Szekeres Viktor

Idén jobb akciójeleneteket nem fogunk látni

Aki a hollywoodi fantáziátlanságtól szenved, annak kötelező megnéznie a Robot című tamil scifi legjobb jeleneteit. A Föld sorsa egy embertől függ.

Tavaly már rácsodálkozhattunk egy zseniális akciójelenetre, mely a Magadheera című telugu filmből került ki a netre, s generált azóta a YouTube-on minimum 1,5 millió megtekintést. Ki hinné, hogy a Magadheera nem csak gigaköltségvetésű volt, hanem a bevételi rekordok mellett rengeteg díjat is besöpört? S azt, hogy műfaja történelmi dráma volt, melynek középpontjában a reinkarnáció áll? (Egyszerre játszódik napjainkban és a 17. században.) Bizonyítékul a YouTube-on nem csak az alábbi jelenet nézhető meg, hanem a teljes film is, zseniálisan koreografált össznépi táncjelenetekkel.


Míg tavaly a Magadheera futotta körbe rekordidő alatt a netet, idén valószínűleg az Enthiranra vár ez a sor. Az Enthiran, vagyis a Robot már nem telugu, hanem tamil film, műfaja szerint scifi, s az alant látható videókból bizony azt lehet megállapítani, hogy miközben a hollywoodi és távolkeleti akciókoreográfusok csak vért izzadva önmagukat ismételgetik, addig tamil kollegáiknak annyi ötlete van, hogy nem győzik megvalósítani azokat.


Megnéznéd az Enthirant?
  • Igen.
  • Nem.
Az S. Shankar által írt és rendezett Enthiran 2010-ben került bemutatásra, s az ázsiai filmek rajongói ezúttal nem csak egy akciójelenetet nézhetnek meg, hanem jóval többet is. (Vigyázat, az élmény nagyon tömény, szinte mindegyik jelenet versenyben lehetne az év legzseniálisabbjának járó elismerésért, ha lenne ilyen.) Az Enthiran érdekessége, hogy a főszereplő Rajinikanth kettős szerepben brillírozik, hiszen ő alakítja a professzort és a robotot is. A további főszerepekben Aishwarya Rai, Danny Denzongpa, Santhanam, Karunas, Kalabhavan Mani, Devadarshini és Cochin Haneefa látható.

Ilyen névsor mellett az már csak hab a tortán, hogy a zenét az az A. R. Rahman szerezte, aki a Gettómilliomosért 3 Oscar-jelölést is kapott (a zene mellett a Jai Ho és az O Saya című dalokért), s idén is besöpört két nominációt a 127 óra muzsikájáért és egyik betétdaláért. (A zeneszerző cseppet sem elítélhető módon elkezdett kacsintgatni Hollywood fele, ő dolgozott például a 2009-es Páros mellékhatáson is, korábban pedig Shekhar Kapur felkérésére az Elizabeth második részén.)


Az Enthiran egyébként egy tudósról szól, aki teremtményével, egy emberi érzelmekkel felvértezett robot irányításával küszködik. A gondok akkor kezdődnek, amikor a robot beleszeret a tudós menyasszonyába, ráadásul később egy rivális is megkaparintja őt, aki el akarja pusztítani a világot. A monumentális Enthiran elkészítését majd egy évtizedes előkészület előzte meg, amit két éves forgatás követett. Azt már mondanunk sem kell, hogy a film minden idők legdrágább indiai produkciója lett, azonban a befektetés megtérülni látszik, hiszen az október elseji világpremier és a pozitív kritikák hada után a film nem egy bevételi rekordot megdöntött.


A 61 éves Rajinikanth jelenléte a vásznon már eleve csodálatraméltó, az pedig még nehezebben megfogható, hogy a rekordköltségvetés Indiában azt jelenti, hogy az Enthiran átváltva 38 millió dollárból készült - annyiból, mint mondjuk tavaly a Social Network - A közösségi háló és feleannyiból, mint a nemrég bemutatott Dilemma Vince Vaughnnal és Kevin James-szel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tntmax #82
    Korrekt.
  • Zoliz #81
    Ez egy hulladék, de ha ma az jelenti a kreativitást, hogy más textúrát húznak a megszokott sablonokra, akkor ez elég elkeserítő jövőt mutat.

    Első nézésre az ember azt mondja, húúúú mennyire eredeti, de ha kicsit elgondolkodik.. rájön, hogy ez egy vizuális hulladék.
  • Fresh Duke #80
    Igényesebb filmeket is kellene nézned, drága viki.
  • IMYke2.0.0.0 #79
    A magyar szinkronos verziót pedig megmutatom haveroknak, akik nem konyítanak az angolhoz - szerintem, nekik is tetszeni fog a "Natural City".
  • IMYke2.0.0.0 #78
    Rohadt lassan, de lejött az angol feliratos verzió. Eszméletlen jó volt a film!!! Köszönöm még egyszer az ajánlást!
  • IMYke2.0.0.0 #77
    Nézz meg néhány újkori ázsiai filmet is!
    A szerelmi, és komolyabb mondanivalós (társadalomkritika) sztorijaik magasan verik az amerikai nyálokat!
    Néhány akció filmet is be lehet vállalni a koreai, kínai, japán, meg a tajvani kínálatból.
  • Anonnim #76
    Egyre jobban rajongok az indiai filmekért!!!!
  • TommyGun #75
    Aishwarya Rai csodálatoan néz ki :)
  • IMYke2.0.0.0 #74
    Igazad is van, meg nem is - hiszen véleményeket fogalmazva csak így lehet beszélgetni.
    Doktori disszertációkat lehet írni a témában, olyan szintű, olyan mélységű a kérdés, hogy milyen dolog is a (mesterségesen gerjesztett) közízlés, és az azt kiszolgáló (és egyúttal befolyásoló) filmipar működése.
    Minden országban, minden kontinensen gyártanak közízlést megbotránkoztatóan kaki, filmnek (sorozatnak) csúfolt végterméket.
    A tendencia az, hogy egyre többet Amerikában.
    Ha csak kicsivel jobbat lát az ember az unalomig látott sablon-történetek, feldolgozások, szereplőgárdák után, akkor kezdi hinni, hogy az a termék már egyenesen kiváló.
    S inkább tengetem magam ebben a hitben és nézek új források felé, mint kanalazzam a következő reboot, képregény és európai/ázsiai filmfeldolgozást, kék szemű, szőke amerikai sztárokkal.
    [Természetesen, az előzőekben általam leírtaknak megfelelően, mert biztos lesz olyan, amit megnézek még]

    A "szórakozás" köztudottan szociális tevékenység - csoportdinamika, konformitás. Ha egy 10 fős társaságból 5-en amerikai szart mennek nézni, akkor a másik 5 is megnézi, és lassan "szórakozni" kezdenek rajta [holott, lehet, hogy 5/5 "sugárban hány" az ikszedik mozgó-képregénytől, Perry Hottertől, vámpír takonytól, robotmesétől...]
  • bippo #73
    "De mindvégig látom, hogy az amerikaiak pont a filmezés lényegét hagyják elsikkadni: a szórakoztatást, mindenki számára."
    Ezzel vitatkoznék. Mindenkit alapból nem tudsz egyszerre szórakoztatni, szóval ezt a részét ugorjuk is át nagyvonalúan. Pont, amiket felsorolsz, hogy sugárban hánysz, pont azok, amin a többség jól szórakozik. Nem jó a tendencia a minőséget illetően, nekem is unalmas már. És a Doboz, Eredet, hiába baromi jó filmek, pont a mondanivalója sokakat nem érdekel.
    Mondván szórakozni ülök be, nem gondolkodni. Szóval többféleképpen is meg lehet közelíteni a kérdést.