Napi Online

Válságcenzúra van Oroszországban

A hivatalok után már a legfőbb ügyészség is felvette a harcot a bankokat érő "médiatámadások" ellen Oroszországban - számol be a Kommerszant.

Jurij Csajka főügyész arra utasította a helyi ügyészségeket, hogy vizsgálják meg az újságokban vagy az interneten megjelenő, pénzintézetekkel kapcsolatos fizetett írásokat, mert azok gyakran a bankok rossz hírét keltik, félrevezetik a betéteseket, s akár tömeges pénzkivonást idézhetnek elő. A hivatal szerint ez történt a szverdlovszki körzetben is, ahol az URA.ru hírügynökség nyíltan beszámolt írásában a területi bankok problémájáról, ezért a főszerkesztőnek egyórás "kihallgatáson" kellett megjelennie, ahol arról faggatták, milyen eszközökkel szerzett információt a bankok pénzügyi helyzetéről. A legfőbb ügyészség cáfolja, hogy cenzúráról lenne szó, mindössze "az információk pontosságát" kívánják ellenőrizni.

A média a legkiválóbb eszköz, hogy a válságot is felhasználva a bankok keresztbe tegyenek riválisaiknak - véli Alekszej Szimonov, az ország sajtószabadságát figyelő Glasznoszty Védelem Alapítvány vezetője. Emlékezetes, hogy Mihail Fridman 2004-ben helyreigazítási pert nyert a Kommerszant ellen, a betétesek ugyanis az egyik cikk hatására megrohanták a milliárdos kezében lévő Alfa Bankot. (Az újság közölte a helyreigazítást, igaz, fejjel lefelé.)

Az állami csatornák ma gyakran egyszerűen kihagyják a piaci híreket, ha a tőzsde éppen lejtmenetben van, a bankokat támadó hírek ugyanakkor sms-ben vagy e-mailben terjednek. A televíziós adásokból az "összeomlás" és a "pénzügyi válság" szavakat is kitiltották, de a pénzintézetek előtt gyűrűző sorokat ábrázoló felvételek is eltűntek a képernyőről - részletezi az orosz helyzetet Vlagyimir Varfolomejev, az Ekho Moszkvi rádió főszerkesztője.

Az ellenőrzés fontosságára maga Dmitrij Medvegyev elnök hívta fel a végrehajtó hatalom figyelmét. Sok folyamatot a média befolyásol, így óriási jelentősége van a pontosságnak, a tapintatosságnak és az igazságnak. Oroszország stabil állam, nincs szükség rá, hogy visszatérjünk az 1990-es évek erőszakos bánásmódjához - tette hozzá az elnök Jurij Csajka, Rasid Nurgalijev belügyminiszter és Alekszandr Bortnyikov, az orosz titkosszolgálat (FSZB) vezetőjének társaságában.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zakalwe #3
    Hát, ha csak meg akarják nyugtatni az embereket, akár a bűnügyekről vagy balesetekről szóló híreket is kivehetnék, és akkor az utcán is biztonságban érezhetnék magukat. Sőt, ha kitalálnának pár álhírt, hogy mondjuk a világválság Oroszországnak épp hogy jót tesz, akkor egyenesen örülhetnének is. Így még a politikusokat se kéne váltogatni mindenféle szavazásokkal, hiszen a híradó szerint minden rendben van...
  • diablo1336 #2
    így igaz! oroszországba meg merik lépni azt amit meg kellene mindenhol. de pl mint nálunk ahol mindenkinemk mindent szabd bárhogyan bármiért bármikor ott ezt nem lehetne végén még egy két emberke megtámadná a gellérthegyen demonstrációként :D. Utoljára volt egy érdekes cikk az ujságban ami oroszprszáűgról szólt és az is nagyon tetszett. A Bl döntő tavayl kinnt volt moszkvában és az oroszok nem engedtték h a futbbal huligán angolok duhajkodjanak nem tartozkodhattak a az utván meccs után közvetlen mindenkit a reptérre vittek :D okos nagyon okos az orszok
  • endrev #1
    Jól teszik!

    Látjuk a pánikról szóló híreket, ezért pánikolunk, ezért keltjük a pánikról szóló híreket, ezért pánikolunk, ezért keltjük a válságát.

    Ha mindenki nyugodtan kivárna és nem pánikolna, nem lenne válság.