Gyurkity Péter

Újraindult a plutóniumgyártás az USA-ban 

Mégpedig az újabb NASA-küldetések igényeit kielégítendő, mielőtt kifutnának a készletekből.

Több, mint két évvel ezelőtt jelentette be az amerikai energiaügyi minisztérium, hogy tervezik a plutónium-238 előállításának újbóli beindítását, mivel erre a jövőben is szükség lesz bizonyos NASA-küldetésekben. A készletekből nem sok maradt, most azonban egy kisebb mennyiséggel sikerült újból beindítani a gyártást.

A most közzétett bejelentésből kiderül, hogy a minisztérium alá tartozó Oak Ridge Nemzeti Laboratórium munkatársainak sikerült 50 grammot előállítaniuk a korábban a fegyverkezési verseny melléktermékeként ismert izotópól, ami többek között a Curiosity marsjáró energiáját is biztosítja. Ez persze csak a kezdet, hiszen ennél jóval nagyobb mennyiségre lesz szükség a tervezett küldetések lebonyolításához, az USA-nak pedig jelenleg mindössze 35 kilogramm áll rendelkezésére, ami gyorsan elfogy, amennyiben sort kerítenek ezen tervezett küldetések véglegesítésére és elindítására.

A plutónium felhasználására az úgynevezett radioaktív termoelektromos generátorokban (RTG) kerül sor, amelyekben a 87,7 éves felezési idejű Pu-238 atommagok természetes bomlása szolgáltatja a szükséges hőt. Ez egyben arra is szolgál, hogy melegen tartsa a szondák és egyéb eszközök tudományos műszereit, amely a Pioneer és a Voyager szondák mellett a 2015 során fontos felfedezéseket biztosító New Horizons küldetésben is komoly szerepet játszott. Az amerikai fél egyébként csaknem 30 év után állított elő ismét ilyen izotópot, hiszen erre utoljára a nyolcvanas évek végén került sor.

A tervek szerint jövőre 340 grammot állítanának elő, az éves mennyiséget azonban belátható időn belül 1,5 kg-ra növelnék. Az egyik fontos felhasználó a Curiosity mintájára készülő új marsjáró lenne, amelyet azonban további küldetések követnek majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • saxus #8
    És de, jóval olcsóbb. Itt $70-90M-ről írnak 5 évre nézve a projekt költségének, amit a NASA fog megfizetni. SLS meg milliárdos tétel.

    http://www.spacesafetymagazine.com/aerospace-engineering/nuclear-propulsion/nasa-pay-entire-pu-238-production/
  • saxus #7
    Vagy, ha nem is olcsóbb, de mindenképp egyszerűbb, mint csupa új technológiával repülni. Egy Atlas indítás is $200M felett van önmagában, az SLS fejlesztési költsége meg önmagában milliárdos. Persze, ha meglesz, akkor már relatíve olcsó lesz, mert infrastruktúra adott, gyártástechnológia adott, stb., de nem feltétlen szeretnek csupa kipróbálatlan dologgal menni az űrbe, ha nem muszáj.
  • molnibalage83 #6
    Tehát olcsóbb Pu-238-at gyártani, mint Am-241 miatt a sokkal nagyobb hordozó rakéta.
  • saxus #5
    Nem csoda... Egy GPHS-RTG 57 kg, amiből kb. 10-11 kg Pu-238. A New Horizons önmagában volt szárazon 401 kg, amiből a tudományos műszerek 30,4 kg volt.

    Ha most 4x annyi Am-241 kell, mint Pu-238 és még ahhoz ólomköpeny is kell, akkor lehet 2-4x akkora szondát tervezni, ennek megfelelően jóval nagyobb rakétát keríteni.

    Az Atlas 551 ráadásul 18,8 t-t képes LEO-ra pályára állítani, szóval nem a kisebb rakéták közül valóak. De ott van még a Cassini-Hyugens, ami ugyanebből az RTG-ből 3 db-ot is vitt magával egy valamivel kisebb rakétán. Szóval hamar oda jutunk, hogy vagy mindenhez az SLS-t használják, vagy olcsóbb lesz újra Pu-238-at gyártani.

    Szóval, ha az űrről van szó, a tömeg szinte majdnem mindent megelőz.
    Utoljára szerkesztette: saxus, 2016.01.05. 02:15:25
  • molnibalage83 #4
    Nekem is úgy tűnik. Lassan 7 éves hír, hogy a Pu-238-ból alig van... Viszont eszerint az alternatívát elvetették.

    http://cydonia.blog.hu/2010/07/21/fustjelzokkel_uzemelhetnek_a_jovo_urszondai
  • A1274815 #3
    "Japannak pedig szo szerint tonnak vannak raktaron, joreszt az altaluk bermunkaban leszerelt hideghaborus fegyverekbol. (meg atomreaktorokba is toltottek belole, pl. az egyik fukushimaiban is volt) "

    Kevered a Pu238-at a Pu239-cel.
  • kvp #2
    Kina ehhez kepest evente tobb szaz kilogrammot tervez eloallitani az uj peeble bed reaktor programjaval. Japannak pedig szo szerint tonnak vannak raktaron, joreszt az altaluk bermunkaban leszerelt hideghaborus fegyverekbol. (meg atomreaktorokba is toltottek belole, pl. az egyik fukushimaiban is volt)
  • overseer-7 #1
    na végre már..
    már azt hittem, hogy nemsokára elfogy.. és aztán egy darabig nem mennek RTG s cuccok az űrbe.. távolra