SG.hu

E-közigazgatási portál Veszprémben

Az elektronikus közigazgatási rendszer leegyszerűsíti és megkönnyíti a lakosság ügyintézését és a Polgármesteri Hivatal munkáját.

Az országban az elsők között valósult meg e-közigazgatási rendszer Veszprémben, amelyet a mai napon Dióssy László polgármester és Dr. Beck György, a HP Magyarország vezérigazgatója adott át. Veszprém városa hosszú idő óta úttörő szerepet vállalt a közigazgatási szolgáltatások megújításában és a lakosság kiszolgálásában. A fejlesztések eredményeképpen a polgármesteri hivatal működése is könnyebbé és egyszerűbbé vált: a belső háttérrendszerek által támogatott hivatali munkában nőtt az ügyek érdemi kezelésére fordítható idő, a belső folyamatok letisztultabbá váltak. A projektben alkalmazott informatikai infrastruktúra segítségével a Hivatal informatikai háttere az üzleti szféra szintjére fejlődött.

A veszprémi önkormányzat közel 500 millió forintból hajtotta végre azt az informatikai beruházást, amelyhez 433 millió forintos támogatást nyert az e-közigazgatási szolgáltatások fejlesztésére kiírt GVOP-pályázaton. Az elnyert GVOP pályázat alapján az Önkormányzat közbeszerzési tendert írt ki, amelyet a HP Magyarország nyert el nevesített alvállalkozóival, a Minor Holding Rt.-vel, Griffsoft Rt.-vel és a Delta Elektronik Műszaki Kft.-vel közösen. A projekt végső célja az volt, hogy megteremtse a városban az elektronikus közigazgatás bevezetésének feltételeit.

Első lépés a gazdálkodási és pénzügyi informatikai rendszer kialakítása volt, amelynek eredményeképpen a különböző önkormányzati fenntartású intézmények adatbázisai is beépültek a polgármesteri hivatal informatikai rendszerébe, az intézmények felhasználói pedig a számukra biztosított távoli hozzáférés segítségével közvetlenül a hivatal rendszerében végezhetik el a gazdálkodási feladatok adminisztrációját. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hivatal naprakészen nyomon követheti az egyes intézmények könyvelését, eszköznyilvántartását, a bankszámláikon történő pénzmozgást. A megfelelő nyilvántartás kiépítését korszerű szerver park segíti, a projekt részeként nagy teljesítményű HP Itanium szerverek, tárolóegységek és további Intel alapú eszközök kerültek beüzemelésre.

Második lépésként a belső ügyirat-kezelési rendszer került kiépítésre. Ez azt jelenti, hogy az összes hivatali ügy teljes dokumentációja bekerült a számítógépes rendszerbe. Mostantól az iratok a megfelelő hozzáféréssel rendelkező ügyintézők számára az irattár használata nélkül bármikor elérhetők, a saját gépükön megjeleníthetők. A rendszer a hivatal minden irodája számára a jogszabályokkal összhangban levő egységes ügyintézési folyamatot valósít meg, amelyben jól nyomon követhető az ügyintézés aktuális státusza, a határidők betartása. Az ügyirat-kezelési rendszer külön megoldást nyújt a legnagyobb iratforgalmat lebonyolító adóiroda kimenő levelezésének hatékony, csoportos iktatást megvalósító nyilvántartására is.

A projekt része volt az úgynevezett vezetői információs rendszer kiépítése is. Ezt a szolgáltatást - amely biztosítja az önkormányzati intézmények aktuális állapotának naprakész ellenőrzését - a rendszer indulásakor a polgármester, az alpolgármesterek és a jegyző használja, de a későbbiekben az önkormányzati képviselők számára is hozzáférhetővé válik. Mindezeket kiegészíti egy adatgyűjtő rendszer is, amely az egyes intézményeknek a gazdálkodásán túli információit gyűjti csokorba.

A lakosság számára a projekt leglátványosabb eleme az új informatikai rendszert megjelenítő kezelőfelület, azaz egy új honlap megalkotása volt. Az új honlap valójában két fő részre bontható: tartalmaz egy új közigazgatással kapcsolatos tevékenységeket összegyűjtő oldalt, valamint egy jelentősen megújult "hagyományos" értelemben vett városi portált. A lakosság ill. helyi vállalkozások a mindenki számára elérhető nyilvános portálról indíthatnak majd konkrét ügyeket. Az elektronikus ügyintézés lehetősége a közigazgatási eljárásokra vonatkozó új jogszabályok szerint került kialakításra, összhangban a központi kormányzati rendszer ügyfélkapu szolgáltatásával. Ennek megfelelően a jelenleg elektronikus úton intézhető helyi ügyek köre a jövőben fokozatosan tovább bővül a központi kormányzati rendszer szolgáltatásának a magyarországi önkormányzati hivatalok felé történő kiterjesztésének függvényében. A rendszer indulásakor az alábbi helyi ügyek intézhetők elektronikusan: átmeneti segély kérelem, fakivágás kérelem, zöldterületek gondozásával kapcsolatos bejelentések, helyi iparűzési adó, közterület-bontási kérelem, lakásfenntartási támogatás, működési engedély kérése, mezőőri szolgálattal kapcsolatos bejelentések, rendkívüli gyermekvédelmi támogatás kérése, telepengedély kiadása. Ezen túlmenően a portálon lehetővé válik a helyi adóegyenleg lekérdezés is.

Az ügyintézés indulásáig is az új e-közig portál már nagyon sok hasznos funkcióval rendelkezik, megtekinthetők az egyes ügyleírások, letölthetőek az ügyiratok, időpont egyeztetést lehet kérni. További, sajtót is érintő új funkció, hogy egy speciálisan erre a célra kifejlesztett kereső felületen lekérdezhetőek a soron következő Közgyűlési és bizottsági ülések meghívók és előterjesztések, valamint a korábbi Közgyűlési és bizottsági ülések dokumentumai (meghívók, előterjesztések, határozatok, rendeletek).

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mrzed001 #2
    Hja, e-okmányiroda: interneten igényelhetsz _IDŐPONTOT_
    majdnem azt mondtam nekik, hogy menjenekahalálfaszábaaszarotokkal, amikor a fősulikon a Neptunnal teljesen elekrtonikus még a befizetés is, itt meg CSAK időpont kérés elektronikus
    Szégyen és gyalázat
  • Ghilette #1
    Kár, hogy egységes önkormányzati portál és sw-k helyett minden önkormányzat külön csináltat - jó pénzért - saját környezetet, amit persze majd nem is lehet összekapcsolni a többi önkormányzattal. Így lehet jó sok pénzt "kidobni" a vindózon. Vajon miért tart itt az ország? A GVOP erre ad pénzt, helyben meg "ügyesen" el is költik. Végülis nekik majdnem ingyen van.