MTI

A rendező szerint "minden kamasznak látnia kell a Saul fiát"

"Minden kamasznak látnia kell ezt a filmet, nem azért, hogy tele legyenek a mozik, hanem mert sokakból hiányzik az empátia" - fogalmazott Nemes Jeles László, a Saul fia rendezője budapesti sajtótájékoztatóján, miután az amerikai filmakadémia Oscar-díjra jelölte az általa készített holokausztdrámát a legjobb idegen nyelvű alkotások között.

A rendező a jelölésről szólva kiemelte: különösen sokat jelent, mert azt jelzi, hogy elsőfilmes is kerülhet ilyen kiváltságos helyzetbe. "Nem vagyunk zsenik, csak sokat dolgoztunk" - jelentette ki. Egy kérdésre válaszolva azt mondta a filmmel szembeni ellenséges internetes kommentekről, hogy csupán annyit jelentenek "mintha valaki felvenne egy hangversenyt, aztán összevágná belőle a köhögéseket". Nemes Jeles László a film fogadtatásáról szólva arról is beszélt, hogy több mint száz közönségtalálkozón vett már részt, és sokan osztották meg vele, hogy félve ültek be a filmre, mert attól tartottak, hogy a látvány sokkolni fogja őket. Olyanok is akadtak közöttük, akik maguk is túlélők, és azt mondták, a film hangot adott mindannak, amit eddig nem tudtak elmondani.

A díjszezon során már számos elismeréssel lett gazdagabb a Saul fiának alkotógárdája. Erdélyi Mátyás operatőr egyebek mellett a világ legtekintélyesebb és legnagyobb múltra visszatekintő operatőrfesztiválján, a Camerimage-on megkapta a Bronz Béka-díjat, és esélyes az amerikai operatőrszövetség díjára is a nem amerikai filmek kategóriájában.


A film hangmérnöke, Zányi Tamás, aki szintén több rangos elismerést vehetett át a Saul fiáért, elmondta, hogy a rutin, az inspiráció, valamint a díszlet mellett sok színész a hangjával is hozzájárult a hangkép kialakításához. Nem hangjátékot készítettek, mindig a filmmel együtt haladtak. Nem filmes effektusként, magamutogatóan alkalmazták a hangokat, hanem mindvégig a hitelességre törekedtek - tette hozzá. Arról is beszámolt, hogy egy amerikai hangmérnök azzal kereste meg, hogy szeretné beilleszteni a tananyagba a Saul fiát.

Havas Ágnes, a filmet finanszírozó Magyar Nemzeti Filmalap vezérigazgatója bejelentette, hogy megállapodást kötöttek az alkotás amerikai forgalmazójával, a Sony Pictures Classicsszal arról, hogy a Filmalap hozzájárul a film amerikai kampányához. A Sony már eddig is több százezer dollárral támogatta a Saul fiát - emlékeztetett a Filmalap vezetője.

Vági Zoltán, a film történész szakértője úgy vélte: "A film nemzedékek gondolkozását fogja alakítani". A holokausztkutató szerint a Saul fia műfaját tekintve nem dokumentumfilm, hanem játékfilm, "fikciós realizmusként" lehetne meghatározni. Rajk László díszlettervezővel együtt voltak a felelősek azért, hogy minden hiteles legyen a filmben. Amikor a kész filmet megnézte, úgy érezte, ő is ott van a lágerben, "ha a többi néző is úgy érzi, akkor sikeres a film" - mondta.

Rajk László a film különleges perspektívájával és eredeti látásmódjával kapcsolatban kifejtette, hogy a filmtörténet látványvilágát három részre osztaná: az elsőben a Ben Hur-jellegű filmek készültek hatalmas díszlettel, amit láttak a színészek, a rendező és a közönség is. A másodikban emberek kék vagy zöld dobozban dolgoztak, a rendező és a színészek nem látták a díszletet, csak a néző, a harmadik szakasz pedig, ami most elkezdődött, ennek éppen a fordítottja: a díszletet a rendező, az operatőr, a színész látja, a közönség viszont nem.

"A filmtörténet egy olyan szakasza indult el, amikor igazán érződik a filmkésztés 'sajátszerűsége'. Ez a film bizonyítja, hogy az emberi arcjáték, az emberi testmozgás, a hangok, zörejek, kiáltások hozzásegítenek ahhoz, hogy megértsük ennek a szörnyű halálgyárnak a tereit. Tényleg olyan szakasz a filmes látványvilágban, amikor minden együtt működik, és elmondható, hogy a filmkészítés csapatmunka, mindenkinek a tudására szükség van ahhoz, hogy egy ilyen film készülhessen" - foglalta össze Rajk László.

Sipos Gábor, a Saul fia egyik producere elmesélte, hogy a film alkotói, akik nemrég tértek haza Los Angelesből a Golden Globe-díj átvétele után, francia pezsgőt bontottak, és együtt drukkolva várták az Oscar-jelölések bejelentését. Mint fogalmazott, a jelölést a legnagyobb megtiszteltetésként értékelik.

Pillanatnyilag a Saul fia sikere szakmai pályafutásának legnagyobb csúcsa. "Amikor először láttuk az összevágott verziót, felhívtuk a rendezőt, és azt mondtuk neki: egy gyémánt van a kezünkben, csak tudnunk kell vele élni. Az gondolom, az alkotói csapat az első pillanattól teljes hittel és nagyon nagy odafigyeléssel dolgozott a filmen. Sok fiatalnak készült, reméljük, hogy valóban nemzedékekre lesz nagy hatással." A nyáron már szerveztek fiatalok számára vetítéseket, és újabbakat is terveznek a gimnazista korú közönségnek. "Az gondolom, hogy be fog íródni a filmtörténeti könyvekbe" - mondta Sipos Gábor.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Saul fiát csaknem nyolcvan országban vetítik vagy fogják vetíteni - az Egyesült Államokban több száz moziban -, és Magyarországon, ahol már több mint százezer nézője volt, csütörtöktől több mint húsz filmszínház ismét műsorra tűzi. A film később DVD-n is megjelenik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Mentol #16
    OTTAPONT!
    Ja, és persze mindezt úgy, hogy mellette rengeteg hasonló vagy nagyobb disznóságok történtek, amelyekről a magyarok nagyobb része nem rendelkezik ismeretekkel (itt most nem pl.Észak Koreára gondolok, hanem akár a délvidéki magyarok kiirtására)...

    De nem muszáj honfitársainkra korlátozódni - az egész nyugati civilizáció (meg a közel kelet egy része) nyögi még mindig a zistenkiválasztottnépével történteket.
    Utoljára szerkesztette: Mentol, 2016.01.22. 12:05:13
  • ostoros #15
    "Minket magyarokat kimondottan érdekel ez a film és nemcsak azért mert egy különleges szelete a magyar történelemnek, hanem azért is mert egy ungvári magyar emberről szól, aki zsidó hite miatt jutott oda, a pokol legmélyebb bugyraiba, ahonnan nem volt visszaút. Kárpátalján élő embereket még ma is fenyegeti a háború réme, egy olyan háború réme amelyikhez semmi közük, mégis fiatal magyar embereket koporsókban visznek haza az orosz-ukrán frontról. Auslander Saul története döbbenetes és felkavaró. A rendező elérte azt, hogy nézőként úgy érezzük magunkat mintha részesei lennénk az eseményeknek. Nemes Lászlónak azt kívánom, hogy boldogságot érezzen, azt hogy mennyire magyar a történet és érezze milyen mélyen hisszük magunkénak ezt a tragédiát és bízzon az Oscarban magyarként."
    .
    Azt hiszem egy ilyen dicséretnél semmi nem hergeli fel jobban a rendező urat.
  • Paddy #14
    Torrenten mikor lesz fent?
  • frensys23 #13
    Isten őrizz. Dög unalom szar film.
  • ostoros #12
    Vágom. De amíg díjat nem kapott, addig vesztességes volt. A Box Office szerint még mindig nem hozta be jegyárban a gyártási költséget.
  • ElNano #11
    Na én azt azért garantálom, hogy ha a lányomat el akarnák hurcolni (egyelőre még nem vagonokban) megnézni ezt a filmet úgy kötelező jelleggel, abban az esetben a gyerek itthon fog maradni azon a tanítási napon. És hát azt is garantálhatom az összes holokauszt-ipar résztvevőnek, hogy részemről megkapja a megfelelő felvilágosítást adott korról, arról, hogyan és miért kerülhetett hatalomra Hitler, milyen helyzetbe került a német nép az I. világháború után, kik kerültek a társadalmi-gazdasági élet minden területén vezetői tisztségbe, és miért kellett adott esetben szerencsétlen németeknek akár egy darab krumpliért az utcán verekedniük. És a teljes demokrácia és gondolatszabadság jegyében meg fogom ismertetni vele a holokausztot övező kérdésfelvetésekkel is természetesen. Na, úgyhogy próbálkozzatok csak, hajrá!
  • zetortraktor #10
    Nem fogják több száz moziban adni. És már nyereséges a film. Az nem a film malmára fogja hajtani a vizet, ha Amerikában mondjuk szerez 1 millió dollárt, hanem az amerikai forgalmazónak és az amerikai moziknak hoz pénzt. Az ilyen filmek nyeresége leginkább abból van a gyártónak, hogy eladják különféle piacokra. És a Sault Cannes után a világon majdnem mindenhová sikerült eladni. Az, hogy melyik országban hogy sáfárkodnak vele, az már kevésbé érinti a gyártó pénztárcáját.

    Szóval itt a gyártó nem a forgalmazó, mint sok amerikai film esetében.
  • duke #9
    Hogy magyarorszagon 80 evvel az esemenyek utan, bazmeg nem telhet el egyetlen nap sem, hogy ne ezzel keljen foglakoznunk az beszaras.
  • ostoros #8
    A díjnak azért annyi haszna van, hogy legalább nyereséges lesz a film. Már, ha tényleg több száz moziban adni fogják. (Mondjuk USA szintjén ez is nagyon kevés, de több mint az eddigi 2 db mozi.)
  • ostoros #7
    Pont a kamaszoknak, mi?
    Hát, végül is Göbbels is megmondta, hogy a fiatalokat idejekorán fel kell tölteni óvatosságra intő előítéletekkel...
    Hogy ezt pont a Holokauszt filmeknél akarják alkalmazni az elég nagy...
    Baj? Szégyen? Irónia? Bölcs előrelátás? Mindenki döntse el maga!