59
  • Pares
    #18
    Mindenesetre kicsit furának tartom én is, hogy mióta kivonták a forgalomból az űrsiklókat, azóta rejtélyes módon egy csomó orosz űrkütyü mondta fel a szolgálatot...
  • Papichulo
    #17
    "Olyanok mint egy RPG, csak nagyban. Kiszámítják a pályát, "céloznak" és lőnek."

    Vagy megsem... Ugyan nem kommunikalnak senkivel, de kepesek a palyavaltoztatasra es a repules kozbeni celkijelolesre. Szoval inkabb egy AGM114-re vagy BGM71-re hasonlite, mintsegm RPG-re.

    Ld:
    "Guidance system: inertial, with Star-Sighting, GPS experiments done but not
    deployed." http://en.wikipedia.org/wiki/UGM-133_Trident_II
    "The maneuverable reentry vehicle (abbreviated MARV or MaRV) is a type of ballistic missile warhead capable of shifting targets in flight. Refer to atmospheric reentry." http://en.wikipedia.org/wiki/Maneuverable_reentry_vehicle
  • Szefmester
    #16
    a Phobos a nagyobb :)
  • Fresh Duke
    #15
    "talajmintákat hozzon vissza a Mars legnagyobb holdjáról"
    Hirtelen nem is tudtam, hogy a rengeteg közül melyik a legnagyobb... :D
  • NEXUS6
    #14
    Csakhogy az ICBM-ek nem kommunikálnak senkivel! Olyanok mint egy RPG, csak nagyban. Kiszámítják a pályát, "céloznak" és lőnek. Ha a pályát pontosan végig repülik, pár 100 m-es eltéréssel becspódnak. 1 Mt pusztítóerőnél ez már nem sokat jelent.

    Egy bolygókutató szonda az meg olyan, mint egy rettentő érzékeny szenzorrendszer, marhára nem ugyan az a kategória.

    A nagy energiájú zavarás, akár a céltárgy elektronikájának tönkretételével tényleg nem olyan sci-fi. Az amcsik hivatalosan pár hónapja rendszeresítették azt hiszem a saját EMP bombájukat. kb 10 éve leht tudni, hogy kísérleteznek vele. Az új lopakodók radarjainak is van ilyen romboló üzemmódja.
  • asgh
    #13
    Bennem az merült fel, hogy ha egy rakéta kilövése radarral szabotálható, akkor az elméletileg az interkontinentális, csapásmérő rakétákra is igaz.
    Úgyhogy vagy eleve hülyeségeket beszélnek az oroszok (azaz ilyesmi nem lehetséges), vagy már régen megvan a technológia a rakéták fellövésének megakadályozására.
    Ha pedig egy ilyen rendszer tesztelése-bevetése állt volna a Phobos balesete mögött, akkor az oroszok már vagy az ENSZ-ben vernék az asztalt, vagy mélyen kussolnának és ezerrel fejlesztenék a sajátjukat.
  • kvp
    #12
    Nem veletlen, hogy a nasa jarmuvek a high gain antennaikat csak a Foldtol tavol nyitjtak ki, mert a forldkoruli palyan olyan nagy radios terheles erne az erzekeny erosito fokozatokat, hogy azok kiegnenek. Az orosz szondanal is az volt a baj, hogy nem mukodott a normal kommunikacio. Amire meg vegre sikerult a low gain rendszeren keresztul elerni, addigra lemerultek az aksik, mert mar jopar napja rossz palyan keringett. Teljesen elkezelheto, hogy egy radar jel egette ki a kerdeses fokozatot, ez felepitestol fuggoen akar eppen kikapcsolt, de kinyitott antenna eseten is osszejohet, ha hasznalaton kivul nincs elektromosan szigetelve az erosito fokozat. Az orosz jarmuvon ez nem volt megoldva, mint ahogy a tartalek rendszerhez a globalis radios elfedettsg sem.
  • csimmasz
    #11
    Szerintem, ez csak Orosz rosszindulatúság.
  • Csirke4
    #10
    Most jelen pillanatban, hogy jutnak fel az amcsik az ISS-re?
  • Sequoyah
    #9
    Nem hinném, hogy ilyen kis hülyeségekkel kockáztatnának óriási diplomáciai buktát, 0 nyereségért.
  • NEXUS6
    #8
    Mondjuk a LIFE kísérletük elég sok érdekes kérdést vetett volna fel.
    A ahogy tudom szondákat alapvetően sterilizálják, vagy legalább is olyan körülmények között működnek, amelyek elpuszt³tják a mikroorganizmusokat. Eddig direkt nem próbáltunk más égitestre földi életet átcsempészni, megnézni, hogy az űrben az űrutazás során mennyire marad életképes.

    Ez lett volna talán az első ilyen kísérlet.

    Ha a földi civilizációnál némileg fejlettebb marslakó lennék és sejteném, hogy ebből baj lehet, simán kicsináltam volna a szondát. Még a Föld körül, mert akkor nem fenyeget az a veszély sem, hogy a Mars-ra esik.

    Na még egy CT. :D
  • NEXUS6
    #7
    A Planetary Society egy nem kormányzati, nonprofit szervezet, az amcsi kormányzat tehát magasról hugyoz rájuk vulgárisan kifejezve, szal ettől még lehettek ők, akár direkt is.

    Mióta az amcsiknak nincs pénzük az űrkutatásra, azóta, hogy hogynem az orosz űreszközöket is elkezdte baj érni, talán kicsit nagyobb számban is, mint az az eddigi statisztikákból következik.

    Az űrkutatás politika, presztizs, PR elsősorban és csak másodsorban tudományos tevékenység. Ha az orosz eszközök bexarnak, az relative erősíti az amcsikat, kb ennyi ennek a CT-nek a magva.
  • csimmasz
    #6
    Akkor erről nagyvonalúan elfelejtkeztek?
    Vagy ez a szokásos Orosz politika, ahol mintha megint kezdené felütni fejét a Birodalmi hangulat?
  • Astro Mike
    #5
    Mindig egyszerübb másokra mutogatni mint beismerni, hogy valamit elszúrtak.

    Egyébként az USA-nak is volt érdekeltsége a küldetés sikerében, ugyanis az egyik modul (Living Interplanetary Flight Experiment) az amerikai Planetary Society kisérlete lett volna.
  • NEXUS6
    #4
    Szerintem meg az van, hogy azok a Zufók voltak, vagy az amcsik, esetleg a kínaiak, vagy még a terroristák, esetleg más, de hogy az oroszok lennének, az teljességgel totálisan ki van zárva, mert én ezt a szandált én nem ismerem!
  • Anomaly
    #3
    Hát ilyen egyszerű? Akkor minden meg van oldva, küldjétek ezt el nekik mail-ben és végre pontot tehetünk az ügy végére.
  • norbre
    #2
    vagy csak szimplán belefutott az űrszeméttelepbe :)
  • Zenszkij
    #1
    Nem rongálta ezt meg semmi véleményem szerint. Egyszerűen a fellövéskor meghibásodhatott a hajtómű, talán a nyomás, vagy a hirtelen hőingadozás miatt, van ilyen. Szomorú, hogy így történt, mert igen érdekes kutatásokat végzett volna, ráadásul nem kevés rubelbe fájt. Persze, hogy az amcsikra mutogatnak, mert fájó bevallani a saját hibájukat, mikor az "elnök" már pénzügyi, polgári, büntetőjogi szankciókról beszél.