68
  • uwu2020
    #28
    Úgy nehéz lesz ám a kommunikáció ha fogalomzavarban vagy. A kripto definíciójából eredően alapjaitól kezdve más mint a bankrendszer. Amiről beszélsz az nem létezik. A szó amivel összekevered a kriptót az a digitális pénz, meg a blokklánc technológia. A digitális pénz blokklánc technológiát fog használni. Jelenleg a kínaiak állnak legközelebb a digitális jüanhoz, és képzeld, útban vannak nekik a kriptók, részben ezért lépnek fel ellene.
  • dyra
    #27
    Ne fárassz, alig 10 éve volt a devizahitel válság. Mindenki leszarta a kisembereket. Volt aki felkötötte magát. Igazi vadbarom vagyok? Aha lehet. De most mi van? KB úgy osztogatják a lovét mint ahogy az emberek a kutyának adják a jutalomfalatot. A kisembereknél nincs lényegesen több pénz ellenben a tőzsdék szárnyalnak. Vagyis valahogy mindig a gazdagoknál köt ki a lové amit kibocsájtanak akik persze már nem tudják mibe befektetni. Aztán mindig van valami válság ami miatt tovább lehet eladósodni. Egy valamennyire kontrollált rendszer a mostani aminek a vége eladósodás amit természetesen az emberek fizetnek meg, látni ezt abból is, hogy a nagy cégek válság alatt is növekednek. Szóval papolhatsz nekem a mostani rendszer igazságosságáról csak épp a tények nem ezt támasztják alá.

    Én pedig nem a Bitcoinról beszélek hanem a mögötte lévő technológiáról ami fejlesztve tökéletesen kiválthatja a mostani pénzügyi rendszert. Nyilván a kormányoknak és a bankok nem ez az érdeke. De most pl ha nagyobb összeget veszel le a számládról csak pislogsz mennyi a kezelési költség. Miért is? Mert kezelik a pénzemet. Ki a f*szom kérte meg őket erre? Senki. Csak belekényszerítenek döntési szabadság nélkül. Ha neked ez a csicska lét megfelel lesz*rom. Nekem és még sokaknak természetesen nem teszik. Aztán ha sokan leszünk lehet lesz változás is.

    Most forintban kapom a fizum és évről évre nézem, hogy értéktelenedik el mert egy dilletáns banda döntöget a pénzem felett és ki tudja milyen érdekek mellett értékelgeti lefelé brutál inflációval. De kronkétan 10 éve meg mikor elszáll a CHF emberek ezreinek fordult fel az élete.

    Szóval ne papongj nekem micsoda f*sza rendszer a mostani mert körberöhöglek.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2021.09.22. 16:59:12
  • Sequoyah
    #26
    A mai bankrendszernel semmi nem jobb hatasfoku, mert konstans energiaigenyu. Csak magat a tranzakciot kell vegrehajtani, amit nyilvan minden mas modszer eseten is vegre kell hajtani.
  • Sequoyah
    #25
    Minden "work" energiaigenyes. Ha kitalalsz olyan "work"-ot ami nem igenyel energiat akkor meg tudod reformalni az egeszet es Nobel dijat kapsz:D
    Es sajnos itt nincs arany kozeput. Millios tranzakcioszam eseten barmi olyan "work" ami nem igenyel nagyobb orszagnyi energiakapacitast, az konnyen hamisithato.
  • kvp
    #24
    A proof of work arrol szol, hogy legyen valami fizikai akadalya a vegtelen penznyomtatasnak, igy akinek tobb fizikai eroforrasa van, az gyorsabban gazdagodik, de egy ponton (elvileg) mar tul nagy eroforrasokat kell belenyomni, tul kis haszon erdekeben. A gond ott van, hogy ekkor krazi befagy a tranzakciokezeles is, tehat hasznalhatlanna valik a rendszer. Ez szandekos, beletervezett limit volt.

    A proof of stake pedig arrol szol, hogy akinek tobb penze van, az eldontheti, hogy ki kapjon meg penzt es mikor. Ilyen a mostani bankrendszer es ilyen lenne az EU parlament altal javasolt stakeholder democracy is, ahol 1 dollar vagy euro = 1 szavazattal. Mind a hagyomanyos penzpiacokon, mind a kriptok vilagaban 1% 1%-anak a kezeben van a penz 99%-a. Igy a szavazatok 99%-a is ezen keves ember kezeben lenne ha ezt a rendszert bevezetnenk. (a kriptok eseten mar folyamatban van, az EU-ban meg nem ment at teljesen) Igy akinek eleg nagy a vagyona, az a nep szavazataitol fuggetlenul donthetne mindenrol, ideertve azt is, hogy kinek lehet mennyi penze. (mint minden rendes POS rendszernel, ha a tobbsegi tulajdonosok szuk kore ugy dont, hogy meg 10 ezerszerezik a coin-ok szamat es ezeket maguk kozott osztjak el, akkor a penzuk valos erteke nem valtozik, de minden kisbefekteto penze azonnal elinflalodik) POS rendszernel a hiperinflaciorol a tobbsegi tulajdonosok dontenek es ez a tobbsegi kor nagyon szuk minden uj kripto eseten is. (meg perse a fizikai toke eseten is, csak itt vannak meg elvetve nemzetallamok amik nem hajtjak vege vakon a globalis nagytokesek minden donteset)

    Elosztott fokonyvi rendszerek eseten jelenleg nincs olyan matematikai modell, ami biztositana a demokratikus mukodest. Kiveve ha minden ember alanyi jogon 1 coin-t kap, hivjuk ezt szavazati jognak. Ehhez viszont nem kell elosztott fokonyv, eleg egy nyitott kozponti fokonyv.

    A mai normal bankrendszerek mind kozponti fokonyv alapuak es ezekbol epulnek fel szintenkent a bankrendszer reszei. Annyi fele nem kripto coin van, ahany jegybank. Ez alatt vannak a hagyomanyos bankok a magan szamlakkal. Ez a rendszer a leginkabb energiahatekony, mivel egesz pontosan 0 matematikai redundanciat hasznal. (csak tukor masolatok vannak a fokonyvekrol eltero foldrajzi helyeken technikai okokbol, de az csak a hibak detektalasra es lehetseges adatvesztesek javitasara valo) Ennel minden elosztott rendszer magasabb kornyezeti terhelest jelent. Ha meg hozzavesszuk az elosztott fokonyves kriptografia energiaszuksegletet, akkor nagysagrenddel rosszabb eredmenyt kapunk, mint az egy alairokulcsos fokonyv terhelese. Pl. ilyen egyedi kulcsos kriptografiailag megerositett kozponti fokonyv van minden magyar online penztargepben. Kozel 0 eroforrasigennyel mukodnek (kis filleres mikrovezerlokon) es a bankok is ezt az elvet kovetik a bankszamlak kezelesekor, csak nagyban. Egy elosztott rendszer ennek az energiahatekonysagnak meg a kozelebe sem tud erni.
  • uwu2020
    #23
    Egyébként a proof of work is működhetne egy kis finomhangolással, a legtöbb esetben a rendszer működtetéséhez nincs szükség annyi bányászra, mint amennyi van. Csak technikailag nehéz megvalósítani, hogy ez egy optimális szinten legyen, mert az is változó, felügyelni kéne, akkor meg megint ott vagyunk hogy nem decantralizált. Sajna egy bányász nem fog elfogadni olyan hard forkot amivel kirúgja saját magát. Szerintem az AI jelenti majd a megoldást. Én nem hiszem hogy teljesen kihalnak a POW rendszerek, de tény hogy most a POS-nak meg a dPOS-nak áll a zászló.
  • uwu2020
    #22
    A bankokat savazod, és azt hiszed, hogy egy teljesen szabályozatlan környezet majd jó lesz az átlagembereknek? Megsúgom, a kriptó pont nem jótékonysági intézmény, kegyetlen szabályok vannak. Pl.: nem lesz olyan hogy bemész könnyes szemmel a bankba, és kapsz haladékot a fiókvezetőtől, vagy moratóriumot vezetnek be. Azért akiknek rámegy a lakásuk a hitelre általában keményen megdolgoznak érte, értsd úgy.leszarják, nem együttműködőek. Csak egy igazi vadbarom vágyhat arra, hogy semmi fék vagy biztonsági öv ne legyen a rendszerben. A kriptó pedig ilyen, szigorúan matek. És röhely, hogy azt hiszed nem azoké lesz a kripto vagyon, akiknek eleve sok pénze van. Te beszállsz pár száz ropival vagy pár millióval, és örülsz hogy összekriptózol egy nyaralást. A nagyok meg összekriptóznak maguknak egy fél országot ugyanennyi idő alatt. A bálnák köre más világ. Vannak ilyen kriptohippik akik azt hiszik ez valami felszabadító mozgalom, nem is értem miért. Én is olvastam pár kriptofun oldalon ilyen valóságtól elrugaszkodott ideologizált ökörségeket, de nem értem hogy lehet elhinni ezeket. Mehetsz a bitcoinbázisra ha egy kis símogatást akarsz, az élet meg majd jól pofánver. Remélem egyszer kriptóba kapod a fizetésed, és két nap múlva semmit nem tudsz belőle venni.
  • zola2000
    #21
    Ha leosztod egy tranzakció árára akkor már nem ... legalábbis ha a proof of work alapú coinokat nézzük.

    A proof of stake alapúak már jobb hatásfokúak mint a mai bankrendszer, de annak is meg vannak a hátrányai.
  • dyra
    #20
    hogyne válthatná ki, sőt az lenne az ideális. Érdekes azoknak mindig van elég pénze akik közel vannak a pénzhez. Holott nem dolgoznak többet, jobban. Csak közel vannak a zsetonhoz és persze így könnyebben is férnek hozzá. Teljesen igazságtalan. Nem kiváltságosok ők mint ahogy jelenleg az államok és a bankok vezetőik hiszik. Csak a pénz olyan hatalmat ad a kezükbe ami miatt megkerülhetetlenek. Ezzel a technológiával létre lehet hozni tőlük független pénzügyi rendszert. Szóval szerintem kiválthatja és ki is fogja hosszabb távon.
  • uwu2020
    #19
    És az óvodák, ha mellé tennénk az óvodákat akkor mi lenne? A sok gyerek fingja tönkreteszi a klímát, tehát a kripto jó? Zseni.
  • caprine #18
    Azért ha mellé tennénk azt, hogy mennyibe kerül a bankrendszer felépítése (baromi nagy székházak, páncéltermek, riasztók, pénzszállítók, őrők, ügyfelezők, és pláne a vezérkar zséje...) és az üzemeltetésük, lehet durvább számot kapnánk, sőt biztos.
  • uwu2020
    #17
    Akik nem értenek hozzá gyakran a bankrendszerhez hasonlítják, ami azért nem teljesen alaptalan, végül is pénzzel bánik mindkettő, de igazából nem helyettesíthetőek egymással, ez egy új dolog, és másra való. Eleve a pénzeszköz teljesen más, másak a szabályok, a mögötte lévő rendszer meg aztán nagyon más.A bankok nem fognak eltűnni, ahogy a kriptók sem.
  • uwu2020
    #16
    Nem értem mi bajod ezzel. Nyilván a megfelelő oldalon kell őket keresni. A kripto fun oldalakon meg ilyenek nincsenek mint itt, a gamer oldalakon. És akkor mi van? Mondhatnám hogy az a hülye aki rossz helyen keres. Azért nem árt tisztába lenni azzal, hogy a jó dolgok rosszat is hoznak magukkal, ilyen a világ. A kriptók innovatívak, nyilván való, hogy hozzá kell szokni hogy vannak, használni is kell őket, hülyeség lenne kimaradni belőle, de nem kevés fejfájást is hoznak magukkal, sok hatás még nem is érezhető a pozitív és negatív oldalról sem.
  • Sydra
    #15
    Van egy csomó szuper érdekes technológiai áttörés majdnem minden héten a kripto szférában. Lehetne azokról is cikkezni, nem csak az ilyen megkeseredett, klikkvadász, politikával kevert hőbörgésről.
    Utoljára szerkesztette: Sydra, 2021.09.22. 00:50:26
  • Sydra
    #14
    A természet 3 és fél milliárd év alatt nem tudott létrehozni olyan élőlényt, ami bekebelez mindent. Az élőlények 99%-a kisebb, mint egy köbméter. A piacon is hasonló szabályok érvényesek. Minden előny egy más környezetben/piacon lehet hátrány. Nincs tökéletes, minden helyzetben helytálló cég. Egy cég soha nem tudná a teljes piac több mint 1%-át birtokolni. Nincsenek természetes monopóliumok. A legnagyobb cégek és kartellek is csak állami segítséggel tudják megtartani a pozíciójukat, anélkül már rég sehol nem lennének. A piaci szabályozások nagy része verseny ellenes.
    Utoljára szerkesztette: Sydra, 2021.09.22. 00:45:46
  • Sir Cryalot
    #13
    "Penisium - Decentralised E-Peen Capital is now traded on counterparty after successful ICO on Proof-Of-Lol Basis"

    :DD jómondom ? :D

    https://twitter.com/penisiumproject

    attyaúristen :DD
  • Kryon
    #12
    Mellesleg szerintem a nemzetállamok legfeljebb csak lassíthatják a folyamatot, mivel a piac törvényei alól ők sem tudnak mentesülni (minden ilyen próbálkozás elbukott). Ráadásul az sem zárható ki, hogy a folyamat lassítása nem okoz nagyobb károkat és szenvedést, mint az, ha hagyjuk minél gyorsabban lezajlani. Ezt ma nem tudhatjuk, mert azt még senki sem látta, hogy hogy néz ki a vége a gyakorlatban.
    Utoljára szerkesztette: Kryon, 2021.09.21. 21:22:21
  • Kryon
    #11
    A kapitalizmus törvényei alapján a tőke az okosabbhoz, erősebbhez, ügyesebbhez, stb., tehát összességében a versenyképesebbekhez áramlik, és mindig van egy "leg", egy legversenyképesebb. Ha ő kellő ideig fenn tudja tartani az előnyét, akkor elvben egyszer minden tőke hozzá fog vándorolni, és sakk-matt.
  • Sir Cryalot
    #10
    de kár hogy nem izmos meg stb-s blákkcséjn e-pénisz cikkek vannak :DD
  • uwu2020
    #8
    Szerintem az irigykedés szó nem megfelelő. Ez inkáb gyűlölködős, ami egyébként kell is a pórnépnek, ha már kripto vagyonuk nem lehet.
  • dyra
    #7
    Nemzetállamok? :D Van Kína, van Oroszország meg van USA. Sok sikert a velük való konkuráláshoz. Az ilyen kicsi országok mint pl a miénk 0 érdekérvényesítéssel bír nemzetállami szinten. Ez van.
  • quatlander
    #6
    +1
  • Sydra
    #5
    Újabb kriptóra irigykedős cikk. Aki ilyeneket ír ne játsszon videojátékokat és ne használjon légkondit se, mert ugyanolyan káros!
  • dyra
    #4
    Aha mert a bankok nem termlenek szemetet mi? Annak a pénzügyi rendszernek a müködtetése szemét keletkezése nélkül történik? Azt persze senki nem akarja megreformálni.
  • Palinko
    #3
    Ugyanmár a legprofitabilisebb BTC minerok is 1 év körül térülnek meg, majd pont elhiszem hogy 1 év 4 hónap az átlagos élettartamuk... Főleg úgy hogy ezeknek a gépek gondolom először a nagyobb bányákat járják meg aztán van még másodlagos, harmadlagos piacuk is, használtan is több éveseket árulnak, már olyanokat amik nem is profitabilisek.
  • kvp
    #2
    A tiszta kapitalista rendszerek mindig teljes tokekoncentraciohoz vezetnek, tehat elobb utobb egyetlen ember vagy csoport kezebe kerul minden toke. Ez csak azert nem tortent meg mostanra, mivel a nemzetallamok torvenyi szintent avatkoznak be a piacok mukodesebe. Amint megszunnek ezen nemzetallamok es letrejon a valodi vilagpiac, mar semmi nem akadalyozza, hogy minden toke es ezzel minden hatalom egyetlen kezbe keruljon.

    A vilagkormany persze allhat nagytokes globalistakbol, de akar a kinai partvezetesbol is, amelyik az erosebb lesz a most zajlo hatalmi harcban. Szamunkra ez majdnem teljesen mindegy, mindket csoport az emberiseg ellensege.
  • uwu2020
    #1
    Ha kriptó bajokról van szó ott azért sokminden vóna. Amit nem szoktam olvasni, de szerintem probléma a hosszútávú társadalmi hatás. Ez ugyanis a gazdagok játéka. Ha sok pénzed van, és nem baj ha a profitra esetleg várni kell, vagy ha éppen tudsz betolni pénzt mikor épp alacsony az árfolyam, akkor rengeteget lehet vele keresni. A csórók nem biztos hogy tudnak venni ha kell, és a vagyonának nagy részét betolva se érheti utol a jobb háttérrel megáldott emberkéket. 20 év múlva a gazdagok sokkal gazdagabbak lesznek, a mostani különbség az lófasz, szerintem ebből még baj lehet. Itt nem árutőzsdés-részvényhozamos százalékok repkednek.