52
  • NEXUS6
    #12
    Hááát azért ez elég optimista cikk.
    A lézer ugye a cikk szerint kb egy fél kiló robbanóanyag energiáját hordozza.
    Máshol olvasom, hogy kb 2 napba telt mire újra működőképes állapotba hozták, mert szétégette a saját optikáját.
    Szal azért elég sűrűn el kell ezt sütögetni, hogy erőművet csináljanak vele. A gond az, hogy minden egyes lövésnek a lézer energiájának többszörösét kell visszaadnia. Először is, amíg a kis felrobbanó bomba hőjéből elektromos áramot csinálnak, hát ez talán olyan 35%-os hatásfok lehet, aztán amíg az elektromos áramból lézersugarat, na ez megint olyan 10-20% max. Szóval reálisan a felrobbanó kis hidrogénbomba energiájának csupán pár százalékát tudják kinyerni, de akkor még mindig csak a lézert működtetik, és plusz energiát nem termelnek.

    Ahhoz képest, hogy ez a berendezés milyen iszonyú költségeket jelenthet, a megtermelt energiából származó bevételnek ezt fedeznie kell, kb 200 év mire eljutunk technológiailag oda, hogy ebből gazdaságosan üzemeltethető erőművek legyenek.
  • halgatyó
    #11
    Bocs, 23 nanosec-et akartam írni. (az is túl hosszú szerintem)
  • semmikozod
    #10
    Először én is azt olvastam hogy "ennek mi a gyakorlati haszna?". De a kérdése korrekt, csak ugye ez SG és az ember már elve a troll kommentekre van felkészülve, amikor idejön. :D

    Amúgy erre a fúzióra 10 évente azt állítják, hogy már csak 30 év. :P
  • halgatyó
    #9
    Végre egy jó hír! Ám nagy üröm az örömben, hogy hatalmas késésben vannak.
    Számoljunk csak:

    150 mikrogramm D+T üzemanyag (deutérium+tricium, ezzel van REMÉNY egyelőre beindítani a fúziót) azt jelenti, hogy 9*10^18 db D és 9*10^18 db T atom lenne a kicsiny gömbben. (a gömböt burkoló fémrétegről nincs szó a cikkben, de a korábbi kisérletekben volt ilyen, ennek tömege nagyobb, mint maga az üzemanyag)

    Nem nehéz kiszámolni, hogy amennyiben 1 D+T fúzió során kb. 22 MeV energia keletkezik, akkor a fenti 150 mikrogramm D+T anyag HA VALAMENNYI üzemanyag fúzióba lép (ami messze lesz a valóságtól),
    akkor is csak 32 Mj energia keletkezik, ami első ránézésre meghaladja a lézersugár energiáját, ám az 1,8 MJ lézerimpulzushoz jóval nagyobb pumpáló energia kellett.

    Másik gond az, hogy a keletkező energia több mint 2/3-a nagyenergiájú neutronok formájában jelenik meg. (Ez a gond kezelhető, de nem túl egyszerű. Jelentős sugárvédelmi problémákat okozhat)

    Következő gond a tricium elkészítése, ami GAZDASÁGOSAN jelenleg nem megoldott.

    Gondolom, később áttérnek majd a Li+D üzemanyagra, amihez viszont még nagyobb lézerimpulzus kell majd.

    További gondnak tartom, hogy a cikkben említett 23 mikrosec impulzus túl hosszú. Korábbi olvasataimban 10^-9 sec időtartamú, speciális alakú impulzus szerepelt, ezt 30 évvel ezelőtt így látták.
    A lézernek nagy gondja, hogy a plazma egy bizonyos töltéshordozó-sűrűség felett 100% hatásfokkal veri vissza a fényt egy bizonyos hullámhossz fölött. (ez a határhullámhosszhoz tartozó frekvencia kb. arányos a töltéshordozó-sűrűséggel)
    Emiatt amikor a kicsi gömb már a fúzió környékén szükséges sűrűséggel (+nyomás és hőmérséklet) rendelkezik, már rég csak a fénynyomás nyomja összefelé, meg az a befelé mozgási lendület, ami kezdetben alakult ki, amikor a gömböcske külső rétege lerobbant.

    Szóval kb. 30 évvel vannak lemaradva. Kár. Talán az usákoknak erre kellett volna jobban koncentrániuk, de úgylátszik fontosabb volt a kamatos hitelpénz-maffiát ráerőszakolni a világ többi, még fejődőképes és tisztességes részére.
  • DontKillMe
    #8
    Miért lenne az? Mert meg merte kérdezni, hogy kb. mi az a DÁTUM, amikor ebből ténylegesen termelés lehet?
  • lapaleves
    #7
    kiszámolgattam, ennyi pénzből annyi napkollektort lehet venni, ami egy 1200mw-os erőmű teljesítményét nyújtja.

    (persze csalok, mert az hő, nem elektronyosság, meg nem folyamatos hanem éves átlag).

    akkor is szépen látható, hogy ha scifi helyett ép ésszel fektetnénk be a pénzünket, már rég megváltottuk volna a jövőnket.

    fúzióval bohóckodni majd ráérünk 20-30 év múlva.
  • T0nk
    #6
    "ami ezerszerese az Egyesült Államok elektromos hálózatának átlagos előállításának."

    Fogalmazásgátló?
  • NEXUS6
    #5
    Afrikában meg éheznek!

    Szerintem.
  • armageddon666
    #4
    Remélem ez csak vicc meg trollkodás meg ilyenek...
  • mkfdd
    #3
    Jól értem hogy egy köpésre vannak csak a kitűzött céltól és az egyetlen tényező a támogatások mértéke, amiből szintén nincs hiány, vagy csak túlontúl optimista a cikk?
  • svhs
    #2
    "A NIF végcélja elérni a fúzió "begyújtási küszöbét", ahol a fúziós reakciók több energiát termelnek, mint amit az impulzusba pumpáltak."
  • Nonix
    #1
    Es ennek mikor lesz gyakorlati haszna?