Gyurkity Péter

Érkezőben a SATA 3.0

A szabvány fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős szervezet minden tagja számára elérhetővé tette a harmadik generáció fontosabb részleteit, így az év vége előtt véglegesíthetik a nagyobb sebességet ígéri változatot.

A Serial ATA International Organization (SATA-IO) közleményben jelezte, hogy elkészültek a lényeges részekkel (a szabvány fizikai rétegével), ezt követően pedig az Intel Developer Fórum alatt demonstrálják az új interfész sebességét és egyéb fontosabb jellemzőit. Elsősorban a nagyobb irammal, illetve a fejlettebb energiafelhasználással indokolják a SATA 3.0 létjogosultságát, eközben azonban megtartják a kompatibilitást is a korábbi változatokkal.

A harmadik generáció 6 Gbps-os sebességet ígér, ami nagyjából 750 MB-ot jelent majd másodpercenként - az első változat esetében ez 150 MB, a jelenleg egyre több helyen alkalmazott másodiknál pedig 300 MB. Ez természetesen csak az elméleti maximum, hiszen a legtöbb háttértároló még megközelíteni sem tudja ezt az iramot, a leggyorsabb SSD-k is most kezdik ostromolni a 170-200 MB-os tartományt az olvasás terén. Az energiafelhasználás a szervezet szerint minden eddiginél kedvezőbb lesz, ahogy az adatkezelést is igyekeznek optimalizálni.

Legalább ennyire fontos, hogy a visszafelé történő kompatibilitást megtartják, vagyis nem változik az illesztők formája és mérete, illetve a kábelek rendszere, marad minden a megszokott. Ennek eredményeként akár az eredeti SATA-meghajtókat is használhatjuk majd az új interfészen, esetükben természetesen a második és harmadik generációnál megjelent újdonságok (pl. hot-swap) nélkül. Arról egyelőre találgatni sem érdemes, hogy milyen gyorsan terjedhet el az új szabvány, bár a SATA 2.0 esetében erre nem lehetett panasz, hiszen a hagyományos IDE (PATA) illesztőket immár sikerült szinte teljesen száműzni az asztali számítógépekből.

A szabvány véglegesítése egyébként ősszel várható, az év vége előtt pedig felbukkanhatnak az első ilyen háttértárolók - nyilván első körben hagyományos merevlemezek képében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #51
    Ismert jelenség.

    "For now, let's turn our attention back to the SB750. This is actually a new chip, but apart from ACC, we're looking at the same core logic as the SB700, which is essentially a die-shrunk SB600. Unfortunately, AMD's longstanding issues with AHCI Serial ATA controller configurations persist in the SB750, all but forcing users to run the south bridge in plain old IDE mode. That's not the end of the world, but IDE mode doesn't support Serial ATA perks like hot swapping and Native Command Queuing." link
    (PH!-s cikkekben is elmegették már, bár most nem találom.)
  • arty #50
    ezekben 100%-ban biztos vagyok :) AHCI módban nincs SMART az sb700al :(

    viszont nlite-al 2 perc alatt megvolt az AHCI-re is telepedő slipstreamelt xp telepitő, szépen fel is ment, végül mégül meg az AHCI egyetlen előnyét sem tudom használni. fuck AMD.

    jah és a céges D830as is minden gond nélkül megy ahci modban xpvel :)



  • Yv@n #49
    Lemaradtál annak a hozzászólásnak az első mondatáról amire válaszoltál? :)

    XP gyári install nem tartalmaz, és már valószínű soha nem is fog tartalmazni AHCI karakteres módú drivert.(mégis mi a francnak tenné, leépíteni akarják az xp-t nem tovább pofozgatni) Az ilyen notebookokhoz _amennyiben_ a gyártó ad Xp támogatást, tehát kapható elő vagy utólag telepítendő xp-vel, úgy kapsz hozzá olyan win installt, amibe ők már beleépítették az AHCI karaktees módú drivert(vagy megoldják más módszerrel). Hogy ez winyón lévő szervíz particiós öntelepítő win, vagy külön cd-n lévő az már mindegy, nem tudom most melyik gyártónál ez épp hol tart, az Acer az előbbi megoldást alkalmazza.

    Az kérdés persze, hogy a vista business-el szállított gépre, amire a gyártó nem szán xp-t és ezáltal driver supportot sem kínál hozzá, mi a francnak akar valaki xp-t erőltetni. Illetve ha nem megy, akkor miért csodálkozol rajta akár egy percig is.

    Nekem eddig mindenesetre sosem okozot tíz percesnél hosszabb kitérőt egy ahci driver slipstream, amivel aztán gond nélkül ment a win install.
  • lapaleves #48
    majd ha a dell d830-at fel lehet ahcival telepíteni integrált driveres winnel, akkor elhiszem, hogy van támogatás. azóta lehet, hogy megoldották, mikor próbáltam sehogyse ment, bsod-t kaptam vagy még asse. és volt időm próbálkozni, mert ris/wds alatt hekkeltem, nem írogattam dvd-t minden csere után...
  • lapaleves #47
    ezekben mennyire vagy biztos? én nem próbáltam, de a biosban van smart ki/be kapcsoló.

    egyébként valamiért szar a driver, integrálva nem hajlandó telepkedni ahci módban, csak floppival és trükközve. arcomat kapartam. az meg pláne gány, hogy pont az esata csati módja függ a többitől, véletlenül se tudd ahciban hajtani ha az első négy csatoló nem ahcin van. oprendszer költöztetés kizárva.
  • lapaleves #46
    nemtom hová kell kötni, szerintem a lemez tetején nézd meg. a wd oldalán nem volt matricás fotó, de itt listázza (uccsó előtti sor).
  • Aspirin #45
    Biztosan azért mert nincsenek töredezésmentesítve, túl új az ata és ócska a sata vinyó, meg aztán a nanosecundumokat emberi léptékkel nem igazán lehet érzékelhetővé tenni. Tessék nagy állománzokat, legalább 10-15 gigás dv filmeket tenni-venni, akkor már érezhető lesz itt-ott egy perc.
  • Balumann #44
    Nekem van 1 Sata-s, meg egy ata -s vinyó is a gépemben. Nem nagyon veszek észre sebességbeli különbséget, másoláskor sem...
  • Sir Quno Jedi #43
    Stripe-oljatok össze 5-6 dinamikus partíciót WinXP alatt (persze külön-külön HDD-król és az elejükről mindig, mert a HDD-k elejükön gyorsabbak) és meg fogtok lepődni, hogy milyen teljesítményeket kaptok pl. folyamatos másolásnál. Nagyon faja és még RAID kari sem kell hozzá. Igaz 2 RAID kari is jó eredményt hoz.
  • eax #42
    InfiniBand-nek hivjak, csak az vele a gond, hogy csak a kabel tobbe kerulne, mint a PC-d mindennel egyutt.