• zippofcy
    #177
    Amit Profeta leirt azok nem egy tokeletes vilagban, hanem ebben a mostaniban igazak.
    A gazdasagtan meg nem mas mint a hatalomban levok magyarazkodasa arra hogy miert a sajat zsebuket tomik a mienk helyett. Aki ert a gazdasaghoz az meggazdagszik, nem pedig konyveket irogat rola. Magyarazni meg mindent lehet utolag (nem csak a gazdasagtant hanem a tortenelmet, filozofiat, barmit) (tan)konyvekben, attol az meg nem lesz igaz hogy az egyetemen azt kerik toled szamon.
    Az ID Software jatekai pedig egesz a Doom-ig shareware rendszeruek voltak. Vagyis NEM egy kiado finanszirozta a keszitesuket, eppen ellenkezoleg, Carmackek megirtak, aztan kiadtak belole egy shareware verziot, hogy kedvet csinaljon az embereknek a vasarlashoz. A jatekok mellett ott volt a cim hogy hol lehet megvenni, megrendelni. Az mar mas kerdes hogy ezek hatalmas sikere utan a kiadok tolongtak az ID ajtaja elott hogy ok adhassak ki a kovetkezo jatekukat. De amennyire en tudom Carmack a mai napig NEM adta el az IDt egyiknek sem. (az mar mas kerdes hogy valszeg azert nem mert igy nagyobbat kaszalhat egy-egy jatek eladasan a kiadoknak :) )
    Egyebkent amit Forbes irt az is 100%ig igaz. Ezert mondom en azt hogy ma nem az a szemet Magyarorszagon aki warezozik, hanem az aki a jogtiszta szoftverek mellett van! Ilyen fizetesek mellett a kiadok es forgalmazok adjak tizedaron a programokat, vagy ha nem huzzanak a busba! Nincs rajuk szuksegunk, kell a francnak ilyen aron a doboz meg a kezikonyv, ami raadasul nem is az en anyanyelvemen van irva. Ha a kiadok filozofiajat kovetem az elmaradt haszonrol akkor fizessenek nekem is ok az idomert amit az angol nyelv elsajatitasara forditottam, ami nelkul NEM hasznalhato rendeltetesszeruen a termekuk 10 esetbol 9ben.
    "Igen, draga a jatek. Megoldas: ne vedd meg ... "
    Igen, draga a kenyer. Megoldas: dogolj ehen.
    Igen, alacsonyak a fizetesek. Megoldas: legyel hajlektalan, tenni ugyse tesz ellene az aki tehetne (mert nem erdekli, nem ert hozza, onzo diszno stb) te meg ugyse tehetsz semmit.
    A francia forradalom elotti Franciaorszagban is ez volt a kozfelfogas a hatalomban levok koreben hogy a kozember ugyis mindent elnez, elvisel, ugyse tehet semmit, mindenbe belenyugszik.
    Meg a cari oroszorszagban is. Milyen igazuk volt, ugye? :)