87
  • MaRee
    #7
    Erről a környezetszennyezéses témáról mindig ez jut eszembe.
  • ancsil
    #6
    na, megint egy "ittavilágvége" és "mindmegdöglünk" jós.
    mivel nem vagyok már mai csirke, jól emlékszem, hogy már a hatvanas években is megjelentek az ügyeletes kasszandrák, akik telesírták a világot -akkor még nem volt net, így csak az aktuális lapok "tudományos" rovatait-, hogy "jaj, mingyá' elfogy a zolaj, oszt' majd jól megdöglünk" c. bullshittel.
    a nóta azóta csak annyiban változott, hogy hozzáadódott a "tönkreteszik a zökoszférát", meg "megfőzik a földet", és a "ződenergia!" c. marhaságot.
    a föld pedig köszöni szépen jól elvan, leszarja az ember síránkozását. melegszik, ha akar, meg időnként hül, és egykedvűen viseli el a hivatásos jajongók sirámait.
  • Narxis
    #5
    Az olajmennyiség kérdése csak egy kis szelete a környezetszennyezés nevű tortának. Sajnos más területen is problémák vannak, pl. a víz és levegő(kínai nagyvárosok). Szembe kell néznünk a ténnyel, hogy a jelenlegi technológiai fejlettséghez és MENTALITÁSHOZ(profithajhász piacgazdaság) túlnépesedtünk. Persze elsősorban nem mi európaiak. Én azt látom, hogy többszörösen vágjuk magunk alatt a fát mert egyrészről automatizálunk mindent a profit érdekében más részt nem fordítunk eleget az új technológiák kutatására. Egyre kevesebben adják a pénzüket arra, hogy a bizonytalan kimenetelűt kutassák helyette inkább valami biztos pénzt hozó kutatásra költenek így pedig rengeteg idő még valami igazán nagy áttörést sikerül elérni.

    Persze tudom én, hogy pl. a túlnépesedés eléggé tabu téma és rögtön jön majd az öljem meg magam komment holott én nem azt írtam, hogy bárki is ölje meg magát hanem, hogy érdemes lenne azon országokat felzárkóztatni, felelős gondolkodásra tanítani ahol ez a legnagyobb probléma. A fejlett világ problémája pedig a kapzsiság, összefogással talán ez is mérsékelhető lenne.
  • Mat666
    #4
  • torreadorz
    #3
    Két dolog:
    1, kb. 1975 óta minden évben azt hallgatjuk hogy az olaj mindjárt elfogy... Mivel azóta sem fogyott el, kénytelen vagyok azt gondolni hogy sokan itt a saját pecsenyéjüket sütögetik... De legalábbis jó biznisz a riogatás, gondolom nem kevés pénz van a mindenféle bizottságokban ülni, meg jó pénzért tanulmányokat készíteni...

    2, senki nem akadályozza meg a kedves geológust, hogy feltaláljon valami igazán hatékony, olcsó, nem elfogyó és világszerte használható energiatermelő módszert.
    A bibi ott van hogy ilyen jelenleg nincs (a szél, nap stb alternativ erőmüvek vicc kategória, a német példa mutatja hogy full ráfizetéses a dolog, csak a nem alternativ energiát használók zsebéből fizetik a különbözetet, ami nyilván csak addig müködik amig a többség hagyományos módon előállított áramot használ).

    A fúziós erőmü még nem müködik, ki tudja mikor lesz kész, az atomenergia nem jó mert fuj felrobbanhat (a sötétzöldek szerint), szén nem jó, olaj nem szóval marad az hogy mindenki másszon vissza a fára...
  • noland
    #2
    Abszolút egyetértek. Csak, az energiaszektor, világméretű megújításához, annyi pénz és erőforrás kellene, ami egyszerűen nincs. Nem most nincs -pont a válság alatt-, de az elkövetkező 20 éveben sem lesz meg, főleg a ma uralkodó mentalitással. Mikor pl. egy atomerőmű építésénél, nem ritka 2-3 x os költség a tervezetthez képest, nem lehet/tudnak ennyire sem előre tervezni. Másrészt honnan lenne fedezet erre, ha nem pl. nyersanyagból, az elmaradott területek további kizsákmányolásából, stb. Tudomásul kell venni, hogy nem hogy fejlődünk, de egy energiaspirálban vagyunk. Továbbá, nincs jelenleg egy olyan erős szervezet, ami világviszonylatban tudna ellene lépni. Nyilván új technológiák kellenek, ami nem toldozgatás-foldozgatás, hanem egy világméretű energetikai forradalomra. Míg nem késő.
  • NEXUS6
    #1
    A környezeti válság is valójában energia válság. A klímaváltozás csak egy tényező, ráadásul sokkal kevésbé függ szerintem az embertől, mint a többi, szennyezés, túlhalászás, kizsákmányolás....stb.

    A gond az, hogy nem fordítunk kellő mennyiségű energiát a környezet visszaalakítására miután a számunkra szükséges terméket abból kivettük, mert pl viszonylag drága az energia. A valóban környezetbarát ipar a jelenlegi energiafelhasználás dupláját jelentené ezért, és persze töredék energia árakat.

    A tisztán energiafelhasználó korlátozások csak simán visszafogják a termelést, kinyírják az ipart, a gazdaságot, a civilizációt.

    Nincs középút, előre kéne menekülni, épp az energiaszektor fejlesztését kéne végrehajtani. De amíg az energiatermelés technológiailag a legnagyobb környezetszennyező, és viszonylag drága is, addig nincs mit tenni.

    Vannak zéro emissziós fosszilis erőmű tervek, az új generációs atomtechnológia is sokkal biztonságosabb. Fukushima nem az atom veszélyeire hívja fel a figyelmet, hanem az elmaradt energetikai beruházások veszélyeire!
    Fukushima a jövő, ha nem modernizáljuk az energiaszektort és nem bővítjük a kapacitását.