147
Méhészet, méhek, méz, és minden nyalánkság
  • donatus13
    #67
    Bolti méznél sajnos sok cukorral készül mivel télen a méheket cukorral etetjük ha kipergetünk mindent, az utolsó általában napraforgó , a bolti méz viszont sokszor úgy készül ,hogy nagyon nagy mennyiségű cukros vízet etetnek fel a méhekkel ami a gyomrukban átalakul valamennyire és mézhez hasonló anyag lesz , ezt aromásítják.
  • donatus13
    #66
    Még nem olvastam végig minden kommentet de én méhészkedem szóval itt a helyem :D
  • Tinman #65
    Gyűlölöm a darazsakat... apámmal otthoni melléképületeknél, meg telken százával irtottuk már ki őket.

    Sokan azt mondják a darázs elleni spray-k nem elég hatékonyak. Ezért a vegyipar istene nekünk adá' a Chemotox-ot :-D
    Annak nem nagyon állnak ellent, hullanak mint a... öööö... mint a darazsak :-D
  • Marki
    #64
    Poszméh. Nem cuki? :D
  • Marki
    #63
    Szépnek szép, de ha az ember orra elől lopják el egy egész kolónia mézét, azt nehéz értékelni

    A színen látszik (pergetés után), milyen mézről van szó. Az akác nagyon világos, a napraforgó viszont egész sötét.
    A tapasztaltabb szakemberek a méhek potrohán is látják, milyen port gyűjtöttek. A napraforgó pollen pl. sárgásfehér, de volt, amelyiknek piros pollen volt a lábán. Tehát egy kis virág (mondjuk pipacs?) is került bele.

    A poszméhet a bio-kertészek használják, mert nagyon jók a beporzásra. Nekem speciel nagyon tetszenek kinézetre, még simogatni is lehet őket
    Belopják magukat a vakondtúrásokba, nagyon ritkán bújnak elő, de ők inkább csak nektárt gyűjtenek. Mézből minimálisat termelnek. Nem hiszem, hogy lehetne pergetni abból, amit készítettek. Viszont a potrohuk sokkal nagyobb, mint a házi méheké. Akinek arra kell, hogy jó legyen a termés, teljesen megfelel. Nem kell rá sokat költeni, megoldják maguknak a fialtatást, nem szúrnak ész nélkül. De hasznuk igazán a növénytermesztésben van.
  • Drubowski
    #62
    Pedig szép teremtmények, csak veszélyesek.

    Egyébként honnan tudod hogy milyen mézet gyűjtöttek a méhek? És poszméheket is használnak ilyen mézgyűjtésre?
  • Marki
    #61
    Ez a durva :(
    Egy élősködő, semmirekellő darázs képes 1000 méhet kinyírni.

  • Marki
    #60
    Normális dolog is félni a veszélyes dolgoktól, védőruha nélkül el sem mentem volna pergetni.

    A költséget nehéz kiszámolni, mert soktényezős dolog. Ha utaztatni kell a méheket, akkor bele kell számolni a teherautót, vagy az utánfutó bérlését. Meg ugye a pergető is egy külön fejezet. Lehet 80.000-es kézi pergetőt használni, meg 400.000-es motoros, önforgatós csúcsmasinát.

    Az sem utolsó szempont, hogy milyen virágport gyűjtöttek a méhek. A legolcsóbb a vegyes virágméz.
  • EnxTheOne
    #59
    Én félek a méhektöl. Kiskoromban megcsipet egy a szeemmnél, és több napig nem birtam kinyitni. :(


    Egyébként mennyibe van 1 kg méz elöállitási költsége?
  • Marki
    #58
    Egy valamit nagyon nem értek. Erdélyből egyszer áthoztunk egy kaptárat, és a vámos kiakadt, hogy élő állatot nem lehet áthozni, és azonnal meg kell semmisíteni (elégetni).

    Ezzel szemben a kertünktől nem túl távol egymást gyilkolják a román és az ukrán méhészek. Majdnem szó szerint. Esténként szétzúzzák mások kaptárait, összeverekednek egymással, stb. Ha eddig a határon egy kaptár se jöhetett át, most hogy tudnak tucatjaival áthozni?
  • Marki
    #57
    Mi is majdnem 70 km-ről szereztük be az első kolóniát, ez sajnos ezzel jár :(
  • Dobronski
    #56
    Nem tudok a környéken sajnos. :(
  • Seth
    #55
    Annak is rosszul vagyok az illatától , de ahhoz nincs sztorim, automatikusan programozódott így , pedig a fater nagy ho-ho-horgász a mai napig :D
  • Solid Snake
    #54
    Mézes pezsgővel alap.
  • Tinman #53
    Bezzeg a kaviárt azt tolod befelé mi?
  • Marki
    #52
    Ez így egy picit durvának tűnik :D

    Szerintem méhpempő lehetett benne. Az is egy csodaszer, de elviselhetetlen íze van.
  • Seth
    #51
    Én egy gyerekkori eset óta nem bírom még a méz illatát sem :D
    6-7 éves lehettem, két házzal arréb volt egy méhész(ma már nem él),akinek az unokáival sokat lógtam. Aztán egy nap megkínált az öreg egy adag "lépesmézzel"
    Persze akkor még fogalmam sem volt hogyan is kéne kinéznie

    Trükkösen, mézben jól megforgatott -nem tudom szaknyelven hogyan hívják- lárvasejt tömb volt az ,lakókkal együtt :D

    Akkor még talán ízlett is, amíg nem tudtam,hogy min rágódom :D

    Jót nevettek mikor prüszkölve okádtam kifelé az anyagot :D
  • Marki
    #50
    A cikkben is benne van a lényeg, az allergia. Azzal nagyon vigyázni kell, mert akár egy rossz csípés is (pl. nyakra, torokra) végleges lehet.

    De még mindig a jobbik eset, mint a darazsak csípése. Azok sokkal jobban fájnak, és gyakrabban is duzzad fel. Nekem egyszer belerepült egy kis szarházi a hajamba, és megcsípte az ujjamat, amikor ki akartam szedni. Befehéredett a helye, és több napik fájt.
    A méh nem csíp így, és azt hiszem, a poszméh sem.
  • Marki
    #49
    Kétlem.
    Legjobb termelőktől érdeklődni. Vannak, akik adnak el családokat.
    Sőt, van, aki az adósságtól így menekül az idei rossz termés miatt
  • Loál János #48
    A képen látható esemény azért elég merész.
  • Marki
    #47
    Nagyon sokan fosnak a csípéstől (engem is beleértve), eközben rendelik a TV Shopos Abexine gélt 15 rugóért

    Egy elég távoli rokonunk pont azért kezdett méhészkedni, mert valami nagy baj volt a lábával, és már az amputációra készültek.
    15 éve méhekkel csípeti magát, és gyalog jár a negyedikre.
    Mondjuk lift nincs, salz :c
  • Loál János #46
    Hétköznapi allergiateszten csak a fűfélékre produkáltam egy enyhe reakciót, de a méhcsípésre nem tudom mit lép a szervezetem, csípés híján.
    Környezetemben senki nem reagál rá hevesen, ez talán jó jel is lehet.
  • Dobronski
    #45
    Kisállat-kereskedésben lehet venni?
  • Loál János #44
    Btw, méhcsípés-terápiával nem foglalkoznátok? Fogalmam sincs, hogy mi kell hozzá, neten is kevés infó van sajnos.
  • Marki
    #43
    Szerintem dolgozót is kell vinni, mert ha jön egy idegen család, és érzik az idegen szagot, lemészárolják egymást.
    A here még harcolni se nagyon szokott, csak keféli a királynőt, meg felzabálja a méhet
  • Marki
    #42
    A csípésekkel csak azért kell vigyázni, mert nem mindenki reagál egyformán, és a méhek se ugyanúgy csípnek.
    Az én tegnapelőtti csípésem alig volt fájdalmas, és azóta sincs vele bajom. Néha (pláne melegben) elkezd viszketni, de nem annyira (és nem annyiszor) mint egy szúnyogcsípés.

    Viszont a család többi tagjának egyből bedagad a csípés helye, és egy idő után fel is halmozódhat annyi méreg, hogy allergiát okozzon.

    Az öreg méhek nagyobbat csípnek a kicsikkel; és az első tavaszi reptetésnél is óriásit csípnek - legalábbis ezt hallottam.
  • Dobronski
    #41
    Én ugy képzeltem el, h méhkirálynőt kell venni meg heréket
  • Loál János #40
    Egy kolléganőmtől vettem, aki Kecskemétről, termelőtől szerezte be, egyetlen üveggel, így nincs viszonyítási alapom, de baromi finom, és igen drága volt.
    Pár csípést pedig nem ártana beszerezni, családban vannak rheumások.
  • Marki
    #39
    Összeget sajnos nem tudok mondani; a kaptárakat meg jobb készíteni.
    Ha én kezdeném, egy termelőtől vennék max 5 kaptárat, és azon tanulnék be. Először persze segédkeznék nála, hogy tanítson valamit.

    Nem a pergetés a legnagyobb feladat - sőt, talán a legkisebb. Azzal is el lehet veszíteni egy családot, hogy túl sok a hereméh, és felzabálják a mézet.
    Imádom őket, mert nem tudnak csípni, ezért sokat "játszom" velük, de sajnos szívtelennek kell lenni, és a lép azon részét, amin herefialtatás van, még pete állapotban ki kell vágni.
    A dolgozók is kizavarják a herék nagy részét, de nem árt besegíteni.
  • Marki
    #38
    Gesztenyeméz na azzal még nem találkoztam, bár a közelben sok gesztenyefa nincs.

    Csípés ügyileg én sem állok rosszul, tegnapelőtt csípett meg először; de csak azért, mert sek voltam, és kesztyű nélkül kezdtem kaptárakat fotózni. Azt pedig nem szeretik, ha elállják a kaptár bejáratát.
  • Dobronski
    #37
    de mégis mi kell a kezdéshez?
  • Marki
    #36
    Van fedelező villánk (kettő is), de elég fos; sokszor amiatt nem tudjuk elindítani a pergetőt.

    Viszont láttam neten, hogy van fedelező henger is, azzal biztos könnyebb lenne. Ez az árán is látszik, és a beszerzés sem tűnik egyszerűnek; nem túl sok helyen kapható.
  • Loál János #35
    Imádom a mézet. Legtöbbször a Jászságból, ismerősöktől szoktunk beszerezni, vagy helyi (Pest megye) termelőktől közvetlenül. Mindenfélét megeszek, nem vagyok válogatós, akác-, hárs-, gesztenye, kölönteméz, bármi jöhet.
    A teát már régóta nem cukrozom, mindig mézet csurgatok bele (esetleg virágport, bár annak ízével nem sikerül megbékélnem).
    Néha rámjön a mézeskenyérzabálás, természetesen szigorúan teavajjal, méghozzá jól összedolgozva, ahogy anno a menzán is csinálták = iszonyat finom.
    Téli torokÉC, meghűlés esetén 2 cent pálinkát (saját) szoktam elkeverni ugyanennyi mézzel, és lefekvés előtt elnyalogatom, ritka, hogy másnapra ne múlna el a nyavalyám.
    Sajnos az idei év ultrafos volt méztermelés szempontjából, az árakon is látszik.
    Még soha nem csípett meg méh, de darázs sem. [INVULNERABLE]
  • Gabic11
    #34
    Szép mézes keret:)
    Mi a hagyományos "villázással" nyitjuk fel a sejteket, kicsit babrás, de nem sérül a lép.
  • Marki
    #33
    Pergetés előtt látszik a legjobban, mennyire jó a méhek által készített méz.
    A legjobb minőségűt lefedik, a többit fedetlenül hagyják. Még olyan is van, hogy a kaptár egy részében "csak" nektár van, ami majdhogynem folyékony.



    Az egészben az a bosszantó, hogy ezt a hártyát le kell kaparni pergetés előtt, és az erre kitalált eszköz kilyukaszthatja a lépet. Utána akár ki is lehet lökni a rámát, mert nem építik vissza.
  • Gabic11
    #32
    Amúgy ne ragadjunk le a kristályosodásnál, nem az a lényeg, hanem, h a mézben számos természetes anyagot találunk: proteint, enzimeket és vitaminokat, amelynek nagy része 40 Celsius felett elvész.
    A bolti mézek túlnyomó része hőkezelt -létezik az un. hidegen sajtolás is, de az itthon nem elterjedt- a könnyebb kicsomagolás miatt, így viszont enzimtartalmuk töredéke a termelői méznek szóval a gyógyhatásuk is igen csekély.

    Vásároljunk termelőtől!
  • Gabic11
    #31
    Amelyik mézben a gyümölcs cukor van jelen nagyobb arányban az nem kristályosodik ( pl. az akác), amelyikben a szőlőcukor mennyisége a nagyobb, azok a mézek kristályosodó mézfajták. Magyarországon a leghosszabb ideig az akácméz marad folyékony, teljesen tiszta akácméz fél egy évig folyékony tükrös marad, de kiváló évjáratok mézei akár évekig tükrösek és folyékonyak.
  • Tinman #30
    Akkor az ismerősöm, akácízű adagolóanyagot szerzett valahonnan. :-D
  • Gabic11
    #29
    "Hamis méz felismerése
    – A mézhamisítás legegyszerûbb módja a vizezés. Vásárláskor zárt üveget állítsuk a feje tetejére, és ha a benne lévõ buborékok gyorsan haladnak felfelé, a méz túlságosan híg, sok vizet tartalmaz, valószínû, hogy hamisított. Ellenõrzéskor azonban figyelembe kell vennünk, hogy lehûtött mézben a buborékok mozgása lelassul, s így már nehezebb megállapítani a vizezést.
    – Ritkábban, de kapható az úgynevezett “éretlen méz” is. Ilyen mézet se vegyünk, mert ez is jóval hígabb a szokásosnál, bár nem számit hamisítványnak. Ilyenkor is érdemes rákérdezni a méz eredetére, minõségére.
    – A virágmézként árult “mûméz” invertcukorból aromás anyagok (néha zamatos méz) hozzákeverésével és festékanyagok színezésével készül. A hamisítást könnyen felismerhetjük, ha egy kávéskanálnyi mézet tiszta szeszben feloldunk. Amennyiben teljesen oldódik, úgy a méz tiszta. Ellenkezõ esetben homályos lesz és rövid idõ múlva a belekevert anyag leülepedik.
    – Ha a méz illata, zamata, színe és állaga eltér az eredetitõl, még inkább legyünk óvatosak, mert valószínû, hogy a mézet melasszal, glicerinnel és mesterséges zamatanyagokkal keverték. Az ilyen hamisítványnak már semmi köze a mézhez!"


    HA kristályosodik az jó jel;)
  • Marki
    #28
    Sajnos elég sok bolti méz akkor látott méheket, amikor a Kínából érkező repülő elrepült pár kaptár felett. Akármilyen adalékot hozzáadhatnak, hogy folyékony maradjon.