356
  • NEXUS6
    #316
    És végül elrejtik egy kaola autómatában! Ja nem azt a neonácik szokják.
  • NEXUS6
    #315
    Ájjjjj! Szerintem mindenki nyugodjon meg!

    Az hogy akár LA, akár Frisco, akár Tokyo, vagy más nagyváros lakosságát mikrózza Kimi még nem ok arra, hogy ugyan ezt megtegye Amerika a nagyjából ártatlan és 60 éve permanensen szenvedő északi civilekkel.
    Nem a középkorban vagyunk!

    Persze ettől még az amcsi vezetés megteheti, de ez ellenkezik minden elvvel, amit ők annyira hirdetnek.

    Mondjuk talán ez nem az első eset lenne.
  • Vol Jin
    #314
    "Egy tengeralattjáró elviszi egy kicsit messzebbre, ott átpakolják egy halászhajóra, az beslisszol egy kikötőbe, ott meg átrakják egy konténerbe. De vehetnek valahol egy jachtot, azzal meg át az óceánon, és valami bivalybasznádi partszakaszon kirakják, és fel egy kamionra, Így kihagyják a vámot, ahol van egy ezreléknyi kockázata, hogy kiszúrják.
  • NEXUS6
    #313
    "Legalább annyira elüt tőlük, mint egy buzibár tánckara a Leningrádi Balettől..."
    Höhöhö, azért a kettő nem üt ám el annyira egymástól cacifijú!
  • ManoNegra
    #312
    *iszlám felkelőket iszlámok helyett.
  • ManoNegra
    #311
    Nem én erőltetem, furcsa az egész. Nézzük meg Líbiát. Nem titok talán, hogy ott is a felkelők között harcolt az Al-Kaida, de még ha nem is tette volna, akkor is támogatta a radikális iszlámokat. Amikor már nagyon nem akart győzni a felkelés, megunták a szarakodást, fogták magukat az amik, és kilőtték ők Kadhafit! Mi volt a hála, nem sokkal később megtámadták az ami nagykövetséget. Most ugyan ez megy Szíriában. Ha tetszik ha nem, ha Al-Kaida ha nem, terroristákat támogat az USA és a nyugat. Az pedig nem igaz hogy hülyének nézem őket, nagyon nem, csak nem értem.
  • teddybear
    #310
    Foggal, körömmel erőlteted ugye, hogy az amik valahogy hülyék legyenek, ugye?

    Lehet hogy pár rongyfejű előbb alkaidás zsoldos volt, most meg a felkelők közé állt, de magát a szervezetet ott üldözik az amerikaiak, ahol csak tudják.
  • ManoNegra
    #309
    Ez pont nem a konteo, hanem a hivatalos magyarázat, hogy az Al Kaida követte el a terrortámadást. Ha csak nem változott valami azóta. Ennek a terrorszervezetnek a tagjai most a szír felkelők soraiban harcolnak, régebben pedig a líbiai felkelők között voltak. És ezeket a radikális iszlám felkelőket az USA támogatja, pedig régebben ezek miatt támadta meg Afganisztánt, a háború a terror ellen szlogennel.
  • Papichulo
    #308
    Elsosorban tamadhatnak raketaval

    Tamadhatnanak, ha lenne nekik olyan.

    Japan celpont eseten japan is visszavaghat atommal, ez utobbi esetben delkorea szinte biztosan szigette valik.

    Ezt megis hogyan csinalja Japan? A nem letezo nuklearis fegyvereit a nem letezo raketakkal celbajuttatja? Dirty bomb? Vagy ugy gondoltad, hogy a valaszcsapas csak par honap/ev mulva lesz? Esetleg telepit oda par eromuvet es bizik egy cunamiban?

    ha egy surunlakott varosat talalnak el (hawaii vagy los angeles)

    Hawaii nem varos ;)

    Ez utobbihoz valoszinuleg mar egy attevedt agyuloves is eleg lenne

    Erre jopar lehetoseguk lett volna akar a kozelmultban is (Cheonan vagy Yeonpyeong, stb...), megsem tettek meg.

    ha eszak korea egy sima teherautoval viszi be az atomot szoulba

    Azt megis hogyan? A DMZ-n keresztul? Voltam ott, nem lenne konnyu dolguk ;)
  • teddybear
    #307
    Szóval a közkedvelt konteókra gondolsz! Lehet hogy némelyik tagja régen CIA-zsoldban volt, de a szervezetet sohasem az amerikaiak pénzelték. Szerintem.
  • teddybear
    #306
    Ha nincs Észak-Korea, akkor Dél-Korea sokkal kisebb haderőt lenne kénytelen fenntartani, sokkal kisebb költséggel.
    + Végre egyesülhetnének a szétszakadt családok, amelyek tagjai a háború óta szinte semmilyen kapcsolatban sincsenek a másik országban élőkkel.
  • teddybear
    #305
    A veszteségek és a sérültek számának ismertetésekor a különböző források más - más adatokkal dolgoznak.

    Joseph Metcalf III admirális, a 2. flotta parancsnoka által vezetett villámháborús beavatkozásnak is nevezhető katonai műveletek során Ed Magnuson kutatásai szerint,az USA 18, míg a forradalmi erők 160 fő grenadai, valamint 71 kubai katonát vesztettek.

    Ronald H. Cole adatai szerint az Egyesült Államok vesztesége 19 fő, valamint 116 sérült; Grenada részéről 45 halott, 358 sebesült, valamint 25 fő kubai áldozat, 59 sebesült és 638 fogságba ejtett fegyveres, illetve legalább 24 fő
    civil áldozat.

    A forrás a hadtudományi szemlében jelent meg

    A SEAL - veszteségről többek között Marcinko könyveiben is olvastam, már amennyire megbízható az ürge. Ő, mint a parancsnokság és a légierő végrehajtóinak a számlájára írja a veszteségeket.
  • Deus Ex
    #304
    Szóval a reggeli hozzászólásomban csak azt akartam mondani, hogy véleményem szerint, ha az északi vezetés olyasmibe sodródna, ami sérti Kína érdekeit, hamarabb lesz itt kínai segédlettel végrehajtott véres vagy vértelen puccs északon, mintsem a nagytesó veszni hagyja a jó kis pufferzónáját. Aztán jöhet oda is valami lágyabb diktatúra, államkapitalizmus, és pár évtizedre el van véve az ügy méregfoga.
  • Deus Ex
    #303
    Tudom, ha nem így lenne, termett volna már atomgomba rossz helyen..
  • teddybear
    #302
    A legtöbb konténerkikötőben rutinszerűen mérik a konténerek sugárzását.
  • teddybear
    #301
    A régi, általános iskolai térképem is, de a most, miattad előkeresett világatlaszom sem sorolja Észak-Amerikához Mexikót. Te viszont sorolhatod.
  • Deus Ex
    #300
    No, nem akartam nevetség tárgyává tenni az elképzelést, egyébként én is valószínűbbnek tartok valamilyen hasonló, nem szokványos célba juttatást.
  • Deus Ex
    #299
    Hát, azért egy atombomba levámoltatása eléggé soká tart.. bocs, csak megjelent előttem a kihalt határhoz lassan közeledő, kissé akadozó motorú északi teherkocsi..
  • kvp
    #298
    Egy eszakkoreai nuklearis tamadas tobbfelekeppen is tortenhet. Elsosorban tamadhatnak raketaval: Ebben az esetben a celpont vagy delkorea, vagy az usa vagy japan. Amennyiben a tamadas sikeres, akkor barmely celpont eseten az usa visszavaghat atommal, valoszinuleg hasonlo teljesitmenyuvel mint amilyen tamadas erte es csak katonai celpont, tovabba a vezeto bunkere ellen (azaz eszaki fovarosnak kb. annyi). Japan celpont eseten japan is visszavaghat atommal, ez utobbi esetben delkorea szinte biztosan szigette valik. Az usa csak akkor hasznalna nagyobb erot, ha egy surunlakott varosat talalnak el (hawaii vagy los angeles), ebben az esetben valoszinuleg a kornyezo hajokrol es tengeralattjarokrol majdnem mindent kilonenek ra, hogy megadalyozzanak egy masodik inditast.

    Sikertelen tamadas eseten (lelott raketa, celtevesztes, besult atom) hagyomanyos fegyverrekkel bontanak le eszakkoreat. Nem beszelve a deliekrol, akik ugyancsak szeretnenek atmenni es eltakaritani az eszaki vezetest. Ez utobbihoz valoszinuleg mar egy attevedt agyuloves is eleg lenne es valoszinuleg meg az usa nelkul is belevagnanak.

    Kinai valoszinuleg eszaki kezdemenyezes eseten csak kialakitana egy utkozozonat eszakkorea felso reszen es beasna magat. Ha az eszakiak atomot vetnek be es az usa valaszol is ra, akkor valoszinuleg nem menne bele semmilyen fegyveres konfliktusba az usa-val.

    Az utolso lehetoseg ha eszak korea egy sima teherautoval viszi be az atomot szoulba, ugyanis erre van meg leginkabb a kapacitasa. Ezt elso csapaskent tehetne meg (es kepes is lenne ra katonailag), de nem sok ertelme lenne, mert a valasz biztos hatarozott lenne.
  • Papichulo
    #297
    Ertem, szoval minden forras ellentmond a te temaban tett kijelenteseidnek, peldakat sem tudtal felhozni errol a temerdek haborurol, ellenben magadnak legalabb meg tudod magyarazni az igazadat... ez is valami ;)
  • teddybear
    #296
    Nem baj. Hogy sem a mexikói lakosság etnikai származása, sem a kultúrájuk, sem a történelmük, de még a beszélt nyelvük sem kapcsolja az országot a két másik észak-amerikai államhoz, az ne zavarjon.
    Legalább annyira elüt tőlük, mint egy buzibár tánckara a Leningrádi Balettől...

    Közép-Amerika többi államához annál inkább hasonlít Mexikó. Ami pedig a wikit illeti, hát nem ez az első hiba, amit találtak benne.
    A CIA, hát csak szervezetileg veszi Észak-Amerikainak, egy igazgatósághoz sorolták be Kanadával és a hazai területtel.
    A helyiek meg...Inkább csak szeretnének tartozni oda.
  • drfaust
    #295
    Nem hinném, hogy Dél-Koreának és az USA-nak bármilyen érdeke fűződne ahhoz, hogy megdöntsék az Észak-koreai rezsimet. Nekik ez így nagyon jó, hogy 20 millió, éhező nyomorult embert a határaikon kívül tudhatnak. Valszeg megfognak egyezni Észak Koreával, hogy minden menjen a régi kerékvágásba.
  • Papichulo
    #294
    Olvastad Larry Bond-tól a Vörös Főnixet?

    Larry Bondot nagyon szerettem... Ugyan nem tul realisztikus de ajanlom a Cauldront, meg MO is szerepel benne. A Vortex is eleg jol kidolgozott.
  • Papichulo
    #293
    Hááát kb robbantani egy látványosat valami lakatlan helyen

    Szerintem nagyobb esellyel hasznalnanak el egy W80-at vagy ALCM-et valami KPA nuklearis letesitmenyre, ahol azt is tudnak mondani, hogy katonai celpont volt es a civil aldozatot is minimalizalnak. Az biztos, hogy nem az egesz orszagbol csinalnanak egy hatalmas parkolot.
  • ManoNegra
    #292
    Az Al Kaidára gondolok, akik ledöntötték a tornyokat.
  • Molnibalage
    #291
    A SEAL kommandó látszáma az mit takar? Hogyan történt és hol? A vicc az, hogy az Úszó Erőd című filmben ezt említik, csak a szinkron lehet, hogy el lett tolva, mert Panamát említ, másszor meg Grenadát.
  • NEXUS6
    #290
    Hááát kb robbantani egy látványosat valami lakatlan helyen és azt mondani, hogy egy katonai objektum volt ott, majd szétszedni őket hagyományos fegyverekkel, kb ez lenne a korrekt. Kérdés, hogy van-e értelme az első demo robbantásnak, azon kívül, hogy igazolja a doktrinát.

    Mert szerintem biztos, hogy fél év múlva előkerülne valami pandabuzi és azért baxogatná az amcsikat, hogy miért báncsák a lakatlan őserdőt, ahol még pandák se élnek, de most már nem is tudnak.
    :D
  • Papichulo
    #289
    Mexikó nem Észak-Amerikához tartozik, hanem Közép-Amerikához.

    Kiveve, hogy a wikipedia, a CIA factbook es a helyiek szerint sem.

    Ami pedig Latin-Amerikát illeti, az gyakorlatilag minden, ami a Rio Grande-től délre fekszik.

    Mivel jopar evet eltem, mind Kozep-, mind Del-Amerikaban, ezert tobbe-kevesbe tisztaban vagyok ezekkel, de azert koszonom ;)

    Te azt allitottad, hogy Szinte nincs olyan ország [Kozep-Amerikaban], amellyel ne háborúztak volna. Persze most mentegetozhetsz, meg meg is sertodhetsz, de ez egy hulyeseg volt. Nem tudom miert nehez elismerni.
  • teddybear
    #288
    Mexikó nem Észak-Amerikához tartozik, hanem Közép-Amerikához. Ami pedig Latin-Amerikát illeti, az gyakorlatilag minden, ami a Rio Grande-től délre fekszik.

    Volt egy csomó amerikai(USA) beavatkozás, amiről nem írtam, pl. a "dinnyeárusok háborúja" Kolumbiában amiben az USA hadereje közvetlenül részt vett, de ez csak hozzászólás, nem pedig Közép-Amerika részletes történelemkönyve.

    Ha érdekel a sztori, ásd bele magad, ne tőlem várd el hogy helyetted kutassak! Van nekem más dolgom is!
  • Papichulo
    #287
    Emiatt nem indokolt, hogy az USA még ha nukleáris csapás is éri őt, vagy csak a világban valamely támaszpontját, esetleg szövetségesét arra válaszul ő is nukleáris eszközökkel totálisan elpusztítsa ÉK-t, annak civil lakosságával egyetemben.

    Akkor idezem magamat: "Termeszetesen a nuklearis valaszcsapas ebben az esetben aranyos lenne es katonai celpont ellen iranyulna". Nem arra gondoltam, hogy par Ohio egyszerre indit mindent a nyomorultakra. Viszont az USA eddig meg nem tesztelt doktrinajat alatamasztando nuklearis megtorlassal en mindenkeppen szamolnek. Nagyon rossz precedenst teremtene ha ezt nem tennek meg. Ezekutan termeszetesen konvencionalis fegyverekkel ernek el a Kim-Jong rezsim es az osszes felelos "eltavolitasat".
  • Papichulo
    #286
    Ezek kozul egyedul Panama van Kozep-Amerikaban... ezert is linkeltem a wiki szocikket ;)

    Walkert meg az USA haborujanak nevezni eleg botor dolog. Ezt meg a helyiek sem gondoljak igy... igazabol senki sem.

    Summa summarum, ez meg boven nincs alatamasztva: Szinte nincs olyan ország, amellyel ne háborúztak volna.
  • NEXUS6
    #285
    Az automatikus és szinte korlátlanul eszkalálódó válaszcsapás az elrettentő stratégia, a MAD része.
    Gyakorlatilag azért volt rá szükség mert egy szuperhatalom olyan rövid idő alatt végre tudja hajtani még Amerika totális megsemmisítését is, hogy nincs idő a katonai/politikai játszmákra a mérlegelésre.

    ÉK azonban meglehetősen korlátozott nagyságú és alkalmazhatóságú atomerővel rendelkezik (gyak nem is fenyegeti az USA-t), annak összpusztító képessége kb akkora, mint egy jól fejlett hagyományos erővel rendelkező hadsereg/légierő össz pustítóereje.
    Másrészt az amcsik az utóbbi évtizedekben többször is bizonyították, hogy gyakorlatilag bármilyen náluk fejletlenebb hagyományos erőt és politikai vezetését képesek hagyományos/intelligens eszközökkel elpusztítani, szinte annyi idő alatt, mint ameddig egy nukleáris háború tart, az az ősszidőben néhány hét. Ráadásul a korábbiakhoz képest jelentősen kisebb civil áldozattal (Vietnam 3 millió, Irak kb 100 ezer).
    Emiatt nem indokolt, hogy az USA még ha nukleáris csapás is éri őt, vagy csak a világban valamely támaszpontját, esetleg szövetségesét arra válaszul ő is nukleáris eszközökkel totálisan elpusztítsa ÉK-t, annak civil lakosságával egyetemben.

    A fentiek miatt, ha megtenné a nemzetközi közvélemény is teljesen ellene fordulna, mert ami egy szuperhatalommal kapcsolatban erkölcsileg éppen elfogadható az egy nála nagyságrendileg kisebb országgal szemben agályos, enyhén szólva.
  • teddybear
    #284
    Történt pedig 1903. november 3-án a függetlenség kikiáltása.
  • teddybear
    #283
    Elég konkrét voltam Mexikóval kapcsolatban?

    Különben:

    Az amerikai William Walker kalandor 1853-tól 1860-ig három expedíciót vezetett a latin-amerikai területekre. Az általa toborzott Amerikai Falanx csupa zsoldosból verődött össze. A meghódított területeket Walker sok esetben magánállamaként kezelte.

    Walker Mexikóban – Walker első kalandja Felső-Kaliforniában indult. Az országot az Amerikai Falanx meghódította, de az USA támogatásának híján a szerzeményt hamar elvesztették.
    Walker Nicaraguában – William Walker a konzervatívok ellen küzdő liberálisok hívták az országba, amelyet a kalandor teljesen uralma alá hajtott. A szomszédos államok és Nagy-Britannia összefogott ellene és megdöntötték hatalmát.
    Walker Hondurasban – Walker utolsó útja Hondurasba vezetett. Itt azonban elfogták és mint kalózt, kivégezték.

    Hivatalosan Walker minden akciója "magánkaland" volt, de a pénz sokszor kormányközeli forrásokból származott.

    Panama: A mostani Panama Állam a Panama-csatorna építése közben szakadt le Kolumbiából, helyi lázadók segítségével és az USA flottájának támogatásával. Történt pedig

    Grenada: 1983-ban, egy puccs során kivégezték az amerika-barát Bishop elnököt és társait. Hat nappal Bishop kivégzése után az szigetet megszállták az Amerikai Egyesült Államok és a csatlós „Kelet-Karibi Véderő” (Eastern Caribbean Defence Force) fegyveres erői. A "Kelet-Karibi Véderő" -ben az USA-n kívül a Dominikai Közösség, Trinidad és Tobago és még négy másik karibi állam vett részt formailag, de a fő erő az USA hadereje volt. Tudomásom szerint az USA elveszett egy majdnem teljes SEAL kommandót, illetve még pár tengerészgyalogost az akcióban.
  • teddybear
    #282
    Mexikó meghódítása az 1520-as években történt. A terület önálló gyarmatként, mint Új-Spanyolország, alkirályságként működött. Pokoli sok aranyat, fűszert, stb szállítottak innen az anyaországba. A karibi kalózok az innen induló aranyszállító flották fosztogatásából éltek évszázadokig.
    1810-től 1821-ig tartott a függetlenségi háború, amelyben Mexikó elszakadt a spanyol gyarmatbirodalomtól.
    1836-ban Texas, főleg a gringók, az észak-amerikai telepesek nyomására kivált Mexikó államból. A függetlenségüket nem sokkal az un. "cukrászháboru"-nak nevezett francia-mexikói háború után lezajló Texas-Mexikó háborúban védték meg. Texas 1845-ben csatlakozott az USA-hoz.

    A Mexikói–amerikai háború 1846-tól 1848-ig tartó katonai konfliktus volt az Amerikai Egyesült Államok és Mexikó között Mexikó ki nem fizetett adósságai miatt. Veresége után le kellett mondania a Rio Grande-tól északra fekvő területeiről, és jókora kártérítés kifizetésére is kötelezték.

    Kalifornia 1846-ban, egy felkeléssel vált ki Mexikóból, és rövid függetlenség után 1850-ben csatlakozott az USA-hoz.
    Nevada sivatagai nem érdekelték a spanyolokat, néhány misszión kívül nem volt más ezen a területen. Az 1850-es évek aranyláza után 1864-ben csatlakozott az USA-hoz.
    Arizona a Mexikó Territórium része volt, és a mexikói-amerikai háborúban vált le Mexikóról. Az USA 1864-ben 15 millió dollárt fizetett kárpótlásként Mexikónak, majd a terület hivatalosan is az USA része lett.

  • Papichulo
    #281
    Az anekdotaval kapcsolatban: MAD

    Az USA-nak az a doktrinaja, hogy barmely teruletet ert ABC tamadas ellen nuklearis valaszcsapassal el. Ha ettol devialnanak, akkor egy hatalmas pandora szelencejet nyitnanak ki vele. Termeszetesen a nuklearis valaszcsapas ebben az esetben aranyos lenne es katonai celpont ellen iranyulna, viszont akarmekkora arat is kell fizetnie az USA-nak, egyszeruen nem engedhetik meg maguknak, hogy az a kormanyzat hatalmon maradjon, mely megtamadta oket. Ilyen esetben meg a PRC tamogatasra sem szamithatna a DPRK, az USA gyakrolatilag carte blanchet kapna.
  • NEXUS6
    #280
    Persze voltak harcászati atomaknák, és atomlőszerek, de teljes összesített pusztító erő vonalon a xxBM-ek vitték a pálmát.

    Az atomháború problematikájára, az atomfegyver alkalmazhatóságának alacsony hatékonyságára tök jó (bár kissé anekdótikus)példa volt, amit egy doku filmben láttam:
    Reagan elnök a szinpadon lakossági tájékoztatót tart:
    ... És ezért kérjük önöket, hogy járuljanak hozzá, hogy az önök szép városuk mellett rakéta silókat létesítsünk. Ha van kérdésük szívesen válaszolok rá.
    Vidéki őstermelő feláll:
    -Elnök úr én egy valamit nem értek, azt mondták, hogy mi a béke oldalán állunk, semmi képpen nem támadunk először.
    -Így van!
    -Namost akkor miért engedjük meg, hogy ide telepítsük a silókat?
    -Mert akkor a mi rakétáink el tudják pusztítani az ellenséges rakéta silókat!
    -Na de ha nem mi kezdünk, akkor ha szerencsénk van és még kilőjük a rakétákat, akkor azok már csak üres silókat találnak, ráadásul a már úton levő orosz rakéták biztos hogy bennünket céloztak meg, mint elsődleges célpont, nem igaz?Elnöki tanácsadó odahajol a mikrofonhoz:
    -Nos még dolgozunk ennek a problematikának a kidolgozásán.
    :D

    "Egy DPRK nuklearis fegyver bevetese civil celpontok ellen (terrorfegyverkent) jo esellyel az orszag teljes megsemmisulesehez vezetne."
    Ez így tükröz egy hidegháborús gondolatmenetet, ami biztosra vette a nukleáris eszkalációt, és a fegyverek maximális hatékonyságú alkalmazását.
    Azonban a hidegháborúnak vége. A nukleáris fegyver alkalmazása nem szuperhatalom ellen, nem vezet eszkalációhoz, sőt akkor sem szükségszerű és célszerű a nukleáris fegyver bevetése még ha ÉK él is ezzel az eszközzel!
    22 millió nagyrészt vidéki körülmények között élő ember elpusztítása nukleáris eszközökkel sem egyszerű feladat, másrészt erkölcsileg is megkérdőjelezhető bármilyen vuzik is a főnökeik.
  • Sippie
    #279
    sőt nem is szolgálatban lévő, hanem hivatásos, vagy önkéntes katona, elvégre róluk volt szó.
  • Sippie
    #278
    hogyne tudnád bizonyítani, gyűjtsd ki szépen az akkori összes szolgálatban lévő katona adatait, és tartózkodási helyeiket a kérdéses időpontban. Ha ez megvolt, és valóban egyik sem tartózkodott arrafele, még turistaként sem, akkor igazad volt.
  • Papichulo
    #277
    "ROK-ba inkabb SOF katonakat csempesznek midget-sub-okon"

    http://en.wikipedia.org/wiki/1996_Gangneung_submarine_infiltration_incident

    forrás, hogy egy darab sem tette be a lábát?

    Ez nem igy mukodik. En negativ allitast nem tudok bizonyitani, ezert neked kell ennek az ellenkezojet alatamasztani.