Gyurkity Péter

AGP-s változatban is megjelennek az új Radeonok

Több gyártó is jelezte, hogy a hamarosan megjelenő új Radeon sorozat belépő szintű és középkategóriás példányainak AGP-s változatát is elkészíti. Az AMD eközben első alkalommal mutatta be a Barcelonát újságírók előtt.

A kínálat kibővülésére elsőként a Sapphire összesítő táblázatának frissítése utalt, amely immár a Radeon HD 2400 és 2600 chipeket is magába foglalja. A cég a Rialto chip révén várhatóan gyorsan elkészül az AGP-s változatokkal, ami főként azért érdekes, mert ezzel biztossá vált, hogy nem hagyják cserben az öregedő, ám még mindig nagyon elterjedt illesztő felhasználóit. A csúcskategóriás példányok a jelek szerint kimaradnak a körből, de még ez is több a semminél.

A táblázat szerint három AGP-s változat megjelenése várható, mégpedig valamikor júliusban. Ezek közül a HD 2600 XT lesz a leggyorsabb 800/1400 MHz-es frekvenciájával, valamint 512 GDDR3 memóriájával, míg a HD 2600 Pro 600/1000 MHz-es órajellel és szintén akár 512 MB memóriával szorul a második helyre. A belépő szintet itt is a HD 2400 Pro képviseli majd, amelynek órajele 525/800 MHz lesz, és 256 MB DDR2 memóriára támaszkodik. A Rialto chip támogatja az AGP 4x és 8x csatlakozókat, a kártyák pedig természetesen biztosítják a teljes körű DirectX 10 támogatást. Az ár várhatóan mindhárom kártya esetében 200 dollár alatt marad, igaz a szakértők már most figyelmeztetnek arra, hogy az AGP-s konfigurációk elöregedése miatt a legújabb játékoktól valószínűleg nem várhatunk el jó sebességet.


Az AMD eközben első alkalommal mutatta be Barcelona kódnevű négymagos Opteronjait újságírók előtt, mégpedig az ikermagos elődök sebességével összevetve. A demonstráció során két négyprocesszoros szerver versenyzett egymással, és a POV-Ray teszt során a négymagosok a várakozásnak megfelelően kétszeres teljesítményt nyújtottak.

Bár a rivális Xeonokkal egyelőre nem eresztették össze a fejlesztést, Randy Allen alelnök szerint a Barcelona lemossa majd a Clovertown sorozat legerősebb példányait. Arról már nem szól a fáma, hogy a szintén négymagos, asztali Penryn ellen hogyan teljesítenek majd az új Opteronok, igaz az Intel is adós még a hivatalos eredményekkel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lezso #24
    3. megoldás a Galaxy által: PCI-E 1X-re 7300GT... lol
    7300 GT GDDR3 PCIE 1X
    és igen, van olyan alaplap amelyiknél egyszerre van jelen az AGP és a PCIE 1X, x16 nélkül!
  • Cowek #23
    Csak azért mer ha valaki mégis ilyet szeretne, nem kell az egész gépét kicserélni alaplapostól...
  • dez #21
    Apropó OpenGL:
    "The future of OpenGL looks interesting; it appears to have gained a certain drive which it lacked in recent years. The slimmed down interface of the future looks like it will simplify development for both the driver writers as well as ourselves. The extension mechanism has also allowed manufactures of high end cards to gracefully expose DirectX 10 features on Windows XP." link
  • dara #20
    Sokkal több értelme volt előre tervezve cserélni csatolót, mint most kapkodva. Egy ilyennek lenne csak igazán árfelhajtó hatása.
  • Godefroy #19
    Agp -PciE váltáts kényszerített, de visszafele nem forog az idő kereke, nem fognak Agp-s core2duos alaplapot gyártani, a 3.4 ghz-s P4 meg joval lassabb mint a 2.13 Core2Duo.

    Mindkettőm volt, tuidom mit beszélek.
  • Sanyix #18
    Nem igazán, tesztek szerint nem.
  • RpPRO #17
    Ebben igencsak nagyot tevedsz. :)
  • Sanyix #16
    Hát egy 2500+-os athlon xp is ki tudja fullosan hajtani mondjuk a 7600 gt-t... és ez még csak 2500+. 3200+ nagyjából kihajtja az 1950pro-t is ami azért jóval erősebb mint bármelyik 7600-os.
  • Sanyix #15
    DX10 lényege a marketing. A videochipgyártók kitalálnak új eljárásokat, majd ezt az M$ kiadja időnként egy új dx verzióban, úgy mintha ezek a dolgok az ő érdemeik lennének, holott pl az openg aktuális verziója is ugyanígy támogatja ezeket a dolgokat, akár hónapokkal előbb. DX nem végez semmiféle számítást, a videochip végzi. Egyébként mostanában a csúcskategóriás kártyáknál már nem elég az agp, középnél még elég szokott lenni. Az más kérdés hogy most kellett volna pcie-re váltás kikényszeríteni, nem 2 éve, mert most már értelme is lenne...