147
Méhészet, méhek, méz, és minden nyalánkság
  • Marki
    #107
    Sok ismerősöm úgy tudja, a poszméhek nem is csípnek. Fullánkjuk márpedig van, és olvastam beszámolót arról is, hogy aki kaptárban tartja őket, szokott csípést kapni.

    A cikkekre majd visszatérek, most karbantartás miatt nem elérhetőek
  • Drubowski
    #106
    Tehát a poszméhek kevésbé agresszívak mint pl a sima méhek?

    Egy két érdekes írás, hátha érdekel titeket(+a bennük lévő korábbi cikkekhez vezető linkek...):
    A méhcsalád-összeomlás és a Varroa destructor
    Újra a Varroa destructorról
    Méhélősködő méhek
  • Marki
    #105
    Ja, én is kiszúrtam :D
  • donatus13
    #104
    "A baktérium a méh lárvákat támogatja meg." Azért ez a cikk végén befigyelt :D
  • Marki
    #103
    Az előzményekről hallottam :(
    További 16 megye is érintett, szerencsére Hajdú-Biharban még nincs veszély. De még így sincsenek biztonságban.
  • Loál János #102
    :-(
  • Tinman #101
    Ennél lenyűgözőbb dolgot évek óta nem láttam
  • Tarajos Sül
    #100
    Ha természetes anyag, ha nem, akkor is használ.. :D
    Bár azt nem garantálom, hogy a méhekre hatástalan, a darazsakra pedig nem, de mi kifejezetten darazsak ellen használjuk..
    Sőt, meg is nézhetem neked, hogy mi a hatóanyag.
    Szerencsére olyan helyzet még nem adódott, hogy szemtől szembe én találkoztam volna darazsakkal, mert ugye a csavarhúzó, dugókulcs nem 2-3 méter hosszú.. Hirtelen leveszed a fedelet, és csak úgy repülnek ki, ha olyan közel vannak.. természetesen azért elővigyázatosak vagyunk mi is.
    Főleg miután az egyik munkatársunk az általam leírt szituációval találta magát szembe, amúgyis allergiás a darázscsípésre, azt nem tudom, hogy már akkor is az volt, vagy nem, de ő is hirtelen meglátta a darazsakat, sőt repültek felé, megijedt, hátralépett, de úgy el esett a derekára, hogy kb. fél évig otthon feküdt.
    nah de nem offolok.
    sokat.. :D :D
  • Marki
    #99
    Olyan spray kell, amit Billy a profi használ. Valami természetes anyag, krizantém magból nyerik. Bár kétlem, hogy hazánkban be lehet szerezni.
  • Marki
    #98
    Idén keltettünk csirkéket is a víkendházban, azok nagyon szeretik a lárvákat :D
    Persze én kiszedem a fejlett példányokat, úgyse találnak vissza a kaptárba, amilyen kis esetlenek :)
  • Tarajos Sül
    #97
    "Jó lenne azt is látni :D"

    Parancsolj. :D
    ..kár, hogy hőkamerával nem mutatják a méhes támadását.. :/ Pedig én olyan részletet láttam, de olyan videót ne találtam.. :/
  • Tarajos Sül
    #96
    Esküszöm, nem láttam a hsz-odat. :D (mert én is erről írtam)
  • Tarajos Sül
    #95
    "Sokan azt mondják a darázs elleni spray-k nem elég hatékonyak."

    Akkor nem használtak ilyen spray-ket, és a kemotosztól ne is várja senki, hogy a darazsak kipusztuljanak.
    Van speckó darázsirtó spray.. Szó szerint pár másodperc kell, és mintha egy embert megráztak volna egy sokkolóval, ezek a darazsak ugyanígy elkezdenek idegrángatni, és kimúlnak.
    Használtunk már darázs elleni sprayt, kültéri térvilágító lámpákba szoktak befészkelni,(ezeket sűrűn karbantartjuk) és egyéb helyekre, ezért megbízunk ezekben a szerekben, mert jó, ha készenlétben van nálunk darázs elleni spray, mikor közvetlen közelről, csavarhúzóval kinyitunk egy ilyen dobozt.. Ezeknek a spray-nek a szórófejeit direkt úgy tervezik meg, hogy 2-3-4 méterről lehessen velük "lőni".
    Auchanban van két fajta is.
  • donatus13
    #94
    Krajnai méhtől ezt a leszorítást még nem láttam, kisebb darazsakat viszont szétkapják simán.
  • Tarajos Sül
    #93
    ..majd rákeresek. :)
  • Tarajos Sül
    #92
    Valamilyen természetfilmben láttam, hogy előszőr csak egy darázs repked össze-vissza, felderíteni a méheket, nem egyből egy egész darázs raj ront rá a kaptárakra.. van ennek előjele a "felderítő" darázs.
    Ezt a méhek is tudják, az volt a filmben, hogy a méhek erre az egy szem darázsra rárontanak, is megsütik a darázst, mutatták hőkamerával, hogy szinte felizzították a darazsat, mivel a méhek valamivel magasabb hőmérsékletet képesek elviselni, mint a darazsak.
    Ha a felderítő darázs nem tér vissza, akkor nincs tömeges darázstámadás.
    Vajon ez Magyarországon is így működik?

    Egyébként én is nagy méz rajongó vagyok, nem vagyok se termelő, se méhész, de ha tehetem, inkább én is mézzel iszom télen a teát, mint cukorral.
  • donatus13
    #91
    Érdekes, igazából ha látod ,hogy petézik az anya akkor utána figyelni kell a bölcsőzésre, ha anyát nevelsz akkor kivágod és egy kis kaptárba beteszed egy marék méhvel ,hogy gondozzák az anyát. Maradékot szét kell nyomni, műlépeket betenni, ezzel már csökkentet a rajzás esélyét.
  • Marki
    #90
    Nagybátyám is csinált így sok kaptárt, de pár hét után 25 kirajzott :(
  • donatus13
    #89
    Pánikbölcső ? én így szaporítok sokszor :D, herék ösztönzik a családot amúgy pl amikor nagy fiasítás kell akkor jó ha van here is, szakirodalom is írja ,hogy serkenti a petézést örösi könyvet olvasgasd alapokhoz jó.
  • Marki
    #88
    Nálunk volt jó pár pánikbölcső is az idén; azaz dolgozó cellából csináltak hirtelen királynőt.

    Amit még nem értek, hogy a múlt héten miért volt tele néhány keret here-fialtatással, amikor korábban kelnek ki a herék
  • donatus13
    #87
    Valóban elírtam :) bocsánat, vitaminokon kívül van benne több mint 100 féle anyag, vegyület ha jól tudom összesen 140 körül, azért olyan különleges mert evvel az anyaggal képesek anyát nevelni bármelyik petéből.
  • Zero 7th
    #86
    A mondatod második fele logikai képtelenség. Ha valami ismeretlen, akkor nem tudhatjuk róla, hogy vitamin.

    Egyébként összesen nem létezik százféle vitamin, de még ötven sem. Csak tizenhárom.
  • donatus13
    #85
    Én is úgy tudom ,hogy enni kell , több mint 100 fajta vitamin van benne, aminek több mint felét még nem ismerik:)
  • Marki
    #84
    Pl. bőrre kenni, mondjuk ahol gyulladt egy picit. Mert eddig főleg azt hallottam, hogy belsőleg (lenyelve) egészséges.
  • donatus13
    #83
    Ezt most ,hogy érted ,hogy külsőleg ? fejtsd ki kicsit jobban , lehet csak én értek félre valamit.
  • Marki
    #82
    A méhpempőnek sajnos az íze valami fertelmes :( Vagyis inkább az utóíze.
    Az igaz, hogy külsőleg is használható?
  • Marki
    #81
    Nekem ez most hobbi egyelőre, de érdekel a téma. Teljesen más területen dolgoztam, csak jött a létszámleépítés...
    Új állás egy ideig nem várható, addig meg segédkezem :)
  • donatus13
    #80
    Propolisz nem csak fertőtlenítő a kaptár réseit is azzal tömik ki, kiváló vírusölő, amúgy sokan foglalkoznak vele:) amivel inkább kevesebben és főként anyanevelők az a méhpempő na abba annyi vitamin van ,hogy semmi másba nincs annyi csak elég körülményes a gyűjtése viszont 100 g belőle 10-20 ezer forint között mozog igazából ez az igazi méhészeti csodaszer, hihetetlen tulajdonságokkal bír.
  • donatus13
    #79
    Kukoricából inkább virágpor gyűjtés megy, kukoricának ha jól tudom nem nagyon van nektárja, és sajnos magyarországon is sunyiba vannak génkezelt kukorica fajták, na ezek azok amik megtudják pusztítani a családot de nagyon, a fiasítás totál szétmehet tőle > család elgyengül > és kezdődhet a kaptár szétszedése:(
  • donatus13
    #78
    Ezt elvileg az önkormányzatnál kell és az önkormányzat értesít téged, mi kaptunk értesítést szunyogírtásról de másról nem igazán... sajnos a vegyszerezés nagy átok sok felé, pedig múltkor beszéltem növényvédőssel és állította ,hogy nem drágább semmivel se a méhkímélő szer.

    Amúgy ha még tanulsz javallom méhészvizsgát tedd le nagyon sok jó embert ismerhetsz meg és sokat segít én nagyon jól jártam vele:)
  • Marki
    #77
    Arról is lemaradtam. Viszont kukorica pollenből tudnak mézet csinálni? Találtunk Debrecen mellett egy óriási ültetvényt. Ráadásul rengeteg pollen van a kukoricán.
  • Marki
    #76
    Olyan mifelénk is megesett, hogy körbe fogtak egy darazsat, és a gyors szárnycsapásokkal "megfőzték". Jó lenne azt is látni :D
  • donatus13
    #75
    Gesztenye méz olaszország egyik főméze nagyon finom, levendulát láttál már ? Lilás színe van hihetetlen jellegzetes.
  • donatus13
    #74
    A lódarázs az ami kárt tesz, sajnos már láttam ilyet de velem még nem történt, borzasztó pusztítást végeznek és tehetetlenek ellene teljesen.Mondjuk japán méheknél megfigyelték ,hogy leszorítják a kém darazsat felhevítik és megdöglik , így nem tudja oda hívni a többit. Sajnos ezt krajnai méhtől még nem láttam.
  • Marki
    #73
    Légy üdvözölve!

    A permetezés sajnos mindig nagy gond nálunk. Még ha nem is hajlandóak méhkímélő szereket használni; tudtommal jelenteni kell előtte, akár több nappal is, hogy aznap reggel be lehessen zárni a kaptárakat.
  • donatus13
    #72
    Az akácméz szoba hőmérsékleten nagyon lassan kristályosodik nekem itthon 2 év után lett kristályos a az üvegtetejénél... amúgy egy idő után mind kikristályosodik.
  • Marki
    #71
    Valahol azt olvastam, hogy jó kártevőirtók, és több káros rovart pusztítanak el, mint a madarak. Nem túl hihet, de ha így is van, a méhekre nagy veszélyt jelentenek. Csapdákat is állítunk nekik, de a végén a poszméhek esnek bele
  • donatus13
    #70
    Hála égnek itt méhkímélő szerekkel dolgozik mindenki , tudják ,hogy nekik is jó ha oda járnak a méhek.
  • donatus13
    #69
    Én az akácot 1500 be adom vegyes virág 1000-1300 között én pest megyében vagyok mondjuk, de boltban itt kb 2500-3000 ft között mozog most az akác kgja
  • donatus13
    #68
    Atkásodás ellen mindig védekezni kell, repce itt se lett, kiszáradt az egész, akác meg még úgyse elfagyott ami meg lett utána virág nem nagyon adott nektárt, napraforgót most pergettük tegnap eddig elég jól adja.