba.
  • Tetsuo #28
    Azzal egyetértek, hogy az optikai lemez az egyik legsz@rabb fizikai formátum... a (S)VHS felett viszont elszállt az idő.