133
  • Oliwaw
    #93
    Ez a jelző halmozás csodálattal tölt el. "Vallás és hit.. két nagyon eltérő dolog", valójában, nem.
  • Willenbrock
    #92
    A valóságot csak a tudomány,meg a tapasztalati tények jelentik.Nem értem,hogy tudnak néhányan olyasmiben hinni,ami ellentmond minden józan észnek,viszont átláthatóan emberi kreálmány,mint pl a keresztény vallás világképe.Bár a tudományban vannak tévedések,mégis minden amit tudunk magunkról és a világmindenségről,az csakis tapasztalatok révén tudjuk.A tapasztalati úton megszerzett tudás bizonyítható is,így ismerte meg az ember a valóság törvényeit.A hit számomra ott kezdődik,ahol a tudomány véget ér.Pl a csillagászat sok mindent megmagyaráz,de az univerzum keletkezésének miértjét és hogyanját pontosan nem ismeri.Ezzel nyitva hagyja a lehetőséget egyfajta teremtő isten számára is akár.A világegyetem,vagy az anyag tulajdonságai annyira elképesztőek,sok szempontból ma is érthetetlenek,hogy a tudomány még sokáig nem fog tudni mindenre választ adni.Az is lehet,hogy egyszer maga a tudomány jut el odáig,hogy bebizonyítja majd egyfajta isten létezését.Isten létezése nyitott kérdés,de a Bibliát csak ókori bölcsességek,szent iratok szemelvényének tartom,amit emberek írtak és állítottak össze,és semmi köze nincs semmilyen istenhez,meg isteni sugallathoz.
  • Szefmester
    #91
    Gondolom nem véletlen van már a négy felkiáltóhjeled, és meglehet hogy most majd én is fogok kapni, de nem bírom megállni, és nehezen bírom visszafogni magam.

    Te agyatlan seggszájú félsznob pöcs... bazd meg.. lottón nyerted az agyvelőd, és apuci pénzéből vásároltál valami diplomát mi? Mert hogy két fadarabot nem raktál egymás mellé, és hogy lövésed sincs a gazdaságról az tuti. Mégis mi a retkes faszt gondolsz, mi történne ha minden ember hozzád hasonlóan csökött barom módjára vonszolná a puhos testét a manager képzésekre? Elvégzik... és utána? Lenne szerinted irodája? NEM! És miért? Mert nem lenne aki megcsinálja a puccos asztalkáját, a kényelmes seggmasszírozós fotelkéjét, nem lenne senki aki a nikotinéhségét csillapító cigikét előállítaná, mert a mánágersíg a menő... persze, lehetsz több diplomás manager de abból nem fosz megélni a dolgozók nélkül. A tisztes melóst pedig ahelyett hogy lenézné a magadfajta pöcs, inkább nyisson nekik ajtót és engedjék előre a sorban, mert a kétkezi melósok miatt bámulhatod a tévéd, a monitorod, miattuk tömheted kétpofára kajával.

    Ezek után meg még normális legyen az hogy egyesek még egyenlőbbek legyenek? Tehet arról a szerencsétlen hogy olyan családba született akiknek a vallása nem igényelt extra szünetet? NEM!

    Vallás és hit.. két nagyon eltérő dolog. Most őszintén.. hány olyan nem idén barnult embert láttatok már akinek vastag aranyláncon lóg a kereszt miközben késsel fenyeget hogy add át az értékeid különben megszurkál kicsit? Én egyel többször mint akartam... divatból hordta a keresztet, vagy annyira semmibe vette a hitének a törvényeit? Akkor én mint esetleges munkáltató miért ne vehetném semmibe a hitét a melósnak? Azért vettem fel hogy kecskét áldozzon? NEM! Akkor ne akarjon kecskét áldozni.. max beáldozhatja a szünetét, vagy később ledolgozza a kiesett munkaidőt.
  • Tetsuo
    #90
    Ne offolj. A hited hogy jon ide? :O Kit érdekel?!
    A vallásokról van szó, meg a jelenségrol általaban, nem az sg-olvasók hitérol. ;)

    Hozzáteszem, hogy sok filozófus szerint a hit eleinte tudás volt. Csak a késobbi generacióknak maradt a remény és a feltétel nélkuli hit.
    De talán egy embernek az eeltében torekednie kell(ene) arra, hogy tudja is a Hagyományt, ne csak higgyen vakon. Tehát keresse a bizonyosságot, ami a mai világban nem (sem) egyszeru.
  • Tetsuo
    #89
    A vallás az egy hivatalos szerv altal predikalt valami, ami általaban úgy módosul, hogy a hatalmat gyakorlóknak kedvezzen.
    Az eredete ettol még lehet igaz. Attól, hogy a Vatikán ordogi vagy legalábbis világi célokat kovet stb. még Jézus hirdette eredeti tanok lehet, hogy igazak.
    Vagyis a vallások mukodésének cáfolata nem cáfolja automatikusan a vallások eredeti tanait.

    A hit pedig olyan misztérium, amire a materializmus nem adhat választ, ugyanis minden ember információinak legnagyobb része hiten alapszik. A vilagról alkotott képunk min. 99,99%-a csak hit.
    Elhisszuk, amit mások (szuleink, tanárok, akárki) mondanak, konyvekben van, tv-ben mondják stb. A materialista világképre emiatt sem lehet tobb bizonyíték, mint egy kiforrott vallási világképre.

    A (nagyobb) vallások látszólagos ellentmondásai, utkozései (egymással), abban is kereshetoek, hogy megromlottak.
    Az sincs kizárva és lássuk be ez a valószínu, ha igaza lehet bizonyos mai vallásoknak, hogy régen volt az "igazi tan", majd tobben, tobbféleképpen kezdték magyarázni, mást-mást hangsúlyoztak stb. így eltávolodtak egymástól és az osi kiindulástól. Tehát az eredeti Hagyomány fokozatosan romlik, az emberiség távolodik tole.
    Ezért is jelenik meg sokszor ugyanaz a "mítosz" vagy jelkép kulonbozo helyeken és idoben. Ezért van egy alapveto hasonlóság(mag) a nagy vallásokban, amit kutatva fel lehet fedezni.

    Mondjuk erről Hamvas Béla ezt írta a Patmosz-ban (visszaemlékezve egy idoszakára): „…Kierkegaardnak Az idő bírálata című tanulmánya kezembe került. Nincs társadalom, nincs állam, nincs költészet, nincs gondolkozás, nincs vallás, ami van romlott és hazug zűrzavar. Pontosan így van, gondoltam. De ennek valamikor el kellett kezdődnie. Elkezdtem keresni a sötét pontot. A proton pszeudoszt, vagyis az első hazugságot… Visszafelé haladtam a múlt század közepétől a francia forradalomig, a felvilágosodásig, a racionalizmusig, a középkoron át a görögökig, a héberekig, az egyiptomiakig, a primitívekig. A válságot mindenütt megtaláltam, de minden válság mélyebbre mutatott. A sötét pont még előbb van, még előbb. A jellegzetes európai hibát követtem el, a sötét pontot magamon kívül kerestem, holott bennem volt…”




  • Willenbrock
    #88
    Én sem hiszem,hogy Jézus Isten fia lett volna,csak annyira mint bármelyik más ember.Azt sem hiszem,hogy Mária szűzen szülte volna.
  • Tetsuo
    #87
    A holt-tengeri tekercsek sajnos eros cionista cenzúra alatt vannak, ahogy a Vatikán is. Gondolhatod, hogy semmi olyat nem hoztak volna nyilvánosságra, ami cáfolja a zsidók tanait. Gyengébbeknek írom, nem neked: Pl. ok tagadják Jézus isteni szerepét.
  • Tetsuo
    #86
    Pont, hogy a Korán az, ami változatlan már a leírása óta. Persze vannak hamisítványok, amik a zárt (tudatlan) kozosségekben terjedhetnek, úgy tudom leginkább a síita világban van ilyen. De a tobbség (nemtom most éppen hány milliárd ember) vissza tud keresni a forráshoz, ossze tud hasonlítani kéziratokat.
    A Bibliával nem ez a helyzet, hiszen ott voltak zsinatok, fokent az elso és második, ahol a legtobbet változatattak rajta. De az egészet nem tudták, mert már akkor is elterjedt volt.
  • Tetsuo
    #85
    A hatalmi harcokat hol erre fogták, hol arra.
    Ráadásul az egyházak ténykedései nem feltétlenul egyenlok a hirdetett tanokkal.
    Pl. a Vatikán kb. Jézus tanításainak az ellentettjét cselekszi.
    A Vatikanban óriási vagyon van! Jézus elítelte a gazdagságot.
    A hazugsággal ugyanez a helyzet. ;)

    Nameg mindig a botrányok alapjan ítél a nép. Szóval egy nagyon pici kisebbségi negatív dolog miatt az egész kozosséget elítéli. (Fokent a liberálisok.)
    Pl. az inkvizíció által kivégzettek csak a toredéke volt a királyságok által legyilkolt (politikai, PR. stb. okból) pogányok, boszorkányok, eretnekeknek.
    Az amerikai mészárlások hatalmi, foldszerzési célból torténtek. Az odavitt néhány pap csak szentesítette az eszkozt.
    A talán tényleges vallási hadjáratok a keresztes hadjáratok voltak Jeruzsálem felé, de ott is volt (mellékesen) hatalmas vagyon meg kereskedelmi útvonal.

  • Oliwaw
    #84
    Pár gondolat tőlem, tehát nincsenek kőbe vésve (mint a tízparancsolat).
    Egyház és hit. Egyház nélkül honnan tudnád hogy miben higgy ? (feltételezem, azt se tudnád hogy van isten amiben hinni kell)
    Magasrendű erkölcsiség (már ha van ilyen (ami csak egy megállapodás, ami próbálja biztosítani a faj fennmaradását)). Ilyet mindenhol fel lehet lelni (én pl. a micimackóban leltem rá)
    Dohányosok: pro és kontra, most csak a kontra: rengeteg pénzt fizetnek be a közösbe (hoggy mire használják a közöst az egy más kérdés). Munkahelyeket teremtenek. Előbb halnak meg, tehát nem terhelik a nyugdíj kasszát. A dohányzás megnyugtatja a dohányost, így jobban tud koncentrálni a munkájára. Előbb halnak meg (vagy ezt mondtam már ?) tehát valamelyest csökkentik a túlnépesedést.
    Kádár rendszer és államadósság: talán aki ebben a témában hozzászól utánanézhetne az adatoknak, hogy mennyi volt akkor és most (az inflációt is beleszámolva (infláció, na ez is megérne egy hosszabb misét, hogy stílszerű legyek)).
  • salsoul
    #83
    Bocsánat, azt hittem konkrét dolgot tudsz konkrét helyről.
  • Vol Jin
    #82
    Mecsetben érdeklődj, ne nálam!
  • Amaymon
    #81
    "Sőt! Csakis a vallástól lehetsz erkölcsös ember!"

    Lefordítom a korunk nyelvére:
    1. A nem vallásos embert f*szt szop bármit, amit bele tömnek.
    2. A vallásos ember megválogatja melyik f*szt szopja.

    :D
  • salsoul
    #80
    Lehet van ilyen. Esetleg ha tudsz egy hivatkozás adni ehhez a "teljesen elfogadott" kiadáshoz, akkor azt megköszönném.

    Mindazonáltal, ha ez így is van, akkor sem a vallásokat és a vallásgyakorlást kéne elítélni és lehúzni, hanem a rosszindulatú ferdítőket.
  • caius marius
    #79
    Nem üldözik. Rosszul tudod. Kínában nagyon sok keresztény van.
  • salsoul
    #78
    Úgy, hogy ahogy elmehetsz elvégezni a fizikai szükségleteidet munka közben, úgy majd a cikk szerint elmehetsz elvégezni a lelki szükségleteidet is.

    Egy kis ima, pár passzus valamelyik szent iratból, egy kis meditáció, egy kis relaxáció kinek mi.
  • Vol Jin
    #77
    Jó példa erre a Korán. Egy szaudi alapítvány ingyen osztogatja a Koránt, csak az a bajos, hogy teljesen eltér a szövege egy száz éves kiadványtól. Gyakorlatilag már ez a tudatosan hamisított az elfogadott a muzulmán világban.
  • Vol Jin
    #76
    Aha, csak hogy jön ide a munkahely?
  • salsoul
    #75
    Én nem beszéltem egyházakról.
    Az eredeti vallásokról, az eredeti iratokról, és azok szelleméről beszéltem.
    Amik ma is elérhetők a komolyan, alázattal hívők, Istent keresők számára.

    Magam sem az egyházi használatban lévő fordításokat használom.
    Azok egy csőddel egyenértékűek.
  • Vol Jin
    #74
    "Ha valami, akkor ez a facepalm.. Az államadósságunkat a kádár rendszer óta görgetjük magunk előtt, azóta sokszorosára duzzadt, az állami vagyon elkótyavetyélése mellett, ami ha jól sejtem szerepelnie kellett a hitelt kibocsátó feltételei között."

    Honnan veszed ezeket a baromságokat? Nem létezik hitelkibocsátó. Az állam állampapírt bocsát ki, aminek lesz egy névértéke, meg egy lejárati ideje. Az egészet meg egy aukción lehet jegyezni, ahol beérkeznek az ajánlatok, hogy ki mennyit, mekkora kamattal venne ezekből. Itt egy aukción ezernyi intézményi befektető vesz részt, és ennél is több magánszemély a brókerén keresztül. Ha valamiről elméleteket gyártasz, legalább minimálisan legyél vele tisztában.
  • Thrawn
    #73
    Aha. Akkor majd tűzpróbával döntik el, hogy az alkalmazott bűnös-e a vállalati szabályok megszegésében. Főbenjáró vétségért - pl. késés - máglya jár.
  • teddybear
    #72
    Hivatalos, a kibocsátó egyház/szekta által szentnek elismert könyvek. Hiába próbálod másra fogni a hibákat, azokat az adott egyházak magukénak ismerik el.

    Az arámi/ógörög már régen nem beszélt nyelvek, a szakértők szűk körén kívül nem ismeri, és még közülük is kevesen beszélik.
  • salsoul
    #71
    Azok magyar nyelvű értelmezés-fordítások.
    Nem az eredeti héber/arámi és görög szövegek, amiket egyébként nagyon nehéz más nyelvre átültetni. Az igaz hívőnek egyébként az eredeti nyelveken kellene tanulmányozni a szóban forgó iratokat.

    Pl az Iszlámban csak az eredeti arab nyelvű Korán a Korán. Minden más csak fogyatékos kommentárnak, átíratnak stb számít.
  • Vol Jin
    #70
    "Magyarországon csakúgy mint a politikában a vallásban is irtó nagy szakadások vannak. A konzervatív világnézetű emberek el se tudják képzelni, hogy hit nélkül is lehet valaki rendes, becsületes sőt még itt a fórumon is egyfolytában minden alkalmat megragadnak a kereszténység védelmére és aki ezt szóvá teszi az liberális. Nekem addig nincs bajom a vallással amíg engem békén hagy de amint akár csak utalnak arra, hogy gyakorolnom kéne akkor kinyílik a bicska a zsebemben. Sajnálom a mai gyerekeket akiket ma a kötelezően választható(sic!) erkölcstannal és hittannal a vallás felé terelgetnek és sajnálom azokat a felnőtteket is akiknek nincs identitástudatuk vallás nélkül."



    Számomra is röhejes, amikor valaki a vallásosságra hiszi azt, hogy erkölcsösség, még akkor is, ha egyértelműen egy szemét görény, csak elintézi annyival, hogy az ember alapból ilyen, de neki van mentsége, mert hívő, és a másik milyen szemét, mert nem az, mert meg sem bánja a bűneit.

    Az ilyen emberek alapvető vonása, hogy a hitetleneket csak erkölcstelennek tudja tartani. Közben pont ők az emberiség legalja, ha az erkölcsről van szó.
  • TokraFan
    #69
    Egyetértek!
    Ez egy erőszakos, a későbbi konkrét hittérítés alapkövének letételeként értelmezhető számomra. Egyébként egyfajta politikai manőverré válik ismét ez az egész vallás téma, a sok hülyét mai napig így lehet legjobban kordában tartani. A fegyveres rendőrtől vagy katonától csak ideig-óráig félnek az emberek, de a mindenhatótóval bármikor lehet riogatni a lehülyített, agymosott, csodaváró tömeget. Már a sulban elkezdték, ott darálnak a papok már napi szinten, ahol semmi keresnivalójuk nem lenne.
  • Vol Jin
    #68
    Erősen megkérdőjelezem azt, hogy itt bármiféle tudományos kutatás történt volna. Egy vallási szervezet tanulmányokkal akarja megindokolni az esetleges törvényjavaslatuk szükségességét, társadalmi hasznosságát.
  • TokraFan
    #67
    Átírták...!
  • Vol Jin
    #66
    "Most komolyan, szerinted aki a termelésben dolgozik és nem csak a seggét növeszti egy iroda dobozkában az már a netet sem tudja használni, vagy annyi esze sincs hogy (fél/ál)tudományos fórumokra járjon? Tudod vannak értelmes és intelligens emberek akik enyhén beteges módon, de legszívesebben feldarabolnák egy láncfűrésszel az irodisták, és managerek felét, mert az ilyen légkondi és facebook függő, semmittevő vinnyogó kaját sz*rrá alakító humanoid mocskok."

    Az önbecsüléseden úgy is tudnál javítani, ha képeznéd magad, és akkor nem neked kellene a gyártósor mögött betanítottként meggebedni, a többi nyolc általánosból kibukottal. Addig, amíg nem vagy többre alkalmas, addig hálálkodjál a managereknek, hogy esélyt adnak neked arra, hogy etethesd a pulyáid.
  • teddybear
    #65
    Amit akár most is megvehetsz Szent Biblia néven.
  • salsoul
    #64
    Milyen modern kiadványokra gondolsz?
  • teddybear
    #63
    Viszont a modern kiadványok már csak nyomokban hasonlítanak ezekhez...Meg a holttengeri tekercsekhez is...
  • teddybear
    #62
    Ajánlom figyelmedbe az első zsinatok történelmét! I. Constantinus is egy módosított verziót tett meg az elfogadott vallássá tett kereszténység számára.
  • salsoul
    #61
    Az értelmezés-fordításokban lehet vannak nagy eltérések, de az eredeti arámi és ógörög szövegekben nem igazán És azt a nemrég előbányászott holttengeri tekercsek is alátámasztják.
  • ManoNegra
    #60
    Azt tudom, hogy több írásból válogatták össze, de hogy a kanonizáció után változtattak volna rajta, arról nem.
  • teddybear
    #59
    A három teljes átírás nem másolási hiba volt, hanem teljes, a részletekbe is belemenő átszerkesztés.

    Viszont ha igazán érdekel a téma, szerezz egy-egy példányt a legnagyobb egyházaktól! El fogod dobni az agyadat, mekkora eltérések vannak közöttük!
  • salsoul
    #58
    Szerintem jó dolog amiről a cikk szól.
    Az egészséges vallásosság és spiritualitás sokat segít abban, hogy az ember a napjait teljesebbnek élhesse meg, és kevésbé érezze darálónak.

    A hozzászólásokat nézve szomorúan látom, hogy a vallás tekintetében mennyire csak az elvadulásokat és elcsökevényesedéseket látják sokan.
  • yxsbhnccv
    #57
    Valamint azt is számold hozzá,hogy a könyvnyomtatásig kézzel másolták...szerzetesek...Európa-szerte...net és teljesen központi irányítás nélkül.Az akkor létező technológiák mellett baromi drága alapanyagra szóról-szóra olykor épp ott fordítva.Ha valamit elszúrtak azt vagy megpróbálták kijavítani, átírni stb vagy maradt úgy és legközelebb abból ment a hirdetés.
  • teddybear
    #56
    Én három teljes átírásról tudok, de még volt utána néhány "fordítás" variáció is....
    A mostani megvásárolható példányok nemigazán hasonlítanak a 2. században összeállított eredetikhez. Arról nem is szólva, hogy cirka 40 evangéliumból négyet hagytak meg már eredetileg is...
  • ManoNegra
    #55
    Hányszor írták a Bibliát?
  • TokraFan
    #54
    Ez csak arra jó, hogy majd lesz egy csomó "érdek vallásos". Ez a jelenség már most is megfigyelhető, hazánkban is. Soha ennyi hirtelen keresztény nem volt még, de a sok beszari inkább vallja magát kereszténynek, mint hogy a gyerekét ne vegyék fel az egyházi iskolába, ahol talán kevesebb a nemnapbarnított gyerek.
    Láttam szülőin mi megy. Bejött a pap (hogy mi f*szt kere az önk. iskolában, azt nem tudom), majd közölte, hogy matek korrepetálás nem lesz, mert ő csak akkor ér rá a hittant tartani. És síri csend a teremben, tanítónéni szólni sm mert. Én basztam ki onnan végül egyedül, mondván ide tanulni jön a gyerekem nem mesét hallgatni, és ott márpedig matek lesz! El is kullogott, de az elszomorító volt, hogy szinte senki nem állt mellém, csak amikor már kiment a mesemondó, akkor bólogatott mindenki helyeslően.