33
  • TokraFan
    #33
    +1
  • TokraFan
    #32
    "A valóság viszont az, hogy a "fejlődés" nem más, mint a spirituális léttől, a teljességtől és a minőségtől való eltávolodás."

    Nem, a valóság az, hogy a spirituális lét mindig is az ember saját döntése volt! És ha így dönt, akkor azt mai napig gyakorolhatja és élhet vele! Ugye feltűnt neked, hogy senki nem kényszeríti az embereket a fejükhöz tartott uzival arra, hogy a modernizáció adta lehetőségekkel éljenek? Bárki járhat a két természetes lábán egész életében, nincs rákényszerítve a fejlett közlekedési eszközökre. Bárki vehet magának egy tanyát és állhat abból az egész élete, hogy maga termeli meg _KÉZZEL_ az élelmet, mindenféle fejlett eszköz használata nélkül! Bárki élhet bármilyen vallás szerint és bárki élhet nomád körülmények között, ha úgy akarja! Nem kötelező orvoshoz menni, amikor baj van, dönthet a ráolvasáés, varázslás mellett is, és meghalhat békében, de ostobán. Van is ezekre péda a világ számos részén.

    Neked igazából szerintem az a bajod, hogy az emberek tömegei nem kérnek abból, amit te szeretnél! Próbálod mindenféle légből kapott valamivel alátámasztani azt, hogy ami az embereknek egyszerűen NEM KELL, az márpedig az egyetlen üdvüzítő megoldás lenne a számukra. Ez nem objektív módon működőképes világkép, csak a te általad annak tartott!

    A keleti szakrális létforma mai napig létezik, jónéhányan űzik, az más kérdés, hogy sokat változott az évszádaok során és ma már a tömegek nem kérnek belőle. Azt azonban továbbra is a legfontosabb paraméternek tartom, hogy ha egy társadalmi berendezkedés alapvetően jó, tehát a társadalom elemi részét képező entitások számára teljességet nyújt, akkor jöhet bármi más, nem fognak ettől eltérni. Ha mégis, akkor nem feltétlen az új formákban kell keresgélni a hibát, mert az csak katalizálta a felszín alatt már régen meglévő, elfojtott problémákat, nem pedig okozta azokat!
    Ha Indiában a tömegek ilyen könnyen feladták a korábbi rendszert, akkor a korábbi rendszerrel volt baj, mert az koránt sem volt tökéletes és jó, függetlenül attól, hogy számodra szubjektíve mennyit jelent jelenleg! Ezt kell megérteni!
  • gforce9
    #31
    Én sem értem ezeknek a gondoknak a gyökerét. Mindenkinek megvan a lehetősége, hogy olyan életet éljen amilyet akar (amíg másoknak nem árt vele). Ha valaki pl. kommunára vágyik alapíthat. Semmi és senki sem tartja vissza. Az emberek nagyrésze mégsem akarja ezt. Nem lehet ignorálni az emberek nagyrészének akaratát. Legalábbis szerintem marhaegyszerű, de sehová sem vezető gondolatmenet azt mondani, hogy a többség hülye és kész.
  • tamas79
    #30
    "-"Ha a kasztrendszer jól működött volna, akkor ma is az működne..." és egyéb populista szlogenekből állnak a demagóg hozzászólásaid.
    Az fel sem merült benned, hogy a rendszertől független dolgok borították fel az egészet?-"
    Micsoda? Például az hogy az emberek megunták, hogy nemzedékek óta vályogvetők és egyrészt a tech. fejlődés miatt nincs szükség annyi vályogra , másrészt mást szeretne csinálni? Á, biztos nem.
    "Szerintem nekik is és a föld többi népének is jobb lenne, ha visszatérnének a néhány száz (esetleg ezer) évvel ezelőtti állapotokhoz, ez pedig hasonlóan kijelenthető a többi (volt) gyarmat esetében is."
    Mivan? Valóban sokkal jobb volt ezer évvel ezelőtt. Tényleg. Sokkal jobb volt , hogy 15 gyerekből 2 ha megélte a felnőtt kort. Meg tehéntrágyával is jobb fűteni, te is így teszel igaz?
    "Ráadásul hatalmas különbség van a múlt indiai vagy a 2.vh előtti Japán illetve a feudális Európa mélyen szakrális kasztrendszere és a mai globális, kapitalista társadalmi osztályok rendszere között, nagyjából egymás ellentétei. "
    Szerencsére. Komolyan nem értem, tényleg jobbnak tartod? És konkrétan mit? Hogy ember tömegek éltek sárban, ganéban a nagy és fényespáncélú , hős lovagok és nemesek alatt, akik születésük által vagy pénzért vett hatalmat gyakoroltak? Ja, ez most is így van, annyi különbséggel, hogy itt van lehetőséged előre jutni. Persze rajtad áll milyen módszerekkel teszed ezt. Próbáltál volna meg "kitörni" Japán vagy európai közegből.
    De tudod mit? Nagyon jó ezeket a demagóg (érzelmekre ható, féligazságokat) egy meleg, tágas , jól fűtött, (feltehetőleg távfűtés vagy kazán által) modern számítógépen írogatni, miután haza értél a 8 órás (remélem) munkádból, amit , szintén remélek, te választottál. De hagyj fel mindennel! Add el a házad, számítógéped, kocsid, stb. Vegyél egy földet valahol, építs jurtát, földkunyhót, tipit amit akarsz. Termeld meg te a javaidat, cserélgesd a szomszéd faluban fémeszközökre meg vetőmagra. Térj vissza a spirituális gyökerekhez, betegség esetén lehet ráolvasni vagy gyökeret rágcsálni.Vagy utazz Dél-Amerikába a dzsungelbe egy törzsi közösségbe, esetleg Mongólia végtelen pusztáin vándorló nomádokhoz.Ja, hogy ezekhez nem vagy elég bátor. Ott bizony nincs éjjel internetezés, meg láblógatás, de cserébe van szakrális élmény és nincs fejlődés sem.
    Végezetül lehet , hogy ateista (nem hiszek Istenben, bár inkább agnoszticizmus lenne megfelelő) materialista vagyok, de nem fontos az hogy mim van. Nem az határozza meg az életemet, pl. nem hajtok a legújabb vackok után, az eszközeimre úgy tekintek ,mint eszközök és nem irányítók. Használom őket és nem fordítva. Nem követem a divatokat. Ezt próbálom tovább adni. Tedd te is ezt.
    Vége.
  • Tetsuo
    #29
    "Ha a kasztrendszer jól működött volna, akkor ma is az működne..." és egyéb populista szlogenekből állnak a demagóg hozzászólásaid.
    Az fel sem merült benned, hogy a rendszertől független dolgok borították fel az egészet? Nevezetesen a "Butcher's Apron" égisze alatti világrablás korrumpálta és torzította illetve anyagiasította a végletekig Indiát, emellett az iszlám vallás rombolta a társadalom addigi struktúráját és hagyományait?

    Hallottál arról, hogy mi történik ma arrafelé? Láttál előrejezéseket gazdaságról, termelésről, demográfiáról? Szerinted ez jó irányba haladás? Szerintem nekik is és a föld többi népének is jobb lenne, ha visszatérnének a néhány száz (esetleg ezer) évvel ezelőtti állapotokhoz, ez pedig hasonlóan kijelenthető a többi (volt) gyarmat esetében is.

    Egy ateista materialista világképből szemlélve persze, az anyag, a partikuláció és a mennyiség felé közeledés a "haladás", mert az vetíti előre a falanszter desztópiát, amit a rendszer uniformizált, hithű követői rózsaszín ködben a tudomány és az indivíduum diadalának látnak, egy ultramodern tökéletes társadalomban, egyfajta olcsó sci-fiként.
    A valóság viszont az, hogy a "fejlődés" nem más, mint a spirituális léttől, a teljességtől és a minőségtől való eltávolodás.

    Egy csúsztatásod alapján úgy tűnhet, hogy a kasztrendszert tökéletes társadalmi rendnek tartom... Nem, nem tartom annak, ilyet nem is írtam soha.
    Ráadásul hatalmas különbség van a múlt indiai vagy a 2.vh előtti Japán illetve a feudális Európa mélyen szakrális kasztrendszere és a mai globális, kapitalista társadalmi osztályok rendszere között, nagyjából egymás ellentétei. Én az előbbeket pozítivként, míg az utóbbit abszolút negatívként értékelem. Az előbbiek mindennemű romlása a változással, a "modernség" megjelenésével kezdődött.
  • TokraFan
    #28
    A világ éppen a kasztrendszerben oly fontos, pénzalapú társadalmi szelekció miatt tart a szakadék felé, nem a fejlődés és a tudomány miatt! Ezt kevered folyamatosan. Az, hogy a technológiai és az erkölcsi fejlődésünk nincs szinkronban, egyértelmű. De hiba lenne pl. a vallásos, egyházak uralta világot erkölcsösebbnek tartani, mert nem az és soha nem is volt az. Képmutatásra épül az egész rendszer, egy pajzs, mely a felszínen szépnek próbálja mutatni magát, míg alul pont olyan romlott emberek üzemeltetik, mint bármi mást. Átszellemült tekintetű szeretetről prédikáló pedofil papokkal, pusztán hatalomért, pénzért és megélhetésért csuhát húzott senkiháziakkal, a híveik által eltartott léhűtőkkel a gépezetben. Persze ott is akad rendes ember, de ennek semmi köze magához a rendszerhez. Emberséges munkaadó és cégvezető is létezik, még ha nem is akarsz róla tudomást venni.
    Továbbra sem írtad le, milyen értékeket nem gyakorolhatsz jelenleg? Már ott ellentmondásba keveredsz önmagaddal, amikor erről beszélsz, hiszen ha az általad oly nosztalgiával szemlélt kasztrendszer jól működött volna, akkor ma is az működne és nem termelte volna ki a maga mérhetetlen számú ellenzékét ami eltakarítja a fenébe.

    Egyébként sem értem, mitől rohanunk most jobban a szakadék felé, mint korábban bármikor? Nyilván, a fejlődés miatt az atom nagyobbat fog szólni, mint anno a parittya, de ha valóban olyan jól ismered a történelmet akkor tudhatod, hogy ez a nyomorult bolygó mindig tele volt háborúkkal. Fáraók, királyok, diktátorok...egyre megy...De tény, hogy a kasztrendszerben volt a legtöbb háború, ott elég volt egy besértődés két hülye között mondjuk egy házasság vagy lánykérés kapcsán, és már baszták is szét egymást az ártatlan civilek százezreivel együtt. A ostoba vallási háborúkról nem is beszélve...Tűzzel, vassal irtotta egymást a sok hülye csak mert nem tudták eldönteni, melyikük isten fantazmagóriája "igazabb".
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2016.11.01. 22:30:14
  • tamas79
    #27
    Beszükült tudatállapot nem neki van. Pont arról beszél , hogy szét kell választani a dolgokat, nem lehet egysíkúan venni mindent. Te meg nemes egyszerüséggel elsiklasz minden más fölött ami feketén vagy fehéren nem illik a nézeteidbe. Valóban az elanyagiasodás nem jó, de vajmi kevés köze van a fertözésekhez illetve a technológiai fejlödéshez, hacsak nem az a nyomás amit a mindig új kütyük kifejlesztésére gyakorolnak.
    A feudalizmus vagy a bebetonozott kasztrendszer mindent csírában folytana el, hisz minden táj egység magának kellene kifejlesztenie, megépítenie stb. Vagy a munkáskasztú ne is álmodjon , hogy valami ötletét a gondolkodók kasztja meghallgatja, viszont ök bármi hülyeséget megtehetnek , hisz ök a gondolkodók, igaz? Vagy hogy müködne nálad?
    Utoljára szerkesztette: tamas79, 2016.11.01. 19:44:50
  • Tetsuo
    #26
    Hogy fejlődésnek nevezed azt, ahova társadalmunk tart, az az igazán beszűkült tudatállapot és hozzátartozó nézőpont eredménye.
    Az úgynevezett fejlődés eszméje a humanisták körében kezdett kibontakozni, amit a szocialisták és másik ágon a demokraták gerjesztettek a végsőkig haladásként, elsősorban a technikára és a "szabadságra" hivatkozva.
    Egyfajta propagandának köszönhetően is a többség hajlamos a pillanatnyi jólétet élvezve direkt nem észrevenni a szakadék felé hajtást, aminek csak egyik oka a környezeti erőforrások kifosztása.
  • tamas79
    #25
  • TokraFan
    #24
    Nincs félrebeszélés, csak nehezen megy az értelmezés. :-) Már írtam, hogy a fejlődés több síkon mozog, csak te leszűkíted egy számodra szubjektív lényeges szegmensre, a többiről meg nem veszel tudomást. Pl. a technológiai fejlődés tagadhatatlan mint ahogy az is, hogy ennek az emberiség szempontjából számos előnye volt/van. Ha a rabszolgatartást, mint társadalmi formát nézem, akkor annak magunk mögött hagyása is egyértelmű pozitív fejlődés. De fejlődés az is, hogy ma már csak a leghülyébbek ragaszkodnak még mindig az Ádám és Éva származási lánc képtelenségéhez vagy ahhoz, hogy az ember a teremtés koronája, a Nap meg kering a Föld körül. Fejlődés hiányában még ma is Zeuszt vizionálná milliónyi ostoba egy hegy tetejére és áldozatot mutatna be, hogy a kedvében járjon. A fejlődésnek köszönheted azt is, hogy itt netezhetsz! :-)

    Nem fejtetted ki pontosan milyen, történelmi távlatokban is hibátlan társadalmi rendszerrel kapcsolatosan érzel erős nosztalgiát, mint ahogy azt sem, az mitől működött volna tökéletesen? Kasztrendszer? Örökletes alapon? Ahol a nemesek egy része kvázi bűnözéssel szerzett vagyonnal vált "nemessé", másik része egyszerűen vette a titulust? Sok esetben pedig a sorban következő gyerek egy idióta volt aki jobb esetben elherdálta a vagyont, rosszabb esetben vitt magával egy fél országot is a pusztulásba? Ugyan. Soha nem működött! ;-) Csak innen a kényelmes karosszákből az internet előtt ülve (fejlődés), tele hassal több idő marad a bájos nosztalgiázásra, mintha kint kéne csépelni a gabonát reggel 4-től este 6-ig, hogy ne halj éhen. ;-)
  • Tetsuo
    #23
    Persze, most takarózhatsz félreértelmezéssel, de ha így van, akkor pláne nekem van igazam :-), hiszen nincs és nem is volt fejlődés általánosan, inkább visszafejlődés ill. degenerációs folyamatok vannak - amire te is utalsz végre.
    Nincs semmiféle nosztalgia sem, főleg nem tévedésen alapuló, csak a te történelmi ismereteid hiányosak. ;-)

    Oké, milyen társadalmi haladást tudnál egyáltalán elképzelni, aminek van egy pici reális alapja, jelenlegi viszonyokat nézve globálisan? Ne handabandázz, elő a farbával! :-P
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2016.10.31. 23:46:18
  • TokraFan
    #22
    A pazarlás nem a fejlődés mellékhatása, hanem a pénz alapú társadalomé! Egy erőmű építésekor a fejlett szűrőrendszerek is rendelkezésre állnak (fejlődés okán!), az más kérdés, hogy a befektetőknek nem érdeke megrendelni és beépíteni (lehetővé téve számodra, hogy _tévesen_ a fejlődés számlájára írd pl. a szennyezést!) ;-)

    "Eleink" iránti _szintén tévedésen alapuló_ bájos nosztalgia persze a realitást tekintve elmegátló hatású lehet, az arra érzékenyeknél. :-)
  • Tetsuo
    #21
    Nem. Mint írtam, van más út is. ;-)
  • gforce9
    #20
    A pazarlást s a fejlődést miért állítod párhuzamba? Mert a nyugat így tette? Csak így lehet?
  • Tetsuo
    #19
    A populizmus és mellébeszélés helyett inkább azt mond meg, hova "fejlődjön" India. ;-)
    Ha az indiaiak nagyrésze is úgy pazarolna, mint a nyugati emberek többsége, csak közelebb kerülnénk társadalmunk (és egész civilizációnk) összeomlásához.
    Fejlődés az lenne, ha visszatérnénk a (már elveszett) hagyományokhoz - természetesen erre semmi esély.
  • TokraFan
    #18
    A fejlődés tobb síkon mozog. Bizonyos dolgok fejlődnek, mások meg hanyatlanak, de ezeknél a folyamatoknal sincs linearitas, rendszeresen változnak. A társadalom meg soha nem lesz tökéletes, harmonikus együttélés nem létezik, tökéletes társadalom nem létezik, de soha nem is létezett. Evolúciós törvényszerűség...
  • Tetsuo
    #17
    Az úgynevezett fejlődés egy humbug. Társadalmunk egyáltalán nem fejlődik, hanem inkább hanyatlik.
    Meritokráciáról ne is álmodj! Pont a jelenlegi változás a legnagyobb ellensége.
  • Tetsuo
    #16
    Antibakteriális törlővel szoktam ezeket, esetleg billentyűzetet letörölni mielőtt kipróbálom egy forgalmas boltban, de ritkán van ilyen. ;-) Viszonylag erős az immunrendszerem, de a fülem érzékeny, vigyázok rá.
    Most, hogy mondod, van olyan fejhallgató, aminek nem leválasztható a fülpárnája és próbára érdemes? :-D


  • Skylake
    #15
    Mit lehet erre a fertőzősdire mondani? Mindennek megvan az előnye, a hátránya, meg a következménye, ez is ilyen dolog.

    Torkafan: hát azért az annyira nem teljesen így van: https://hu.wikipedia.org/wiki/Meritokr%C3%A1cia
  • Ender Wiggin #14
    A herpesz csak akkor fertőz, mikor látható hólyagok vannak a bőrön. Ha nincsenek, akkor nem kell pánikba esni. Szóval viszonylag egyszerű lenne eldönteni, hogy van-e reális vely vagy sem. Másrészt a tisztítás is megoldható a fetőtlenítő spray-k használatával (nem a tesco-ssal, hanem, amit kórházi vgay fogászti termékeket áruló boltokban kapni).

    @Tetsuo: és egy masszív, szivacs/bőr borítású fejhallgatót mégis hogy tisztítasz meg (aminek a borítása nem leválasztható)? Sőt, mégis milyen fertőzést kaphatnál el egy fejhallgatóval? A fülbedugós kis szarokkal sokkal más a helyzet persze, de viszonylag kevés betegség terjed külső fülről. Maximum egy kis fülzsír.
  • TokraFan
    #13
    Ha nem lenne fejlődés, Te sem közvetíthetnéd másokhoz a középkorba vágyódásodat. A fejlődés KELL, a fejlődés fontos, a fejlődést az emberi lét egyetlen értelme. Nem a fejlődéssel van baj, hanem a pénz alapú társadalommal! Ahol nem az számít, mennyire vagy értékes, hanem csak az, hogy mennyi papírdarab van a zsebedben (de hogy az valójában honnan van, már senkit nem érdekel). A kasztrendszert nem a birtokolt pénz alapján kell kialakítani (ahogy az korábban volt gyakorlat sajnos), hanem tudás alapján! Tudás alapú társadalomnál jobbat elképzelni sem tudok. Élből meglenne a szelekció és menne a kukába minden bűnöző bugris, akinek csak azért van pénze és hatalma, mert emberi mivoltában egy szemétláda, cserébe semmi értéket nem képvisel, semmit nem tesz hozzá az emberiség fejlődéséhez.
    Csak az tudjon megélni, aki tanul és képezi magát! Csak ez működhet. Az öröklés alapú kasztrendszer nem működik, soha nem is működött!
  • Tetsuo
    #12
    Mindenképpen, bár nem biztos, hogy az annyira rossz. Mármint hogy nem "fejlődik" (egyre inkább hasonlít a nyugati társadalmakhoz) egy ország.
  • gemihu
    #11
    Na, akkor ezért nem szabad szemmel verni senkit:)
  • aru
    #10
    Ezért kell venni sajátot. Amúgy betegséget valóban okozhat, akár a szemet/látást is ronthatja.
    Utoljára szerkesztette: aru, 2016.10.27. 23:07:17
  • jkedzs
    #9
    ja mert a kezeddel nem szoktad a szemedet dörzsölni, meg hasonlók...
  • bdzsana
    #8
    Sőt gyíkká is változtathatnak...
  • Cat #7
    A szem az nyálkahártya, egy nyitott ajtó a test belseje felé, míg a picsanadrágban buszon székre leülés vagy a korlát/pénz megfogása (nyílt seb hiányában) nem az.
  • gemihu
    #6
    :) A pénzzel mi van? Ahhoz képest a szemüveg szerintem semmi..
  • overseer-7
    #5
    a kasztrendszer.. india fejlődésének legnagyobb visszatartója

    meg az érinthetetlenek.. vagyis a csövesek..
  • Tetsuo
    #4
    Ezért is lenne jó a többosztályú tömegközlekedés, végső soron a kasztrendszer. :-D
  • jkedzs
    #3
    nyilván.

    de azért érzitek, hogy pl buszok kapaszkodóját is sok csöves / tudjuk kik fogdossák, ezzel behozva a putri baktériumait és vírusait az egészséges populációba, mégis mindenki utazik buszon.

    kedvencem, amikor szép, hosszú hajú, picsanadrágos picsák örömmel startolnak rá a a szabad székekre, amiket kb 1 nappal ezelőtt egy csöves hugyozott össze, nemrég pedig valami tetves élőlény ült benne. :')
  • hungi
    #2
    Amikor már az ember azt hinné az sg nem süllyedhet tovább, itt egy ilyen cikk...
  • Tetsuo
    #1
    Ugyanezért nem próbálok pl. fejhallgatót sem más után (tisztítás nélkül). ;-)