52
  • Irasidus
    #52
    Ja persze, nyilvánvaló miért nem fog sikerülni, csak elfelejtetted leírni miért nem. Az oktatást meg középiskolában alacsonyabb mint nálunk, nem a felsőoktatásban, szeretnél te Harwardra járni, csak oda kevés lennél... ;P
  • RealPhoenixx
    #51
    Nah ez egyertelmuen nem fog sikerulni es az is egyertelmu hogy miert, mint ahogy az is egyertelmu, hogy akik ezzel kiserleteznek, miert nem tudjak hogy eleve sikertelen az amivel probalkoznak, de mint tudjuk az angol es amerikai oktatasi nivo olyan kimagasloan alacsony, hogy az egyertelmuseg okairol tok folosleges temazni.
  • Katalizátor
    #50
    Én manipulációról beszélek, amit beadtak a régiek az afrikaiaknak. Ez nem önmarcangolás (nyílván, hisz jómagamnak semmi köze ehhez), hanem egy elszúrt dolog. Nem végletekben gondolkozom, mint a többi "Afrikában meg éheznek" elmebeteg, de azért leszarni sem kéne, pláne nem rájuk kenni az egészet, merthgy "nem tudtak elszakadni a törzsi léttől".

    Se nem mártírkodom, se megváltani nem akarom a világot, csupán felelősséget érzek, mint mint minden ember iránt, mert ember vagyok. Ez talán értelmetlen a te szemedben, megoldhatatlannak is tűnik a dolog, de ha ez egy játék lenne, mindenképp ott lenne a "Missions" rublikában.

    És legvégül: hidd el nem szeretek hülyeségeket hangoztatni!
  • Doktor Kotász
    #49
    A nukleáris technológia nagyságrendekkel több energia termelésére képes egy erőműben.
  • Doktor Kotász
    #48
    Ha a többesszám első személyét egyesszám első személyre cseréled, még volt is egy értékelhető tagmondatod a teljes hozzászólásodban.
  • Doktor Kotász
    #47
    A mártírikus önmarcangolás hamis alapokon csak egy büdösödésig teleizzadt és kikönyökölt kordbársonyzakós műértelmiségi buzi performansz.

    Bocs, hogy ezt mondom, de a fehér embernek köze nincs ahhoz a kontinensszétbaszáshoz, amit Afrikában az afrikaiak tesznek az afrikaiakkal.

    Arról nem leszel bölcsebb, hogy ezt a fehér ember képviselőjeként a fehér ember lelkiismereteként a fehér ember bűnének állítod be. Sőt, Ghandi sem leszel.

    Csak egy olyan személy, aki hülyeségek hangoztatásától várja az értelmiségi létét.
  • lapaleves
    #46
    a vákuumcsöves napkollektorra gondoltam.
  • Looooser
    #45
    decemberben az oroszok vissza mennek a Vosztok tóhoz, ahol elméletileg lehet valami beazonosítatlan élet, ezek, év végére el akarják érni végső céljukat, ami a teljes fúzió létrehozásában kiteljesül, mivel hülyék vagyunk mindkettőhöz, tényleg működhet ez a 2012 decemberi világ vége jóslat.... kezdek félni.....
  • Katalizátor
    #44
    Képzeld igen!
    Kurv@sok hülyeséget, amit a fehér ember ráerőszakolt. Olyan dolgokat, amiket ma teszünk önmagunkkal, csak még nem vagyunk olyan mélyen, mint ők.
  • Doktor Kotász
    #43
    Nem tasláltam meg az értelmét szavaidnak.
    Érthető formába öntenéd a gondolataidat?
  • Doktor Kotász
    #42
    Ha jól veszem ki a szavaidból, akkor ez nem egy fúziós erőmű, hanem egy fúziós neutronforrással működő urándúsító és atomreaktor egyben, amiben menet közben dúsúl a hasadóanyag. Ekkor viszont részletkérdés a neutronforrás energiatermelő hatásfoka, mert az energiát nem a fúzióból nyerik ki, hanem a fisszióból.
  • mester1987
    #41
    Érdekes egy cikk, azt meg kell hagyni :)
  • lapaleves
    #40
    persze tudom, hogy én csak egy ősparaszt vagyok, de elolvastam az eddigi magyarázatokat. ha ezt összevetem azzal, hogy:

    1. van egy bődületesen nagy fúziós erőművünk
    2. kis túlzással egy termoszüveg, egy rézcső, egy motor meg egy tartály elég a kinyeréshez
    3. a fentiek 70-80% hatásfokkal tudják kinyerni az energiát

    szóval szerintem ebbe a marha nagy arroganciánkba jól beledöglünk, hogy nem látjuk a napot a nagy fényességtől.
  • Caro
    #39
    A mágneses fúzió hívei mindig azzal jönnek, hogy az inerciálisat senki sem gondolja komolyan, és fegyverkísérletnek tartják.
    Én egyáltalán nem írnám le ezt a módszert, de igaz, hogy 10-25 Hz-en terveznek üzemeltetni egy ilyen berendezést, ami ezekkel a lézerekkel eléggé unrealisztikusnak tűnik, de félvezetőkkel talán lehetséges.
    A folyamat gyorsasága miatt pedig 32 MJ egyáltalán nem olyan kevés, bár a reakciótermékek kevés impulzust hordoznak, így még ennek ellenére sincs kitéve a kamra olyan nyomásterhelésnek, mint a mágneses fúzió esetén... ott ugyanis a tekercseknek 'nyomódik' a plazma.
    Valójában ez úgy történik, hogy ha felfuttatják az áramot egy tekercsben, abban feszültség keletkezik, aminek egy része képes a plazma belső nyomását kompenzálni. A mágneses tér "nyomását" elég egyszerű számolni, B^2/2mu_0, ezt tartja a szerkezet. Sajnos általában a mágneses tér nyomása rosszul hasznosul, erre van egy szám, amivel ezt jellemzik, bétával szokták jelölni, és általában 1 és 10% között mozog az értéke.
    A fúziós energiatermelést kb. 1 és 10 bar között képzelik el, amire kb. ki is jön a 100 bar mágneses nyomás, 5 T-s tér mellett.
    Halkan megjegyezném, hogy az 50-es és 60-as években voltak olyan berendezések, ahol a béta 70-90% körüli, de olyan is ahol 100% volt, vagyis tökéletes volt a hasznosítás.
    Van ugyan tokamak, ami 40%-os bétát elért (START), de ez radikálisan máshogy épül fel, mint pl. az ITER.
    Ez lehet kicsit off volt, de remélem sikerült néhány tévhitet eloszlatnom :)
  • svhs
    #38
    Örülök hogy ha sg-re irok,mindig sikerül félre olvasnom amit más ír.(3×is)
    sry..
  • IhiXO
    #37
    Ez tök jó, de erőművi mértékű termelésre nem hiszem, hogy a mi életünkben alkalmas lehet. Ezzel a mennyiségű üzemanyaggal (mint azt itt már kiszámolták) kb 32 MJ energiát kapunk, ez nagyon kevés. Ha képesek lennének másodpercenként ennyit beindítani az is csak 32 MW, az ma elég kicsinek számít. Nagyobb mennyiségű anyaghoz meg nyilván több energia is kell, amit még nehezebb lesz összehozni rövid idő alatt. Amellett, hogy egyáltalán nem működik más energiatermelő folyamatok nélkül (hagyományos erőművek). Ennek kb. még 200 év kell szerintem.
    Igaza van azoknak, akik azt mondják, ha nem kutatjuk sosem fogjuk ismerni, DE ilyen gyorsaságú vagy inkább lassú kutatásnak nincs értelme. A ma elterjedt erőműveknek még az elméleti alapja sem nagyon létezett 200 éve.

    Amúgy meg hagyjátok mjavascript:szmajlik()ár a fenébe ezt a hülye Afrikás témát. Nagyon nem értem miért kéne a fejlett világnak etetni őket, főleg nem miért kéne inkább rájuk pénzt költeni, mint bármi másra.
  • waterman
    #36
    ok, bocsi, nagyon előretekintettem.
    Dr Kotász kérdésére a válasz: a NIF ebben a formájában sehogy nem termel energiát. Valódi pozitív szaldós energianyerés majd a következő lépcsőfoknál lesz, a valódi LIFE erőműnél, ami egy fúziós-fissziós hibrid. Ott már a lézerek majd dióda alapúak lesznek és kb harmad ekkora lesz az egész.
    További cikk a jobb megértéshez. Ott jól látható a sematikus ábrán a fissziós köpeny.
    Ahogy leírják több helyen is, a lényege az egész koncepciónak, hogy az olyan fűtőanyagot is bele lehet tenni, amit egy normál atomerőműben már semmire nem tudnak használni.
    További link, az ábrák beszédesek.
    Az ITER/LIFE pároson kívül nekem még nagyon tetszik a Helion Energy féle megközelítés. Még egy Helion Energy link. Ez a reaktor egy az egyben breader reaktor is, képes a saját üzemanyagait előállítani és tisztán fúziós elven energiát termelni. Valamint alkalmas lenne fissziós reaktor neutron forrásaként is működni.
  • Caro
    #35
    Úgy látom itt nagy a keveredés, egyáltalán nem erről van szó.
    Amit leírsz, az a fúziós-fissziós hibrid megoldás, és szinte minden problémát magával hordoz, amit a hagyományos fissziós reaktorok is.
    Az inerciális fúzió (ez az, amit a NIF-ben meg akarnak valósítani) arról szól, hogy egy parányi D-T keveréket tartalmazó kapszulát olyan igen rövid, de nagy energiájú lézerimpulzussal nyomnak össze, aminek hatására végbemehet benne a fúzió.
    A NIF egy ilyen eseményben több energiát kell hogy termeljen, mint a lézer által hordozott energia. Sajnos mire ebből újra áram és lézerfény lesz, ez még mindig kevés ahhoz, hogy a reakció eredendően termelje is az energiát.
    A módszer egyik nagy problémája, hogy nagyon egyenletesen kell a fénynek érnie a kapszulát: ha kis eltérés van, akkor ott az anyag 'kispriccel', a nyomások itt embertelen nagyságúak (10^11 Pa nagyságrend!).
  • waterman
    #34
    Hála az égnek, feltette valaki a kérdést.
    ez úgy termel energiát, hogy azt a kis üzemanyagpasztillát berobbantják a kombinált lézerekkel, aztán ez a fúziós kamra benne van egy nagyobb gömbben (kb mintha egy ping pong labda benne lenne egy teniszlabdában) ahol is olyan "híg" önmagában nem reakcióképes urán és egyéb fissziós üzemanyag van, ami akkor kezd el maghasadni ha lassú neutronok érik. márpedig a gömb közepén végbemenő fúziónál gyors neutronok keletkeznek. ha áthaladnak némi hűtővízen, meg még a lithiumon (amit tenyészt a reaktor saját magának, lesz belőle trícium a fúzióhoz), akkor már lassúak a neutronok. így tulajdonképpen a köpenyben lévő fissziós üzemanyag olyan szinten kimeríthető, hogy a reaktor teljes életcikluséban nem kell tankolni, csak sűríteni a vége felé a fúziós robbanásokat. tehát másodpercenként 5-8 az első években, majd ahogy még jobban elhasználódik a fűtőanyag a külső gömbben a pasztillák 15-20 /sec sebességgel érkeznek majd. a keletkező hővel pedig mint a sima reaktorok gőzfejlesztőket hajtanak és lesz belőle elektromos áram. a fúziós hő elhanyagolható részét képezi igazándiból az összes keletkező hőnek. az így nyert reaktor olyan biztonságos, hogy egyszerűen bárhol megszakítják a vezérlést azonnal leáll.
  • KopaszIsten
    #33
    És hogy az afrikai gondolatmenethez is hozzászóljak:
    Egy éhező vadásznak ne halat adj, hanem tanítsd meg horgászni!
    Gondolom egyértelmű a mondanivaló. (Tetszés szerint a vadász szó elhagyható.)
  • KopaszIsten
    #32
    +1

    Én is ezt akartam írni, hogy egyszer el kell kezdeni...
    Amúgy nagyon szurkolok a fúziós energiának\erőműveknek.
  • MacropusRufus
    #31
    hát én hallottam valami olyasmit, hogy az a bizonyos Live Aid koncert óta, felnőt 2 generáció akik nem tudnak dolgozni, foggalmuk sincs, hogy mire jó a szerszám mint olyan és, hogy a termőfölddel mit lehet tenni. Viszont frankón értenek a segélyért folytatott hardhoz, meg ilyesmi.
    Mit ad Európa nekik? Hát pl. Európa egyedűl több támogatást ad mint pl. az USA, Japán,Kína együtt véve.
  • MacropusRufus
    #30
    A CIA titkos háborúi c. műsorban 13ezer milliárd dollárt mondott a CIA egy igazgatója. Ennyi pénzbe kerűlt a hidegháborúl az USA lakosságánka. Csak a Szovijet-Áfgán háború alatt 4-5milliárd dollárt ment el a mudzsahedek támogatására (amikből aztán a Tálbok is kaptak).
    13ezer milliárd az barmi sok zsé... ebből aztán bármit meg lehetett volna oldani. :(
  • pifoeko
    #29
    Mostanában már csak a cikkek első bekezdését olvasom el, mert a többi unalmas és felesleges körítés. Lehetne a hirről kicsit többet kapi és kevesebb történelmet?
  • KAWAszaki
    #28
    Ja. Kiássák a sok gumót ... vagy viszik a fehér embert szafarizni.
  • Zedas
    #27
    "Te vágod, hogy az afrikaiak mit csinálnak Afrikával?"

    Ez nálam a hónap válasza :)
  • noki2
    #26
    ÚÚÚ ezt a sok atomfizikust....
  • kvp
    #25
    Szerintem a hadsereg azon dontese, hogy a teljes fuzios koltsegvetest a Bussard fele reaktorra kolti alapvetoen jonak tunik. Az a reaktor rendszer mar termelt tobb energiat mint amennyit belenyomtak es nagysagrendekkel jobban kinyerheto a termelt energia is, mivel az ho es fenysugarzas formajaban tavozik, tehat relative keves a nagyenergiaju neutron. A masik, hogy ott konnyebb fenntartani a folyamatos reakciot, mert mukodes kozben is utantoltheto a hidrogen es eltavolithato a keletkezo helium. A Bussard fele rendszernel a reakcio konnyen letrejon, csak a szabalyzasa nem megoldott, mert allandoan vagy leall vagy megszalad es leolvasztja a plazmavezeto tekercseket. Viszont ilyenkor legalabb biztosan tobb energia jon ki mint amennyit beleraktak.
  • llax
    #24
    "Itt meg elvileg nem lehet hozzáérni a fúziós anyaghoz, mrt nyomba kihűl, hiszen nem tonnákról van szó, hanem mikrogrammokról, aminél a porszem is nagyobb."

    Nem is kell hozzáérni. Itt csak az elv gyakorlati kipróbálásáról van szó. Egy fúziós erőműben egy ilyen lézer porszemnyi anyaggal csak a fúzió beindításában kapna szerepet. Ez csak egy igen heves gyújtószikra lenne egy nagy rendszerben.
  • Doktor Kotász
    #23
    Egyébként ez hogyan termel energiát?

    Mert hasadásos reaktor úgy, hogy melegszenek a szilárd fűtőrudak és elvezetik az energiát. Itt meg elvileg nem lehet hozzáérni a fúziós anyaghoz, mrt nyomba kihűl, hiszen nem tonnákról van szó, hanem mikrogrammokról, aminél a porszem is nagyobb.

    Egy porszem tizmillió fokokon plazmaként izzik, és röntgen tartományban hőt sugároz?
  • Doktor Kotász
    #22
    "Vágod egyáltalán mit tett (és tesz!) Európa és Amerika Afrikával?"

    Te vágod, hogy az afrikaiak mit csinálnak Afrikával?
  • NEXUS6
    #21
    Az első komment végéről a szmájli lemaradt.
    Szal pojén volt.

    A másodikat meg értsd jól.
    Nem a kutatás jogosságát vontam kétségbe, hanem válaszoltam a #3 hsz-re.
    Az első próbálkozásokat a repülésre vonatkozóan évszázadokkal követte az első siker. Ebből a kutatásból még jó hosszú idő és pénz mire lesz valami, ennyi.
  • Katalizátor
    #20
    Vágod egyáltalán mit tett (és tesz!) Európa és Amerika Afrikával?
  • Inquisitor
    #19
    "A mostani mérföldkő 4 milliárd dollár és 15 évnyi kivitelezés eredménye"

    Na most egyszer minden tudás egyeteme műsorban jó ember előadást tartott a fento secundumig működő gyújtólézerekről amit a KFKI fejleszt vagy két tucat fúziós kutatási projekthez, és akkor eléggé élvonalban voltak (2009?), na most erős a gyanúm, hogy ők nem kaptak dollár milliárdokat. Az is igaz ott egy nagyságrenddel kisebb energiákról volt még szó.
  • willcox
    #18
    "amíg délen is ott volt a fehér ember már 80 as években autópálya matricával rendelkeztek" - természetesen a fehér emberek. A négusok ebből nem sokat láttak, max. amikor építették, és dolgoztak rajta.

    "NO OFFENSE" - előbb magyarul tanulj meg: "meglehetne nézni"

    "ha senki se foglalkozna vele most és nem kutatnák , akkor sosem lenne belőle semmi" - rajta! Az ötlet kiváló. Ide gyorsan pár milliárdot (természetesen dollárban), és kutassuk a lepkefingot. Mert ugye, ha nem kutatja senki, nem lesz belőle soha semmi. Pedig a lepkefingban óriási lehetőségek vannak... :)
  • willcox
    #17
    Annyit az usákok egyedül is elköltenek.
  • rjudit
    #16
    Sajnos igazad van. USA , az Egyesült Királyság, Franciaország, Kína, Németország és Japán együtt elkölt kb 800-900 milliárd dollárt a hadseregre és akkor még a többi NATO országot és az oroszokat bele sem számoltuk.
  • armageddon666
    #15
    Bocsánatkéréssel tartozom. Jogos. Félreolvastam.
  • Caro
    #14
    LiD-el ezt sajnos nem lehet megcsinálni.
  • donatus13
    #13
    Az első kommentedre az a válaszom ,hogy kurvára leszarom az Afrikaiakat mert amíg délen is ott volt a fehér ember már 80 as években autópálya matricával rendelkeztek, aztán elzavarták a fehér embert szét vertek mindent és az egykor a világ nagyon fejlett pontjának számító dél afrika ma egy kalap szar, másrészt meg semmit nem tesznek a fejlődésük érdekében csak egymást ölik... Afrikának a fele képtelen volt elhagyni a törzsi életformát hihetetlen hosszú idő alatt...

    az utóbbi kommentedre azt tudom mondani, hogy ha senki se foglalkozna vele most és nem kutatnák , akkor sosem lenne belőle semmi, persze könnyen dobálóznak az emberek ,hogy a rohadt kutatók mennyi pénzt visznek a semmiért, de ha ezt nem kutatja senki akkor semmi sem lesz belőle soha, másrészt meg meglehetne nézni Amerika költségeit amit mondjuk 1 évben a hadseregükbe tesznek ott egy kissé nagyobb számok jönnének ki... amúgy meg NO OFFENSE.