SG.hu

Az USA-ban is elrajtol a Farkasok völgye: Irak

November végén kerül az Egyesült Államokban korlátozott számú filmszínházban bemutatásra a nyíltan Amerika-kritikus "Farkasok völgye: Irak" (Kurtlar Vadisi: Irak) című török akciófilm.

A film már az öreg kontinensen is nagy hullámokat vert, nem enyhítve a konfliktust az Európai Unió kapuján kívül várakoztatott Törökország és Európa nyugati része között. A török társadalom Európához, illetve az európai értékrendhez fűződő kapcsolatának ellentmondásait az utóbbi időben kulturális alkotásai is folyamatosan tükrözik, melyek fogadtatása értelemszerűen igen megosztott.

Az örmény-holokausztként emlegetett, múlt század eleji népirtásnak emléket állító Orhan Pamuk regény a török nacionalisták körében botrányt okozott, míg Európa idén irodalmi Nobel-díjjal jutalmazta. Ezzel éppen ellentétes reakciókat váltott ki a két oldalon, a december elején már hazánkban is látható "Farkasok völgye: Irak" című film. A film megesett sérelmet – a 2003 nyarán "zsákos-eset"-ként elhíresült furcsa közjátékot dolgozza fel, melyben az egyik legnépszerűbb török filmhős, Polat Aldemar, hollywoodi sémáknak megfelelően, egyetlen pisztollyal köszörüli ki a török hadsereg becsületén esett csorbát. Az ellenfél ezúttal éppen Amerika.

A film Törökországban több mint négymillió nézőt vonzott a mozikba, és prominens politikusok nyilatkoztak róla elragadtatva, ám a határon kívül heves vitákat keltett. Németországban Stoiber, bajor kancellár egyenest be akarta tiltatni a nyugatellenes "gyűlöletfilmet", a politikusok többsége azonban ezt a szólásszabadság megnyirbálásának tartotta volna, különösen a karikatúrabotrány után.

A "Farkasok völgye: Irak" mindezek ellenére, vagy mindezekért tarol: csak Németországban kétszázezren nézték meg az első tíz napban. A világ szeme most Amerikán. Gúnyos nyelvek szerint, ha az Akadémiának lenne humorérzéke, Törökország egész biztosan a külföldi Oscar-indulók sorában is képviseltetné magát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • KryssHUN #11
    Szerintem az Irakban játszódó amcsi, agymosott filmeknél rosszabb nem lehet. A bennük lévő sok sz*rt talán csak a jenkik veszik be. Mindegy mit mondanak a hülye is tudja, hogy csak az olajért mentek oda. A többi csak propaganda Ez alól kivételt képez a valamennyi realitást tartalmazó Börnyakúak.
  • irkab1rka #10
    nem lisé, hanem klisé.

    Amúgy max olyan szinvonalat hozhat, amit a hasonló témáról készitett amcsi filmek, csak kisebb a költségvetés.
  • haxoror #9
    Elég szar film szvsz de azért egyszer meg lehet nézni.

    És remekül lejön belőle hogy a törökök miért NE LEGYENEK SOHA tagjai az EU-nak...
  • NEXUS6 #8
    Na most jól megmutatták a nyugatnak!;)

    Lemásolták a világ legbugyutább filmjeit.
    Höhöhö.
  • winnie #7
    "Szerintem nem mosolyognál, ha lenne fogalmad a valóságról."

    :D ez kemény volt.
  • Matyóhímzés #6
    Nemég megnéztem a filmet, de szerintem valami irtó gagyi. Persze vannak elgondolkodtató dolgok bene, de a körités hozzá valami irdatlanul bugyuta. :)
    Tele van lissékkel (pölö az amerikai katonákat úgy ábrázolják, mint valami Rambokat, mindegyik 120 kiló csupa izom, fejpánt a homolokon, izadság csordogál a bicepszen, átázott atléta, nemtom direkt ábrázolják-e így őket, de valahogy kétlem, hogy igen.), és a nyugat vallási dolga túl van lihegve, úgy állítják be, mintha Jézus nevében mennének az amcsi katonák Irakba, úgy összeségében komolytalan a film, bármennyire is komoly témákat boncolgat.
  • stukov #5
    Nem rossz, kissé vontatott, de egyszer nézhető.
  • Vittorio Boots #4
    "A film Törökországban több mint négymillió nézőt vonzott a mozikba." "Németországban kétszázezren nézték meg az első tíz napban."
    Érdekelne, hogy a németeknél hány százalék német ill. török nemzetiségű nézte meg a filmet. Mert ugye náluk már-már hatalmas a török bevándorlók tömege.
    Mindegy, a filmet csak kiváncsiságból fogom megnézni (nehogymá csak az amcsiknak legyen akciófilmjük Irakról).
  • Praetor #3
    Szerintem nem mosolyognál, ha lenne fogalmad a valóságról.
  • winnie #2
    egyszerű propagandafilm, de valóban érdekes.

    az meg mosolyogtató volt, amikor sokan komoly arccal hazai és nemzetközi cenzúráról beszéltek:)