Berta Sándor

Pénzeltérítés phishing-vírussal

Eddig még nem látott módszerrel találkoztak a számítógépes biztonsági szakemberek. Először ötvözték ugyanis az online bűnözők egy vírust a phishing (adathalász) módszerekkel. Az okozott kár mértéke leírhatatlan, egyelőre még csak megbecsülni sem lehet, hogy hány ember járt pórul.

A vírusra a Websense Security Labs számítógépes biztonsági cég szakemberei hívták fel a figyelmet. A trójai féreg felügyeli és ellenőrzi, hogy melyik oldalakat keresi fel a felhasználó az Internet Explorerrel és azonnal aktivizálja magát, ha az illető a leírásában található több mint száz bank egyikének a weboldalára téved.

Miután ez megtörtént, a vírus a háttérben automatikusan átirányítja a böngészőt egy phishing oldalra. Az egészből azonban a felhasználó semmit sem vesz észre, mivel az Internet Explorer címsorában megjelenített webcím ugyanaz marad. A gyanútlan internetező ezek után megadja az adatait, amit a bűnözők köszönnek szépen és a maguk céljaira használnak fel. A kártevőt azért nehéz hatástalanítani, mert nem tárolja el a phishing oldalak webcímeit, hanem amikor az ügyfél az adott bank honlapjára érkezik, akkor tárcsázza az adathalász portált. Az internetes bűnözők rájöttek, hogy ilyen módon megakadályozhatják, hogy a hatóságok gyorsan le tudják kapcsolni a világhálóról a hamis banki oldalakat.


Szakértők szerint a kártevő ellen egyelőre csupán két megoldás létezik. Először - és ez a legfontosabb - mindenki használjon legalább egy biztonsági alkalmazást, vagy lehetőleg egy vírusirtót és egy másik, valamilyen kémprogramok elleni szoftvert. Másrészt az igazi bankoldalak legegyszerűbben úgy különböztethetők meg a hamis társaiktól, hogy az adott portálra érve az alsó menüsorban mindig megjelenik egy titkosítási jel, egy lakatocska.

A számítógép esetleges fertőzöttsége úgy is ellenőrizhető, hogy a Windows rendszermappájának hosts mappájában - ami általában a C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts útvonalon érhető el, és a Jegyzettömbbel megnyitható - lévő hosts fájlban általában csak a "127.0.0.1 localhost" sor található.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Mighty #11
    Erstebank, lakossági netbank.
  • Su0my #10
    Ez akkora egy láma beszólás volt!

    //sem windowsért sem linuxért nem vagyok oda
  • mitch2003 #9
    Márpedig az online vásárlásokat igazából ezzel a szolgáltatással lehetne 100%osan biztonságossá tenni. Gondolom ezzel mások is így vannak. Nekem már az fura volt hogy a bankkártyárol leolvashtó számokkkal tud bárki vásárolni, és a bank engedi a pénzmozgást mindenféle pinkód nélkül. Akkor az ATM mi a fészkes fenének kéri be? :D
  • mitch2003 #8
    Elmondod milyen bank milyen csomagját használod ahol ez a feature választhato? Különös hogy a bankok javánál jön sms arról ha mozgott a pénz, de még nem tapasztaltam olyat hogy egy biztonsági kérdés jött volna smsben mint: 'biztos benne hogy a transfer megtörténjen?'.
  • Mighty #7
    Az én adataimmal sokat nem igazán tudnának kezdeni...

    Minden pénzmozgást egy SMS-ben kapott kóddal kell megerősítenem 10 percen belül.

    Adathalászok leszophatnak :P
  • Sadist #6
    Hm, most nézem, hogy az alsó részen is van egy :D Eddig nem is vettem észre :D
  • Sadist #5
    "...az alsó menüsorban mindig megjelenik egy titkosítási jel, egy lakatocska."

    FFx-ben a címsor mellet van :P
  • blaze #4
    "Szakértők szerint a kártevő ellen egyelőre csupán két megoldás létezik."
    Szerintem meg egy, és azt úgy hívják Linux.
  • benczurzs #3
    Nem, ez nem csak IE-re igaz, hanem minden böngészőre Suxx
  • smv #2
    Avagy minő meglepő.