Dojcsák Dániel

Amiért az utasok sztrájkolhatnak

A BKV meghirdetett sztrájkja elmaradt, hasonlóan számos fejlesztéshez, melyet a tömegközlekedéssel kapcsolatban kapott a kedves utazóközönség. Az IT ezen a területen is fontos helyet kap, de vajon mikor követelik az utasok az elektronikus jegyet, a hatékonyabb szervezést és a kényelmi szolgáltatásokat, úgy mint a sofőrök a béremelést?

Elektronikus jegykezelés

Aki járt már Londonban, Párizsban, az biztosan tudja hogyan működik igazán jól a jegykezelés. Minden metrómegállóban beengedő kapuk vannak, illetve egyes városokban kifelé menet is kapukon kell áthaladni az utasoknak, ahol a mágnescsíkkal ellátott érvényes jegyet az automatán átengedve kinyílik a kapu. Ezzel a megoldással egyrészt teljesen pontos utasszám mérést lehet megvalósítani, másrészt szinte teljesen ki lehet szűrni a bliccelőket és nincs szükség minden állomáson 6 jegyellenőrre, akik ugyanezt a munkát kevésbé hatékonyan, ráadásul havi fizetésért végzik. Bevezetése itthon esélytelen, mivel állítólag 60 milliárd forintba kerülne.


Ez a mágnescsíkos rendszer hazánkban remélhetőleg soha nem kerül már bevezetésre, hiszen ennél jóval fejlettebb és hatékonyabb módszerek állnak már rendelkezésre. Ilyen például a többek közt Helsinkiben alkalmazott RFID megoldással ellátott utaskártya. Az RFID előnye, hogy a szükséges adatok kiolvasása mindössze egy tizedmásodpercet vesz igénybe, tehát kevesebbet, mintha egy papírjegyet érvényesítenénk a BKV járatain, így a nagy forgalmú helyeken is valamivel gördülékenyebb lehet a továbbhaladás.

A finn fővárosban az utasok a kártyát feltölthetik egy bizonyos összeggel, amiből utazásonként levonásra kerül az adott jegy ára, illetve használhatják bérletként is, ilyenkor egy adott időszakra érvényes tarifát fizetnek ki egyben és a bérletet korlátlanul használhatják a lejáratig. A bankkártya méretű eszközt a kapuknál vagy a buszokon, villamosokon kihelyezett érzékelőkhöz helyezve lehet érvényesíteni az adott utazáshoz. Természetesen a fejlett Finnországban sem lehetett teljesen univerzálissá tenni ezt a módszert, ezért még továbbra is léteznek papír jegyek, amelyek azonban drágábbak digitális társaiknál, így motiválnak mindenkit arra, hogy térjen át a rádió frekvenciás azonosítóra.

Japán szintén nagy techno kultúra, ahol viszont már 1996 óta használnak elektronikus jegykezelést, az ehhez szükséges eszközt pedig azóta már 160 millió darab kártyába és 40 millió mobiltelefonba építették bele. Az ottani rendszer egyik nem elhanyagolható előnye, hogy a kártya nem kizárólag a tömegközlekedésben használatos, hanem bármilyen micro-payment funkciót képes ellátni, így a japánok a parkolójegytől kezdve a dobozos üdítőig mindenféle apró dolgot megvásárolhatnak ezzel. Ez a módszer az aprópénz halála is egyben, s bár sokan azt vízionálták, hogy a bankkártyák helyét is átveszi, de úgy tűnik ez egyelőre nem fog bekövetkezni.


Az RFID mellett az itthon is bemutatott NFC technológia lehet alternatíva az analóg megoldásokra, ami a banki rendszerek és a SIM kártya alapú mobil technológia összefogásával képzeli el a jövő elektronikus pénztárcáját. Az NFC főként Németországban divatos, ott mára már több régióban ennek segítségével lehet jegyet váltani bármilyen tömegközlekedési eszközre, illetve más apróbb vásárlásokra is tudják már használni. Ennek a megoldásnak a jövőjét a technológiai előnyökön kívül az biztosíthatja, hogy olyan óriáscégek állnak mögötte, mint a HP, a Texas Instruments, a Nokia, a NEC, a Samsung, a Motorola, a Mastercard, a Visa, a Panasonic, a Microsoft, a Vodafone vagy a Siemens. Legnagyobb előnye az lenne, hogy a fizetés vagy tömegközlekedés mellett számos egyéb azonosítást igénylő szolgáltatáshoz nyújtana könnyebbséget, igaz megvan az a veszélye is, hogy amenyiben elhagyja az illető az NFC technológiát használó mobiltelefonját, akkor teljesen elveszetté válhat egy pillanat alatt.

GPS nyomkövetés

Ma már több vidéki városunkban létezik GPS rendszer a felszíni tömegközlekedési járművek nyomkövetésére, és a budapesti 86-os busz is egy kísérlet alanya, ahol ezt a rendszert tesztelik. A helymeghatározás alapvető funkciója a forgalomszervezés hatékonyságának növelése, de nagyon egyszerűen az utasok kényelmi szintjét is lehet vele emelni. A hatékonyságnövelés alatt arra kell gondolni, hogy amennyiben a forgalomirányítás észleli, hogy valamilyen akadály miatt az egyik járat leállt vagy éppen a forgalom sűrűsödik be hirtelen, akkor azonnal képesek reagálni és valós időben játszani a járatsűrűséggel és egyéb szempontokkal.


Az utasok számára a legkézenfekvőbb funkció ezzel kapcsolatban a megállóba kihelyezett kijelző, ami a következő járat aktuális helyzetéből kiindulva percre pontosan meg tudja mondani, hogy mikor várható a következő busz. Erre természetesen nem a "piros hetes" esetében lenne a legnagyobb szükség (ami néhány percenként jár), hanem a hosszú útvonallal rendelkező, forgalomtól erősebben függő úgynevezett "sivatagi járatoknál", melyek óránként csak néhány alkalommal közlekednek. Nagy Britanniában például sikerrel vezettek be egy olyan rendszert, ami a távolsági buszok GPS adatait alapul véve SMS értesítést küldött az utasoknak, hogy mikor kell otthonaikból elindulni a buszmegállóhoz, hogy éppen elérjék a járatot.

A BKV teljes felszíni állományának GPS rendszerrel történő felszerelése körülbelül 2 milliárd forintos összegbe kerülne, és a vállalat szerint közel 8 évet vesz igénybe míg teljesen átállnak. Hogy miért tart ennyi ideig, azt nem lehet tudni, de addigra lehetséges, hogy ez is elavultnak számít majd.

Online jegy

A BKV a jegyvásárlás korszerűsítése terén sem áll a helyzet magaslatán (honlapjuk szerint csak három helyen lehet bankkártyával fizetni), de mentségükre legyen mondva, hogy ilyen téren a MÁV-nál és a Volánnál sem jobb a helyzet. A MÁV esetében korábban még lehetőség volt Intercity jegyeket telefonon megrendelni, amit 15 perccel az indulás előtt át kellett venni, de mivel leleményes egyetemisták biztos ami biztos alapon lefoglaltak 4-5 jegyet is egy nap (ki tudja mikor érnek ki az állomásra), ezért a MÁV ezt a rendszert beszüntette. Jelenleg a megrendelt jegyet legalább 24 órával az utazás előtt át kell venni, így teljesen feleslegessé téve az egész előreváltós herce-hurcát, mert úgyis kétszer kell kimenni az állomásra.

A Volán járatokon pedig az a szánalmas, mikor ezren állnak a busz előtt tolongva, néha a sofőrt is alig felengedve és mindenki az apróját számolgatva próbál előrébb furakodni a sorban. Egy busznyi ember felszállítása kb. 15-20 perces procedúra, és ha esetleg kétszer annyi ember érkezik a járathoz, mint amennyien felférnek, akkor amennyit fel lehet tuszkolni az állva utazik, a többiekmeg szívnak a következő járatig.

Ugyanez például a brit szigeten úgy néz ki, hogy egy online felületen, ahol a menetrendet is közlik, hasonlóan a menetrendek.hu vagy elvira.hu oldalakhoz, kiválaszthatjuk az ideális járatot, és arra azon nyomban jegyet is vásárolhatunk. Aki regisztrálva van, annak minden extra procedúra nélkül a számlájáról leemelik az adott jegy árát, a jegyet pedig akár saját nyomtatóján tudja egy szép sima fehér lapra kinyomtatni. A buszhoz elég pár perccel az érkezése előtt kisétálni, a sofőr pedig már tudja, hogy abban a megállóban három ember fog felszállni, hiszen indulás előtt az eladott jegyek listáját megkapta, a dolga pedig mindössze annyi, hogy az azonosító kódot összeveti az utasnál lévő papírral. Ugyan a buszon is vehetünk jegyet, de nem éri meg kockáztatni, mert lehet nem lesz hely.

Ennek a technikai megvalósítása nem igényelne hűde nagy beruházást, hiszen a menetrend kiszolgáló rendszer működik, a fejlesztéshez mindössze egy fizetési modult kell hozzáilleszteni, és fejleszteni egy szoftvert, ami a jegyet készíti el. A régi rendszer is simán maradhatna, sőt a sofőrök itt is megkapják az elővételes jegyek listáját, tehát csak annyi lenne a különbség, hogy nem lazán eltépi, hanem egy számot is leellenőriz rajta. Mivel főleg ingázók és egyetemisták használják a távolsági közlekedést, ezért már kezdetben is biztosan sokan élnének ezzel. Arról nem is beszélve, ha még egy vonalkódolvasó is jutna a buszokra, amivel még egyszerűbbé válna az egész.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • enginer #125
    A képviselőknek kicsit könnyebb.
    Nem kell sztrájkolniuk, simán megszavazzák maguknak a fizuemelést.

    Szerintem a BKVsok azért álltak el a sztrájktól, mert a napi 30ezerért pillanatok alatt jelentkezet 100 soffőr, akik szerintem a sztrájk után is szivesen maradtak volna a cégnél azért a megalázó fizetésért, amit a mostani soffőröknek el kell szenvedniük.
  • Dany007 #124
    @ enginer :

    Hát igen. Egy újabb érv amiért nem értem hogy volt bőr a pofájukon ehhez.
    Sokj cégnél azért "könyörögnek" vagy épp sztrájoklnak ( az elmúlt években volt pár ilyen) a dolgozók, hogy legalább az infláció mértékével nőljön a fizetésük.
    2005-ben az infláció ~3,6% 2006-ban ~3,9% 2007-ben ~7,4% volt.
    A BKV-soknak 2,5 év alatt 41%-kal nőtt.
    Erre majdnem sztrájkolnak mert keveslik.
    Persze, hogy keveslik mert még ez is messze alatta van a "nyugati" fizetéseknek.
    Majdnem olyan mintha szeretett gyurcsányunk kiállna sztrájkolni mert ő csak 1,5 millát keres havonta holott George Bush ~6,7 millát. Milyen igazságtalan,nem?
  • enginer #123
    "- A BKV dolgozói nehéz körülmények között jó munkát végeznek, ezért az átlagnál jobban is keresnek. Az elmúlt két és fél évben 41 százalékkal emelkedett a fizetésük, így a járművezetők átlagbére 226 ezer forint. Ez több, mint a Volán és a MÁV dolgozóinak a bére - sorolta Demszky Gábor."


  • Dany007 #122
    Hát igen. Tény, hogy vannak ilyenek. Írtam is az elején valahol, hogy az ilyen alapvető problémákkal kezdődnek a gondok. Felsőbb körökben sok milliót akarnak keresni nagyon gyorsan, és ennek maga a cég issza meg a levét.Sajnos. És amíg ez nem változik meg addig a munkás helyzete se lesz jobb.
  • Cleawer #121
    Általában a cégeknek van pénzük,lásd combinók,de ott megy el a pénzük,hogy egy 60millás buszt extrákkal megvesznek 80millárt,extra nélkül.Egyszerűen vki fizetett vkinek pár millát,és ezért a cégét xszer 10millás plusz költségbe rugta bele,ezért nincs pánz.
    Így nem nehéz veszteségesnek lenni.
  • Dany007 #120
    160as fizetéssel pofám nem lett volna sztrájkolni.
    Főleg amikor egy orvos alig keres meg annyit(jó,hálapénzzel többet is)!Pedig aztán rajtu tényleg nagy felelősség van, tényleg életek múlnak rajtuk.
    Amúgy meg pár hónapja lehetett hallani hogy milyen jól áll a BKV, mert a sok ellenőrzés hatására nemtom hányszor többen vettek bérletet, meg jegyet. Szal lehet hogy nem lett volna akkora érvágás az emelés nekik, de mind1.
    Meg nem kéne az angol tömegközlekedést a magyarral hasonlítgatni.Egyrészt fényévekkel előttünk járnak, másrészt meg a gazdaságuk kicsit erősebb.
    Ugyan ez a Franciáknál. Ha ott sztrájkolnak, ott azért van / lenne miből kifizetni a követeléseket. Itthon szvsz nem mindenhol tehetnék meg mert, mert ha egyszerűen nincs miből akkor hiába sztrájkolnak.
  • Dany007 #119
    Igen kb én is ezt akartam kifejteni, csak szörnyen fogalmazok :S
    Nem értem miért féltek ennyire buszosoktól. Annyi balesetet okoztak eddig ? Inkább azoktól kéne félni akik 6 biciklist ütnek el egyszerre. Vagy amit ma reggel olvastam " Elgázoltak három gyereket a Belgrád rakparton " ! Még statisztikailag is nagyobb az esélye hogy személyautó üt el mint busz okozzon balesetet.
    Persze ehhez kellenek a jó soffőrök! Nem szeretném ha megint kiforgatnák amit írok, szal szögezzük le, senkinek semmi gondja a soffőrökkel, mindenki elismeri hogy kell tudás a pesti közlekedéshez, nem is kicsi, nem beszélve a gyakorlatról!
    Azonban egy kicsit már túlzásba vittétek ezt a dolgot. Mindezek ellenére nem olyan hűde nagy munka a buszsoffőrködés. Enginernek volt rá egy nagyon jó példája hogy lehet a traktorvezető is BKV-s soffőr.
    Nekem is van rá egy :) Egyik nagybátyám szintén buszsoffőr. Nem BKVs, hanem ilyen szerződéses járatot vezet egy nagyobb cégnek, faluról falura jár szedi össze az embereket. Szerencsétlennek a 8 osztálya van meg és pont. Semmi több. Eléggé megbízhatatlan alak, nemsok sikere volt a munkahelyeken eddig.
    A lényeg hogy kb 130-150 et keres havonta, amin én is meglepődtem. És még egyszer nem csinált balesetet, se koccanást!
    Szerintem ez is cél volt a sztrájk mizériával. Hogy a nagyközönséget is maguk mellé állítsák. Agyon vissza lett majmolva ez a dolog a médiában és most mindenki szegény soffőröket sajnálja. Persze egyik se állt ki és mondta hogy én igenis 160 at keresék és ez k...va kevés nekem! (ha jóltudom csak kiszovárgott info ez, vagy egyéb ismeretségekből fakadó)
    Akármit is mondtok nem olyan nagy dolog buszsoffőrnek lenni, még a naaagy naaagy Pesten sem! Persze felelősség van. Minden munkahelyen, hol nagyobb hol kisebb. De akkorsem olyan nagy dolog levezetni egy napot balesetmentessen!
  • Mike at home #118
    hét = hát
  • Mike at home #117
    aha, hét lófazst
    nem kell ez a kommunista duma
  • aaaaa #116
    Hát én akkor sem örülnék ha alkalmi traktorosok vezetnék a buszokat...
    Mint ahogy annak sem, ha kis repülőgen profinak mondott pilóták vezetnének gyakorlat nélkül nagy utasszállítókat.
    Sok vidéki ember még személyautóval sem mer a dugóba bemenni, nem hogy a város legforgalmasabb részein csuklós busszal. Még a távolsági busz vezetése is más tészta , jóval kevésbé fárasztó. Nem kell percenként megállni, vagy a szűk utcákban centizgetni egész nap. A kamiont is leginkább autópályán, vagy városon kívül vezetik.
    Innen is látszik hogy a BKV-nak minden mindegy volt, még az utasok biztonsága is, csak ne kelljen bért emelni. Attól, hogy valakinek megvan a D kategóriája, mert 20 éve a seregben vezetett már egyszer buszt is , lehet hogy tök béna és főleg veszélyes sofőr a belvárosi forgalomban.