Gyurkity Péter

Telefonok milliárdjai kerülnek a szemétdombra

Az újrahasznosítás népszerűsítése ellenére a készülékek nagy része a kukában végzi.

Az okostelefonok szegmensén belül nemrég arról írtunk, hogy alig néhány éven belül már ötször több hajlítható készülék talál majd gazdára, bár ezzel a kategória még mindig meglehetősen szűk marad. Eközben a teljes területen hatalmas problémát jelent a nem kívánt példányok újrahasznosítása, amely a nagy reklámhadjáratok ellenére sem akar igazán belendülni.

A napokban a kifejezetten erre a területre fókuszáló Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Forum tette közzé saját felmérését, amely csaknem 9 ezer európai háztartás megkérdezésén, az általuk adott válaszokon alapul. Az eredmény meglehetősen kiábrándító, ugyanis bár a válaszadók jó része az új típusok egyikének beszerzését követően is meg szeretné tartani a leváltandó példányt, csak az idei évben még így is több mint 5 milliárd készülék kerülhet a kukába, ami csaknem a teljes állomány egyharmadát teszi ki. Tekintettel arra, hogy az átlagos vastagság 9 mm körül van, ezzel egy 50 ezer km magas tornyot állíthatnánk össze, amely a Nemzetközi Űrállomás pályájához képest is hússzor magasabb lenne.

Az okostelefonok amúgy azon kisebb eszközök közé tartoznak, amelyeket kifejezetten gyakran halmozunk fel, sokszor teljesen feleslegesen. A szervezet nyilván azt szeretné, ha ezen kisebb megoldásokat is újrahasznosítanánk, ez azonban nem igazán valósul meg, dacára annak, hogy a telefonok is tartalmaznak értékesebb összetevőket. Jó példa erre a Samsung tavalyi bejelentése, amelyben ugyan kiemelték, hogy 2019-ben már 160 százalékkal több telefont gyűjtöttek be, mint 4 évvel korábban, amennyiben azonban összeadjuk a számokat, a 2015 óta általuk értékesített példányok alig 0,0019 százalékát tudták bevonni ebbe a programba – ami persze önmagában amúgy sem jelenti azt, hogy az újrahasznosítás valóban jó eredménnyel zárult.

Az elmúlt évtizedben az e-hulladék mennyisége hatalmas méreteket öltött, ez a közeljövőben nem változik majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ha5abe #3
    Köszönöm! Az appleTV/browser témában az utolsó infóm, hogy létezik forrásban browser, telepítsem az Xcode-t, töltsem le a browser forrását, fordítsam le, regisztráljak fejlesztőnek az apple-nél, aztán telepíthetem a TV-jükre, aztán telepítsem újra kéthetente vagy fizessek elő 99 USD/év a fejlesztési státuszra, de az apple developer enterprise 299 USD/év. Ez esetben nem kell újra és újra telepítgetnem.
    Utoljára szerkesztette: ha5abe, 2022.10.17. 16:40:57
  • Macropus Rufus #2
    én úgy tudom, hogy pl firefox-ot lehet telepíteni az apple tv-re. Nekem is van egy 4k apple tv-m, de nem volt még rá késztetésem, hogy felhúzzak rá egy böngészőt. Este ránézek... sztem a firefox fel fog menni. A safariról azt olvastam, hogy egyáltalán nem lehet telepíteni az eszközre.
  • ha5abe #1
    Ha valóban érdekelné őket a környezetvédelem, akkor nem avultatnák szándékosan a termékeiket. Pl. szoftverfrissítések elmaradása, stb. által... Már sok gyári szoftver nem használható, mert régi az op. rendszer. Az apple esetében, ez 4-7 év. Az sem környezetvédő, hogy pl. az appleTV-ben nincs browser. Hogy akkor kevesebb macBookot vagy asztalit tudnának eladni? Ez nem a környezetünk elleni tett? E miatt az apple-t szándékosan írtam kisbetűvel!
    Az sem nem kifogás, hogy más gyártó egyáltalán, vagy sokkal rövidebb ideig támogatja a saját termékeit. Még a több 10, akár az 50 éves termékek is használhatók lehetnek az eredeti funkcióikon felül olyan hasznos dolgokra, amikre korábban nem használták. Pl. web kamera, bébi őr, riasztó, adatgyűjtő, stb... sok ilyen ötletelős cikk olvasható a neten. Csupán ki kellene adni hozzájuk feladatra alkalmas szoftvereket, de sajnos ebben ellenérdekeltek a gyártók. Inkább arra áldoznak, hogy elhitessék a vásárlókkal, hogy ők környezetvédők.
    Utoljára szerkesztette: ha5abe, 2022.10.17. 15:26:59