Berta Sándor

TDK védőréteg lesz a Blu-Ray lemezeken

A Durabis fantázianevű különleges eljárásnak köszönhetően a TDK lehet az első olyan optikailemez-gyártó cég a világon, amelyik védőkazetta nélküli Blu-ray diszkeket dob piacra.

A TDK által kifejlesztett réteg, a Durabis különösen ellenállóvá teszi a külső behatásokkal szemben az írható optikai adathordozókat, azaz lehetővé teszi, hogy a korongok ellenálljanak a por, a piszok és a karcolások ellen. A Durabis név két angol szóból származik, ezek a Durability (ellenálló képesség) és a Shield (védelem). A japán cégnek már nem ez az első hasonló próbálkozása ezen a területen, korábban már több ilyen réteget is kifejlesztett. 2002-ben például a vállalat piacra dobta a ScratchProof-eljárással készült első DVD-lemezeit.


A TDK a Blu-Ray Szövetség (BDA) egyik alapító tagja és fontos szerepet tölt be a kezdetben 25 GB-nyi adat tárolására képes lemezek kifejlesztésében. A Blu-Ray diszkek felhasználhatók lesznek digitális videórekorderekben, számítógépekben és adatmentő rendszerekben. A későbbiekben a korongok tárolókapacitása elérheti akár a 100 GB-ot is.


A japán vállalat szerint azonban az adattároló vonalak közötti nagyon kis távolság és az ebből is adódó nagyon nagy adattárolási sűrűség új kihívások elé állítja a cégeket, hiszen emiatt a stabilitás és a pontosság nem szenvedhet csorbát. Mivel egy Blu-Ray korong mindössze 0,2 mm vékony adathordozó rétege nagyon közel van a felső réteghez, így a por, a piszok vagy éppen a karcolások komolyabban károsíthatják ezeket a lemezeket és nagyobb zavarokat okozhatnak a felvételekben vagy azok lejátszásában, mint például egy CD vagy egy DVD esetében.


Mikroszkópfelvétel a védtelen (balra) és a Durabisszel védett lemezről

A Durabis segítségével a TDK tájékoztatása szerint az egyes lemezek százszor ellenállóbbak, mint az elődeik. Az új réteg ezenkívül véd az ujjlenyomatoktól és más szennyeződésektől is. A japán szakemberek úgy vélik, hogy már egy kis statikus töltés is elegendő ahhoz, hogy kevesebb por kerüljön, illetve maradjon a lemezek felületén. A TDK azt is reméli, hogy az új eljárás is arra sarkallja majd a vásárlókat, hogy a Blu-Ray szabványt válasszák a HD-DVD helyett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #15
    Hát, én sem tudom, de TDK-ból több ment eddig tönkre nálam, mint Philips-ből (0).
  • atomfal #14
    Hát én nem tudom L3on, de a Philips az egyik legxarabb lemez a világon!!:P Csak olcsó azért éri meg venni a többihez képest!! Bluray nem semmi ennyi adat 1 lemezen mondjuk én még nem mernék ennyi adatot 1 lemezre menteni!!:P
  • L3oN #13
    Hát nemtudom cd-kbe nem mondanám hogy TDK über. Philips powaaa. Nem hiába fogy a legjobban. Annyira nem huha micsoda jó lemez a TDK. DVD-be 1 szinten van a Verbatimmal tehát ott sem tűnik ki. Sztem a TDK átlagos lemez de korántsem rossz! Tehát nem kételkedem abba hogy nem strapabíró mert azért hallottam hogy eléggé jól használható lemez de annyira nem sztár.
  • Mipi #12
    Ja a TDK a legjobb! Csak nem nagyon reklámozzák őket! De ez nem lényeg. A TDK tutira strapabíró.
  • pemga #11
    A BR-ről nekem meg a Battle Royale jutott volna eszembe, annak is a hmm... kissé amerika-ellenes hangulata :)), ami egy erőteljes fricska lett volna nekik, de úgy tűnik ezt nem vállalták be.
  • FTeR #10
    kár, hogy nem BRD a rövidítése és a bD logót is elég fantázia szegénynek találom. sztem DVDnél nagyon eltalálták. de ha csak ennyi baja lesz, akkor nem lesz gond :)
  • dez #9
    Nem csak a karcolás árthat neki, hanem a fény is, mivel az adathordozó réteg fényérzékeny. Nem nagyon, csak épp annyira, hogy egy idő után sérülnek a pitek. És sajnos a mai sokszorosan írhatók jóval érzékenyebbek, mint a régi max. 4x-esen írhatók voltak. Tapasztalat. De ma is kaphatók 1-4x-esen írhatók, mint "Audio CDR", én audiót már csak ilyenre írok, mert már több 52x-esre 4-8x-osan írt lemezem lett "cicergős". (A CDDA audio formátum sérülékenyebb, mert gyengébb a hibajavítása, mint az adat-CD-é.) De lett már hibás 1 év után adat-CD-m is (ezt más írta ki), pedig TDK Metallic-ra lett írva, csak ugye ilyen "modern" sorszorosra, és nem volt sötét helyre téve.
  • wmatyi #8
    Én régebben olvastam egy leírást, amiben élettartamra 50-80 évet emlegettek.
  • thomyka #7
    Nekem is van 8 éves TDK-m, régi Dos-os játékokkal. Semmi baja, azóta is bármit le tudok szedni róla... Ennek ellenére az ilyen lemezeket átírtam egy DVD-re, hogy azért mégis, hátha valamikor már nem szugerálnak...
  • zord #6
    A TDK-t is több helyen gyártják. Ez megmutatkozhat a minőségén is.
    Én csak TDK-t használok, az első lemezt 1995-ben írattam egy Yamaha 2x SCSI cd íróval. Az azóta működik. Bár már egy kicsit karcos. Úgyhogy én kb 10-15 évet adok neki, ha nem sikálod, nem hagyod napon... stb.