66
  • Richard Donkies
    #66
    Értem én, hogy mit magyarázol, de még mindig nem sikerült egy linket prezentálnod az 5%-os adatodra.
  • Richard Donkies
    #65
    ""Miért, szerinted mit jelent az, hogy "amikor sorban vannak?"

    Nem tudom mint jelent, mert bolygóknak és a kis égitesteknek pályáik vannak, és nem sorban vannak. "



    "AMIKOR" sorban vannak, az azt jelenti, hogy többnyire nincsenek sorban.
    De látom, ennek értelmezése számodra leküzdhetetlen akadályt jelentett.
  • Zero 7th
    #64
    Részben jogos, részben nem, de mindegy igazából. Pl egy fagyott metán pusztaságot is sivatagnak neveznél? Az is vízmentes...

    Abban viszont egyetértünk, hogy ebből:
    '"Az RNS túl nagy, túl bonyolult" - mondta Benner. "Ha vízben próbáljuk összeállítani, akkor széthullik"'
    még egyáltalán nem következik, hogy az egyetlen lehetőség a Mars.
  • Zero 7th
    #63
    Feleslegesen magyarázol neki, az a hobbija, hogy kibaszottul okosnak hiszi magát, és hülyeségeket beszél, hogy az idődet rabolja. Tipikus okoskodó idióta.
  • hunwhite
    #62
    Hogy tudtam amikor megláttam a cikket, hogy önjelölt tudós gyűlés lesz itt :D
  • Irasidus
    #61
    Nézd csak, itt egy szemléltető videó, hogy működik a gravitáció. Nem a lyuk felé irányította a golyót még is "eltalálta". A gravitáció egy vonzóerő. Eddig egyetértünk?

    Gravitáció

    Van itt még egy kissé buta, de annál jobb személtető ábra, arról, hogy mennyire nem lehet akármilyen pályára állni a Naprendszerben! Eddig egyetértünk?


    Ha egyetértünk akkor az már fél siker, és folytatjuk.
  • Irasidus
    #60
    "Miért, szerinted mit jelent az, hogy "amikor sorban vannak?"

    Nem tudom mint jelent, mert bolygóknak és a kis égitesteknek pályáik vannak, és nem sorban vannak. :( Igen buta elképzelésed van a naprendszerről, és a gravitációt mint erőt egyáltalán nem érted. Még mindig nem eltalálja hanem vonzza (érted, gravitáció?), és igen van amikor a Mars és Föld a Nap ellentétes oldalán helyezkedik el (de nem is a Marsot kell vonzania (ugye?), hanem különböző sebbőségű, és más-más pályájú törmeléket), de törmelék tisztelt tudós barátom nem egyenes irányba halad ameddig csak bír hanem Nap-körüli pályára áll (kivéve, persze ha második kozmikus sebességre gyorsul), innentől kezdve viszont érvényes az amit az előbb leírtam vagyis az égi-mechanikai törvények érvényesek rá... ;) De ha gondolod részletezem neked. Kérdés: szeretnéd megérteni, mert abban az esetben segíthetek... ok?
  • Richard Donkies
    #59
    "Jelen esetben a két bolygó a Mars és Föld, és nem közte van a nap... ;)"

    Miért, szerinted mit jelent az, hogy "amikor sorban vannak"?

    Egyértelmű, hogy nem kell eltalálnia, de a Napot ugyanúgy nem kell eltalálnia. Ráadásul van amikor a Föld a Nap másik oldalán tanyázik.
  • Irasidus
    #58
    Jelen esetben a két bolygó a Mars és Föld, és nem közte van a nap... ;) A Holdra is kerül Marsi meteorit, meg a Vénuszra, sőt a kisbolygó övbe is, és Napba is zuhan. Előbb leírtam egyik kérdezőnek - de akkor neked is leírom, nem kell eltalálni a Földet! Van olyan, hogy gravitáció, és Mars illetve kisbolygóövből a 3/1 és 5/2 középmozgás-rezonanciák, valamint a ν5 , ν6 szekuláris rezonanciák hatására jutnak el a meteorik a Földre. De ezt ne úgy képzeld el, hogy ide vonzza, hanem a fázistérben különböző rezonanciákat hoz létre (a Marssal, Jupiterrel, Nappal egyetemben) és ezek a perturbánló hatások idővel megteszik a hatásukat.
  • Richard Donkies
    #57
    "a Nap 5200-szor akkora területet fed le"

    Bocs, elszámoltam. Csak 1400-szoros a látszólagos terület.
  • Richard Donkies
    #56
    A Marsról nézve a Nap 5200-szor akkora területet fed le, mint a Föld, amikor sorban vannak. És ez számodra a legkedvezőbb állás. Ha a két bolygó között van a Nap, akkor ez a terület még sokkal kisebb.
    Aztán itt kering még a Hold is, ami tovább rontja a marsi eredetű kőzetek földet érését.

    Még mindig véded az 5%-os adatodat?
  • Irasidus
    #55
    Nem a meteoritok 5% érkezik a Marsról. A Marsból kicsapódó törmelék 5% éri el a Földet. Nem figyelsz!

    Egyrészt az 5% nem mond semmit az eredeti mennyiségről, másrészt a Mars kisebb és számítások szerint már egy vulkánkitörés is képes anyagot juttatni a világűrbe (úgyhogy ezt buktad), harmadrészt meteorbecsapódás energiája még a Földről is ki tud szakítani kisebb darabokat, amik végleg elhagyják a Földet. És elég megnézni a Marsot, hogy hány becsapódási kráter van...
  • teddybear
    #54
    Nem én akarlak megcáfolni, mert tudod eleve értelmetlen amit mondasz.

    "És szerinted minden Marsról meteort megtalálunk ami az évmilliárdok alatt ideérkezett? "

    Tökmindegy, hogy mennyi marsi meteoritot találtunk meg. A több milló ismert meteoritból van egy-kettő, amit marsi eredetőnek mondanak. Ez azért nem egészesn 5%, pedig te annyit mondtál. Tőled eggyi tellik, bombasztikus kijelentés, amit semmi sem támaszt alá.

    És mitől szakad ki a Marsból az a rengeteg meteorit? Bár csak a földi gravitáció 0,376-öde van a felszínen, de valami piszok nagy robbanás kell hogy ezt legyőzze. Ehhez a kőzetnek el kell érni legalább az 5,1 km/s sebességet, azt meg még a sokkal aktívabb földi vulkánok se nagyon tudják.

    Pláne, hogy a Marson már rég nincs ilyesmi.
  • Irasidus
    #53
    És szerinted minden Marsról meteort megtalálunk ami az évmilliárdok alatt ideérkezett? Jó vicc. Ráadásul a Föld 2/3 víz borítja, a legtöbb meteor vízbe esik, találd meg... Nagy számot akarsz? Jó, képzeld el naponta több ezer meteor hullik az égből (a mikrometeorotokkal együtt milliós nagyságrend)... De ha megtudsz cáfolni, hajrá, de ha csak ennyi telik tőled, bocs.
  • teddybear
    #52
    Egy-két meteoritról mondják azt, hogy a Marsról származik. Viszont mennyi meteoritról van tudomásunk? Szvsz millós nagyságrendről van itt szó.

    Rohatd nagyot akartál mondani, de sehogy sem jön össze.
  • Irasidus
    #51
    Gyakorol, oda is szép számmal kerülnek kis égitestek. Pontos százalékot, a Marsi meteoritok esetében nem tudok mondani...
  • Oliwaw
    #50
    És a Föld helyett miért nem a Nap gyakorol jelentősebb hatást.
  • Irasidus
    #49
    Elve rossz az elgondolás, miszerint el kell találnia a Földet. Nem kell. Olyan kicsi helyen vagyunk, hogy itt minden hat mindenre, a Föld gravitációja is hat a Marsról kikerülő kőzetanyagra. De ezt ne úgy képzeld el, hogy ide vonzza, hanem a fázistérben különböző rezonanciákat hoz létre (a Marssal, Jupiterrel, Nappal egyetemben) és ezek a perturbánló hatások megteszik a hatásukat... Ha így sem érted, akkor sorry ennél egyszerűbben nem tudom leírni.
  • Oliwaw
    #48
    Hogy jön ide a kisbolygóöv ? (a Föld háta mögött csoportosul ?) és mennyivel nő az a felület, hogy a mellémenő meteoritot a gravitáció becsapódásra készteti ?
  • Richard Donkies
    #47
    Tudod is, hogy hol írták ezt le?
  • Irasidus
    #46
    Ok, de van olyan, hogy gravitáció, és Mars illetve kisbolygóövből a 3/1 és 5/2 középmozgás-rezonanciák, valamint a ν5 , ν6 szekuláris rezonanciák hatására jutnak el a meteorik a Földre. Valamint a Földnek is van perturbánló hatása. A Naprendszer fázistereinek feltérképezése eljuttathat a megoldáshoz... :)
  • Oliwaw
    #45
    Mert ha vonunk egy Mars Föld sugarú gömböt a Mars köré a gömb felületén a Föld jóval kevesbbet takar mint 5%..
  • Irasidus
    #44
    Asztrofizikusok illetve asztrobiológusok körében.
  • Irasidus
    #43
    Már miért lenne kitüntet irány?
  • Oliwaw
    #42
    Ez csak akkor lehetne igaz, ha a Marsról kikerülő anyag számára a Földi irány egy kitüntetett irány lenne (az ?) és akkor vegyük még hozzá, hogy még nem érték el a felszínt a légkör miatt.
  • Richard Donkies
    #41
    Milyen körökben elfogadott számítás ez?

    Persze, ha nem tudod, akkor megértem, hogy nem akarsz róla beszélni.
  • Irasidus
    #40
    Persze ez csak becslés, de viszonylag elfogadott számítás. De ezekkel az érvekkel, amit felhoztál nem tudok (és nem is akarok) vitatkozni.
  • Richard Donkies
    #39
    "a kikerülő kőzetanyag 5% éri el a Földet..."

    Ezt kötve hiszem...
    Sőt, biztos, hogy hülyeség.
  • Irasidus
    #38
    A mikrobák képesek az életműködéseiket beszüntetni - akár évmilliókra is - így akár a legszélsőségesebb körülményeket is kibírják. Volt nem egy ilyen kísérlet a világűrben ami ezt igazolja. Amúgy rengeteg meteor érkezik a Földre ami nem ég el (talán láttál már ilyet), ez függ a becsapódás szögétől, a meteor nagyságától, sebességétől és összetételétől, állagától, stb.

    Egyébként nem egy aszteroida, hanem rengeteg csapódott be az évmilliárdok alatt, és a kikerülő kőzetanyag 5% éri el a Földet...
  • lerboy
    #37
    Mint laikus kérdezem, hogy mégis hogyan került át a Marsról az élet? Belecsapódott egy aszteroida a Marsba, abból emiatt kiszakadt némi közet rajta AZ ÉLETtel? És mennyi az esélye, hogy egy ilye nkőzetdarab AZ ÉLETet épségbe na Földre tudja juttatni? A Föld légköre nem égette el? Az űr hidege nem fagyasztotta meg? stb...
  • Irasidus
    #36
    Például az RNS? Ha jól értelek, te magad csak feltétezed, hogy kell lennie egyszerűbbnek (piritívnek), de hogy mi alapján feltételezed ezt már tudod? Lehet, hogy az RNS a legegyszerűbb, és az is lehet, hogy az egyetlen ami éltet tud létrehozni, erre nem gondoltál?
  • pasi29uk
    #35
    A DNS nagyon kifinomult rendszer és nem primitív hanem nagyon is összetett.
    Kb kalapács kontra szögbelövő. Kellene lennie lényegesen egyszerűbb megoldásoknak is.
  • pasi29uk
    #34
    Sajnos nincsen sok ötletem. De, hogy mégis írjak valami hasonlót növeszthet mondjuk egy összetett molekulát vagy kristályt ahol a különböző töltéssel rendelkező részek tárolják és örökítik az információt...
  • Irasidus
    #33
    Jó, jó értem. De konkrétan mire?
  • pasi29uk
    #32
    Nem bonyolult fehérje láncra hanem valami egyszerűbb felépítésű struktúrára gondoltam.
  • Irasidus
    #31
    Az arzén és szilícium alapú élet mitől is primitívebb? Amúgy sem tudjuk milyenek lehetnek ezek az életformák valójában, ezek csak ötletelések inkább... Egyáltalán mi az amit te piritívnek hívsz?
  • pasi29uk
    #30
    Földinél sokkal primitívebb életforma is fejlődhet intelligenssé idővel.
    Vannak érdekes elképzelések arzén vagy szilícium alapra helyezik az életet... fene tudja.
  • pasi29uk
    #29
    Vagy bemenni a barlangba hova csak befelé vezetnek lábnyomok
  • akosce
    #28
    én mindig is mondtam, hogy a Marson lejjebb kéne ásni, ki tudja mit találnának ott :)
  • wraithLord
    #27
    Vagyis a tudomány csak létező dolgokkal tud foglalkozni. Így pontosabb.