MTI

A Jobbik a Microsoft megállapodás ellen van

A Jobbik azt javasolja, hogy vizsgálják felül a Microsofttal között stratégiai megállapodást, és a kormány az amerikai multi helyett a magyar vállalkozókat helyezze előnyösebb helyzetbe - közölte az ellenzéki párt.

Németh Zsolt közleményében megismételte pártja korábbi javaslatát, hogy az ország biztosítson menedékjogot Edward Snowdennek, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársának a Magyarország elleni kémtevékenységek kivizsgálásának céljából. A képviselő azt írta: Edward Snowden bizonyítékainak hatására az amerikai óriásvállalat, a Microsoft kénytelen volt elismerni, hogy az amerikai hírszerző szolgálatok számára "külön bejáratokat" működtetnek az általuk kiadott szoftverekben, "így biztosították több millió magyar állampolgár és a magyar közigazgatás lehallgathatóvá tételét az amerikai szervek számára".

A Jobbik szerint az Egyesült Államok folyamatos kémtevékenységet végez állítólagos szövetségesei, így Magyarország ellen is - közölte, hozzátéve, felvetődik a Microsoft nemzetbiztonsági kockázatának veszélye is. Németh Zsolt felidézte: a Fidesz felrúgta a saját ígéretét, és több tízmilliárd forintos stratégiai megállapodást kötött a Microsofttal. A kormánypárt korábban azt ígérte, hogy szakít a horribilis összegbe kerülő licencbérlésekkel, helyette a magyar kis- és középvállalkozók nyílt forráskódú fejlesztéseit, illetve szoftvereit fogja preferálni - fűzte hozzá.

Az ellenzéki politikus szerint 2012 végén Orbán Viktor miniszterelnök "rejtélyes megbeszélést folytatott a több országban korrupciós botrányba keveredő Microsofttal és személyesen annak alelnökével". Németh Zsolt azt írta, ezt követte a stratégiai megállapodás, ami megfogalmazása szerint feleslegessé tette két év munkáját, amely előkészítette volna a közigazgatás bizonyos szektoraiban a sok esetben ingyenes és biztonságosabb nyílt forráskódú szoftverekre való átállást.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sanyicks #28
    Remélhetőleg nem csináltam az liberoffice-hoz olyan bugyuta használhatatlan hulladék felületet mint az mso-hoz, elég az a foshalmaz abban. Használhatónak kell lennie egy felületnek és nem pedig "más"-nak, már pedig ez a tosszunk minden 1 pixelre baromság nagyon durván hátráltat mindenben.
  • sanyicks #27
    de ha ez így lenne, ki fizetne zsebpénzt az illetékes elvtrársnak a megállapodásért? Mert most a microsoft teszi, de linuxnál ki tenné? :D
  • Tetsuo #26
    Hosszútávon mindenkeppen jobb fuggetlenedni egy multitól. Foleg, ha késobb nem az amerikabarát utat járjuk és feltételezhetoen kémkednek minden eszkozzel.
    Másrészt ha az embereket képezni kell, az csak jó lehet, a mai, amúgy butuló világban.

    Hogy mennyibe kerul maga az átállas, az ezen elonyok után szinte mellékes, de hosszútávon olcsóbb lenne es Magyarországon egy komoly Linux-kozosség jonne létre, amire K+F-et is lehetne alapozni, amire pedig... :)
  • DontKillMe #25
    #1: "A linuxért nem kell fizetni."
    -Van, amelyikért nem kell, fogalmazzunk pontosabban. A fizetős verziókért kell, de szinte minden esetben oka is van ennek. Suse-nál a sima suse, Red Hat..etc. Mindegyikhez jár komoly support is, ami mondjuk egy migrációt nagyban megkönnyít.

    #2: A német külügy használt linuxot, de pont amiért az előbb említett okok miatt nem fizetős volt, egy rakás supportot önerőből kellett megvalósítani, ami jelentősen drágította a disztribúció költségeit, ezért ők is visszaálltak MS-re.
    "Igaz a Suse fizetős" - Ez így, ebben a formában nettó hülyeség. Van fizetős, supportos része, és van az Open Suse, ami igazából ingyenes licencű.
    "de nem olyan vészes, mint a windows, amit elviekben 3-5 évente cserélni kell(ene). "
    -Ismét nettó marhaság.

    #3:
    "Tuti van Kínának saját rendszere, már csak abból kiindulva, hogy ott szinte minden amerikai tartalmat tiltanak..."
    -Van, de nem ezért. Linux alól is lehet(ne) youtube, face..etc tartalmakat elérni, ott is van chrome, vlc, firefox, thunderbird..stb.

    #6:Nagyjából fedi a valóságot. Kiszolgáló szinten most is inkább a Linux dominál. Kliens oldalol kevés a jó alternatíva, egyéni support híján eléggé halott a dolog, a fizetős meg ugye ugyanolyan fizetős, mint az MS. Ráadásul, az említett migrációt, átképzést is finanszírozni kellene valamiből. Új belépő munkavállalókkal szemben lehet kritériumként alkalmazni, de a sok régi, odanőtt seggel, pl a sok **** közalkalmazott, tisztviselő már sokkal nehezebb a dolog.
    Lehet Linuxot használni kisvállalkozásoknál, induló fázisban, amikor eleve így tervezi meg valaki az IT struktúrát. Meglévőknél sokkal nagyobb szívás.

    #7:
    "A mai felhasználó barát linuxokkal nagyon könnyen meg lehet barátkozni. Irodákba pedig nagyon jó választás lenne az ms office helyett a LibreOffice. Egyszerűbb is kezelni, de tudása kb 95% ugyanaz. Nagyon sok alternatív program van Linuxra. Hosszabb távon mindenképpen megéri"
    -Mondom én, hogy kurvára nem érted. Egy meglévő rendszerben egy rakás "program" van, ami nem fut Linux alatt, de az adott cégnek mondjuk mindene "ezen van" 15 évre visszamenőleg. "Írattak" 1500 makrót, egyéb scriptet milliókért, amiket kidobhatnának a kukába és megírathatnák újra, tesztfázis..etc.

    #8:"Egyébként csak mezei felhasználónak lenne ingyenes a Linux. "
    -Ismét egy orbitális baromság. De tényleg. Ha fingod sincs a licenc oldaláról, akkor minek firkálsz marhaságokat?

    #11:Itt is sok az igazság, de nem ilyen egyszerű a helyzet. Magyar OS-t fejleszteni baromság. Kidobni valamire a pénzt az alapokról írva. Licenszelni kellene egy stabil platformot és megfelelő support gárdát rakni mögé. ez sem tartozik az olcsó dolgok mögé. Megváltoztatni a közbeszerzést: IMPOSSIBLE. Amíg valakinek anyagi érdeke fűződik hozzá..ehh, hagyjuk az egészet, halott ötlet. Magyarországon összefogás? L.O.L.




  • tartarus #24
    Az ubuntu cégeknek is ingyen van :)
  • ostoros #23
    A jogszabály eddig nem tiltotta. Igen. De mostantól majd elintézik, hogy így legyen. Ebben biztos lehetsz.
  • mousee #22
    Bocsánat, ha félreérthető voltam, természetesen olyan helyekről beszélek ahol közpénzből megy a windóz+ofisz licensz ára. Természetesen egy cégnek szíve-joga azt használni, amit jólesik.

    #21 UHU-nak lett volna értelme, ha úgy reklámozzák, hogy mostantól tudsz csont nélkül adóbevallani rajta, az openofiszos doksiformátumok pedig kompatibilisek a hivatalokban használtakkal, mivel ott is az van. Esetleg a kormány támogatta volna egy UHU-n működő számlázószoftver kifejlesztését.

    Kinézettel kapcsolatban pedig: Én 97 óta haszsnálok MSO-t (2007-esnél váltottam át OO.org-ra), céges gépemen 2010 van, otthonin pedig LO. LO jobban kézre esik, és gyorsabban tudom vele megoldani ugyanazokat a feladatokat mint a ribbonos cucc alatt. Nyilván azt szoktam meg, azt ismertem ki jobban, de hogy az új csodaribbon jobb volna... aki azt látta először, annak igen, de amúgy nem.
    Főleg ha valami új dolgot kell megtalálni: A menük logikusabbak, míg a szalagos szörnyűségen néha totál valószínűtlen helyen lehet megtalálni valamit.
  • Major #21
    A kérdés inkább az hogy minek. UHU-nak volt/van értelme? Nem. Aminek van értelme, ,hogy Libre/OO-nak olyan felületet csinálnak, ami eléri a mostani MS Office-ok színvonalát és nem ilyen bugyuta, mint a 20 évvel ezelőtti programok kinézetét preferálják.
  • Major #20
    Ez az adott cég szíve-joga, hogy mit használ. Nem kényszeríthető rá senki sem, hogy mit használjon.
  • Major #19
    Sokak nem igazán kívánják az Office 95 kinézetet, mi már átéltük egyszer.