147
Méhészet, méhek, méz, és minden nyalánkság
  • Stockbauer33 #147
    Vettem múlt hétvégén repcemézet
  • activia99
    #146
    Ki hány családdal méhészkedik? Milyen etetést alkalmaztok? Klasszik vagy modern?
  • donatus13
    #145
    Gondolom többen láttátok már ezt az új kaptárt, gondolkodom 1 db beszerzésén tesztelésre, bár számos kérdés felmerült bennem, főleg a tisztaság és egyéb szempontból , lehet felveszem velük a kapcsolatot:) Kíváncsi vagyok az itteniek véleményére is.

    https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive
  • gothmog
    #144
    És az is csak a választási propaganda szerint szól a magyar méz betiltásáról
  • ManoNegra
    #143
    Bocsánat, egy EU-s rendelet tervezetéről van itten szó.
  • ManoNegra
    #142
    De itt nem erről a rendeletről van szó, hanem egy 2013 év végi EU-s rendeletről, ami egy tiltólistát készít az invazív fajokról. Én nem az akác telepítésének szabályozása ellen vagyok, hanem a kívülről ránk erőltetett diktátumok ellen.
  • gothmog
    #141
    Úgy értem, hogy ez egy 2008-as(!) kormányrendelet, de -hogy, hogy nem- épp a választások előtt lett úgy bedobva a köztudatba, hogy az eu betíccsa a magyar mézet.
    Mellesleg ha kicsit utánanézel, kiderül, nem arról van szó hogy kikellírtaniazösszesetapicsába, hanem arról, hogy a kivágott/kidőlt akác vagy bármilyen más fa helyére nem telepíthető akác (meg a többi felsorolt fafajta). Illetve új telepítésben sem. LINK
    De ha úgy alakulna, hogy maholnap mégiscsak megjelennének az eu lángszórós akácirtó kommandói, itt mindenki előtt fogok tőled bocsánatot kérni a tévedésemért.
  • ManoNegra
    #140
    Hogy érted hogy megpróbáljuk nagyobbnak feltüntetni mint valójában? Mi a franc köze van bárkinek a magyar akáchoz, ha mi megvagyunk vele? Attól meg még messze vagyunk, hogy elmondhassuk: "megvédtük a gonosz eu-tól a magyar mézet", mert ez tudtommal még nem lefutott meccs.
  • Piszke01
    #139
    Zárójelben:
    (A krumpli, a paprika, meg a kukorica... :D
    Majd ős-honosítom őket. :D )
  • Piszke01
    #138
    Ez is benne van a csomagban. :)
    Örülök, hogy leírtad.
  • gothmog
    #137
    Ez megint egy olyan ügy, amit belülről megpróbáltak nagyobbnak mutatni, mint amekkora valójában volt. De legalább aztán elő lehetett adni, hogy bezzeg mink megvédtük a gonosz eu-tól a magyar mézet. A krumpli, a paprika, meg a kukorica se őshonos, ne fárasszuk már egymást.
  • Piszke01
    #136
    A mezőgazdaság-itt a permetezésre gondolok- és a méhészek között mennyire van meg az okos együttműködés, a tájékoztatási kötelezettség?
  • Piszke01
    #135
    Hallottuk, és nem engedjük.
    Állítólag nem őshonos az akác, és akkor mi van ?
    Amióta az eszemet tudom mindig volt akácos a környezetemben.
    Az akácméz hungarikum és imádatom cseppfolyós édes gyönyörűsége.:)
  • Marki
    #134
    Remekmű :)

    Azt hallottátok, hogy az akácot ki akarja csinálni az EU? A méhészeknek nagy érvágás lesz, ha komolyan gondolják.Nekünk speciel a legkelendőbb mézünk. Vegyesmézből nem tudom, hogy lehet fenntartani a gazdaságot.
  • Gabic11
    #133
    Hová tűntek a méhek? ted.com
  • Örült kutya
    #132
    Külföldön értékesíteni mennyire bonyolult? Le tudná írni valaki nagyjából.
    Bevizsgálni,adózni utána stb..
  • dregnarr1 #131
    Ezt csinálják sokan, viszont itthon is nagy a kereslet, így akik nem igazán érdenek a külföldi értékesítéshez, egyszerűen csak lepasszolják Magyarországon. Így is megéri nekik, vesződniük meg nem kell semmi mással.
  • polarka
    #130
    Pedig már majdnem azt hittem, hogy idehaza is új munkahelyeket hirdetnek virágporzásra =)

    Akkor nem éri-e meg elvinni a gazdáknak vagy egy hazai cégnek és csak 4-szeres áron eladniuk külföldön? :x
  • dregnarr1 #129
    Nem mindenhol, a Kárpát-medencei rajok 95%-a immunis erre az újabb jelenségre (természetesen a #126-os hsz-ben is említett általános környezeti változások miatti elhalások továbbra is fennállnak).
    Ahogy a hírekben is lehet mostanában hallani, Magyarország emiatt méhészeti nagyhatalom lett az elmúlt hónapokban, egyszerűen kapkodják a mézet a mind belföldi, mind külföldi felvásárlók. Utóbbiak egyébként azt csinálják, hogy megveszik jutányos áron, aztán bekeverik valami helyi, tizedannyi rangú és minőségű készítménnyel, és azt adják el "Magyar Méz"-nek címezve, ötszörös áron. Brutálisan felkapott lett a méhészet hazánkban, nem is hiába.
  • polarka
    #128
    Egyébként egy ideje nem olvastam erről most hogy állnak a méhek, van ahol már sikerült megállítani a tömeges pusztulást (mintha legutóbb olvastam volna ilyenről is), sőt visszafordítani vagy még mindig, mindenhol "jaj mind meghalunk" a status quo?
    És mi a helyzet a városi méhkaptárakkal? Például róluk még nem olvastam, hogy mind kipusztultak?
  • Grenzjager
    #127
  • Grenzjager
    #126
    Egy magyar méhész tapasztalatai a méhpusztulásról
  • Örült kutya
    #125
    Hááát igen. Mondjuk én a Dél-kelet alföldön lakom és az nyáron elég poros.
  • dregnarr1 #124
    A kosz alatt mit értesz? A szűrőben hátramaradt méhviaszt, vagy a mézből szűrnivaló anyagokat?
  • Örült kutya
    #123
    A szája felöl? Ha már a kosznál tartunk mi szokott belekerülni? Por,szerves
    anyagok és még?
  • Örült kutya
    #122
    A tölcsér felöl a nyílás/ szája?
  • dregnarr1 #121
    A modernebb változatoknál egy elektromos öntisztító berendezés is bele van építve a szűrőkbe (gyak. használat közben egyből tisztul is), amúgy szét kell szerelni, és erős sugarú hideg és forró víz váltogatásával kell lefújni "alulról" a rászáradt darabokat.
  • Örült kutya
    #120
    Ja,értem. És ezeket hogyan lehet tisztítani? Egyszerűen ki mosod?
    Ezek már nagyon kicsi por/kosz szemcsék..
  • dregnarr1 #119
    A mikron a szűrőn található lyukak méretét mutatja, tehát egy 200-micronos szűrő kisebb lyukakkal rendelkezik, finomabbra szűri a mézet. Általában többször át szokták szűrni, először egy erősebbel (600), aztán finomabbal (200).

    Igazából elvileg ezen a téren mindegy, hogy mivel szűröd át (úgysem veszik ki teljesen a nemkívánatos anyagokat), általában a szűrés sebessége miatt szokták egyiket-másikat preferálni (ugye a kisebbel lassabb).
  • Örült kutya
    #118
    Ezt kérdésnek gondoltam.
  • Örült kutya
    #117
    Üdv, néha olvasgattam a méhészetről de annyira nem értek hozzá.
    Az lenne a kérdésem hogy a mézszűrőnél amikor
    meg van adva pl,: 200, 350, vagy 1000 mikron akkor ugye
    minél nagyobb a szám annál finomabbra (tisztára) szűri a mézet.
    És mind a három fajtát lehet kapni mézkimelegítővel eggyütt.
  • Marki
    #116
    Na basszus! Két kaptárunk megfertőződött, el kellett őket égetni. Remélem, nem érte el Hajdú-Bihart is a vész
  • ManoNegra
    #115
    Isten ajándéka, a propolisz

    "[i]A legtöbb ismerősöm amikor megemlítem neki a propoliszt nem is érti miről beszélek. Sokatmondóan bólogatnak, és biztosan gondolják - Na ez most mit akar eladni nekem?

    Pedig semmit nem akarok eladni, mert én is veszem a miskolci vásárcsarnokban egy méhésztől. Csak betegeskedő, orr fújogató, lázas tekintetű ember társaimat mindig megszoktam sajnálni és akkor ajánlom nekik.

    Az első üvegcse propolisz tinktúrát volt kedvesemtől kaptam jó tíz évvel ezelőtt. Azóta rendszeresen fogyasztom, és el lehet mondani, hogy az influenzát azóta csak hírből ismerem, és arra, hogy milyen a torokfájás pedig már nem is emlékszem.

    Bámulatos hatással van a szervezet öngyógyító képességére is. A hámsérülések, rendkívüli sebességgel gyógyulnak tőle. Stresszel járó gyomorsav túltengésemet is helyre hozta és kitudja milyen betegségektől óvott meg az évek során.

    Sokan szent őrültnek kijáró tekintettel szoktak nézni, mikor kijelentem, hogy nem szoktam gyógyszert szedni. Minek? Hisz nem szoktam beteg lenni.

    Igazi Isten ajándéka ez a természet csodálatos terméke.

    ...
  • Marki
    #114
    Nálunk mostanság alig van darázs. Korábban állandóan darázscsapdákat kellett kitenni, már egy ideje azt se szoktuk. Igaz, a legtöbb kaptár még kint van a napraforgóknál, jó messze :)
  • Drubowski
    #113
    Felénk azért megtudják a dongót a darázstól... viszont a darazsat a lódarázstól nem sokan, pedig azok elég agresszív jószágok, különösebb ok nélkül megtámadnak, gondolom a méhészek se örülnek ha lódarázs kaptár van a közelükben(lásd a lent linkelt videó).
  • Marki
    #112


    Hát nem :c
  • Loál János #111
    TEKKK.
  • Loál János #110
    Rengeteg ember a méhet sem tudja megkülönböztetni a darázstól.
  • Marki
    #109
    A dongó szóval a poszméhet szokták illetni, azok pedig csak kivételes esetben csípnek. Persze sokan ennek a szónak a jelentésével sincsenek tisztában (mint mondjuk a skizofréniával), és a darazsat is dongónak nevezik.
  • Drubowski
    #108
    Felénk mindenki retteg a *dongóktól, jobban mint a lódarazsaktól...pedig én még nem találkoztam olyannal aki ismerne valakit akit megcsípett egy dongó :/

    *Dongó=Poszméh