Szekeres Viktor

Újabb 3D-s moziterem nyílik Magyarországon

Aki eddig 3D-s szórakozást keresett, az Budapesten próbálkozott és vagy az Aréna Pláza IMAX-ét vette célba, vagy pedig a Palace Westend moziját, melyben Reel-D technikával lehetett megtekinteni az állkoppantóan látványos filmeket. Most már egy harmadik mozi is belépett melléjük.

A Corvin Budapest Filmpalota ugyanis szeptember 4-én indítja el háromdimenziós vetítéseit - ezzel harmadik szereplőként csatlakozva a 3D mozik piacára. Ám valamiben első lesz a filmszínház, ugyanis ők vezetik be itthon a Dolby 3D Digital Cinema rendszert!

A Dolby Digital a mozi tájékoztatása szerint már sok-sok éve bizonyítja, hogy hangrendszerével a lehető legtisztább és leghatásosabb hangélményt tudja nyújtani a látogatók számára. A Corvin döntését ez is nagyban befolyásolta abban az irányban, hogy a háromdimenziós mozik sorába a Dolby rendszerrel csatlakozzon, elsőként Magyarországon.

A Dolby rendszerrel ellátott moziban a 3D vetítések alkalmával a mozilátogatók egy speciális szűrővel ellátott szemüveg segítségével élhetik át a háromdimenziós filmélményt. Ez a szemüveg nem egy egyszer használatos műanyaglencsével ellátott darab, hanem egy üveglencsével érkező példány. A képért egyébként egy Christie CP2000X típusú, 2K felbontású projektor felel.

Ennek a háromdimenziós rendszernek a sajátossága továbbá, hogy ugyanarra a vászonra lehet vetíteni, mint a hagyományos 35 mm-es és a digitális kópiák esetén, így a mozi optimalizálhatja a terem kihasználtságát, s a 3D-s Kabos termében a létező összes vetítési formátumban lehet előadásokat tartani.

A moziban elsőként a Verne regénye alapján készült Utazás a Föld középpontja felé című kalandfilmet lehet megtekinteni Brendan Fraser főszereplésével.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #8
    Ezek mind csak sztereokepek, vagyis nem igazi a 3D megjelenitese.
    Az emlitett szemuvegek eseten felmerul a minoseg csokkenese pl a kepfrekvencia ill a szinspektrum redukalasa.. a vaszonnal meg gondolom reszletessegben van minosegromlas. Persze ha duplareszletesseggel v duplafrekivel keszitik a filmet akkor nem lenne ilyen problema, de azt ketlem.
  • god25 #7
    Magának a 3D vetítéstechnikának jelenleg három, nagyjából hasonló árú és funkcionalitású változata létezik, melyek mindegyikének vannak előnyei és hátrányai. A REAL D által használt „cirkuláris polarizáció” eljárásához egy viszonylag drága ezüst vetítővászonra van szükség, viszont a nézők által viselt „passzív” (a két szem előtt eltérően) polarizált szemüveg eldobható. A Dolby és a NuVision 3D technológiáihoz ugyan megfelelő a normál matt fehér vászon, viszont az üzemeltetőknek az újrahasználatos szemüvegek jelentős költséget jelentenek, mivel karban kell tartaniuk, tisztítaniuk és minden előadás alkalmával ki kell osztaniuk és össze kell gyűjteniük azokat.

    A Dolby szemüvegei egy spektrum szeparációs technológiát használnak, mely mindegyik szem elé különböző elsődleges színek készleteit helyezi. A NuVision egy bonyolultabb technológiát alkalmaz, egy redőnyös szemüveget, melyet elem táplál és számítógéppel szinkronizált optikája egy fényzáró mechanizmust tartalmaz mindegyik lencsében. Ennek a megoldásnak potenciális elem vagy más hibaforrásai lehetnek. Egyelőre a REAL D a legnépszerűbb az üzemeltetők körében, és csak az eldobható szemüvegek okozta környezetterhelés jelenthet gondot.
  • god25 #6
    Valaki jár oda???
  • Zro #5
    Tudja valaki mi a különbség a Reel-D és a Dolby 3D Digital Cinema között?
  • dez #4
    Fejlődik a dolog...

    Pár éve az Ugocsában volt 3D vetítés, de csak néhány 15 perces film volt, nem túl sok érdeklődővel. Akkor kicsit borúsnak tűnt a 3D mozizás jövője.
  • bertino #3
    hát az elég durva lenne, ha csak egyet nyomatnának :DDDDDDDddd
  • winnie #2
    nem.
  • kukacS3K #1
    ez most mindenhol ki van plakátolva, aszittem valami kamu egyébként a westendben csak egy filmet vetítenek 3Dben nem?