357
  • Alien_AM
    #197
    Neked az az alapmuveltseg hogy a szakallas bacsi varazsolt egy bolygot? Hat akkor gratulalni tudok XD

    Nekem inkabb az hogy le tudom irni fibonacci szamokkal azt a gyonyoru falevelet amit vizsgalok aminek teremtesehez istennek kurvara nincs koze, en inkabb ezt tartom muveltsegnek.
  • Zero 7th
    #196
    Tömény bullshittel senkit nem fogsz meggyőzni. Ne satöbbizz, írd le ide.

    Másik fele a dolognak, hogy totál idióták is írhatnak tankönyvet, más hülyék beszavazzák a tantervbe, és páff, máris hülyeséget tanítanak neked, te meg elhiszed.

    Harmadrészt, ha egymás mellé teszünk téged, társadalomismeret órára járt embert, egy keresztényt, és egy buddhistát, és megkérdezünk titeket, hogy mi az a lélek, mindhárman mást fogtok mondani. És mind azt fogjátok hinni, hogy a saját definíciótok a jó, és a másik kettő a hibás. És az égvilágon semmi módja nincs, hogy eldöntsük, kinek van igaza valójában.
    Ezért nem jelent semmit a szó.
  • Artyy
    #195
    Te most nagyon félre értettél valamit, mert arról volt szó, hogy konkrét meghatározása és értelme van a lélek fogalmának. Nem az alap műveltséget vitatom. És az más kérdés kinek mi az alapműveltség.
  • sajtosnudli
    #194
    Remélem ha vannak idegenek azok olyanok mint Paul
  • Rotyoka
    #193
    Te hülye vagy már megbocsáss.

    Elég sok értelmetlen dolgot tanítanak amit azzal magyaráznak, hogy "alapműveltség" ami már maga a szó is egy vicc.
    Kérdem én, mikor lesz nekem szükségem bármelyik költő ÉLETÉNEK A TUDÁSÁRA??
    Mikor lesz nekem szükségem arra, hogy tudom 600 éve milyen vezető volt a világ másik oldalán és hány évig ill. hogyan halt meg?

    Had ne soroljam... De tudom mi a válast.. alapműveltség :D:D
  • gombost
    #192
    Az emberiség a teremtés része, nem a teremtés az emberiségé. Nem az univerzum végét kellett megakadályozni, hanem az emberiséget felmenteni a bűnei alól.

    @kukacos Kb., mint ez a faszi. Nem az a baj, ha valaki a Bibliáról vitatkozik (bár már vallásából viccet csinálni mérhetetlen egyszerűségre vall), de, amikor buta emberek teszik ezt azért az több, mint irritáló.

    Tehát, egy rövid összefoglaló azoknak, akik még mindig nem értik (figyelem spoiler): az emberiséget a mérhetetlen sok bűne miatt Isten kitiltotta a mennyek országából. Azonban megsajnálta őket és elküldte a fiát, hogy magára vegye a bűnöket, ezáltal újra beléphetünk.
    Vagyis ez egy "lokális" probléma volt, nem az egész univerzumot érintő dolog. Mint a görög hitelválság. Nem az egész bolygót kell kirántani a szarból, hanem a görögöket.
  • Artyy
    #191
    Értelmetlen dolgot nem tanítanak maximum te nem érted a tananyagot.
  • Rotyoka
    #190
    Attól hogy a tananyagban van NEM feltétlenül értelmes.

    Hidd el a gyerekeid már a 9/11-et is töri könyvből fogják megkapni de persze úgy hogy a gonosz tenoristák!
  • Artyy
    #189
    Az nem igaz, hogy a lélek szó nem jelent semmit, mert konkrétan társadalom ismeret órán tananyagba tartozik a pszichológia témarésznél a lélek fogalma, amit számon kérnek. Sőt még érettségizni is lehet belőle. Szóval igen is van értelme és jelentése a szónak, ha tananyagba rakják. Ráadásul ebből kiindulva már konkrét meghatározása is létezik csak a sok hozzászólónak még nem volt társadalom ismeret órájuk így csak találgatnak a meghatározásán. Annyit elárulok, hogy metafizikai jelenség, ami az én és a tudat fogalmainak legfontosabb értelmezése. A személyiség, emlékezés, gondolkodás, értelem, akarat stb. pszichológiai jelenségek, tevékenységek folyamatának összefüggése, amely a központi idegrendszer tudat szintű agyműködéshez köti... stb. Szóval szép kis tananyagi meghatározás van róla. :)
  • xxdani
    #188
    Akik tudják a választ azok látták a Zeitgeist első filmét. link
  • xxdani
    #187
    Most akkor ki hozza a karácsonyi ajándékot ha nincs Isten és általa nincs Jézuska se???
  • daninet
    #186
    bármi megeshet, pont azért zseniális biznisz a vallás, mert valaki egyszer olyan jól kitalálta, hogy bármi megmagyarázható vele.
  • smv
    #185
    Ez is a terv része
  • Rotyoka
    #184
    Pláne hogy a föld lassul folyamatosan
  • wednes
    #183
    A pénzt a hatékonyabb árucsere hívta életre, "pénz" előtt (mindig is volt valami pénz, közvetítő eszköz) kis cserekereskedelem létezett. Sok mindent közösen csináltak, de sose mindent. Magántulajdon mindig is volt.
  • Zero 7th
    #182
    "A lélek tipikusan egy millió értelemmel bíró fogalom, minden ideológia/vallás mást ért alatta. Fogalmam sincs hogy melyik verziót tagadod."

    Ha valamit még meghatározni sem tudsz, akkor én hogyan tagadhatnám?

    Pontosan ez a baj az egésszel, hogy a szó nem jelent semmit. Ha egy szónak millió értelmezése van, akkor az valójában egy üres frázis, amit akkor emlegetsz, ha olyan területre tévedsz, amiről lövésed sincs (általánosságban beszélek). Tehát gyakorlatilag töltőszó, olyan, mint az "izé".

    Tehát a probléma:
    1. Sokan állítják, hogy létezik olyan, hogy lélek.
    2. Ezek a sokak képtelenek megegyezni abban, hogy mi is KONKRÉTAN a lélek.
    3. Ha meg valamit nem tudjuk hogy micsoda, akkor a létezésének igaz vagy hamis volta eldönthetetlen.

    Példa:
    Az izé az létezik?
  • smv
    #181
    És ha előbb volt meg h mennyi idő 1 nap, és a föld forgási sebessége úgy van beállítva, hogy pontosan 1 nap alatt forduljon 1et?:)
  • Reparamorf
    #180
    Ki nem szarja le egy vallásos ember problémáját....
    -Ha tudományról van szó....
    A világ fejlődik úgy, ahogy...de az emberi primitívség az olyan mint a középkorban. Hiszünk a "jósoknak,boszorkányoknak," a horoszkópnak stb.
    játéknak jó, de de másra nem.
  • Doktor Kotász
    #179
    Igazából nem sok mindent tudsz a szabadkőművesekről.
    Egy gondolkodói, filozófusi, értelmiségi, és tudósokból álló gittegylet, akik a történelem folyamán néha forradalmakat robbantottak ki, mint például az USA függetlenségi háborúja. Semmi nem utal arra, hogy gazdasági hatalom lennének. Kossuth Lajos is az volt. Mi kivetnivaéót találsz ezekben az emberekben?
    Miért kommunistázod őket?
  • bvalek
    #178
    Két különböző próbálkozásról tudok, ami megpróbált több isten-karaktert beazonosítani a Bibliában. Az egyik a régi gnosztikus mozgalom volt, ami szerint Jézus lecserélte az ószövetség régi istenét (annak ellenére, hogy Jézus határozottan kijelentette ennek az ellenkezőjét, és egyébként könnyen kimutatható néprajzi, filológiai, filozófiai kontinuitása van az újszövetséggel). Persze ők úgy indokolják a nyilvánvaló tényeket, hogy Jézus csak megjátszotta magát, de a gnosztikus mestereknek kinyilvánította az igazságot (szóval egy össze-esküvéselmélet az egész).

    A másik újabb próbálkozás pedig megpróbálta babiloni istenekkel beazonosítani a különböző ószövetségi isten-neveket (Jahve, Elohim). Ez utóbbi lazán figyelmen kívül hagyja azt az évezredek óta közismert tényt, hogy az "isten" szót eredetileg minden nyelven használták más istenek megnevezésére is (nálunk az Öregistenre vonatkozott, a latinban a "deus" Jupiterre és társaira, és természetesen "jahve" és "elohim" sem kivétel).

    Szóval mindkettő áltudományos fantazmagória, de ha te esetleg tudsz egy harmadik elméletről is, kérlek oszd meg velünk.
  • Artyy
    #177
    Tudományos nézetekben a lélek az agy bonyolult és összetett, öntudatra ébredt agyi működést jelent. Tehát a lélek kifejezésnél a tudatos agyi működést kell érteni. Pl: mikor alszol nem vagy tudatodnál és ilyenkor elvész a lélek, de ha felébredsz ismét tudatodnál vagy és ismét van lélek/lelked. De az ember pontos agyi működését kell megérteni a lélek pontos meghatározásához semmi más. Ez is olyan dolog amit még nem értünk és akkor jön a sok "hülyeség" hogy más dimenzió meg örökké való lélek meg lélek vándorlás...
  • wraithLord
    #176
    És persze sokkal egyszerűbb hülyeségeket kitalálni, mint megpróbálni kideríteni, hogy mi miért és hogyan van.
  • wraithLord
    #175
    Van olyan, hogy "lélek", genetikai, élettani, etológiai alapokon simán meg lehet határozni. Igaz, az ember egy kicsit túlbecsüli a jelentőségét, a fizikai valója fölé helyezi, ami hülyeség, mert test nélkül nincs "lélek" sem (mint ahogy hardver nélkül sincs szoftver). Persze ezen lehet vitatkozni, de tök felesleges. :D
    Nincsen szó semmiféle hókuszpókuszról. A "lélek" szót akkor találták ki, amikor még lövésük sem volt az embereknek arról, hogy hogyan működik az ember. Mint ahogy sok minden más logikátlan marhaságot is azért találnak ki (legalábbis első körben), mert nem tudják, hogy valójában hogyan működik az illető dolog.
  • bvalek
    #174
    Hozzátenném az előttem szólóhoz, hogy az Inka birodalom Peruban szintén nem használt pénzt, sőt még elvont írást sem, csak "leltározásra" alkalmas keput. Az uralkodó a nap fia - isteni leszármazott volt abszolút hatalommal, alatta a birodalom négy tartományra volt felosztva szigorú hierarchiában, megközelítőleg 20 millió lakosa volt nagyobb területen mint Nyugat-Európa. Nem a pénz miatt hierarchikus meg tulajdon alapú a társadalmunk, hanem az emberi természet miatt, ami pedig az evolúció eredménye.

    A marxisták képzeletbeli ősközössége pedig sosem létezett, még az állatok világában sem. Megint csak az etológusokra és főleg Konrad Lorentzre szeretném felhívni a figyelmet, akik nem a fotelből fantáziáltak marhaságokat, hanem kimentek a természetbe megnézni, hogyan is működik.
  • bvalek
    #173
    Csak az embereket mentette meg, ő maga mondta. Egyébként pedig értelmetlenné teszi az emberi nyelvet a logikád, mert ha egy bogarat megmentek, akkor ezek szerint én is a teremtést mentem meg, hiszen a bogár a teremtés része. Bogár meg nincs naprendszer meg univerzum nélkül ugyebár. Sőt, ha fogat mosok, akkor is a teremtést mosom meg, ha megvakarom a hátsó felem a teremtést vakarom meg? Attól mert valami része az egésznek, attól még irányulhat rá célzott cselekedet, ami nem vonatkozik az egészre. A vakbélműtét sem "emberműtét", és nem is "teremtésműtét".
  • bvalek
    #172
    Az már csak hab a tortán, hogy a szabadkőműves irányítás alatt álló országok (pl. Franciaország, Olaszország) elitje és a Szovjetunió kommunista vezetése híresen jó viszonyban volt egymással, sőt ezt a kebelbarátságot a rendszerváltások utánra is átmentették. Meg kell hogy mondjam, nekem is megfordult a fejemben, hogy nem csak tolvajcinkosságról van szó, hanem mélyebb gyökerű a kapcsolatuk.
  • bvalek
    #171
    Meg tudom érteni az álláspontját, az ember hajlamos a vele ellenséges ideológiákat egy kalap alá venni, főleg ha kölcsönöznek egymástól fogalmakat illetve elérendő célokat. A szabadkőművesség és a kommunizmus ellenségképe nagyon hasonló, és a céljaikban is sok az átfedés.

    Mindkettő hatalomátvételre törekszik, de míg a szabadkőművesség a meglévő elitre épít, a kommunizmus célja új elit létrehozása. Ez utóbbira szemléletes bizonyíték, hogy minden országban, ahol kommunista hatalomátvétel történt, sokkal szélesebb szakadék alakult ki az új vörös elit és a nép között, mint amilyen az ancient régime idején volt az arisztokrácia és a parasztság között. Bár merőben más indokokkal, de mindkettő tanítása a hatalomban lévők önigazoló ideológiai rendszere.

    Ami pedig a lélek létezését illeti, ugyanazt a hibát követed el, mint aki korábban valamiféle ködös kozmikus törvényre hivatkozott. A kijelentésed csak neked és a szubkultúrádnak evidencia, és csak a szubkultúrád/szektád tolvajnyelvén értelmezhető. Ha nem érvelsz egyáltalán, nincs információértéke annak amit írsz, mert mi, akik más közegben mozgunk, nem tudjuk értelmezni. A lélek tipikusan egy millió értelemmel bíró fogalom, minden ideológia/vallás mást ért alatta. Fogalmam sincs hogy melyik verziót tagadod.
  • paraszgyerek
    #170
    Szerintem ez a két állítás ugyanazt jelenti, ezért vagy mindkettőnknek igaza van, vagy egyikünknek sem - azt azonban kétlem, hogy értelmetlen lenne.

    "az emberi lélek mélységeit más dimenzióban kell keresni, nem ebben"

    "Racionálisan nem létezik olyan dolog, amire a "lélek" szó vonatkozik"
  • tatish
    #169

    Bizonyos hangulat kell ahhoz filmhez, de briliáns. Csak és kizárólag a színészi játékra épít, semmi akció, mégis leköti az embert.
    Kár hogy kevesen látták :/
  • Zero 7th
    #168
    Racionálisan nem létezik olyan dolog, amire a "lélek" szó vonatkozik, innentől kezdve a fejtegetésednek nincs értelme.
  • paraszgyerek
    #167
    A kereszténységgel - de más vallásokkal - kapcsolatos vitánál sokan, a "racionális" oldalról - elfeledkeznek arról, hogy az emberi lélek mélységeit más dimenzióban kell keresni, nem ebben. Mivel a racionális modern fizika eszközeivel ezt sem pro, sem kontra nem lehet bizonyítani, ezért marad a hit.

    Az viszont mindenképp idekívánkozik, hogy talán nem véletlenül a keresztény kultúrkör népei érték el a legmagasabb technikai fejlettséget - ezekután a kereszténységben keresni a hibát finoman szólva ambivalens dolog.
  • Zero 7th
    #166
    Az ugye nem zavar, hogy a szabadkőművesek csak befolyásos embereket (gyengébbek kedvéért: gazdagokat) engednek maguk közé, és egy deista vallás, a nagy Építészben hisznek? Tehát a két fő szempontod, ami szerint ez hasonló, mint a kommunizmus, azonnal borul is.

    Mégis, minek jártatod a szád, ha hülye vagy a témához?
  • Zero 7th
    #165
    Lófaszt. Cserekereskedelem volt a pénz előtt. Ókor elejéről beszélünk, az ősközösség meg az őskor legelején bomlott fel. Gyakorlatilag akkortól tekinthetjük magunkat civilizált embernek. Az ősközösség még egy állatokra jellemző társadalmi berendezkedés.
  • dorje
    #164
    Naok, 2000 éve feltalálták a kereszténységet. (De bármi más vallás is lehet...) Azóta felfedeztünk egy-két dolgot. Megtudta a vallásos ember, vitatkozott egy darabig, majd - jobb ötlet hiányában - beleillesztette a vallásába.
    Ez lesz később is.
    Olyan ez, hogy feltaláltuk a kereket, megcsináltuk fasza deszkából. De csak azért, mert a fából készült kereket találtuk fel anno, és jó is volt az akkor, még elég hülyén nézne ki egy ferrari fakerekekkel... vagy mondjuk azt, hogy ferrari pedig nem létezik, mert a fakerék feltalálásakor még nem tudtunk róla? Vazz...
  • MrImy
    #163
    Az angyalok nem földönkívüliek? Dehogynem!
    A modern tudomány által nemes egyszerűségnek csak "sötét anyagnak" nevezett jelenség nagyon sok mindent tartalmazhat... Ugyebár... (Bálám szamara, Nabukodonozor ... )
    A maghasadást pedig csak a végén említeném, ez is Bibliai.
    A "földönkívüli" élet létezése alap a hithez, Jézus is mondja, hogy az ő országa nem e világból való.
  • GutBesserWasser
    #162
    Tovább olvastam.
    A kommunizmus vitához: nekem szükségem van (lelki értelemben) a magántulajdonra. Részben biztonságot ad, részben lehetőséget arra, hogy el tudjak vonulni időről időre, szabályozni tudjam a rám ható ingermennyiséget (0-ig is). Szóval én nem lennék a világ legboldogabb embere a kommunizmusban. (Az igaziban, az utópisztikusban. Nyilván a megvalósult szemét rendszereket nem vizsgáljuk.)
  • GutBesserWasser
    #161
    Gombost tegnap 23:32-kor írott hozzászólásáig olvastam el a kommenteket.
    A cikk - bár érdekes - nettó szamárság. Ha ugyanis Isten mindenható (sőt, mivel teremtő, nem is része ennek a világnak), nyugodtan tud egyszerre akárhány helyen lenni teljes értékűen.
    Nem mellesleg a katolikus szentmiseáldozatban Jézus jelen van a hitünk szerint. Most akkor egyszerre mindig csak 1db szentmisét lehetne tartani egy időben? WTF?...
  • dyra
    #160
    :D LOL te és a pénz feltalálása előtt mi volt? Jééé! Az emberek közösen csináltak mindent és a javakat elosztották egymás közt. Érdekes mi?
  • tomboy013
    #159
    Ekkora marhaságból cikket írni, végigröhögtem az egészet =D
  • Artyy
    #158
    Tudtommal az emberiség is a teremtés része. Emberiség meg nincs naprendszer meg univerzum nélkül így még mindig ott tartunk, hogy a teremtés egészét mentette meg.