42
  • dchard
    #42
    kvp:

    Ugyan sejtem, hogy melyik kommunikációs protokolra gondolsz azért ezt kifejtehtnéd bővebben is. Csak azért mondom, mert attól még, hogy pszeudo random zajjal modulálják (ami egyébként se nem pszeudo de végképp nem random), még szabad szemmel is könnyen azonosíthatóak egy normális spektrumanalizátorral. Ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy nem tűnnek ki a zajból, csak azt, hogy egy keskenysávú AM forráshoz képest nehezebb őket észrevenni. A pilot vivőket meg aztán végképp könnyű kiszúrni.

    Dchard
  • liberty2
    #41
    Az, hogy van máshol is élet az 100%. Az, hogy van nálunk fejlettebb és fejletlenebb, az is 100%. Fogtuk-e már a jelüket? Lehetséges. De a Húha! jel egy Szovjet műhold volt nagy valószínűséggel. Csak nem mondják meg, hogy addig is rágjuk a körmünk, ők meg csak nevetnek :)
  • vision5
    #40
    Mivel a galaxisunk középpontja is arrafele van, nagyon valószínű hogy ezzel kapcsolatos animália a jel forrása.
  • Csirke4
    #39
    Szemléltetésnek, hogy mennyire nudlik vagyunk még.
  • gothmog
    #38
    ~100000 fényév az átmérője a jelen állás szerint. Ez a jelenlegi legjobb adatunk, ami van. Szóval jól tudod.
  • Archenemy
    #37
    Má most lehet én tudok nagyon rosszul valamit, de a néhány ezer fényév az még bőven galaxison belüli távolság...
  • Deus Ex
    #36
    Az exobolygókat alapvetően a galaxison belül keresik, de az eddig felfedezettek zöme valóban több száz vagy néhány ezer fényévnyire lévő csillag körül kering. Ez az eddig legtermékenyebb keresőeszköz, a Kepler működési módjából fakadt, az égbolt egy kb. tenyérnyi területét figyelte folyamatosan, s ugye ebbe a kúp alakú térfogatba statisztikailag több messzire lévő csillagrendszer esik bele, mint közeli.

    Egyébként most, hogy a négyből második helyzetbeállító giroszkóp is elromlott, s így valszeg véget ér a program adatgyűjtési szakasza - bár keresnek talán neki valamilyen más, két giroszkóppal is megvalósítható felhasználást - írhatna valaki egy cikket ide a Keplerről, kiemelve, hogy tulajdonképpen miért is nem bírunk olyan giroszkópot tenni az eszközökre, amik egy nagyságrenddel tovább működnek, vagy legalább normális mennyiségű tartalékot felszerelni. Vagy valami.

    Nyilván ha közvetlenül, távcsövekkel akarjuk vizsgálni az exobolygókat, minél közelebb vannak, annál jobb. A Kepler SETI szempontból jószerével csak azt mutatta meg, gyakorlati szempontból számtalan, potenciálisan életet hordozó bolygó van csak a mi galaxisunkban is.
  • Macropus Rufus
    #35
    véleményem szerint a WoW jel nem a föld felé irányított jelforrás volt.
    Ha a földönkívűlieknek nincs a Föld 150 fényéves körzetében megfigyelő állomásuk gy.k. nem hallhatnak minket, azon oknál fogva, hogy az első rádiójelek kb. 150 éve hagyták el a bolygónkat.
    Tehát ez a WoW jel amennyiben felénk irányúlt akkor 150 fényévnél közelebb kell lennie a forrásának. (tehát nem 10ezer fényévnél kell keresni az exobolygókat mint ahhogy most teszik. 150 fényév, az simán galaxison belűl van)

    Véleményem szerint ha idegen jelforrás volt akkor az nem célzottan felénk irányúlt, hanem véletlenűl fogtuk el. Könnyen lehet, hogy két űrhajó közti kommunikációt kaptunk el. Ebben az esetben nem lesz megismételhető a jel vétele, hiszen jelforrás mozog és/vagy annyi volt az egész jel. ("Megkérkeztünk, 2 dokkot kinyitni.")
  • Deus Ex
    #34
    Néhány tucatnyi HD5970 és HD5870.
  • moikboy
    #33
    Ezer i7-es, vagy néhány combosabb GPU.
  • Soundmaker
    #32
    a linkelt WOW jel youtube videóról meg annyit, hogy egy jókora kacsa.. több kommentelő is írja hogy 1400 %-ra felgyorsítvaegy teljesen szokványos földi rádióadás pár másodperces részlete. Bár a szavakat nem lehet kivenni a háttérzaj miatt, de akár egy repülőgép rádióforgalmazásának is lehet egy részlete. Illetve hozzáteszik, hogy a WOW jelet, senki sem rögzítette.. mert csak egy pillanatra tűnt fel, és csak az említett adatkártyán van rögzítve... :)
  • Zombee
    #31
    Az is lehet, hogy 40 éve vesszük a jeleiket, csak nem tűnik ki a többi mélyűri jelből, vagy simán csak nem tudjuk kikódolni. És az is lehet, hogy még semmi mesterséges jelet sem fogott még egyetlen műszer sem.
  • Imi3est
    #30
    Deus Ex: 50 TeraFlops az már nem semmi, van otthon egy EZER i7-est tartalmazó szuperszámítógéped? :).
  • globint
    #29
    Teccik!
  • globint
    #28
    Teccik!
  • Deus Ex
    #27
    Módszerében és alapfelvetésében a SETI arra emlékeztet, mintha egy indián meg akart volna győződni arról, élnek-e a nyugati nagy vízen túl is indiánok, s ezért felmászott volna a Sziklás helység egyik csúcsára, és nagyon erősen elkezdett volna nyugatra nézni, füstjeleket kémlelve.

    Holott, ha mégiscsak füstjeleket lát, az nem az indiánoktól származik, hanem egy qrva nagy vulkánkitörésből.
    Ha jól tudom, jelen érzékenység mellett a saját jeleinket sem vennénk észre egy fényév távolságból, ez pedig erősen a kert vége.

    Ezért sem adok számítási kapacitást a BOINCon belül a SETInek az egyébként rendelkezésemre álló kb. 50 TeraFlops teljesítményből.

    Exobolygó kutatás, JWST és utódai, s ahogyan KVP úr írta, majd jól megnézzük ET-t magunknak.
  • gothmog
    #26
    ...Továbbá hogy időben, illetve téridőben van-e találkozási pontunk velük. Tehát ha háromezer fényévre vannak, akkor nekünk az a jó, ha háromezer éve voltak azon a szinten, hogy általunk lehallgatható szinten kommunikálnak. Illetve ezesetben tudomást szerezhetünk arról, hogy háromezer éve még ott voltak. Például.
    Aztán lehet, hogy huszonöt-, vagy százezer fényévnyire vannak, és tízezer éve voltak azon a szinten, hogy halljuk őket. Mindegyik esetben cseszhetjük az antennáinkat.
    De a legtalálóbban a galaxis útikalauz fogalmazza ezt meg, miszerint:
    „Az univerzum nagy.”
  • Richard Donkies
    #25
    Nézz utána, hogy a vevőantennák számának növelése hogyan hat a jel/zaj viszonyra.

  • Szefmester
    #24
    De nem is 1km távról jöhetnek a jelek. ;)
  • Archenemy
    #23
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Fermi-paradoxon

  • Zozo76
    #22
    Nagyban benezek az SG-re, hirtelen azt hittem TENYLEG lett valami eredmeny a SETI-vel...
  • sanyicks
    #21
    nem technikai kérdés. Ha olyan távol van, és olyan dolgok vannak az adó és a vevő között, hogy a jel nem lesz megkülönböztethető a háttérzajtól, akkor nem lesz megkülönböztethető :)
  • kvp
    #20
    Elvileg ha a zaj szintje magasabb mint a jele, akkor a jel elveszettnek tekintheto. A gond csak az, hogy a legtobb modern foldi kommunikacios protokoll nagyjabol zajnak tunik a hatekony tomorites miatt. A legjobb, legstabilabb protokollok pedig pont modulalt zajkent mukodnek, amibol csak a cimzett cimenek az ismereteben lehet dekodolni a valodi jelet, mivel a cimmel van titkositva, azaz ez hatarozza meg a zaj szorasat. Mivel a kulcs tobbnyire veletlen jelekbol all, ezert a zaj is veletlennek fog tunni. Ha viszont valaki ismeri a kulcsot, akkor ha a kulcs szerinti eloszlasu es sorrendu zajt lat, akkor kapott egy bitet. Ezt gyakorlatilag lehetetlen visszafejteni es raadasul nem az volt vele a cel, hogy titkositsanak, hanem hogy magas zajszint mellett is mukodjon a kommunikacio. (tehat amikor mindenki egyszerre beszel)

    Egy fejlett civilizacio max. ilyen kommunikacios nyomokat hagy maga utan, ha egyaltalan hasznalnak broadcast jellegu jelativitelt. Sokkal valoszinubb, hogy hamarabb vennenk eszre egy masik civilizaciot a felszini fenyszennyezesuk vagy az ipari tevekenyseguk jelei alapjan. Viszont ez feltetelezi, hogy megfelelo erzekenysegu muszereink vannak, tovabba eleg kozel vannak, hogy a zaj ne nyomja el a jeluket, tovabba azonos idoskalan, leptekben es kemiai stukturan mozognak.

    A fenti 3 feltetel azt jelenti, hogy nem sokkal gyorsabb vagy lassabb az eletuk sebessege (tehat mozgonak/elonek tunnek szamunkra), kb. azonos a meretuk (tehat nem kisebbek egy atomnak vagy nagyobbak egy bolygonal) es hasonlo kemiai rendszerben mukodnek. (tehat pl. nem tisztan energia alapuak) Ha ezek a feltetelek nem allnak, akkor egyszeruen akkor sem vesszuk eszre oket ha azonos bolygon elunk veluk...
  • globint
    #19
    Itt van.
  • Richard Donkies
    #18
    "teljesen mindegy, ha valami leárnyékolja, elgyengült, akkor semmivel sem fogod."

    Hacsak nem egy Faraday-cellát építettek a bolygójuk köré, akkor nem tudják megakadályozni a jelek kijutását. Onnantól meg csak technikai kérdés, hogy lehet e fogni vagy nem.
  • sanyicks
    #17
    teljesen mindegy, ha valami leárnyékolja, elgyengült, akkor semmivel sem fogod.
    Szóval a semmit nem lehet már fogni sehogy ;)
  • Richard Donkies
    #16
    "Lemegyek a pincébe, és az 1 km-en belül lévő mobil adótorony jelét nem fogom... miért lenne ez másképp több fényévnyi távolságban?"

    A SETI nem mobiltelefonnal vadászik a jelekre.

    Hanem:
  • Déta
    #15
    Ha feltételeznénk, hogy ez egy válaszüzenetet volt a mi jeleinkre, akkor abból kilehetne számítani a két bolygó közti távolságot és megkeresni azt, amelyikre ráillenek a hely és távolság paraméterek...
  • kvp
    #14
    Ezek csak amplitudo (intenzitas) adatok. Ha idegen jel, akkor valoszinuleg a teljes uzenet ennyi volt, ami azt jelenti, hogy kb. annyit sikerult belole rogziteni, mint amikor valaki meglatja egy hullamforma atlagat, vagy egy tobb oras film kivetitett fenyerejenek osszeget 5 szam formajaban. Ez darab intenzitas gorbe, abbol is eleg darabos. Tehat maga a jel ertelmezhetetlen.

    Ha nem jel volt, de idegen civilizaciotol szarmazik, akkor lehetett muszaki hiba, pl. egy robbanas jele. Veletlenul egyebkent egy magaslegkori fuzios robbanas is hasonlo nyomot hagyna egy korabeli szenzoron.

    Pont ezert meg kellene nezni, hogy nem volt-e valahol a kozelben (a Foldon/Fold korul barhol) egy fuzios kiserlet/baleset a jel fogasanak idopontjaban. Mivel az pont okozhat hasonlo hibat. De okozhatott ilyen hibat egy tranziens muszaki hiba (pl. nagy energiaju reszecske) a detektor kisfrekvencias egysegeben. (pl. kobor neutrino athaladasa egy analog tranzisztoron)
  • sanyicks
    #13
    miért is kéne? A tőlem 20 méterre lévő wifi router jelét már nem fogom. Lemegyek a pincébe, és az 1 km-en belül lévő mobil adótorony jelét nem fogom... miért lenne ez másképp több fényévnyi távolságban? Valószínűleg csak a koncentrált, célzott jelek jutnak el elég messzire.

    De az is lehet hogy látták hogy mennek a földön, és bekussoltak, mert nem akarnak bankokat, szófosó politikusokat, és "demokratizáló" háborúkat ;D
  • Bexter
    #12
    Valahol meg lehet ezt a jelet hallgatni?
    Kerestem de nem találtam.
  • torreadorz
    #11
    Persze meg az is lehet hogy egy mátriban élünk és ez csak egy szoftverhiba volt...

    És a többi jelük egyébként hova lett? Feltalálták a rádiót, elküldtek egy bip bipet majd visszatértek a füstjelekhez :)
  • NEXUS6
    #10
    Szerintem meg ugyan olyan fejlettségű lények küldhették a jelet a Nyilas csillagkép Tau csillaga mellől (kb 120 fényév távolságról) mi. Csak elfogyott a pénzük a SETI-re (mint nekünk), aztán meg rájöttek hogy az egész analog rádiózás egy hülyeség (mint mi).

    Aztán az is lehet, hogy mivel ez egy narancs óriás csillag, most égette el a hidrogénjét és kezdett el fölfúvódni, úgy hogy a lakók még küldtek egy segélykérő/búcsú üzenetet és becsukták a boltot, miközben hamuvá égtek. De ez pont emiatt soha nem fog kiderülni már.
    ;)
  • flashpointer
    #9
    Lehet már vagy ezer évek (tízezer, százezer,millió?) óta utazott és pont msot ért ide, úgyhogy nem hiszem ogy fejletlenek lennének
  • ayden
    #8
    Vagy fogták a mienk és hamar abbahagyták a sugárzást:D

    Erre nagyobb esélyt látok ha valóban értelmes lények.
  • torreadorz
    #7
    Igen de akkor mindenféle járulékos jelet kéne kapnunk. Ha rádiójelekkel próbálkoztak az azt jelenti hogy rádiójeleket használnak általános kommunikációra, ez esetben ezeket is fognunk kéne.
    Ráadásul ha direkt rádiójelet küldesz ilyen célra, akkor azt érdemes úgy küldeni hogy az idegen faj abból egyértelmüen rájöjjön hogy az egy mesterséges jel ez itt nem teljesült.

    Persze 100%-osan nem lehet kizárni az idegen civilizáció eredetet, de akkor ennyi erővel az évi pár százezer ufó észlelésből is néhány lehet valós hisz ott sem tudnak minden esetet megmagyarázni és akkor máris sokkal jobb a mérleg a szabad szemes megfigyelés vs seti között.
  • Szefmester
    #6
    Miért ne lehetne földönkívüli? Hisz te magad is írtad hogy biztos primitívek és így próbáltak. Mi is végtelenül primitívek vagyunk hogy így próbálkoztunk... Lehet ők is kipróbálták a célzott jelküldést, majd rájönnek hogy nem fog így menni és abbahagyják ezt a küldözgetést és teljes gőzzel valami komolyabb kutatásba kezdenek.
  • zola2000
    #5
    Lehet hogy már fogták a miénket, és már sugározzák az övéket, csak még nem ért vissza a jel.

    Erre minimális az esély, de van.
  • torreadorz
    #4
    Ez nagyon nem valószinü hogy idegen civilizáció jele volt. Mert ha az lenne akkor ez a civilizáció még nagyon fejletlen (hisz rádiójeleket használ mint mi) ez esetben viszont folyamatosan kéne tőlük rádiójeleket kapni pont úgy ahogy a Föld is teleszórta rádiójelekkel a világot és ha valaki képes fogni a földi rádiójeleket valahol a világürben, akkor az egyre több és erősebb jeleket, jelfoszlányokat kapna.

    Véleményem szerint egyébként mára már a SETI program elvesztette a céljait, hisz az elmúlt 50 év bebizonyitotta hogy nincs a közelünkbe fejlett idegen civilizáció (vagy ha van is nem akarja megmutatni magát, mert ha mi nem is fogjuk az ő jeleiket ők biztos fogták a miénket), a rádiójeles kommunikáció meg innentől kezdve nem alkalmas ilyesféle ürbéli kommunikációra az ismert limitáció miatt (többek közt a sebessége miatt).
  • caius marius
    #3
    Pedig milyen király lenne, ha a majom végre találna magának más célt is azon kívül, hogy saját fajtársait szop@tja...